Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Targuri hand-made IV - Pagina 2 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Targuri hand-made IV - Pagina 2 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Targuri hand-made IV - Pagina 2 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Targuri hand-made IV - Pagina 2 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Targuri hand-made IV - Pagina 2 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Targuri hand-made IV - Pagina 2 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Targuri hand-made IV - Pagina 2 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Targuri hand-made IV - Pagina 2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Targuri hand-made IV - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Targuri hand-made IV - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Targuri hand-made IV - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Targuri hand-made IV - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Targuri hand-made IV - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Targuri hand-made IV - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Targuri hand-made IV - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Targuri hand-made IV - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Targuri hand-made IV - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Targuri hand-made IV - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Targuri hand-made IV - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Targuri hand-made IV - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Targuri hand-made IV

+60
alina_satena_2006
dianabv
astrid04
cristinadumitru1977
mihastef
monatibi
cristinica_xri
Alania
alinadriana
CCristinaC
andrabijoux
minola
gabi34_cat
cristinica_70
mokatoka
magazinulboieresc
Aghata
Margelutza
ake007
Margot_
mamidebubu
ionela stefan
hutancarmenm
adrina
Gabiuta
Teodor Coca
smihaelaviorica
clau bijoux
Day Lily
mykya
letho
diana-s
AndreaIsfan
margelutamea
AlinaJ.Bijoux
Savu Ramona
ladybug
lucianemil
roxanabacila
lori16ro
camellia
andarlidia
firimitura
geo
tantelu01
ismi3ismi
felix_79
ikuta
Kristina
OananaShop
darkpoke
Admina
Andata
mickyta
Day
SilviaDumitrescu
lorellay
crinutza77777
MoniKozi
MagdaMarin
64 participanți

Pagina 2 din 13 Înapoi  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de Admina Joi 16 Iun 2011, 9:29 am

Eu as vedea fata de masa albastra sau verde, o culoare care sa atraga atentia, dar nu foarte lucioasa. Cercei as expune si pe spirala de sarma (a facut cineva aici pe forum, drept suport), nu doar pe panou. E frumos sa-i vezi atarnati, fara nimic pe dedesubt. Si daca ai 2 prietene, le rogi sa stea drept cliente, cand e deverul mai mare de lume, wink ca sa atraga alti 2-3 cleinti.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de darkpoke Joi 16 Iun 2011, 11:41 am

f interesante sfaturi Smile
eu particip in weekend la al doilea targ..din viata mea Smile
primul a fost un fiasco...dar ma incarc cu gandire pozitiva pt acesta
am invatat unele lucruri..si voi icnerca sa am marfa mai multa..pt k ce-i drept atrage atentia..la fel..de data asta mi-am procurat oglinda..pt k e de folos..
eu voi imbraca masuta..in hartie..uni..nu colorata..ci o culoare maronie usor metalizata..nu arata kich..dar e greu de explicat sa nu para asa..am zis sa aiba o culoare cat mai neutra si aproape de lemn..
data trecuta m-am chinuit cu panou..sprijinit de ceva..e cam complciat..daca nu ai sevalet..din acela cu picioare..pt k am patit-o si mi l-a darmat cineva..si apoi da si cauta cercei.. de data asta am investit un pic...am gasit chiar la pret ok..2 suporti ..unul metalic pentru cercei..si unul..pentru bratari..din acela cu tub de catifea
in rest pentru inele sau brose..m-am gandit si eu la cosulete din acelea mici ..de nuieluse...gen cum ti se dau la unele magazine de accesorii
aaa..si la fel..voi realiza un fel de afis..un format micut..A3..sa-l atarn de masa..in fata..in jos..cu sigla magazinului..la fel am vazut ca atrage Smile
si carti de vizita..imprastiate pe masa
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de MoniKozi Joi 16 Iun 2011, 11:54 am

Subscriu la ce ai scris darkpoke!
Si eu gasesc aceste sfaturi utile si va multumesc pentru ele, tuturor.

Ca si tine, darkpoke, si eu merg la al doilea targ la acest sfarsit de saptamana. Primul a fost tot un esec. Nu foarte mare, zic eu. Am invatat ca la targuri cu tematica e bine sa te duci cu marfa pe tema respectiva, nu sa presupui ca merge si alb in loc de negru. Sa fiu mai explicita: am fost la targ de martisor cu bijuterii. Si in ciuda firelor de martisor disponibile, lumea la targ de martisor cauta martisoare. Clientii nu prefera sa dea o bratara pe rol de martisor. (Personal, singurul martisor pe care il port in fiecare an e o bratara, sic!) Si nici o pereche de cercei nu e preferata ca martisor. Ce sa mai zic de coliere...!? Si am mai aflat ca lumea nu mai scrie felicitari si nu mai daruieste felicitari. Lumea sms-ului. Eu raman la felicitari! In strainatate se prefera felicitarile pentru diferite ocazii: aniversari, botezuri etc.
Ce sa mai zic? Targul la care particip nu e cu tematica. Singura conditie pusa e ca totul sa fie handmade. Ca participanti am vazut ca peste 50% sunt la categoria bijuterii. Evident ca nu fac toti acelasi tip de bijuterii. Conteaza mult si ce tehnica abordezi. Margelele de nisip nu au foarte mare trecere. Se prefera margelele mari, fimo, lut, lemn. Dar totusi imi incerc norocul.
Voi reveni saptamana viitoare cu impresii.
Bafta multa tuturor celor care vor participa la targuri (am observat ca in acest sfarsit de saptamana sunt multe organizate)!
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de OananaShop Joi 16 Iun 2011, 1:18 pm

fetelor va mai spun din experientele mele (2 ani de targuri), poate gasiti ceva util in pataniile altora :D
1. daca aveti sevalet incercati sa prindeti placa cu o sforicica de el, daca bate vantul se poate rasturna
2. eu sunt de parere ca e mai bine sa ai preturi puse pe produse, unii spun ca e mai bie sa nu... eu stiu ca daca vad ceva intr-un magazin si nu are pret... uneori intreb cat costa alteori nu. La un targ unde am 100 de produse similare in jurul meu si imi fug ochii dupa toate nu stau sa intreb.
3. am observat ca oamenii stau altfel de vorba cu tine daca esti imbracat ... mai frumos. Nu stiu cum sa explic pentru ca tine si de gust, dar atunci cand mergeam in blugi si tricou la targuri...oamenii se uitau la mine ca la un copil scapat de acasa (nu ma ajuta nici fata, recunosc). Nu prea ma ia lumea in serios. La ultimele targuri am fost imbracata in camasuta sau rochite, si pot sa spun ca am observat diferenta.
4. Luati-va folie de plastic la voi si/sau umbrele. Oricat de cald e afara nu stii cum se intuneca de-oadata si da o rapaiala...asta o spun tot din experienta :D
daca imi mai vin idei va mai spun, acum ma intorc la cusut gentute

P.S> merge cineva de pe-aici la ILove Handmade in week-end-ul acesta?
OananaShop
OananaShop
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 21
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de MoniKozi Joi 16 Iun 2011, 1:34 pm

Multumim Oana!
Sa stii ca si eu m-am gandit ca, mai ales la un targ de handmade, ar da mai bine o rochita, unde mai pui ca acum e cald afara, iar tinutele de vara sunt mult mai permisive.
bafta!
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de Andata Joi 16 Iun 2011, 1:42 pm

mickyta a scris:
Andata a scris:Doina, ce stii de Constanta? Se preconizeaza ceva?

andata, am anuntat targurile de la constanta si vama veche.vezi postarea mea recenta

Multumesc mult, am trimis pm. Ma intereseaza cel din Mamaia, la Vama Veche e greu pt mine sa ajung.
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de mickyta Joi 16 Iun 2011, 3:03 pm

Andata a scris:
mickyta a scris:
Andata a scris:Doina, ce stii de Constanta? Se preconizeaza ceva?

andata, am anuntat targurile de la constanta si vama veche.vezi postarea mea recenta

Multumesc mult, am trimis pm. Ma intereseaza cel din Mamaia, la Vama Veche e greu pt mine sa ajung.

da da,am vazut. esti pe lista.
pupici
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de Kristina Joi 16 Iun 2011, 3:11 pm

Mama ce de-a sfaturi! Smile multumesc frumos fetelor.

Admina nu stiu de ce fel de spirala vorbesti, dar am inteles ideea, cercei trebuie sa atarne si sa fie multi.Cat despre prietene, greu, ca lucreaza in acea zi, dar am sa chem neamurile sa vina sa ma vada si mai profit de pe urma lor.


Darkpoke, am citit despre experienta ta la primul targ, sper ca la al doilea sa merga super! desi nu scriu, citesc mereu topicul despre fimo.
Si eu imi voi face un afis, dar voi scrie materialele folosite la confectionarea accesoriilor, numele blog-ului il am trecut pe etichete.

Monika bafta la targ! sa ne povestesti cum a mers, ok?

Oana, multumim de sfaturi!
chiar nu vroiam sa fac hartiute cu preturi, dar mai convins sa-mi fac;
cat despre treaba cu imbracatul m-ai pus pe ganduri, chiar vroiam sa merg in blugi, aici nu prea se pune accent pe haine.
Tipa la care am facut inscrierea a fost tare bucuroasa sa ma primeasca desi nu sunt portugheza, pentru ca am lucruri total diferite de cele de aici, dupa va povestesc.

L.E

Inca o problema, trebuie sau nu abordarea clientilor?!


Ultima editare efectuata de catre Kristina in Joi 16 Iun 2011, 3:35 pm, editata de 1 ori (Motiv : inca o intrebare)
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de darkpoke Joi 16 Iun 2011, 4:08 pm

spor si mult succes kristina
abordarea clientilor..clar trebuie...dar depinde si de deschiderea lor..cat de interesati sunt
eu una..la primul targ i-am abordat..am zambit..am explicat..exemplificat si tot degeaba..pt k ei chiar nu doreau sa cumpere
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de felix_79 Joi 16 Iun 2011, 5:10 pm

Multa bafta la targ, tuturor celor care participati la targ,sa vindeti tot ce aveti in dotare, intrucat aveti creatii minunate!
felix_79
felix_79
helper
helper

Numarul mesajelor : 64
Varsta : 44
Localizare : Tulcea
Data de inscriere : 21/06/2009

http://bijouxunicat.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 16 Iun 2011, 5:18 pm

Parerea mea este ca ,daca parcul in care se tine targul nu are "zona comerciala" dezvoltata,ci e numai pt plimbare,oamenii de acolo (cei mai multi ,nestiind de targ),nu au bani la ei,motivul venirii lor acolo fiind strict plimbarea.Asadar,degeaba sunt in numar mare,pt ca nu sunt pregatiti pt cumparaturi,chiar daca vad ceva care le place si ar cumpara.In general,organizatorii spun ca ei se vor intoarce a doua zi si vor cumpara ceea ce au vazut cu o zi inainte,dar nu este asa....Motivul pt care se aleg parcurile ca locatii pt targuri,este acela ca organizatorii isi asigura vizitatorii, fara prea multa promovare,insa,pt expozanti,aceasta mare de oameni este o falsa clientela,in mare masura...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de tantelu01 Joi 16 Iun 2011, 5:51 pm

Nu stiu cum s-a intamplat dar acum, mirata ca nu mai primesc comentariile de pe topicul targuri, am intrat si am vazut ca a inceput un nou capitol. Eu mi-am anuntat participarea la targurile din Vama si le astept cu nerabdare. In Bucuresti, dupa targul de la MTR, am zis sa mai fac pauza si sa onorez comenzile primite. Trebuie sa vad si cu ce ma prezint la primul targ din Vama, sa nu ma repet cu lucrarile de anul trecut. Poate o sa fac o vizita sambata, la Sutu.
Bafta si vanzari mari participantelor!
tantelu01
tantelu01
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 718
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2010

http://casutadehartie-constanta.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de ikuta Joi 16 Iun 2011, 9:57 pm

MoniKozi, nu stiu la voi dar eu am vazut saptamana trecuta la noi ca lumea incerca si cumpara bijuterii, coliere si lanturi gen zgardite din margelute de nisip.
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de MoniKozi Vin 17 Iun 2011, 8:17 am

ikuta, o sa vad la sfarsitul acestei saptamani... cat de interesata e lumea. am promis sa revin cu impresii.
Asa, si ca a mentionat ismi anterior problema locatiei, asta e o alta lectie pe care am invatat-o la primul targ. Nu te duci la targuri in locatii unde lumea vine ca sa cumpere salam, la fel cum zicea ismi , nici in locatii unde lumea merge sa se plimbe, sa se relaxeze, cum ar fi un parc fara deschidere comerciala.
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de tantelu01 Vin 17 Iun 2011, 11:53 am

Atentie sa nu va pacaliti! Acum am primit mesaj de la d-na Nita (sotia tipului care ne-a jecmanit de martisor in Galeria Real). Moni, dupa cum vezi, astia au mare tupeu
Uitati ce ne anunta:

"Numele meu este Nita Elena si va invit la ,,Targul de cadouri "care va avea loc in Mall City Park Constanta .
Perioada de desfasurare a targului este1-3 iulie 2011.
Targul va fi promovat prin Antena 1 tv,Neptun tv, Radio kiss fm ,Radio 21, bannere,flyere care vor fi impartite in tot orasul Constanta ,presa si spoturi metrou .
In aceeasi perioada mai avem inca un targ in Galeria Real Constanta 2,cel dinspre statiunea Mamaia.
[i]SC PIC CU PIC SRL
E-mail: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Organizator Targuri si Expozitii
"
Nu pomeneste nimic de cat e taxa, ce spatiu ofera si in ce zona de galerie.
Daca va tenteaza totusi, maaaaare atentie.

tantelu01
tantelu01
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 718
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2010

http://casutadehartie-constanta.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de MoniKozi Lun 20 Iun 2011, 3:40 pm

Hahaha!

Deci: NICIODATA cu cosul plin de salam, branza si carnati nu voi cumpara handmade. Nici eu, nici voi, nici altcineva.

Merge greu chiar si in cerntru comercial, unde lumea merge la 'spart' bani... poate sa aiba efect ulterior, daca ai carti de vizita si lumea te 'lasa fara'

Stradal presupun ca e cel mai avantajos.

Cum spune si Constanța, maaare atentie. Puteti nimeri cu standul dvs. de handmade taman intre doua standuri de ștanțe chinezești sau nașpa china, cum zicea un nene odată. Si cu durere in suflet veti constata ca lumea prefera blinkurile kitschoase aurii ieftine lucrului manual veritabil.
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de Kristina Lun 20 Iun 2011, 3:49 pm

Monica, vrei sa spui ca a mers prost targ-ul?
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de tantelu01 Lun 20 Iun 2011, 3:52 pm

Imi pare rau Moni ca ai mai avut o experienta neplacuta. Dar, tot raul spre bine si din greseli invatam, nu ne lasam coplesite. wink
Afara de targurile cu specific bine definit, cum sunt cele organizate de ILHM, La Vie en Rose, cele de la MTR, unde publicul este clar dedicat handmade-ului, restul sunt la noroc. Organizatorii au o mare importanta, cum promoveaza evenimentul, cum isi aleg si isi aseaza expozantii.
Acum.... Moni, ca sa iti spun parerea mea sincera, daca am bani si vad ceva ce ma atrage (cum a fost colierul ala al tau) apoi nu ma uit ca am cosul plin de branza si slanina, ii fac eu locusor prin geanta. rade
tantelu01
tantelu01
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 718
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2010

http://casutadehartie-constanta.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de MoniKozi Lun 20 Iun 2011, 4:02 pm

Da, Constanta, dar ala e un client din miile care trec prin hipermarketuri... ok, poate 2. Dar atat.

La targul unde am fost in w/e... sufleteste a fost ok. Financiar, APROAPE mi-am scos taxa de inscriere. Cred ca nu a fost suficient de bine promovat targul. Chiar si mama mea zicea ca nu a auzit nici macar o reclama la radio.

Am vandut cercei, foarte ieftin, dar aproape cat taxa de inscriere. AM ramas fara carti de vizita, fara sa le dau eu. Lumea trecea si isi lua.
Am vorbit cu niste oameni deosebiti, care realmente apreciau munca.
Am avut un mic 'atelier' de origami, cu doi baieti de scoala generala. I-am invatat sa faca semn de carte inimioara. Ei au fost impresionati de semnul de carte si mine, eu de ei, mama lor de rabdarea mea si asa toata lumea a fost incantata. Azi m-am trezit cu un mail cu poze cu mine si cei doi baieti, in timpul mici demonstratii. Am fost foarte incantata, si am considerat ca per total, a meritat. Chiar daca nu financiar.
Am vazut ca margelele marunte nu se cumpara. Sau cel putin, produsele mele nu s-au cumparat.
Alti participanti au fost foarte incantati si le-a mers bine. Deci concluzionez eu ca produsele mele si publicul de galerii comerciale 'nu se pupa'.

Genul asta de cercei s-a trecut la 5 lei
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de darkpoke Lun 20 Iun 2011, 5:03 pm

monikozi la ce targ ai fost?
si eu sunt usor dezamagita de publicul roman..
targul la care am fost in weekend..femei pe matasari..a fost ok ca organizare..f ok ca promovare..a venit lume..deci organizatorii au fost ok
DAR...am remarcat o gandire f ingusta a omenilor..putin apreciaza munca handmade adevarata...nu zic ca as face eu lucruri de exceptie..dar sunt lucruri unicat..greu repetabile..dar nimeni nu mi-a parut a aprecia faptu ca porti o bijuterie pe care nu o mai are nimeni..ca sa ma exprim copilareste
am vazut la fel..ca daca ai un stand mai mic lumea nu prea te baga in seama..si cum eu fac asta dar ca hobby...nu am cum sa am sute de produse..
am mai observat ceva ce stiam oricum..ca romanii sunt saraci..si greu scot din buzunar bani pt bijuterii
La fel am remarcat de la standuri de langa mine..fete care aveau coliere impresionante din impletitura de sarma si margele de 1mm...care necesita o munca si o rabdare titanica as zice eu...ca pretul pentru asa ceva..tuturor li se parea mare..deci munca..inca o data..nu este apreciata..
si monikozi..povesteai ceva de china Smile)..eu am patit ceva sambata..de m-a enervat cumplit...2 batranele s-au apropiat de stand..una din ele a vrut sa se uite, dar cealalta a tras-o repede ce mana zicand : astea sunt din China!!
noroc ca au plecat repede...ca chiar ma luam de ele..mai mare jignire nu putea sa-mi aduca...nu am nimic cu produsele chinezesti...dar majoritatea bijuteriilor mele sunt integral realizate de mine
apoi..am realizat ca multa lume se asteapta sa gaseasca in targuri handmade..accesorii din argint si aur..lucru mai rar intalnit..pt k nu este targ de mestesugari in argint..etc...
si cam atat..concluzii?
-a fost o experienta pe care nu stiu...cat de curand o voi repeta
oboseala crunta...nici azi nu mi-am revenit dupa 13 ore stat in soare si mai mult in picioare (sambata) si inca vreo 8 duminica
-profit nu...am scos taxa si banii cheltuiti pe acolo..pe sucuri si mancare
am impartit ceva carti de vizita care sper sa ajute la ceva..
-cred k o perioada nu ma mai apropii de bijuterit..am nevoie de o pauza..Smile
-am vazut si eu ce inseamna targ pe strada
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 20 Iun 2011, 5:26 pm

darkpoke,daca imi permiti,iti voi da un sfat: lucreaza si strange produsele pt a participa numai la targuri din jurul marilor sarbatori,cand lumea cauta cadouri:Paste,Craciun,eventual si zile cu nume mari de sfinti (sf Maria,sf.Constantin si Elena,sf.Dumitru,etc).Iar pt eficienta maxima,tine cont de ce a spus Tantelu:"Afara de targurile cu specific bine definit, cum sunt cele organizate de ILHM, La Vie en Rose, cele de la MTR, unde publicul este clar dedicat handmade-ului, restul sunt la noroc. "La aceste targuri inscrie-te si fii pe faza cand organizeaza targuri in preajma acestor sarbatori.Altfel,e munca multa si bani putini,ca sa nu zic...pierduti...


Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Lun 20 Iun 2011, 5:34 pm, editata de 2 ori
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de darkpoke Lun 20 Iun 2011, 5:32 pm

evident ca-ti permit ismi3ismi
accept mereu pareri si sfaturi..a fost pana la urma al doilea targ..si primul pe strada si de 2 zile
am invatat si eu ce ai zis tu mai sus..pe pielea mea..si o sa tin cont in viitor Smile
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de Kristina Lun 20 Iun 2011, 5:33 pm

Mai fetelor, ma speriati!

Ramona, intamplator am vazut o poza cu masa ta de la targ,
Am citit pe undeva ca e bine sa avem o masa inalta, clientul nu se apleaca sa vada ce ai pe masa, daca nu ai multe produse te cuplezi cu cineva.
app. esti o papusica.



Ultima editare efectuata de catre Kristina in Lun 20 Iun 2011, 5:52 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 20 Iun 2011, 5:35 pm

Iar intre timp,ca sa nu le tii chiar nevazute de nimeni,pune produsele pe un blog si promoveaza-l prin toate mijloacele:pe forumuri,prin anunturi gratuite,peste tot.Ai mai putea sa cauti magazine care sa ti le ia cu Borderou de achizitii,cu plata la vanzare (Consignatia si nu numai).Mult succes!


Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Lun 20 Iun 2011, 6:42 pm, editata de 1 ori
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de tantelu01 Lun 20 Iun 2011, 5:52 pm

Ismi draga, un magazin gen consignatie a fost si Zu Za si era numai de handmade dar, poti sa spui ca lucrezi doar ptr. amorul artei ca sa vinzi prin el. Comisionul lor e de 30%, mai pun 24% TVA si uite cum produsul tau de abia il vinzi direct la trag, pe un pret de nimic, ajunge in magazin la un scor.... Deci, ori lucrezi moca, ca sa ramana pretul initial si sa se vanda pana la urma, ori il incarci cu toate comisioanele si te rogi sa vina un risipitor excentric, care nu ofteaza cand da un ban.
tantelu01
tantelu01
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 718
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2010

http://casutadehartie-constanta.blogspot.com/

Sus In jos

Targuri hand-made IV - Pagina 2 Empty Re: Targuri hand-made IV

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 13 Înapoi  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB