Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 EmptyAstazi la 9:12 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 EmptyIeri la 7:30 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Tehnica de embosarea a hartiei

+21
anc@
AlinaJ.Bijoux
Giorgi
Dorulet
LN
carmendana
zarina28
corilex
ionela_csutak
dia
monatibi
metroo
annamaria26985
natasaSV
dianabv
deeaz
danae
magdaR
julix_2007
gty
alexaaa08
25 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de zarina28 Joi 10 Ian 2013, 4:57 pm

Vai,ce minunatie e si asta.Cum sa nu-l doresti si pe el?Le doresc pe toate,am un wish-list cat casa.
zarina28
zarina28
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 215
Varsta : 43
Localizare : Mangalia
Data de inscriere : 23/08/2011

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de LN Dum 13 Ian 2013, 2:33 pm

Din pacate am niste probleme personale ptr moment; cum ma linistesc un pic revin cu ultima parte: Cricutul.
Nu v-am uitat.... kiss
LN
LN
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Globul terestru
Data de inscriere : 27/08/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de LN Dum 20 Ian 2013, 5:43 pm

Deci Cricut...
Asta e o minunatie de masina ....
Primulcricut aparut este acesta[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Nu va pot da multe amanunte despre el fiindca nu am lucrat niciodata cu unul dar se pare ca in afara de faptul ca un are toate functiile celor care au urmat nu e mare diferenta.
Urmatorul a fost cricutul Expression
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Principiul de functionare este acelasi penrtu toate cricuturile existente si anume se alege o imagine de pe caseta masinii si se da comanda de teiere (dupa ce am ales marimea si celelalte reglaje pe care masina le permite avindu-le in memoria interna) pe care o executa singurica prin deplasarea cutitului pe covorul de taiere care se misca singur in functie de necesitatile modelului.
Masina dispune de 2 picioare de taiere in care se fixeaza cutitul asta fiind unul dintre avantaje fata de Slice , aici putem taia o gama mult mai mare de grosimi de material, prin simpla inlocuire a piciorului de taire normal cu cel pentru taiere adinca. deasemani masina poate fi programata sa treaca de mai multe ori pe acelasi contur pentru a fi siguri de a avea un decupaj perfect. iata piciorul ptr taiere adinca:
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Ca si la slice putem inlocuii picirul de taiere printr-un fetru special conceput pentru a desena imaginea
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
sau cu un picior special ptr embosare:
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Urmatoarea masina cricut a fost cricutul Imagine care dupa parerea mea a fost o idee excelenta prost pusa la punct ; in felul lui e o formidabila inventie dar cu limite.
Ceea ce aducea nou Imagine-ul este faptul ca avind o imprimanta integrata HP oferea posibilitatea ca decuparile odata facute sa fie si colotate sau posibilitatea de a face doar imprimari de pagini de fond de 30x30cm.
problema aparuta a fost ca daca se strica imprimanta nu mai functiona nici decupajul si cum vestea s-a dus repede aceasta masina nu s-a vindut bine cu toate asigurarile firmei ca s-au remediat problemele. Iata Imagine-ul:
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
O alta mica minune Cricut e masina pentru ornamente de tort din pasta de zahar; exact acelasi principiu de functionare dar cartuse speciale si foi de pasta de zahar in loc de hirtie
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
cam asa arata un tort ornat cu ea
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Ultima masina aparuta in gama este Expression 2 aniversar, pe care o folosesc si eu, si care are unele imbunatatiri fata de Expression , fara imprimanta si alte alea.
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Cartusele cricut sint compatibile cu toate masinile existente in afara de cea pentru torturi. Fiecare cartus are un covoras de comanda propriu care permite alegera modelului si efectuarea reglajelor.Cricutul aniverar are ecranul tactil si deci nu mai avem nevoie de covoras. In afara de asta gama de reglaje ce o putea avea cu aceleasi cartuse e mai mare iar numarul de imagini ce se pot selectiona si decupa e mai mare fiindca atunci cind prima pagina e plina masina iti cere una noua si continua de unde a ramas. Talia covorului de taiere e de 30x30 sau 30x60cm ceea ce pare imens fafa de cei 9 cm pe care îi poate decupa slice-ul.
Cred ca as putea sa va vorbesc ore intregi despre cricut dar stiu ca e greu de retinut pina nu o vezi de ce e in stare.
Exista multe alte masini de decupat elctronice dar eu prefer sa vorbesc despre ce cunosc si am folosit deci cam asta e...
Am sa va arat o felicitare pe care am facut-o cu 3 decupari executate cu Cricutul meu:
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

Si in incheiere un filmulet
LN
LN
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Globul terestru
Data de inscriere : 27/08/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de Gianina4ever Dum 20 Ian 2013, 6:15 pm

Multumim,Nina! kiss
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de anc@ Dum 20 Ian 2013, 6:23 pm

Woow,ce minunatii fac masinile astea.multumim pentru explicatii LN,superbe lucrari se pot face cu ele...dar ca sunt si masini speciale pt pasta de zahar...asta chiar nu o mai stiam:)
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de zarina28 Dum 20 Ian 2013, 8:37 pm

Cricut-ul asta chiar e dat naibii!Nici nu-mi mai vine sa zic ca mi-l doresc si pe asa (:
zarina28
zarina28
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 215
Varsta : 43
Localizare : Mangalia
Data de inscriere : 23/08/2011

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de sabinav4 Sam 02 Feb 2013, 7:56 pm

Wow, cate se pot face cu o masina de embosat si taiat. M-ar interesa si pe mine sa cumpar una. imi spuneti si mie de unde pot sa achizitionez asa ceva/ Multumesc
sabinav4
sabinav4
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de geia Dum 07 Ian 2024, 4:29 am

Nu stiu daca acum,mai este cineva interesat de subiectul propus. Ultima postare este foarte indepartata si, ma gandesc, de atunci au aparut multe filmulete pe internet cu ceea ce ne intereseaza. Totusi, daca cineva doreste sa afle unele detalii, pot spune ca am dobandit o oarecare experienta in ce priveste tehnica emboasarii, si pot ajuta. Imi pare nespus de rau ca pozele de aici nu mai sunt vizibile ca sa inteleg despre ce este vorbain postari.
geia
geia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 36
Localizare : romania
Data de inscriere : 20/03/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de Dorulet Lun 08 Ian 2024, 8:21 am

Eu folosesc uneori pentru felicitari,dar nu am decat un instrument simplu de embosare.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4794
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de geia Joi 18 Ian 2024, 3:45 pm

Dorulet a scris:Eu folosesc uneori pentru felicitari,dar nu am decat un instrument simplu de embosare.
Pentru emboasare, important ar fi sa detineti acele dosarele din plastic pentru emboasare. Cu acel dosarel poare emboasa si fara masina acea presa. De exemplu, se umezeste putin cartonasul si, dupa ce se introduce in dosarel, se preseaza cu un sucitor sau ceva asemanator. Si, ca idee, se poate lipi sub o forma sau alta, o bucata de folie de aluminiu pe o hartie sau carton subtire. Acesta se introduce in dosarelul de emboasat cu modelele pe care le aveti si il presati. In felul acesta puteti avea o fata frumoasa la coperta felicitarii. Cand imi rezolv problema tehnica pe care o am, voi posta poza pentru exemplificare.
geia
geia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 36
Localizare : romania
Data de inscriere : 20/03/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de geia Joi 18 Ian 2024, 8:09 pm

LN a scris:Deci Cricut...
Asta e o minunatie de masina ....

Oare nu e posibil ca imaginile si eventua filmuletele din postare sa poata fi vazute ? De multa vreme urmaresc aceste circuite (care sunt de mai muulte tipuri, inclusiv cu laser) si ma intereseaza orice detaliu. Eu imi doresc doar pentru taiere,decupare. Iar schitele dupa care trebuiesc facute taierile trebuie musai sa fie vectoriale, sau trecupe prin prgrame de grafiva vectoriala, daca sunt schite personale..
geia
geia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 36
Localizare : romania
Data de inscriere : 20/03/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de Dorulet Vin 19 Ian 2024, 8:56 am

Nu e posibil,programul cu care se postau pozele si-a schimbat statutul.
Asteptam exemplificarea.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4794
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de geia Sam 20 Ian 2024, 7:53 am

Dorulet a scris:
Asteptam exemplificarea.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Triunghiul este taiat dintr-o cutie de bere.
geia
geia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 36
Localizare : romania
Data de inscriere : 20/03/2010

Dorulet apreciază acest mesaj

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 3 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB