Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Kefir si Kombucha - Pagina 2 EmptyIeri la 11:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Kefir si Kombucha - Pagina 2 EmptyIeri la 8:18 am Scris de Dorulet

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Kefir si Kombucha - Pagina 2 EmptyVin 17 Mai 2024, 12:08 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 6
Kefir si Kombucha - Pagina 2 EmptyVin 17 Mai 2024, 12:00 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Kefir si Kombucha - Pagina 2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 9:30 pm Scris de LRodica

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Kefir si Kombucha - Pagina 2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Florile din gradina mea(2)
Kefir si Kombucha - Pagina 2 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Kefir si Kombucha - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Kefir si Kombucha - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Kefir si Kombucha - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Kefir si Kombucha - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Kefir si Kombucha - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Kefir si Kombucha - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Kefir si Kombucha - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Kefir si Kombucha - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Kefir si Kombucha - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Kefir si Kombucha - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Kefir si Kombucha - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Kefir si Kombucha - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Kefir si Kombucha - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Kefir si Kombucha

+19
dana.prisecaru
iulia sevcenco
anairdaida
cristina350
fiordaliso
canadianca50
Tiama
bumbu antonia
dandana
diblaru maria
mykya
StMihaela
valentinadof
rosita
aurishta
Giobsy
Karina33
MagdaMarin
Admina
23 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de diblaru maria Vin 18 Noi 2011, 5:01 pm

Multumesc muuult ,cand ti-o fi cu prisos atunci sa-mi trimiti .... am o mare problema cu constipatia cred ca este bun si de accea vreu sa fac o cura .Cind o fi sa imi trimeti sa ma anunti multumesc mult.
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de StMihaela Vin 18 Noi 2011, 8:11 pm

Eu am patit una nepatita zid Ce mi-am zis, hai ca si asa face fie-mea exces de zel (ca e abea intr-a I-a) si vine in fiecare zi cu lapticul de la scoala, il pun la kefirut cateva zile. Am chefirul de vreo doi-trei ani, i-am pus in special lapte de la bancomat (integral, nefiert) dar au fost si zile cand l-am hranit cu lapte de magazin (Milli sau Napolact). Cu laptele de la scoala in trei zile s-a fleoscait pale ! Conopidutele mele viguroase au devenit niste alge moi si lesinate. M-am suparat foarte tare, pe cutie scrie ca e lapte semidegresat, preparat UHT, ce sa mai, o bunatate de lapte! Acum ma chinui de trei zile sa-l invii la loc, pare sa-si revina. Oricum, vine soacra-mea in cateva zile in oras si imi da inapoi cateva ciupercute, sa-mi refac cultura.
Off topic: Fica-mea e tare suparata pe laptele de la scoala, il ia, ca toti colegii iau si ii e rusine inca sa refuze, dar de el se bucura acum motanul care vine in vizita la noi pe terasa. Cred ca de fapt e facut din lapte praf, daca nu ma inseala papilele gustative. Sper sa nu stric si motanul vecinei.
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 50
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de Admina Vin 18 Noi 2011, 8:37 pm

Brrr... nu-i mai da copilei lapte de la scoala. Asa ma mir si eu ce gustari pline de E-uri le da la gradi, ca-mi vine sa nu o mai las sa manance acolo. Noroc ca se termina la vara.
Am kefir mult, acum am realizat ca in 24 de ore mi-a prins laptele si iar e prea mult. Maria, daca vrei iti trimit kefir luni si kombu dupa. Imi trebuie doar numele si adresa, ambele complete, pana duminica seara.
Mihaela, parca ai zis cum se congeleaza conopizii. Nu mai gasesc la acest subiect. Sad Trebuie sa-i pun la pastrare ca sunt prea multi. Bea numai barbati-miu si nu mai face fata; problema asta am avut-o si prima oara cand am avut, pe perioada posturilor...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de StMihaela Vin 18 Noi 2011, 9:10 pm

Eu ii mai dadeam pauza cate o saptamana. Daca vedeam ca mai am doua borcane la frigider si nu bea nimeni, il puneam si pe el la frigider cu tot cu laptic si il scoteam dupa ce aveam iar solicitari. Na, te mai si saturi la un moment dat si vrei un pic de diversitate Smile
Cand il tin la frigider, pun kefirul intr-un borcan de 500 ml, pun lapte peste cam doua treimi si inchid cu un capac. Am grija ca odata pe saptamana sa-i dau lapte proaspat sa pape. Poti pastra o cantitate mai mica, cat incape intr-o lingura, si atunci un borcan mic e suficient, doar cat sa-l acoperi cu lapte, sa nu ocupi mult loc in frigi si sa nu ceara atata lapte, mai ales ca dupa ce-l scoti la treaba se inmulteste foarte repede.
Eu nu am congelat niciodata, nu stiu cum ar reactiona. Am vazut ca se practica, poate fi pastrat unii zic 3 luni, altii 6. Se scoate cand ai nevoie si isi revine dupa ce ii schimbi laptele de 3-4 ori. Am vazut pe net ca se poate si usca. Se pune pe o hartie absorbanta o cultura bine clatita in apa curata, se lasa la uscat intr-un loc caldut, aerisit. Dupa ce se usuca se pune intr-o cutiuta de carton intr-un loc racoros si uscat. Uscat are o culoare galbuie-maronie. Isi revine dupa 3-4 hraniri. Dar, repet, nu am testat nici una din cele doua metode. Eu prefer sa-l am sus supraveghere la frigider cand nu mai bem cateva zile.
Daca vrei sa nu se faca de pe o zi pe alta ii pui lapte ca de obicei, il pui la frigider si il scoti a doua zi sa fermenteze. Dar vezi ca daca sta mai multe zile la frigider el tot fermenteaza, doar ca foarte incet si mie mi s-a parut ca kefirul rezultat are gust amarui, deci nu l-am folosit ci l-am aruncat.
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 50
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de diblaru maria Sam 19 Noi 2011, 7:29 pm

Am trimis un pm, nu stiu daca l-ai primit
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de Admina Mier 23 Noi 2011, 11:27 am

Mihaela, tot la frigider il tineam si eu si intr-adevar se amaraste kefirul. Merci ca mi-ai zis cum faci tu. O sa merg sa iau iar lapte, sa-l imbai. Am extra productie la kefir, acum ca nu e cerere si kombu se face incet-incet, desi cererea e mare. rade
Maria, ai PM de la mine, nu-l primisem pe cel trimis de tine.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de dandana Mier 23 Noi 2011, 12:38 pm

m-ati convins, vreau si eu kefir! din celalat nu ca e cu zahar

ma inscriu la o conopiduta, vorbim admina Merci

dar trebuie sa-mi spuneti de unde luati lapte de dozator! sa fie undeva in centru (universitate) ca nu am cum sa ajung in alta parte

Merci
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de Admina Mier 23 Noi 2011, 1:13 pm

Dana, sa ne intalnim sa ti-l dau. Il pot trimite si prin posta, dar cred ca e mai sigura prima metoda. Dozatoare stiu la Obor in piata, dar se sta la rand; e curent si nu merita; apoi tot in zona Obor, la Kaufland chiar langa magazin; langa Kaufland-ul din Floreasca, de pe Vacarescu. Auzisem in zona Doamna Ghica, dar nu stiu unde anume. La Universitate nu stiu, poate sa incerci pe la Amzei sau alta piata din zona, de obicei se pun in zonele cu dever mare de oameni. Arata cam asa cele de la Kauf (nu am retinut daca sunt in casuta sau nu):

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de diblaru maria Mier 23 Noi 2011, 5:26 pm

Admina ti-am trimis doua mesaje ,dar sau intors in mesageria mea nu stiu de ce ,pot sa-ti dau adresa aici ?
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de Admina Mier 23 Noi 2011, 6:23 pm

Da-o repede si sterg eu mesajul, dupa. Nu inteleg de ce nu-ti merge mesageria, ca este activa.

O intrebare, putin stupida, nu radeti, va rog. Embarassed Manevrez kombu cu grija, imi e drag de ea si nu vreau sa o chinui prea tare la mutarea in alt ceai. Dar... cumva se poate taia in doua? lol! I-am pus gand rau, pentru ca nu am luat borcan mai mare si as pune in doua, doua bucati. Ultima ciupercuta de la suprafata ceaiului s-a lipit de mama ei, cea mare de la Mihaela si acum sunt impreuna, nu le-am putut desprinde. Asta pentru ca e prea mic borcanul si nu au loc. Plus ca vreau mai mult ceai, fi-mea e innebunita dupa el si eu la fel.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de diblaru maria Joi 24 Noi 2011, 6:30 pm

....copiat si sters datele de contact...
saru,mana mult de tot
(iertare pentru ca am incalcat regulamentul )
diblaru maria
diblaru maria
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 157
Localizare : crevedia
Data de inscriere : 03/10/2010

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de aurishta Joi 24 Noi 2011, 8:04 pm

Admina a scris:

O intrebare, putin stupida, nu radeti, va rog. Embarassed Manevrez kombu cu grija, imi e drag de ea si nu vreau sa o chinui prea tare la mutarea in alt ceai. Dar... cumva se poate taia in doua? lol! I-am pus gand rau, pentru ca nu am luat borcan mai mare si as pune in doua, doua bucati. Ultima ciupercuta de la suprafata ceaiului s-a lipit de mama ei, cea mare de la Mihaela si acum sunt impreuna, nu le-am putut desprinde. Asta pentru ca e prea mic borcanul si nu au loc. Plus ca vreau mai mult ceai, fi-mea e innebunita dupa el si eu la fel.
Eu l-am ...rupt Shocked ca sa nu pun cutitul pe el, fiindca nu intra pe gura borcanului meu si vad ca nu este nici o problema, colonia cea noua se dezvolta bine (zic eu) si treaba merge struna!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de dandana Mier 30 Noi 2011, 5:00 pm

dar daca nu-i pui atata zahar lui kombu ala ce se intampla?
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de mykya Lun 05 Dec 2011, 1:44 am

Sa va spun si experienta mea: kombucha iese excelenta, ca gust, numai ca, dupa ce il trag in sticla (lichidul), desi e strecurat, face in el niste chestii gelatinoase. Am inghitit una, nu am vazut-o, e neplacut ca senzatie nu ca si gust. De ce oare? Cum face kombucha pui? Ca a mea facuse deasupra o chestiune, o pojghita gelatinoasa dar foarte subtire.
Kefirul imi iese prea acru. Nu stiu de ce, il tin doar de pe o zi pe alta. Acum l-am exilat in congelator, in asteptare, pana ma dumiresc unde gresesc. Apropos: pot sa il fac si cu lapte fiert?
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 48
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de bumbu antonia Mier 07 Dec 2011, 1:02 am

fetelor va rog mult poate vrea cineva sa trimita si la Focsani kambo ,achit eu taxele postale,multumesc
bumbu antonia
bumbu antonia
helper
helper

Numarul mesajelor : 69
Localizare : vulturu
Data de inscriere : 09/02/2010

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de Admina Sam 10 Dec 2011, 10:11 am

Mykya, cand mai ai timp sa incerci o transa si cu lapte fiert. Am sa mai incerc si eu, cred ca iese mai putin acru. Cat despre kombu, asa face pui, deasupra sau se desprinde de ciuperca mama, dedesubt. Acum eu am lasat de vreo 10 zile si s-a facut otet, dar special las sa se faca mare ciupercuta noua, de deasupra. Cred ca ii mai pun niste zahar, sa pape, sa creasca mare. Asa si la mine, intai e o pojghita, la a doua a treia transa de ceai se mai ingroase; dar ca cea primita de la Mihaela inca nu am.
Chiar Mihaela, cat ii ia sa ajunga asa groasa? Sau nu fac ceva cum trebuie, ca am inteles ca trebuie sa se faca o ciuperca pe saptamana, una adulta, nu?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de Admina Sam 04 Feb 2012, 7:48 pm

Cred ca s-a imbolnavit kefirul meu... Sad Doua saptamani a stat la frigider, in ianuarie si apoi am inceput sa-l fac, dar era cam acru si am incercat cateva productii. Acum vad ca s-a branzit, ultimul lot. Lapte tot de la dozator i-am pus, dar a stat in frigider cateva zile, inainte. In casa e destul de cald si se face imediat. Il mai pot face bine? In afara de schimbat laptele, ce as putea sa-i mai fac?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de Admina Lun 02 Apr 2012, 11:11 pm

Cand stiu ca o ciuperca a imbatranit? E foarte ciudat ca am unele albe, frumoase si grase, cele care au stat in otel, la pastrare, dar la suprafata borcanului. Cele vechi, de dedesubt si cele din borcanul cu ceai nou, sunt maronii. Dupa mine cele albe si frumoase sunt mai ok sau e ok sa fie si maronii cu filamente multe? Nu se curata in apa nici filamentele si nici culoarea nu se deschide.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de aurishta Mar 03 Apr 2012, 8:43 am

Mie mi-a zis o "kombuchista" ca de la tipul de ceai vine culoarea. Cand foloseste ceai verde, colonia se deschide la culoare, iar la ceai negru se inchide.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de Admina Mar 03 Apr 2012, 5:28 pm

Am folosit doar verde si intr-adevar unul dintr-o combinatie de plante medicinale. A iesit inchis ceaiul...
In principiu nu imbatraneste niciodata? Nu se arunca niciodata? Cum arata o ciuperca batrana? Revin cu poze cu tipurile de ciuperci pe care le posed acum.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de aurishta Mar 03 Apr 2012, 8:15 pm

Ba da, cica imbatraneste, asa zicea Mihaela, parca....Daca ti se pare ca nu mai e cum trebuie, schimb-o! A mea ,cu cat e mai urata, cu atat iese bautura mai gustoasa rade
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de Tiama Mar 03 Apr 2012, 8:24 pm

Buna fetelor!Ma bucur foarte tare ca am dat de acest subiect.Sa va spun ca eu am in "azil" intr-un borcanel, ciuperca inca din aprilie 2009.Am primit-o de la mama care incepuse sa consume zilnic ceaiul la ceva timp dupa ce terminase sedintele de chimioterapie dupa un cancer de san(acum e bine,sanatoasa multumesc lui Dumnezeu).In sfarsit eram decisa sa fac si eu o cura dar cu greturile din sarcina mi-a pierit orice chef,nici nu puteam s-o vad asa ca au"uitat-o" pe dulap iar dupa un timp a ajuns in coltul geamului de la bucatarie (cel mai putin bagat in seama)unde cand e rece,cand e cald...
Azi dupa ce am citit ca ati scris aici am dar repede fuga sa vad ce face si m-am minunat sa descopar ca e bine,ca are un pui mare mult mai deschis la culoare decat mama lui si in plus am un otet pe cinste!
Bine ca v-am gasit ca daca nu probabil mai statea cativa ani in" azil"
Am sa incep si eu sa fac ceai si ideea cu batoane de scotisoara imi pare foarte atragatoare pentru inceput.
Tiama
Tiama
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 18
Varsta : 48
Localizare : Belgia
Data de inscriere : 20/03/2012

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de canadianca50 Mar 03 Apr 2012, 9:37 pm

eu am primit o conopiduta mica pentru kefir Cine imi spune la ce boli e bun tratamentul si cum trebuie sa procedez ?va multumesc !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de Admina Mier 04 Apr 2012, 12:14 am

Tiama, asa e si la mine, ciuperca de la suprafata (pui) e mult mai alba si grasuna. Si e o nebunie otetul de kombu (Mihaela saru-mana vesnic pentru donatie kiss), fi-mea adora salatele cu acest otet, la bunici nu-i plac salatele, desi tatal meu le face mai gustoase, dar cu otet normal sau lamaie.
Canadianca, kefirul nu e bun la boli, e bun pentru sanatate. wink Nu e tratament, e cura de mentinere, ar trebui sa consumam cu totii, zilnic, lactate de acest fel. Eu stiu ca e bun la digestie in primul rand (cred ca mai putin la ulcer) in special constipatie, balonari. E bun pentru dezintoxifiere a organismului, deci e bun si in bolile cronice, dar cel mai bine e sa-l folosim din timp, sa ne aparam sanatatea. De aici cred ca putem extrapola, dupa dezintoxifiere vom obtine un sistem imunitar mult mai bun (bune si rele le absorbim prin sistemul digestiv), piele, par si unghii mai sanatoase (ele sunt afectate des de toxinele din corp), chiar slabit pentru ca, daca mancarea nu stagneaza in intestin mult, ne ajuta la mentinerea unei greutati ideale.
Eu am ramas fara kefir, din pacate, nu am avut destula inspiratie sa-l congelez inainte sa plec de acasa, pentru doua saptamani si cand l-am scos din frigider, nu mai facea lapte bun, desi am schimbat cateva ture. Sad

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de fiordaliso Mier 04 Apr 2012, 10:37 am

Admina, si eu am avut ciuperca pentru kefir si dupa ce am tinut-o la frigider nu a mai fost buna, cred ca a murit fiindca nu ii place frigul. Am dat si altora si s-a intamplat acelasi lucru dapa ce au tinut-o la frigider. Eu am avut un prospect in care scria ca daca nu o folosesti un timp trebuie sa o usuci, deshidratata se pare ca poate supravietui luni de zile.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Kefir si Kombucha - Pagina 2 Empty Re: Kefir si Kombucha

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB