Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Organizarea casei - 1 - Pagina 3 EmptyIeri la 11:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Organizarea casei - 1 - Pagina 3 EmptyIeri la 8:18 am Scris de Dorulet

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Organizarea casei - 1 - Pagina 3 EmptyVin 17 Mai 2024, 12:08 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 6
Organizarea casei - 1 - Pagina 3 EmptyVin 17 Mai 2024, 12:00 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Organizarea casei - 1 - Pagina 3 EmptyJoi 16 Mai 2024, 9:30 pm Scris de LRodica

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Organizarea casei - 1 - Pagina 3 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Florile din gradina mea(2)
Organizarea casei - 1 - Pagina 3 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Organizarea casei - 1 - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Organizarea casei - 1 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Organizarea casei - 1 - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Organizarea casei - 1 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Organizarea casei - 1 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Organizarea casei - 1 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Organizarea casei - 1 - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Organizarea casei - 1 - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Organizarea casei - 1 - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Organizarea casei - 1 - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Organizarea casei - 1 - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Organizarea casei - 1 - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Organizarea casei - 1 - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Organizarea casei - 1

+58
fiordaliso
Gabica
Carmencyta
emilia-elena
CarmenClaudia
piciul
jessica
coripin
despina13cucli
ivanoiuadela9
Andreescu Sorina
Aghata
olympia
Giobsy
ikuta
AlinaJ.Bijoux
michelinebeaulieu
myky7robc
arielas
rodishor
Eva
Floren
mimycry
cris_27
andarlidia
ghita
valentinadof
rosita
rucsy
musetel
violetas
aurishta
geany
mnarcisa
marcus
Karina33
Uca
firicel
danniela
CCristinaC
tomari
ismi3ismi
danyelyta28badea
Clio_Ela
danae
SilviaDumitrescu
clodi
diada
nicopop
emi
MagdaMarin
stoy
Admina
zylv
MihaelaT
letho
SandyB.
StMihaela
62 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Sam 23 Apr 2011, 1:00 pm

V-am citit si eu!!! Fetelor, aveti copii mici sunt multe de facut si e normal sa va simtit obosite, insa dupa ce cresc copii o sa vedeti ca se mai schimba, deveniti si voi mai practice dar sunt si unele sarcini impartite.
Eu nu fac curatenie la fiica-mea in camera! Isi face singura, doar daca vreau sa ii fac un cadou, ii curat baia! E mare si stie sa isi faca. Dar nu spala, numai eu spal.
Cel mic inca e terminator, desi are 10 ani, iaca inca nu si le pune la locul lor pe toate, mai mananca in dormitor iar eu il trimit sa doarma in bucatarie, isi arunca sosetele si nadragii cand vine de la scoala.
Nu fac curatenie de Paste si Craciun de cand am plecat din tara! Nu m-am parvenit, dar asa cum a spus cineva, nu astept sa vina Pastele sa spal perdelele. Curatenia generala o fac intr-o perioada mai mare de timp, si cer ajutor pentru care si platesc normal. Eu am baie la fiecare dormitor, plus una pe hol zid deci 4 bai, si cand ma apuc de ele, le fac pe toate.
Nu mai aglomerez casa cu chestii marunte care tin praf, spal florile artificiale in masina de vase, daca se strica le arunc. Nu mai pun pret asa mare si energie pe curatenie, asa cum faceam inainte cand nu ieseam nicaieri ca nu am terminat treaba.
Insa uneori ma apuca vaicareala ca e mizerie, ca nu mai fac fata, ca deh si eu sunt om si obosesc! Dar a doua zi tot eu ma linistesc si ma apuc de curatenie.

Editez ca am citit-o pe doamna cu blogul si nu ma pot abtine Embarassed . Oare nu era mai bine sa isi educe fetele sa puna hainele in dulap exact cum spune ca si le-a invatat sa isi puna jucariile la locul lor???? Dupa judecata mea consider ca cele mai mari fac parada modei, deci ele oricum is invatate regula de aur : ai folosit ceva, pune la locul lui/ei imediat dupa folosire sau is dusa eu.... scratch scratch
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de nicopop Lun 16 Mai 2011, 5:50 pm

Cum va mai descurcati cu organizarea casei,fetelor?Vad ca a cam ramas subiectul nevizitat de un timp...
La mine acum ploua,deci se anunta spalatul geamurilor zilele urmatoare.
nicopop
nicopop
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 250
Varsta : 36
Localizare : Maramures,Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Admina Lun 16 Mai 2011, 6:51 pm

Hm... in capitala e cam asa cu geamurile... Le speli azi si in 3-4 zile sunt la loc, pline de dare, de zici ca a stropit cineva cu noroi, pe ele. Si nu stau direct la bulevard mare, nu la linie de tramvai. Dar se lucreaza in zona, se construieste intens.
Deci geamurile se spala bianual sau trimestrial, intr-un caz bun. Cand ma gandesc ca la curte se pune praful mult mai rar ca aici... imi vine sa ma mut acolo. Laughing

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de firicel Lun 16 Mai 2011, 7:06 pm

La mine,regula confirmata,este in felul urmator cu geamurile:azi le spal/sterg si daca nu pana diseara,in cel mai fericit caz pana maine,ploua si mi le zoieste iar dupa ce sta ploaia si incepe vantul,mi le si prafuieste ca sa fie frumos! Smile Dar am constiinta impacata ca le-am sters! wink
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Uca Lun 16 Mai 2011, 7:27 pm

firicel a scris:Dar am constiinta impacata ca le-am sters! wink

Fix la fel zic si eu! Chiar daca zici ca nu sunt sterse de un car de ani! rade rade rade

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Karina33 Lun 16 Mai 2011, 9:06 pm

Si la mine functioneaza legile lui Murphy asa ca adopt regula de aur: cui nu-i place sa nu se uite! Daca eu stiu ca am facut ceva si ceilalti nu observa e vina lor, nu a mea!
Sluga in propria casa n-o sa fiu, gunoiul nu pleaca singur, asa ca fac treburile in ritmul si cheful meu. N-o sa-mi rup spatele, n-o sa las vreo clienta 'neterminata' si n-o sa las barbatul nesatisfacut ca nu-i praful sters sau frigiderul nespalat!!!
O viata avem si trece cumplit de repede ca sa ma impiedic de gura lumii!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de danniela Lun 16 Mai 2011, 9:13 pm

OOO la fel si la mine, cand nu am curat am casa plina de musafiri, cand e ordine si ma plimb sa imi admir eu curatenia, sa fie al naibii daca imi calca careva pragul.
Eu acum sunt la capitolul schimbat covorase in bai. Dupa ce termin cu o sa trec probabil la altceva, niciodata nu se termina, mereu ai ceva de cumparat, inlocuit, la, la, la
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de marcus Lun 16 Mai 2011, 9:17 pm

Karina33 a scris:Si la mine functioneaza legile lui Murphy asa ca adopt regula de aur: cui nu-i place sa nu se uite! Daca eu stiu ca am facut ceva si ceilalti nu observa e vina lor, nu a mea!
Sluga in propria casa n-o sa fiu, gunoiul nu pleaca singur, asa ca fac treburile in ritmul si cheful meu. N-o sa-mi rup spatele, n-o sa las vreo clienta 'neterminata' si n-o sa las barbatul nesatisfacut ca nu-i praful sters sau frigiderul nespalat!!!
O viata avem si trece cumplit de repede ca sa ma impiedic de gura lumii!

ce-mi place mie de tine!!
gandesti ca mine...si eu zic, cui nu-i place in casa mea are invoire de la mine sa nu mai vina...
marcus
marcus
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 42
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 30/04/2011

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de firicel Lun 16 Mai 2011, 9:34 pm

In urma cu ceva timp,aveam niste prietene care lucrau in invatamant si la 12.30 erau acasa.Pana la 16.30 cand ajungeam eu acasa,ele erau si odihnite nu doar cu masa servita,vase spalate,ordine et.La 17.00 erau la mine "in trecere" si stateau de le cantau cucii!Si eram vesnic stresata ca la mine nu este ordine ca la ele. Eu nu prea aveam timp sa le intorc vizita si asa am cam treminat-o cu vizitele!Si merg si eu acum pe acelasi principui:cui nu-i place sa sa stea la casa lui! rade
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de StMihaela Lun 16 Mai 2011, 9:37 pm

Eu am reusit sa ajung la Peny Market sa imi iau laveta recomandata de MihaelaT . O minune. Si recunosc ca, daca nu-mi povestea de ea, nu as fi avut incredere nici intr-o mie de ani sa o iau.
O umezesc si sterg totul cu ea.
De organizat ... nu prea sunt in grafic, dar sunt multumita ca se vad progrese. Merg pe metoda baby-step si, cum spuneam, sunt multumita ca desi de la o zi la alta nu se vad diferente, dupa o luna nu-mi vine sa cred ca SE VEDE!
Acum fug sa ma culc, sa ma scol maine odihnita hug
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 50
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Admina Mar 17 Mai 2011, 1:11 am

Karina33 a scris:
Sluga in propria casa n-o sa fiu, gunoiul nu pleaca singur, asa ca fac treburile in ritmul si cheful meu. N-o sa-mi rup spatele, n-o sa las vreo clienta 'neterminata' si n-o sa las barbatul nesatisfacut ca nu-i praful sters sau frigiderul nespalat!!!
O viata avem si trece cumplit de repede ca sa ma impiedic de gura lumii!
Draga mea, ai pus punctul pe I. Deci, cum le zici tu, mai rar. hug Idem idemorum gandesc si eu si e viata mai dulce. Ca doar n-o sa ma ingroape la Cimitiru' vesel sa scrie pe cruce:
...
Cu dreptii s-a odihnit.
A frecat si lustruit, toata viata a trudit.
Si s-a dus cu un oftat:
Offff, geamurile n-am spalat... mop

StMihaela
, ce ti-a spus tiza ta si nu am citit si eu? Ce laveta, cat de minunata e? O poza, o firma, un link unde ati vorbit de ea?
Daca face treaba singura, vreau si eu...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 17 Mai 2011, 6:31 am

MihaelaT a scris:Hai sa va fac cunostinta cu ajutorul meu de nadejde. Costa 7 lei, se gaseste la Penny si zice ca-i pentru geamuri, dar eu o folosesc la tot, tot, mai putin oglinda.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
In toamna faceam curatenie la scoala, in clasa si ajunsesem la geamuri, iar ingrijitoare imi zice: Hai sa-ti dau carpa mea magica care spala singura. M-am uitat la ea si am crezut ca face misto de mine ca fac eu treaba ei. O alta colega imi zice de aceeasi carpa care spala singura rade In drum spre casa am intrat la Penny si am achizitionat si eu carpa minune, iar a doua zi m-am apucat de treaba. Am spalat uriasele geamuri doar cu apa, fara carpa uscata si alte solutii asa cum mi s-a recomandat. Va spun cu mana pe inima ca asa geamuri curate n-a avut clasa mea. Normal ca in drum spre casa am intrat din nou la Penny si mi-am luat si pt acasa. In prima faza am folosit-o doar pt geamuri, dar apoi am inceput s-o folosesc si la faianta, mobila,...cu una veche sterg si papucii si-i curata super. No, acum fac reclama, dar chiar e buna.

Uite-o Admina,asta e,si la mine am pus 2 bucati pe lista dar nu am ajuns inca la penny.
Dar ajung cat de curand wink .

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Karina33 Mar 17 Mai 2011, 6:46 am

Am vazut si-n Kaufland carpa de geamuri din microfibra. N-am luat ca am una mai cu motz elvetiana, e mai aspra pe-o parte si mai fina, matasoasa pe cealalta. Cu partea aspra speli, cu cea fina stergi. Eu folosesc totusi un pulverizator Clin. Carpa minune nu trebuie sa fie uda ci umeda. Sterg cu ea si LCD-ul si monitoarele si oglinzile. Dar nu ma apuc sa spal toate geamurile odata cu o carpa. Doua merg, apoi trebuie spalata si uscata. Nu se clateste cu balsam, se spala usor de mana cu sapun sau ceva detergent.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 17 Mai 2011, 6:51 am

Mersi mult Karina,hug deja m-ai scutit de 3 km in plus,Kauflandul e mai aproape de mine decat Penny,e greu pana ajung in oras. rade

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de mnarcisa Mar 17 Mai 2011, 10:41 am

AAA!!!!
Pai tre sa imi iau si eu asa carpa care face treaba singura.
Acum la mine e departe orice magazin dar daca ziceti ca e asa de bun atrebuie musai sa merg dupa ea.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de geany Mar 17 Mai 2011, 11:20 am

Am si eu si sunt foarte multumita, nu face treaba singura, dar daca o ajuti te satisface.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Admina Mar 17 Mai 2011, 11:47 am

geany a scris:Am si eu si sunt foarte multumita, nu face treaba singura, dar daca o ajuti te satisface.
Hm... da. Cam ai dreptate.
Vorbim de acelasi lucru?rade

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de nicopop Mar 17 Mai 2011, 12:41 pm

Adimina,reao,la ce te gandesti?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
nicopop
nicopop
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 250
Varsta : 36
Localizare : Maramures,Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de zylv Mar 17 Mai 2011, 1:20 pm

karina,am dat o groaza de bani pe lavetele minune de la capra n....a,caci banuiesc ca despre ea vorbesti,caci am geamuri foarte multe si foarte mari,asta pana am descoperit si varianta ieftina de doua la 1 euro de la kik din germania.crede-ma ca nu e diferenta decat de pret.chiar daca materialul e mai bun la aia scumpa,treaba si-o fac la fel.lavetele astea se gasesc in toate magazinele si hipermaketuri.am vazut la dedeman,bricostor,practiker,hornbach,plus,penny...peste tot.
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de aurishta Mar 17 Mai 2011, 1:38 pm

zylv a scris:lavetele astea se gasesc in toate magazinele si hipermaketuri.am vazut la dedeman,bricostor,practiker,hornbach,plus,penny...peste tot.
M-am uitat si eu ieri in Auchan, dar n-am reusit sa-mi dau seama care este dintre ele! zid
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 17 Mai 2011, 2:07 pm

Smile
De lavetele de microfibra va spuneam si eu cand am povestit ca de cateva ori pe zi sterg in cateva secunde oglinda si bateriile de la baie.

Acum doi ani (printre altele) a fost cel mai apreciat cadou carat in Romania. Desi la inceput matusile s-au uitat cam lung. Cum in bagaj nu am putut lua zeci de pachete de cafea, am luat carpe de microfibra.

Da, intr-adevar sunt super, eu si oalele de inox le sterg cu ele, am luat cateva seturi si le am peste tot. Cu ele sterg praful, calculatoarele, mobila din bucatarie, totul!! Chiar si caruciorul leutzului.
Edit: cautati si la set pentru auto, sunt de obicei mai multe si pretul e mai mic decat daca le luati la bucata sau cate doua.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Karina33 Mier 18 Mai 2011, 10:46 am

Zylv ai ghicit firma. Tinand cont ca am laveta de peste trei ani si nu s-a agatat decat foarte putin (si nu-s genul care sa bibilesca ceva, eu parca dau proba la viteza) si-a meritat banii.
Mai am alte lavete adunate in timp, fiecare testata si lasata sa faca treaba unde se nimereste mai bine. Praful il sterg cel mai bine cu o laveta ca si pielea de caprioara, moale, pufoasa, antistatica, chiar se cunoaste la ce praf se aduna cu strada si trotuarele mereu in santier.
Pentru spalat pe jos folosesc cu drag mopul minune cu burete, ia orice firicel de par sau praf, nu lasa dare si se usuca imediat in urma lui.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de geany Mier 18 Mai 2011, 11:26 am

Geamurile mele arata ca o cana de cafea ce trebuie citita in zatz Laughing Le-am tot programat pt. spalat si in acea zi a tot plouat, apoi in alte zile am uitat de ele... ieri insa lucrand la masa din fata geamului a atelierului meu, incercam sa descifrez ce firugurine se afla printre siroaiele de praf Laughing
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de violetas Mier 18 Mai 2011, 12:18 pm

Geany, mi-a placut comparatia geamurilor si repede m-am uitat si eu la balcon sa vad daca sunt tot cam asa, dar nu, mai au pana acolo. Le retusez astazi, printre picaturi.
Cu laveta asta chiar m-ati facut curioasa, am sa o caut si eu.
violetas
violetas
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 55
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de musetel Mier 18 Mai 2011, 12:30 pm

No, dragele mele, trebuie sa recunosc ca am avut intotdeauna toata admiratia pentru femeile care tin casa perfect curata.Insa nu e de mine.

Stiu, o sa fiu aratata cu degetul, dar nu sunt fana a curateniei si pace (adica a facutului curateniei). Acum am o fetita de 2 luni si jumatate; dupa ce ne-am obisnuit cu ea, incepem acum si noi sa avem o rutina. Dar prefer sa imi umplu vremea cu orice altceva decat sa sterg de nspe ori pe saptamana vana sau chiuveta. Inca o data, respectele mele pentru cele care o fac, dar eu nu pot.

E ciudat acum ca stau acasa si teoretic ar trebui sa fac mai multe prin casa. Dar cum spunea cineva p'aici, daca stai toata ziua acasa, reusesti intr-un fel sa iti extinzi tot timpul pentru curatenie si alte cele.

StMihaela, felicitarile mele sincere ca incerci sa te organizezi, sa iti schimbi obiceiurile. Dai dovada de tarie de caracter si perseverenta. Insa nu te stresa, ia-o mai usor daca vezi ca nu poti sa le faci pe toate, stabileste "target-uri" mai joase.

Eu una incerc sa invat cum sa ma organizez ca sa fac cat mai repede strictul necesar si sa am timp liber cat mai mult.

Iar in ceea ce priveste sarbatorile, clar nu vreau sa ajung ca mama : de fiecare Pasti sau Craciun e moarta de obosita - dar a facut si curat luna, si cozonaci, si salate si prajituri. Pentru ce? Lasa, ca poti fi fericit si cu praful sub mobila, si cu un singur fel de mancare. Voie buna sa avem
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Organizarea casei - 1 - Pagina 3 Empty Re: Organizarea casei - 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB