Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 EmptyAstazi la 7:16 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Probleme tehnice (masini de cusut) 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Probleme tehnice (masini de cusut) 3

+89
vochita
ramona4u
cookie82
Rimmelle
cristi970
afilimonb
Gabriela Sandu
miuta
bubu85
alban andreea
ChrisReeana
anc@
cory74
Anita_Cristal
negrutik
denissa rotaru
gobelin
ancabanu
Elspethalexia
marian dmm
Admina
Mustaciosul
despina13cucli
marianamihaila
alinuta96
emmancita
-iulia-
ema
luminita_14
Mickey
gabriela1554
andreea106
Lucia Ro
ancuta1967
biribishpampela
madalina23
Chirrox13
Carla M
Panea Laura
rheea
Gerlinde13
sybex
aidil
castoras
Aylinne
sperverpal
alice07
leia
dademy
Dorulet
barbin
wonderful_leave
Small_Duck
geanina_scumpica
Floric
pfloricica
dansdk
crystyna_1226
dora3mira
Ionescu Sina
loo.lory
Karina33
nichita
tomari
MihaelaT
feliciabv
diada
alina-mihaela
alexandra_bogdan
stejara
Adelle23
adyd94
criston84
lorellay
geo
aurishta
izvorul_noptii
pisi
rosita
aurelia.c
Gabiuta
alina.zano
greieras
geany
MagdaMarin
valentinacoca
danae
stanescu.iulia@yahoo.com
bubutza
93 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Caut mecanic

Mesaj Scris de bubutza Sam 02 Iun 2012, 10:35 pm

Stiti cumva un mecanic bun in Brasov ?
bubutza
bubutza
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : busteni
Data de inscriere : 07/05/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de stanescu.iulia@yahoo.com Vin 08 Iun 2012, 4:03 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Mesaj 1

masina e germana dar banuiesc ca se gaseste si in romania sau cel putin asa ar trebui... e victoria 7910.
indurmati-ma si pe mine cum pun poze ca sa o vedeti?


Mesaj 2

am incercat sa ma uit pe aici prin setari sper sa imi iasa si mie atasarea imaginilor....

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]




Mesaj 3


fetelor....?

cum pun si eu poze?


Mesaj 4

am gasit pe net o poza....

masina mea e identica cu cea din aceasta imagine

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Mesaj 5

citind pe forum am gasit citeva persoane care au cumparat in romania acelas tip de masina de cusut

citez mai jos ce a postat acea persoana....


Scris de ruca la data de Dum 11 Apr 2010, 16:14

buna ziua1
am cumparat acum cativa ani o masina de cusut automata din magazinul Plus model Victoria model 7910, insa am pierdut cartea tehnica.
acum m-am apucat de croitorie si parca totusi as vrea sa stiu cam ce poate si ce face masina mea.
cine o are si ma poate ajuta cu o copie, i-as fi deosebite de recunoscatoare.
multumesc
ruca


Scris de tomari la data de Dum 18 Apr 2010, 14:59

Ruca si eu am o masina de cusut mecanica "Victoria" cumparata din Germania prin '96 cu carte si certificat de garantie. Practic n-am folosit cartea dar masina si acum e in stare de functionare.
Pune o poza cu masina daca poti


Scris de diana_roxana la data de Dum 18 Apr 2010, 19:38

Ruca, si eu am tot o masina Victoria cumparata din magazinul Plus. Am carte tehnica si daca am timp o scanez si ti-o trimit pe mail.
Masinuta, desi nu e una foarte performanta e foarte folositoare si am putut sa cos cam orice fel de material cu ea. Doar in ultima vreme (de cand cos mai mult) a inceput sa faca figuri la materialele elastice si mi s-a dereglat putin. Dar in rest, sunt multumita de ea.

Fetele, am o intrebare pt voi ca sa nu fiu nevoita sa citesc inca o data tot capitolul despre masinile de cusut- cu overlock-ul de la quelle se poate face tivul acela ingust folosit pt voaluri sau materiale foarte subtiri? (cred ca surje ii zice la cusatura). Daca da, cum anume ca nu mi-am dat seama dupa explicatiile din cartea tehnica. E drept ca nici nu am incercat toate variantele descrise acolo. E mai usor sa intreb......


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Vin 08 Iun 2012, 9:33 pm, editata de 3 ori (Motiv : Unit 5 mesaje si separat capitole)
stanescu.iulia@yahoo.com
stanescu.iulia@yahoo.com
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : google
Data de inscriere : 29/03/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de danae Vin 08 Iun 2012, 5:28 pm

In primul rand, vezi ca deja ai 6 mesaje succesive. Da edit la mesajul anterior daca nu a mai scris nimeni dupa tine in 24 h.
Acum, din rotita cu litere selectezi tipul cusaturii, diferite zig-zaguri, din rotita de sub zig-zag selectezi latimea cusaturii, din rotita cu cifre de sus selectezi rezistenta atei la coasere, ( aici depinde de material, de obicei trebuie lasata pe la mijloc), butonul din dreapta jos este pentru mers inapoi, iar rotita de langa el este pentru cat de des vrei sa iti coasa. Ata o bagi dupa cum iti arata pe masina, in ordinea numerelor. Infileaz-o, baga un material si coase ceva. In functie de cum arata cusatura pe spate reglezi tensiunea atei din rotita de sus. pupi
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de valentinacoca Vin 08 Iun 2012, 10:06 pm

Multumesc mult, Geany! Inteleg ca trebuie sa caut alt dispozitiv de tensionare cu totul? Sau se poate sa iau un arc din acela si sa-l puna cineva la dispozitivul de la masina mea? Din pacate chiar asa a fost, numai eu umblu cu masina, si sigur s-a agatat de cuvertura si s-a rupt, eu nici n-am observat, doar, de ceva timp, am vazut ca nu mai face acel tighel drept nemaipomenit. Am facut rost de un dispozitiv de la o Camelia, si are arcul cu bucla, dar, din cate imi dau eu seama, nu se potriveste dispozitivul intreg. Prin dispozitiv inteleg aici tot ansamblul de tensionare, cu placutele acelea de metal, cu arcul, cu butonul de reglaj. Dar eu sunt inventiva: la materialele mai groase, sau cele subtiri in mai multe straturi, mai trec ata inca printr-o gaurica si-mi iese tighelul chiar foarte bine!...Dar, oare,se poate desface si schimba NUMAI arcul? Nu sare ceva de-acolo? Era unsa masina mea, dar, cu ocazia sta, am mai bibilit-o si chiar ca toarce si a mea ca o pisicuta! Cos si la Nicoleta, dar mai draga mi-e astalalta. Am si creatii: fuste, rochii de vara, un combinezon, in rest, treburi usoare, lenjerie de pat, perdele, cuverturi, draperii pt camere si balcon, etc... Multumesc!
valentinacoca
valentinacoca
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 08 Iun 2012, 10:24 pm

Iuliana te rog mult sa citesti regulamentul forumului si sa nu mai postezi succesiv.
Daca ai descoperit ca sunt fete pe forum care au manuale de ca nu le ceri cartea, direct lor pe PM?
Iar pana vei primi cartea pune mana si testeaz-o tu ca nu e greu.
Fac probe la cusaturi pe petice pana te inveti cu masina apoi nici nu mai ai nevoie de manual.
In nici-o carte nu scrie reglajele,acestea se fac in functie de tipul de tesatura.


Te rog sa printezi

ACEST MANUAL si sa te uiti cu atentie pe pozele foarte explicite.

Masinile de cusut au acelasi principiu de functionare doar setarile difera.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de geany Sam 09 Iun 2012, 9:40 am

Valentina, daca ai facut rost de dispozitiv si nu se potriveste complet; ai spus ca esti inventiva; pune un prosop alb intins sau o hartie si desfa daca se poate, asa vezi ce cade de-acolo. Vezi ce se potriveste si ce nu, dar fi foarte atenta ce si unde a fost. Placutele sunt importante, desigur, printre ele trece firul, iar prin acea bucla a arcului este trasa ata cu ajutorul conducatorului de fir. Deci toate piesele sunt importante. In legatura cu ce-ai lucrat, cauta in subiectele de pe Croitorie, avem topicuri pentru tot ce-ai amintit tu mai sus Smile

Iulia, masina de cusut nu este una dificila, daca nu te poti apuca de cusut, deduc faptul ca nu ai cusut niciodata... Daca totusi stii sa cosi, intreaba-ne exact ceea ce nu poti seta la masina sa incercam sa te lamurim, pana ii dai masinii de cap.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de stanescu.iulia@yahoo.com Mier 13 Iun 2012, 12:36 pm

sa o luam pe rand...
1. daca dau edit si bag totul in un singur mesaj toate mesajele celelelate banuiesc ca trebuie sa le sterg eu manual... (va rog sa nu radeti de mine dar nu ma prea pricep ce si cum e cu forumurile acestea....) - sa inteleg ca nu e voie sa postez mai multe mesaje odata pe forum... (ms pt sfat am sa citesc si regulamentul ;)... ms mult).

2. stiu ca din rotita cu literese selecteaza programul...
stiu ca acea sagetuta din partea dreapta de jos merge inapoi....
stiu ca rotita de sus din stanga cu numere se selecteaza tensiunea firului (asta daca stiu eu bine....)

insa nu stiam ce e cu celelalte rotite...

de asemenea am desfacut acolo unde e becul si nu stiam pt ce e angrenajul acela care are numerotatie 0, 1, 2, 3 (cred ca de acolo se regleaza grosimea materialului) pt ca am vazut cand trec de la 0 la 3 se ridica sau coboara talpa aia care prinde materialul

problema mea ar fi ca eu am primit masina cu un anume tip de piciorus care e reglat cumva pe zigzag (un fel de cusatura elastica ca cea cu care se prinde elasticul la lenjerie....) si oricat as incerca sa selectez alt tip de cusatura tot zizgag face... si nu stiu ce sa ii fac si unde sa o gadil sa treaca pe cusatura normala...

am pus ata asa cum e si in desenul de pe masina (masina e ok coase.... dar face doar zig zag acum...)

3. legat de fetele de pe forum le-am contactat pe pm insa din pacate nu au cum sa ma ajute Sad

4. eu masina am testat-o dar mi-e asa de frica sa lucrez cu ea ca sa nu se strice ca am mare nevoie de ea s-au adunat multe de cusut si derapat si modificat...

multumesc pt manual, ajutor, informatii si sfaturi.

va pupic dulce!





danae a scris:In primul rand, vezi ca deja ai 6 mesaje succesive. Da edit la mesajul anterior daca nu a mai scris nimeni dupa tine in 24 h.
Acum, din rotita cu litere selectezi tipul cusaturii, diferite zig-zaguri, din rotita de sub zig-zag selectezi latimea cusaturii, din rotita cu cifre de sus selectezi rezistenta atei la coasere, ( aici depinde de material, de obicei trebuie lasata pe la mijloc), butonul din dreapta jos este pentru mers inapoi, iar rotita de langa el este pentru cat de des vrei sa iti coasa. Ata o bagi dupa cum iti arata pe masina, in ordinea numerelor. Infileaz-o, baga un material si coase ceva. In functie de cum arata cusatura pe spate reglezi tensiunea atei din rotita de sus. pupi
stanescu.iulia@yahoo.com
stanescu.iulia@yahoo.com
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : google
Data de inscriere : 29/03/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de greieras Mier 13 Iun 2012, 1:25 pm

Buna fetele! eu am o mare problema : am o masina de cusut foarte veche -mi-a dat-o o baba batrina nu ca mine asa tinara ,ea avea 84 Dumnezeu s-o ierte , nu e gluma sa nu rideti : masina e ca lumea e din aceea care intra inauntru si ramina masa cu joc de sah pe ea- .masa nu mai e in pefecta stare dar cu masina s-a lucrat adica a fost testata si mergea ok. insa eu, toanta familiei nu am fost prea atenta si am piedut mosorelul de unde intra acul.,la suveica parca se chiama ( ma scuzati ,va rog de aia am zis ca sint toanta familiei ,inca nu prea stiu multe )Ei! acesta era unul subtire si lung de vreo 1,5-2 cm nu ca acestea care sint astazi la masin ile de cusut. Are cineva unul si pentru mine ca sa pot si eu pune masina la treaba ;macar sa o reconstitui. Va multumesc pentru intelegere.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de geany Mier 13 Iun 2012, 3:22 pm

Iulia, pentru cusatura tighel simplu este corespunzatoare litera A si mai vad o rotita pozitionata orizontal, acolo as roti la minim. Nu trebuie sa te temi, ci doar sa faci probe cu diferite setari (proba inseamna incet, cu atentie la setari si urechile ciulite sa depistezi la timp daca ceva nu e in regula).

Greieras, cred ca s-ar potrivi mosorel ca la masinile Pfaff, Brother (cu o inaltimime de cca. 9mm. daca cel de 11-12mm. nu se potriveste). Daca nu te serveste nici o fata de pe forum, iti voi trimite eu. Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 13 Iun 2012, 8:59 pm

Greieras cumva tu ai nevoie de asa ceva?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cauta pe okazii sau la mecanici de masini de cusut mai batrani.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de greieras Mier 13 Iun 2012, 9:32 pm

da magduta cu mosorel cu tot.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de geany Joi 14 Iun 2012, 9:37 am

Ups, de asa ceva nici nu am auzit. Imi cer scuze pentru inerventia nepotrivita. Credeam doar ca te-ai exprimat gresit... Embarassed
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de greieras Joi 14 Iun 2012, 9:42 am

Geany iti cer iertare eu,din graba nu am vazut interventia ta pentru care iti multumesc enorm .o sa incerc sa imprumut de la o vecina care am auzit ca ar avea ceea ce trebuie la masina si o sa va tin la curent . multumesc tare mult si -ti doresc o zi buna.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de valentinacoca Joi 14 Iun 2012, 4:50 pm

Geany, multumesc inca odata pentru sfaturile primite. Acum, ca n-am avut timp sa mesteresc tensiunea la masina mai veche, m-am mobilizat pe aceea mai noua, nu radeti, Nicoleta, 1987. Am desfacut capacul de deasupra si am uns-o peste tot pe unde am vazut ca misca. Intrebarea mea este, trebuie unsa si la partea inferioara, ca are si acolo ceva parghii, presupun (facand analogie cu cealalta masina), dar nu se desface, are partea electrica, firele si mufele de la pedala... Ar fi parghiile care misca transportorul; pe unde se ung? Am vazut 2 gaurele mici, pe partea orizontala: torn acolo cu picatura? Si sa stiti, fetelor, ca eu am gasit ultima oara ulei la Hornbach, la Bucuresti, nemtesc, ii spune ulei universal.
valentinacoca
valentinacoca
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty carte tehnica AEG MN 1800

Mesaj Scris de alina.zano Mar 03 Iul 2012, 2:13 pm

Buna ziua,de curand mi-am cumparat o masina de cusut AEG MN1800, la mana a 2a, si nu am carte de instructiuni la ea....Nu stiu sa cos la ea, iar pe deasupra mi se prinde firul din suveica de ceva,,,ma invart pe langa ea de vreo cateva zile si nu stiu ce sa ii fac.
Va rog sa ma ajutati, daca stie cineva pe unde gasesc o carte tehnica....ca imi vine sa o arunc de la balcon zid
Multumesc Merci
alina.zano
alina.zano
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Galati
Data de inscriere : 03/07/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de Gabiuta Vin 06 Iul 2012, 11:43 am

Am si eu nevoie de ajutorul vostru va rog mult de tot.
In primul rind trebuie sa imi exprim revolta fata de situatia cel putin ciudata de a nu exista un service pentru masini de cusut Brother in Bucuresti.Dupa parerea mea acest lucru este completamente inadmisibil dar trecind peste asta am patit o chestie ,minora dupa spusele celor de la firma,dar care pe mine ma depaseste si desi ar dura doua minute reglarea eu nu sunt in stare sa o fac ca nu ma pricep.
Deci:
am cusut normal o mica cusatura la o bluza si dupa ce s-a terminat materialul masina a mers in gol citiva pasi.Nu era prima oara cind se intimpla asta dar de data asta cind am vrut sa trag in afara firul de la suveica ,acul masinii nu a mai prins firul de ata din suveica.
Nu stiu daca am fost explicita.
Am desfacut tot ansamblul la indicatiile din carte ,am sunat la Sibiu la Brorom si mi-a explicat un domn amabil de acolo ca e chestiune de doua minute dar trebuie sa trimit masina la ei cu un curier.
Ce ii mai pot face eu personal aici?Stiti pe cineva care se pricepe la acest fel de masini?Brother LS2125?
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de aurelia.c Vin 06 Iul 2012, 12:34 pm

Gabiuta, trecand peste faptul ca Bucurestiul nu este buricul pamantului, si ca aceeasi dezamagire o simt si eu ca nu exista service in Craiova, eu iti recomand sa o trimiti prin curier la ei... Sunt foarte prompti si rapizi, in 3-4 zile o sa o ai inapoi (la mine atat a durat), plus ca trimit ei curierul la tine (acasa, sau unde vrei tu, eu le-am dat adresa de la servici) sa o ridice.
aurelia.c
aurelia.c
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 305
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 20/11/2010

https://cevrajiamaifacutnevastamea.wordpress.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de rosita Vin 06 Iul 2012, 12:44 pm

Gabiuta, dar de ce nu mergi la Brorom cu ea? Mai ales ca domnul de la telefon ti-a dat de inteles ca daca ajunge masina la ei e posibil sa se rezolve. Ma gandesc ca e mai rapid asa, decat sa o trimiti si sa astepti cateva zile sa o ai inapoi.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de Gabiuta Vin 06 Iul 2012, 1:14 pm

Rosita ...Brorom in Buc.?La cei din Sabinelor?Incerc cu un tel la ei desi masina e in garantie.Multumesc mult de idee....acum am vazut pe net ca au sediu si in Buc.
Aurelia ai dreptate cu "buricul" .Cind am discutat cu cei de la Sibiu la telefon(acolo aveam numarul,ce sa fac?) i-am intrebat cum de e posibil ca livrind in multe orase din tara sa nu aiba serviceuri in puncte cheie macar daca nu peste tot de unde cumpara lumea.Nici ei nu au stiut ce sa raspunda zid
In fine ,oricum multumesc kiss kiss kiss de idei fetelor.Sunteti grozave.
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de rosita Vin 06 Iul 2012, 1:23 pm

Gabiuta, e Brorom in Bucuresti, acolo sus la Piata Cosbuc (sau piata de flori, cum ii mai spune). Eu cred ca rezolvi fara probleme cu ei, sunt foarte amabili.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de Gabiuta Vin 06 Iul 2012, 1:25 pm

Da,chiar azi o sa dau telefon sa vorbesc cu ei.Multumesc muuuuuuult hug
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de Gabiuta Mar 10 Iul 2012, 8:37 pm

Nu fac o adaugure la mesajul anterior ca sa cititi si sa imi dati ,iar,un sfat.
A fost sotul meu cu masina de cusut la adresa din str.Sabinelor unde este sediul firmei si serviceul respectiv.
Ce mi s-a parut cel putin o ciudatenie,desi poate nu ar trebui pe la noi sa ma mire nimic,este ca ei nu fac service decit masinilor cimparate de la sediul lor.Adica ...sub aceeasi umbrela a Broromului,daca ai cumparat masina din alta parte asa cum am facut eu nici nu se uita ca este in garantie.
Cum de se poate intimpla asa ceva?
In iarna,cind m-am hotarit sa cumpar aceasta masina era o promotie numai la firma Elanko din SatuMare.
Asa ca am vorbit cu firma respectiva dealer al Bro Rom ului din Sibiu.Deci un fel de copilas al lui.ceea ce este in Bucuresti
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
este tot aceeasi firma nu?
In iarna cind am facut achizitia era in preajma sarbatorilor,am cumparat cumva pe fuga ca se termina promotia si nu am dat importanta faptul ca nu mi-a trimis firma din Satu Mare si actul de garantie.Asa ca nu il am Dar banuiesc ca in evidenta lor figurez si mi-l poate elibera.
Dar eu sunt completamente UIMITA de situatia in sine.
Cum se poate sa nu iei in seama o garantie daca apartul respectiv apartine de aceeasi firma mama si ce importanta are de unde ai cumparat aparatul? in Bucovina sau in Banat ....
Ce m-ati sfatui sa fac in situatia asta fiindca desi costurile nu par mari (in jur de 50 de lei ) pe mine ma cam scutura la buzunar si nici corect nu mi se pare.
Scuze de cit am scris Embarassed

Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de pisi Mar 10 Iul 2012, 8:56 pm

Eu una cred ca nu au legatura cele doua magazine intre ele de asta nu ti-au reparat masina pe garantie.
Elanko nu apartine de BroRom.
BroRom se ocupa numai cu croitoria si tot ce tine de ea iar Elanko e un fel de magazin gen Altex,Domo.
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de Gabiuta Mier 11 Iul 2012, 9:22 am

Hm..da ai intr-un fel dreptate dar ei vind sub sigla Broromului.Acest tip de masina de cusut este Brother adica firma de care se ocupa Broromul.In fine nu vreau sa fac tambalau pe la Protectia consumatorului unde as putea apela ca dureaza si nu am dispozitia necesara pentru asa ceva dar mie oricum nu mi se pare fair.
Trimiterea asta de la Ana la Caiafa este tipic romaneasca.Se paseaza responsabilitatile ca sa nu aiba batai de cap.
Multumesc oricum ca ai fost draguta si mi-ai scris. Merci
Culmea e ca tocmai acum m-a rugat fi-mea sa ii scurtez niste rochii de vara zid
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de izvorul_noptii Mier 11 Iul 2012, 5:47 pm

Buna ziua fetelor, am o masina de cusut veche cugir monica pe care nu am mai folosit-o de mult timp si acuma am vrut sa o pun din nou in functiune. Am desfacut-o si am curatat-o insa nu vrea nici cum sa coase si nu trage ata din suveica iar ata de sus se incalceste putin in suveica.
Stie cineva cam ce ar putea avea?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
izvorul_noptii
izvorul_noptii
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 17/06/2012

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) 3 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut) 3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB