Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 EmptyAstazi la 10:54 am Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 EmptyAstazi la 10:53 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Punct in cruce-creatii diverse (2)

+32
marabr
aniria
letho
piciul
Dodo-pui
gabriela1967
AcidoR
Angelica18
emilia-elena
Ducess
Hanico
Floren
Dorulet
Ana12
sergiu valentin
SilviaDumitrescu
cosmi
ema
Celya_f40
camelia84
geo
firicel
clabur
Gianina4ever
julix_2007
RamonaM
tinap
dorinami
anc@
canadianca50
duchess
emmancita
36 participanți

Pagina 7 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de Floren Mier 29 Oct 2014, 5:22 pm

Goblenul se coase pe panza speciala , cu 10x10 fire pe cm 2 , deci firele sunt dese , asadar nu ai cum sa folosesti cruciulita la goblen ! Punctul tipic este cel de jumatate de cruciulita ! Daca undeva scrie ca trebuie sa folosesti cruciulita , acolo inseamna ca sunt parti din scheme care trebuie sa iasa in evidenta , gen ochi , sau o lacrima ....sau ... mai stiu eu ce anume se vrea evidentiat !
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de marabr Lun 02 Feb 2015, 3:21 pm

Mai exista etamina imprimata pentru fetite, ca pe vremea lui Ceausescu?eu la mine in oras nu am gasit, dar nici pe net sau nu am nimerit unde trebuie.am comandat de pe rogoblen unul imprimat, avand cusatura punct in cruce, dar nu stiu daca e la fel sau e mai complicat.(adica avand tesatura mai deasa)
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de Dodo-pui Lun 02 Feb 2015, 3:36 pm

marabr a scris:Mai exista etamina imprimata pentru fetite, ca pe vremea lui Ceausescu?eu la mine in oras nu am gasit, dar nici pe net sau nu am nimerit unde trebuie.am comandat de pe rogoblen unul imprimat, avand cusatura punct in cruce, dar nu stiu daca e la fel sau e mai complicat.(adica avand tesatura mai deasa)

In Braila am vazut in vara la merceria de la Piata mare si in cea de pe drepta cum mergi spre centru aproape de bulevard...Aveau etamina pictata...
Dodo-pui
Dodo-pui
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 965
Varsta : 51
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 25/11/2009

http://sperantamoareultima.wordpress.com/

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de marabr Lun 02 Feb 2015, 3:51 pm

la Piata mare am fost, la cele 2 mercerii, si nu au, iar cea de pe dreapta tocmai am vazut ca e desfiintata.si am mai fost la inca doua si tot nimic.

mutumesc hug
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de Dodo-pui Lun 02 Feb 2015, 3:59 pm

...insista caci se gasesc ...daca nu in oras...pe net....
Dodo-pui
Dodo-pui
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 965
Varsta : 51
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 25/11/2009

http://sperantamoareultima.wordpress.com/

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de LRodica Mier 03 Aug 2016, 6:55 pm

Un cadou pentru o prietena a fiicei mele, cusut cu punct cruce si ata muline (cusut de fiica mea).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3661
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de piciul Joi 04 Aug 2016, 6:01 am

Un cadou intelept si cusut cu ganduri bune! Spor in continuare!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de LRodica Joi 04 Aug 2016, 9:26 am

Multumim.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3661
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de danniela Joi 04 Aug 2016, 5:22 pm

Ce frumos!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de itachis Vin 30 Sept 2016, 11:20 am

Buna ziua! Mihai este numele meu, imi cer scuze fata de adminstratorii acestui site daca incalc regulile, eventual acestia pot bloca mesajul si ma pot contacta pentru o eventuala colaborare. De cativa ani ma ocup cu broderia de mana fiind intr-o colaborare cu un prieten grec. La noi aceste produse (si o sa vedeti despre ce vorbesc) nu se mai cauta din pacate. Cine vrea sa faca din acest hobby si un venit suplimentar ma poate contacta pe adresa de email [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], subiect "broderie de mana" pentru detalii. O sa atasez unul din modele pentru a va face idee despre ce e vorba. Multumesc si imi cer scuze adminilor daca am incalcat vreo regula si ii rog sa procedeze[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" /> in consecinta.
itachis
itachis
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 26/02/2011

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de LRodica Vin 30 Sept 2016, 2:34 pm

Itachis, eu nu văd poza.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3661
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de Dorulet Vin 30 Sept 2016, 3:02 pm

Nici eu.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4794
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de itachis Joi 06 Oct 2016, 8:10 am

Revin cu foto, poate de data aceasta se vede. Pe previzualizare mie imi apare.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
itachis
itachis
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 26/02/2011

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de Dorulet Joi 06 Oct 2016, 1:49 pm

Acum vad poza,doar ca nu inteleg de ce e la punct in cruce.E un fel de patchwork?Sau e broderie artistica,lucrata in diverse puncte,cu mouline?
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4794
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de itachis Vin 07 Oct 2016, 9:18 am

Mai postez 3 poze ca sa intelegeti mai bine. Suportul este canafas, modelele contin "in urma acului" "punctul romanesc" sau "cruciulita" care poate fi mica sau mare in functie de model si broderie plina artistica. Firul este un fir special,unele modele contin si "firoflos", postez o poza si cu el. Modelele se executa pe canafasul desenat sau prin urmarirea casutelor. Zi buna, spor la lucru si multumesc de interes.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
itachis
itachis
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 26/02/2011

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de Dorulet Vin 07 Oct 2016, 5:36 pm

Multumim pentru precizari!Cred ca sunt doamne care cos,eu am alt hobby,dar imi plac broderiile acestea.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4794
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de piciul Sam 08 Oct 2016, 7:28 am

Interesant...se poate face separat si apoi coase pe o bluza pentru "revigorare" wink
Nici eu nu am facut niciodata, dar cat traim invatam!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de Dorulet Mier 21 Feb 2024, 6:51 pm

Vai,cred ca aici a fost blocata usa,ca de atatia ani n-a mai deschis-o nimeni!Am uns-o un pic si am intrat,sa va arat ce-am mai lucrat:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4794
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

anatrif și vlad_mom apreciază acest mesaj

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de LRodica Joi 22 Feb 2024, 6:04 am

Îmi plac foarte mult.
Flowers
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3661
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de mlizeta Vin 19 Apr 2024, 10:46 pm

Wow! Arata minunat. Felicitari!
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 7 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB