Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 EmptyIeri la 7:16 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Tehnica de embosarea a hartiei

+21
anc@
AlinaJ.Bijoux
Giorgi
Dorulet
LN
carmendana
zarina28
corilex
ionela_csutak
dia
monatibi
metroo
annamaria26985
natasaSV
dianabv
deeaz
danae
magdaR
julix_2007
gty
alexaaa08
25 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de carmendana Dum 30 Sept 2012, 7:41 am

Am si eu o nelamurire: ce "masinuta" imi recomandaiti Big Shot sau Cuttlebug?
Diana, imi poti trimite si mie adresa magazinului pt Cuttlebug?
Daca totul este ok, si voi fi cuminte, Mos Craciun o sa imi aduca una dintre ele insa nu stiu pe care sa o aleg, care ar fi mai buna.
carmendana
carmendana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 302
Localizare : ?
Data de inscriere : 27/02/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de LN Dum 06 Ian 2013, 10:04 am

Pentru ca embosarea este o tehnica foarte utila si e important sa o stapinim as dorii sa le ajut pe cele ce vor sa o cunoasca, printr-o prezentare sumara.
Embosarea sau gofrarea insemna deformarea hirtiei(carton subtire) dupa un model prestabilit. Embosarea se poate face la rece sau la cald.
Embosarea la rece este cea facuta manual sau cu ajutorul masinilor de decupat care dispun si de matrite create special pentru acest efect.
In ce priveste embosarea la cald, mie cel putin, mi se pare impropiu sa o numinm embosare fiindca nu deformeaza hirtia insa creind un efect de relief prin utilizarea pudrelor speciale se considera ca facind parte din aceasta tehnica.
Vom vorbii in primul rind de embosarea manuala care este cel mai la indemina de realizat din punct de vedere al costului uneltelor. In afara de asta stapinirea acestei tehnici este un foarte important exercitiu pentru cele ce doresc sa faca pergamano.
In embosarea manuala se folosesc sabloane de laiton facute dintr-o bucata de metal de citiva mm grosime in care e decupat modelul sau
cu ajutorul placii de embosat Shape Boss pusa la punct de Fiskars si care foloseste sabloane speciale din plastic suplu.
De obicei sabloanele de metal se utilizeaza cu o masa luminoase pentru usurarea urmaririi modelului.
Pentru amindoua metodele avem nevoie se stilete de embosare de diferite dimensiuni in functie de diametrul bilei metalice.
acum imaginile:
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Principiul este urmatorul: pe tableta luminoasa(o cutie de lemn cu un bec la interior acoperita cu plexi) se fixeaza cu papier collant sablonul metalic iar deasupra se fixeaza la fel hirtia de embosat.Prin efectul de transparenta al hirtiei modelul de pe sablon apare luminat si deci mult mai usor de urmarit mai ales pentru hirtia inchisa la culoare. Cu stiletul de embosare se executa miscari semicirculare pe partea luminata a hirtiei, intii cu presiune mica si la a doua trecere cu presiune mai mare
A, important: Se incepe totdeauna facind conturul cu o bila medie sau fina, iar pentru model se folosesc bile mici pentru partile mici si bile mari cu cit suprafata e mai mare pentru obtinerea unui rezultat uniform.
Pauza de o cafea si o tigara...revin cu shape boss-ul! wink

Deci Shape Boss:
Fiskars a conceput o tableta care nu foloseste lumina pentru a usura urmarirea modelului ci sabloane speciale din plastic flexibil ; doua foi sint suprapuse avind predecupat exact acelasi model. cele doua foi se fixeaza cu ajutorul unor picouri de plastic pe tableta (pe margine exista gauri prevazute special) iar hirtia de embosat e intre cele2 sabloane. Modelul se urmareste datorita sablonului de deasupra iar hirtia se emboseaza datorita grosimii sablonului de dedesupt. iata cum arata shape boss-ul si sabloanele:
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Uneltele folosite sint acelasi ca si pentru cealalta metoda.
Sperind ca v-am fost de folos si daca credeti ca va ajuta , spuneti-mi si voi continua cu embosarea la cald.
spor la treba! kiss


Ultima editare efectuata de catre LN in Dum 06 Ian 2013, 10:34 am, editata de 1 ori (Motiv : continuare)
LN
LN
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Globul terestru
Data de inscriere : 27/08/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de zarina28 Dum 06 Ian 2013, 9:24 pm

Lectia asta e foarte buna.La obiect.Asteptem cu nerabdare urmarea.
zarina28
zarina28
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 215
Varsta : 43
Localizare : Mangalia
Data de inscriere : 23/08/2011

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de Dorulet Dum 06 Ian 2013, 9:31 pm

O lectie foarte bine-venita.Astept urmarea.Cu nerabdare.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4799
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de carmendana Lun 07 Ian 2013, 9:17 am

Ce multe informatii! kiss
carmendana
carmendana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 302
Localizare : ?
Data de inscriere : 27/02/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de Giorgi Lun 07 Ian 2013, 4:38 pm

Ce interesant !Si frumos in acelasi timp!
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Lun 07 Ian 2013, 6:21 pm

Subscriu la ce a zis Giorgi!!! Smile
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de LN Lun 07 Ian 2013, 10:05 pm

inainte de a trece la embosarea la cald am sa va dau o idee de preturi insa din pacate nu le cunosc pe cele din Romania; oricum avind o idee va puteti orienta.Sabloanele de metal ptr embosare manuala nu sint foarte scumpe, cam intre 2,5 si 4E; stiletele, in jur de 4E, Shape Boss-ul cam 30E iar sabloanele pentru el cam 8E.
Ieri am uitat sa va spun despre pernuta de embosare:
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Este necesara insa puteti f bine folosii un covoras pentru souris-ul de la ordinator. In ce priveste cutia luminoasa nu e nici o filozofie sa o faceti singure din 4 lemne si o bucata de plexi alb mat.
Si acum embosarea la cald: Principiul este urmatorul - cu ajutorul unui lipici special ( de obicei cel mai folosit e Top Boss-ul) se fixeaza pe un suport pudra de embosare care prin incalzire se topeste formind o pelicula care se lipeste atit de bine de suport ca e practic imposibil s-o dezlipesti.
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Pentru ca am citit ca mai multe dintre voi au incercat sa foloseasca uscatorul de par ca sa topeasca pudra va rog sa observati cu atentie forma pistolului de aer cald din penultima poza si sa constatati cit de mic e orificiul de iesire a aerului cald in comparatie cu uscatorul de par.
Insa daca veti folosii un uscator de par profesional cu o treapta de temperatura f ridicata si îi puneti adaptatorul pentru focalizarea jetului de aer cald puteti folosii si uscatorul.
Top Boos-ul e o tusiera cu lipici pecial lichid in loc de cerneala. De obicei pentru formarea modelului care va fi embosat folosim o stampila pe care o tamponam in lipici si apoi o aplcam pe suportul de decorat(hitie) Dupa ridicarea stampilei turnam deasupra pudra iar apoi inlaturam surplusul de pudra si trecem deasupra cu aerul cald.
Ca totul sa fie si mai clar iata aici
Ce as mai putea sa va spun e ca pentru a putea scrie de exemplu un cuvint la alagerea noastre pe care apoi sa-l embosam la cald exista si stilouri cu lipicil special:
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Cam asta e ; va astept cu intrebari daca sint!?
hug
LN
LN
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Globul terestru
Data de inscriere : 27/08/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de LN Mar 08 Ian 2013, 9:36 pm

Vad ca nu sint intrebari si atunci am sa va spun citeceva despre masinile de taiat si embosat.
Exista o multime de asemenea aparate dar impotant e sa stiti care sint cele mai utilizate.
In primul rind vom face o clasificare a acestor masini in 3 grupe:
manuale- la care antrenarea matritelor de taiere sau embosare se face prin rotirea unei manivele; ex
Big shot[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
cuttlebug[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Happycut [img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Happycut-ul este produs de Artemio si placile de taiere sint marime A4 insa dezavantajul e ca datorita acestei marimi nu pot fi utilizate cu alte masini.
cele mai utilizate ramin big Shot-ul si Cuttlebug-ul cu care se pot folosii practic toate matritele de pe piata prin folosirea diferitelor adaptatoare.

-Electrice; Urmatoarea categorie este reprezentata de masinile la care antrenarea platformei de taiere-embosare se face electric dar folosim exact aceleasi matirce ca la big shot si cuttlebug.
aceasta minunata masina a fost imaginata de Tim Holtz care e unul din creatorii mei preferati.
iata:[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

Citeva imagini de matrite de embossare:

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Principiul e simplu dupa cum se poate vedea in schema de mai jos:
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Matita de embosare e formata din 2parti prinse una de alta; intre ele se pune hirtia si totul se pune intre cele doua placi ale masinii;toata aceasta suprapunere se aseaza pe platforma de transport si se trece prin masina.
Cu Vagabondul este exact acelasi lucru numai ca platforma de transport e antrenata de un motoras electric care invirte cilindrii de presare si trece singurica wink prin masina.
Cam asta pentru azi;
miine va povestesc despre Slice si Cricut- masinile electronice , ultima categorie!
kiss
LN
LN
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Globul terestru
Data de inscriere : 27/08/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de anc@ Mar 08 Ian 2013, 9:50 pm

Ma bucur ca ai scris si despre masinile de taiat si embosat.M-ar atragea asa o masina dar ma gandeam ca nu am sa stiu cum sa o folosesc:)dar dupa explicatiile tale pare usor:)Cele mai multe lucrari am vazut cu masina din prima poza.Multumim si te mai asteptam.
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de carmendana Mar 08 Ian 2013, 9:51 pm

LN, superb material, kiss kiss kiss
dar, te rog, nu ne innebuni cu ceea ce pot sa faca Slice si Cricut pentru ca fetele vor cauta si preturi pt ele si.... zid zid zid Mai ales ca face toti banii (daca i-am avea....)


Anca, e simplu de folosit o masina de embosat, iti trebuie doar placute!
carmendana
carmendana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 302
Localizare : ?
Data de inscriere : 27/02/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de anc@ Mar 08 Ian 2013, 10:00 pm

Adevarul e ca au niste preturi...Dar probabil cine lucreaza in domeniu se merita isi scoate banii,dar pentru una ca mine care vrea doar sa incerce... wink .Oricum mi-as dori una:)
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de LN Mier 09 Ian 2013, 11:00 am

Pentru cele care sint interesate,exista si o masina care doar emboseaza, nu se poate folosi pentru taiat;la sfirsitul acestei luni grosistul meu va comercializa un kit starter care contine masina, placile si covorasul, 3 matrite, si felicitari cu plicuri. iata cum arata:[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Daca e cineva interesat sa ma contacteze pe PM pentru detalii.
Pretul e de aproximativ 40E wink
LN
LN
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Globul terestru
Data de inscriere : 27/08/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de zarina28 Mier 09 Ian 2013, 11:31 am

LN,iti multumim pentru acest curs atat de complet si complex!
zarina28
zarina28
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 215
Varsta : 43
Localizare : Mangalia
Data de inscriere : 23/08/2011

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de Gianina4ever Mier 09 Ian 2013, 6:36 pm

LN,multumim pentru informatii si invataturi...ne-ai "omorat" cu ce instrumente de lucru ne arati tu pe aici! wink
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de LN Mier 09 Ian 2013, 8:41 pm

Sa inteleg ca nu vreti sa va spun de Slice si Cricut?
bine
LN
LN
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Globul terestru
Data de inscriere : 27/08/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de zarina28 Mier 09 Ian 2013, 8:56 pm

Spune-ne,spune-ne,nu ne lasa nelamurite.
zarina28
zarina28
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 215
Varsta : 43
Localizare : Mangalia
Data de inscriere : 23/08/2011

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de Gianina4ever Mier 09 Ian 2013, 9:01 pm

Eh,tu poti sa ne spui despre toate,ma refeream ca noi vrem multe dar nu ne si permitem...asta n-are legatura cu tine... wink
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de Dorulet Mier 09 Ian 2013, 9:02 pm

Ba da,mai vrem,ne omori cu zile,dar ne place cum o faci. rade
Gianina,tu ai strigat,ca de tine m-am lovit.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4799
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de Gianina4ever Mier 09 Ian 2013, 9:08 pm

Dorulet,noroc ca-s pe scaun rade dar te imbratisai un pic
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de carmendana Mier 09 Ian 2013, 9:09 pm

LN a scris:Sa inteleg ca nu vreti sa va spun de Slice si Cricut?
bine
ba, da, cum sa nu!
Doar ca ne faci sa salivam.... (cel putin eu..... rade)
carmendana
carmendana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 302
Localizare : ?
Data de inscriere : 27/02/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de Giobsy Joi 10 Ian 2013, 8:33 am

LN, mulţumim pentru dezvoltarea acestui subiect şi pentru răbdarea şi bunăvoinţa cu care împarţi cu noi ceea ce ştii.

hug

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de Dorulet Joi 10 Ian 2013, 8:36 am

LN,din descrierile tale,din pozele atasate,inteleg ca pentru tine tehnica aceasta e o profesie.Eu m-as multumi sa fie pentru mine un hobby.Dar e cam greu.Cred ca m-ar interesa acel set,doar ca nu stiu cum s-ar putea ajunge in posesia lui.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4799
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de LN Joi 10 Ian 2013, 12:08 pm

O profesie?! nu stiu daca o pot numii asa; cert e ca si pentru mine a fost tot un hobby la inceput...am invatat multe, am experimentat multe si mai am de invatat si experimentat la fel de multe rade
sint fericita ca am reusit sa-mi fac micul meu magazin in linie si sint bucuroasa sa impartasesc din cunostintele acumulate de-a lungul anilor, aici, pe alte forumuri, pe blog sau in atelierele pe care le organizez, cu toate ca fac si alta munca .
Deci o profesie ?! poate o profesie prin vocatie!
Revin cu continuarea articolului inceput!
kiss
LN
LN
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Globul terestru
Data de inscriere : 27/08/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de LN Joi 10 Ian 2013, 2:30 pm

Cer scuze ca nu am folosit functia edit dar abia dupa ce am scris am realizat eroarea si era cam mult sa o iau de la capat inca o data; Merci
capul saracul zid oricum ramin linga zid, trageti daca trebuie shot

Stiu ca nu e usor sa-ti doresti ceva si sa trebuiasca sa astepti ca sa ti-l poti oferii; am trecut si eu prin asta, dar important e sa cunosti ca sa alegi in cunostinta de cauza cind se prezinta ocazia.
Slice Elite este o masinuta f desteapta care foloseste casete pe care sint stocate imagini.
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Principiul de functionare e urmatorul: masina dispune de un "picior" mobil care se deplaseaza si decupeaza imaginea aleasa dintre cele existente pe caseta respectiva.Foaia de hirtie e asezata pe suportul de taiere unde se lipeste datorita lipiciului semipermanent special, masina se asaza deasupra si se mentine prin presare cit timp dureaza taierea.
In ce priveste embosarea, se poate inlocuii piciorul de taiere cu unul prevazut cu bilute metalice de diferite marimi la capat si intre suportul de taiat si hirtie se intercaleaza un covoras de silicon care permite deformarea hirtiei
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Mai mult, exista posibilitatea ca sa inlocuim piciorul de taiere cu un fetru conceput special pentru aceasta masina si sa obtinem un desen al imaginii alese de pe caseta.
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Pe caseta sint stocate multe imagini care pot fi decupate, embosate sau desenate in mai multe dimensiuni pe care meniul derulant al masinii ti le propune.
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Va imaginati deci ca numarul de proiecte ce pot fi realizate se multiplica cu numarul de dimensiuni disponibile pe caseta. E o masina usoara , usor de transportat si care poate functiona si fara sa fie bransata la priza avind un acumulator incorporat.
Exista si inconveniente care sint de obicei trecute sub tacere de cei ce le vind, dar nu e cazul meu; deci dezavantajul e ca nu putem taia materiale prea groase,trebuie umblat cu grija fiinda e destul de fragila fiind micuta iar faptul ca suportul de taiere e din sticla antigriffe uzeaza destul de repede cutitul.
Cu toate aceste pentru o utilizare nu f intensiva ramine o mica minune.

iata

Voi revenii cu Cricutul kiss
LN
LN
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Globul terestru
Data de inscriere : 27/08/2010

Sus In jos

Tehnica de embosarea a hartiei - Pagina 2 Empty Re: Tehnica de embosarea a hartiei

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB