Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Punct in cruce - creatii diverse (1) EmptyAstazi la 7:42 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Punct in cruce - creatii diverse (1) EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Punct in cruce - creatii diverse (1) EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Punct in cruce - creatii diverse (1) EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Punct in cruce - creatii diverse (1) EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Punct in cruce - creatii diverse (1) EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Punct in cruce - creatii diverse (1) EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Punct in cruce - creatii diverse (1) EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Punct in cruce - creatii diverse (1) EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Punct in cruce - creatii diverse (1) EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Punct in cruce - creatii diverse (1) EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Punct in cruce - creatii diverse (1) EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Punct in cruce - creatii diverse (1) EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Punct in cruce - creatii diverse (1) EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Punct in cruce - creatii diverse (1) EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Punct in cruce - creatii diverse (1) EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Punct in cruce - creatii diverse (1) EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Punct in cruce - creatii diverse (1) EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Punct in cruce - creatii diverse (1) EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Punct in cruce - creatii diverse (1) EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Punct in cruce - creatii diverse (1)

+59
Dorulet
emmancita
godeta
valentyna_sweetly
Angelica18
moruna
Larisa09
denis21
dorinami
dienutzababy
diblaru maria
Dodo-pui
despina13cucli
georgeta.prnic
tinap
dia
vyky2010
anamaria79"
tantza_m
wonderful_leave
rucsy
vero50
Nicoleta Irimescu
Gianina4ever
corina corina
anka_gabi
ema
FILIPCAROL
anc@
ionela stefan
dorina64
lilianna
SilviaDumitrescu
carolina-bubulina
Giobsy
Crissy86
canadianca50
ilda
firicel
rossana
RamonaM
aba
vera_45
Wave
da-mely
floare de colt
georgi
veraelyazji
geany
67dana
duchess
Doina
DANIELA.I
stella
mihaelabuzatu
maria_covacef
diada
Admina
julix_2007
63 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de julix_2007 Lun 19 Oct 2009, 8:15 pm

Am fost plecata o saptamana la Paris, intr-o vizita de studii, unde a trebuit sa duc ceva, pentru ca asa se procedeaza. E vorba de suveniruri. Am dus oua incondeiate si semne de carte. La inceput am intentionat sa le achizitionez, dar pretul mi s-a parut cam marisor pentru oferta, asa ca am pus osul la munca si am facut eu 20 de semne de carte. Fara modestie, afirm ca au fost foarte apreciate. Nu a fost greu chiar deloc si le-am lucrat destul de repede, tinand cont de faptul ca m-am apucat cam tarziu de ele.

Primele 4 le-am facut dupa imagini si edei luate de pe net:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Apoi mama mea mi-a deschis ochii, ca aveam acasa destule carti cu modele si reviste de unde puteam sa ma inspir. Si acum va prezint creatiile mele:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Astea sunt toate. Daca interesea pe cineva tehnica, raspund cu placere la intrebari. kiss
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de Admina Lun 19 Oct 2009, 10:19 pm

Julix, auzisem ca ai lucrat 20 de semne de carte, dar nu stiam ca sunt lucrate asa frumos si migalos. Printre preferatele mele se numara lalelele, semnele zodiacale, cele geometrice de la sfarsit, si cele floarale, si... toate. love Felicitari pentru idee, ai obtinut un rezultat foarte frumos, cred si eu ca au fost apreciate.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de diada Lun 19 Oct 2009, 10:22 pm

Julix, absolut bestiale! si mie nu mi se par chiar asa usor de lucrat, felicitari, esti foarte tare, cred si eu ca au fost apreciate, toate sunt minunate! primul Flowers Flowers Flowers

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de maria_covacef Lun 19 Oct 2009, 10:29 pm

Julix felicitari. Pe langa faptul ca le-ai lucrat foarte repede sunt si foarte frumoase. Am tot incercat sa ma gandesc care imi place mai mult, dar nu m-am decis, toate sunt la fel. Lucrate cu suflet! Felicitari inca o data Flowers Flowers Flowers Flowers Flowers Flowers Flowers

Daca tot spui ca ai modelele dintr-o carte, nu ne impartasesti si noua cateva dintre ele?
Pupici si spor in continuare. kiss
maria_covacef
maria_covacef
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 308
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/06/2009

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Diagrame goblenuri free

Mesaj Scris de mihaelabuzatu Mar 20 Oct 2009, 1:13 pm

Daca doriti scheme pentru goblenuri, am gasit un site unde te inregistrezi si gratuit zilnic gasesti cateva scheme gratuite.
Adresa este urmatoarea:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Confirmati emailul primit de la acest site ca sa primiti puncte.
mihaelabuzatu
mihaelabuzatu
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2009

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de stella Mar 20 Oct 2009, 1:59 pm

julix_2007 te-ai gandit sa colaborezi cu vre-o tipografie de carte?? mi-ar place mult sa cumpar o carte si in ea sa am un semn de carte creat de mana, ca si asa oamenii nu prea se arunca la cumparat hand madeuri (sau poate asa vad eu), astfel se mai culturalizeza unii care nu au idee de talentele romanesti
sporuri wink
stella
stella
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 101
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de julix_2007 Mar 20 Oct 2009, 8:34 pm

stella a scris:julix_2007 te-ai gandit sa colaborezi cu vre-o tipografie de carte?? mi-ar place mult sa cumpar o carte si in ea sa am un semn de carte creat de mana, ca si asa oamenii nu prea se arunca la cumparat hand madeuri (sau poate asa vad eu), astfel se mai culturalizeza unii care nu au idee de talentele romanesti
sporuri wink

Nu mi-a trecut prin cap asa ceva, caci nu am crezut ca ma poate lua cineva in seama. Cand ma dadeam de ceasul mortii sa le termin, am aratat semnele unui prieten, sculptor, care a crezut ca vreau sa-mi rotunjesc veniturile si, saracul, s-a oferit sa-mi cumpere unul , ca sa imi mearga bine la afacere.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de julix_2007 Mar 20 Oct 2009, 8:37 pm

maria_covacef a scris:
Daca tot spui ca ai modelele dintr-o carte, nu ne impartasesti si noua cateva dintre ele?
Pupici si spor in continuare. kiss

Modelele sunt luate dintr-un Album de cusaturi moldovenesti, autoare Veronica Balan, lucrare aparuta in 1982. O sa incerc sa scanez cat mai multe modele si o sa pun modelele aici.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de julix_2007 Mar 20 Oct 2009, 8:44 pm

Iata cum am facut semnele de carte, poate se mai gaseste cineva doritor:
pasul 1: am cusut modelul pe bucata de etamina
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

pasul2: am aplicat panza insertie, din aceea mai groasa (pentru cele care nu stiu, se aplica cu fierul de calcat)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

pasul 3: am tighelat cu acul si cu ata marginile semnului de carte, pentru a-i da un aspect aparte si pentru a evita desirarea tesaturii.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de julix_2007 Mar 20 Oct 2009, 8:50 pm

Admina a scris:Julix, auzisem ca ai lucrat 20 de semne de carte, dar nu stiam ca sunt lucrate asa frumos si migalos. Printre preferatele mele se numara lalelele, semnele zodiacale, cele geometrice de la sfarsit, si cele floarale, si... toate. love Felicitari pentru idee, ai obtinut un rezultat foarte frumos, cred si eu ca au fost apreciate.

Admina, multumesc pentru aprecieri. Modelul pentru semnele zodiacale este luat din revista Lucru de mana, numarul 13, oct - dec 2008, pagina 30, dosar 61.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Semne de carte - punct in cruce

Mesaj Scris de DANIELA.I Mar 20 Oct 2009, 9:14 pm

JULIX,astfel de semne de carte fac eu cu incepatorii,clasa IX,tocmai in ideea de-a invata punctele de cusatura manuale.felicitari.Eu mai lucrez si pe panza de sac,inclusiv brodez pe panza de sac manual.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de julix_2007 Mar 20 Oct 2009, 9:21 pm

maistra a scris:JULIX,astfel de semne de carte fac eu cu incepatorii,clasa IX,tocmai in ideea de-a invata punctele de cusatura manuale.felicitari.Eu mai lucrez si pe panza de sac,inclusiv brodez pe panza de sac manual.

Astazi, maistra de la scoala m-a rugat sa-i duc albumul ca sa faca si ea cu elevii la practica.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de Doina Mier 21 Oct 2009, 11:35 pm

Felicitrari Julix2007.Un gest frumos si niste cadouri frumoase.
Stiu ce apreciaza strainii lucrarile etnice,populare indifernet de tara din care provin.
pe vremea demult apusa cautau ii si crema Gerovital,erau cadourile perfecte
avatar
Doina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/12/2008

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de duchess Lun 26 Oct 2009, 5:38 pm

Julix .ce frumoase sunt semnele de carte facute de tine !
ma bucur ca au fost apreciate de straini cheers
duchess
duchess
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 16/11/2008

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de julix_2007 Lun 26 Oct 2009, 5:50 pm

Va multumesc pentru aprecieri. cand imi gasesc timp, o sa scanez modele pentru doritoare.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty semne de carte

Mesaj Scris de mihaelabuzatu Mar 27 Oct 2009, 11:33 am

Da intradevar sunt foarte frumoase.
Astept si celelalte modele.
mihaelabuzatu
mihaelabuzatu
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2009

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty semne de carte

Mesaj Scris de 67dana Mar 27 Oct 2009, 2:46 pm

sunt foarte frumoase semnele de carte
le poti folosi acum de sarbatori drept cadouri
spor la treaba si la mai multe
avatar
67dana
helper
helper

Numarul mesajelor : 32
Localizare : iasi
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de julix_2007 Mier 28 Oct 2009, 7:49 pm

67dana a scris:sunt foarte frumoase semnele de carte
le poti folosi acum de sarbatori drept cadouri
spor la treaba si la mai multe

Pentru sarbatori ma gandesc la semne de carte si felicitari cusute cu simboluri specifice iernii si Craciunului. Nu spun nimic, pana nu vad ce fac. Nu prea am timp. Daca stau pe net nu pot coase, daca ma apuc de cusut lipsesc la apel pe forum. scratch Grea dilema... Laughing
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de julix_2007 Mier 28 Oct 2009, 7:51 pm

mihaelabuzatu a scris:Da intradevar sunt foarte frumoase.
Astept si celelalte modele.

Multumesc. Nu sunt deloc greu de facut. Am vandut pontul, deci nu e greu de furat meserie. kiss
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de julix_2007 Sam 12 Dec 2009, 8:03 pm

Mai am 2 semne de carte, nefinisate, ca nu am avut timpul necesar, dar sper ca luni sa le finisez, ca tot am concediu fortat fara plata.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de geany Dum 13 Dec 2009, 3:48 pm

Sunt foarte dragalase, buna ideea cu semnele de carte cred ca voi face si eu cateva, dupa ce ies din stresul deja planificat wink
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de veraelyazji Lun 14 Dec 2009, 2:34 pm

iata aici diagrame pentru semne de carte:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
veraelyazji
veraelyazji
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 49
Localizare : Gaza-Palestina
Data de inscriere : 07/10/2009

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de julix_2007 Lun 14 Dec 2009, 7:28 pm

Multumesc. Am "furat" o multime de idei. wink
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de julix_2007 Lun 08 Feb 2010, 8:24 pm

E foarte frumos. Imi place. Chiar m-am gandit sa cos tot felul de semne de carte pentru diverse evenimente. Am facut deja unul pentru Paste. O sa-l postez neaparat, dar dupa ce incarc acumulatorii de la aparatul foto, ca nu am descarcat inca in calculator ultimele poze.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de georgi Joi 11 Feb 2010, 11:34 pm

sunt foarte frumoase. Va felicit. Dar am si eu o intrebare. De unde gasiti diagrame pentru semne de carte? Situl acela nu e foarte util, adica nu gasesc diagrame pentru semne de carte. M-am gadit la varianta sa iau o foaie de hartie de matematica si sa bifez casutele astfel incat sa iasa un model frumos, dar precum nu sunt buna la desene de iamginat, as prefera o diagrama care sa ma ajute. M-ati putea ajuta? Multumesc
georgi
georgi
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 11/02/2010

Sus In jos

Punct in cruce - creatii diverse (1) Empty Re: Punct in cruce - creatii diverse (1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB