Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

+55
elenaveronica
dana.petrescu@yahoo.com
adii
Admina
Andante
loremunteanu
Ladia
arielas
Adela Ispas
Irinax3m
barbin
bimbo
corina armasu
clodi
Panea Laura
tomari
maravela lucia florina
emmancita
decusut.ro
trasorv
Buburuza
ggeorgiana
Flora-handmade
masini.cusut.croit
danavarzaru
ancuta_ancuta
despina13cucli
Greteledelweiss
amnro
Steluzza
Karina33
rosita
diada
fulguta28
scoobbyy
aurishta
core_elena
Zadina
carmensz
otilia gergely
gobelin
CarmenClaudia
MihaelaT
monicaamza
ANCA ECATERINA
unique mode
nicole24
croitorash
julia79
PAULA CONSTANTIN
valentinadof
Butterfly_Amalia
Lia33
orhapetru
MagdaMarin
59 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de orhapetru Vin 17 Ian 2014, 3:23 pm

O masina de surfilat coase cu 1 ac/3 fire, 2 ace/4 fire, si 2 ace/5 fire, sau mai este denumita masina de surfilat in 3, 4 sau 5 fire ( ate ).  Masina clasica cu 1 ac/ 3 fire si 2 ace/4 fire face cusaturile clasice de surfilare  ( inclusiv cusatura Picot  care se face la o masina liniara cu un piciorus special.)
cusaturile sunt diferite in functie de setarile masinii si arata cam asa :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Masina de surfilat in 5 ate coase cusatura de sufilare cu acul din dreapta si cele 2 ate de la graifare ( maieze ) iar cu acul din stanga si cu un graifar inferior face o cusatura lant si care arata asa :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Exista masini de surfilat pentru cusaturi speciale/ornametale folosite la surfilarea paturilor sau pentru tesaturi mai speciale si care fac tot o cusatura de surfilare dar mai complexa si care arata mai bine :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Personal nu am vazut cum arata si nici nu stiu cum se lucreaza la asa o masina.
Daca tot vrei o masina de surfilat industriala sunt "la moda" cele cu motor incorporat in capul de coasere ( direct drive ). Pretul difera de la o firma la alta si poate ajunge lejer la 1000 euro. Daca crezi ca merita investitia si o poti amortiza cu timpul atunci merita.  Si eu ma gandesc sa imi cumpar cu timpul.......... poate ar fi bine sa discutam la topicul de masini de cusut industriale ( chiar daca acolo am vorbit mai mult despre masinile liniare )
Succes  cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 48
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de adii Vin 17 Ian 2014, 5:09 pm

Ulterior am gasit ca mai inseamna:

Masina de surfilat (surje, picot, volanas), surfilat ingust si marunt

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mi-ai trimis si pm unde sa discutam, pot da firme, preturi etc aici, permit moderatorii?


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Vin 17 Ian 2014, 9:19 pm, editata de 1 ori (Motiv : sters link reclama si pus poza masina)
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de orhapetru Vin 17 Ian 2014, 6:34 pm

adii a scris:

pot da firme, preturi etc aici, permit moderatorii?

nu cred ca este locul discutiilor de vanzare/cumparare

Aici nu facem reclama nimanui si nici anti-reclama ca nu e frumos, dar discutam parerile si experienta noastra in legatura cu masinile care le avem sau care le stim. Eu personal nu postez link-uri catre firme care comecializeaza produse in romania.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 48
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de adii Sam 18 Ian 2014, 9:30 am

Sa deschidem un nou topic despre masini de surfilat industriale, dar de ex. masina surfilat Jack cu 460 euro de la Fortex e voie deci fara link?
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de Admina Sam 18 Ian 2014, 10:00 am

Adii, dar de ce vrei triplock industrial? Mai ales ca zici ca vrei sa faci doar pentru tine haine? Unul casnic nu ar fi bun?
Spun asta pentru ca si Petru foloseste unul casnic, Karina (care lucreaza foarte multe comenzi), la fel are triplock casnic. Ele fac fata si la o utilizare de cateva ore pe zi, de obicei se recomanda masini industriale daca lucrezi mai mult de 8 ore la ele, intr-o zi, cam 5 zile pe saptamana. Atunci cred ca nu ar face fata, dar altfel sunt bune.
Spre exemplu triplock-ul de la Lidl e ok, la 650lei sau chiar 450lei, la oferta. Sau, ceva mai scumpe, de la Brother, mai fiabile.
Cred ca e ok sa vorbiti la subiectul cu Masini de cusut industriale, despre triplock, eventual schimbam si denumirea subiectului, putin.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de adii Sam 18 Ian 2014, 11:16 am

Din experienta mea cu o masina casnica multifunctionala Jaguar mate care pe linga viteza foarte mica, zgomot mare, dereglare rapida, calitatea cusaturilor e foarte departe fata de una industriala.

Ma indoiesc ca dupa 5-6 haine stamtate nu se strica ceva si rezista, eventual o sa imi fac un pfa si sa fac treninguri online dupa ce imi fac rost de sculele necesare, e un mare vid nu am gasit inca pe cineva (fabrici, croitori) de la mine in oras sau pe net care sa faca treninguri etc la comanda
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de orhapetru Sam 18 Ian 2014, 11:47 am

Admina a scris:
Cred ca e ok sa vorbiti la subiectul cu Masini de cusut industriale, despre triplock, eventual schimbam si denumirea subiectului, putin.

incerc eu ca continui discutia despre masini de surfilat industriale la topicul dedicat masinilor industriale
fir intins  cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 48
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de adii Sam 22 Feb 2014, 10:14 am

O intrebare va rog: la masinile de surfillat casnice se intampla la fel ca la cele liniare cand intalnesc un hop (trece peste alta cusatura etc) surfilatul devine mai mic/marunt ?

adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Surfilare baza colier

Mesaj Scris de dana.petrescu@yahoo.com Mar 25 Feb 2014, 2:48 pm

Am nevoie de o informatie si de ajutor.
Caut pe cineva care poate sa surfileze material textil dupa ce s-au aplicat deja pietrele pe material. Dupa ce aplic pietrele pe material mai adaug o parte pentru acoperirea cusaturilor si ma intereseaza daca ma poate ajuta cineva din Bucuresti cu surfilarea cat mai aproape de pietre, adica sa nu ramana marginea prea mare. Va multumesc.
Dana
dana.petrescu@yahoo.com
dana.petrescu@yahoo.com
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/02/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de adii Mar 18 Mar 2014, 8:21 am

Asa cum ma asteptam o sumedenie de nervi, mi-am luat pana la urma am luat una casnica cu 4 fire si mare greseala am facut, dupa o saptamana mai coase bine numai materialul in doua.

Dar vedeti in atasament cum ajunge la tiv sau pun materialul in 4 omite cusatura sau nu mai coase cu al 4 fir sau deloc = un dezastru.

Sa dereglat ca nu vad nimic rupt dupa ce am stramtat 2-3 haine, la a 4 am surfilat la viteza maxima si gata; nu am luat una ieftina am luat una ce costa 2200 lei are si garantie pana in 2016!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de arielas Mier 19 Mar 2014, 1:53 pm

Din experienta stiu ca nu are nimic masina, ci doar ghinionul incepatorului. Aseaza din nou ata , uita-te la dvd daca ai si nu dispera, asa e pana te obisnuiesti cu ea. Toate am patit-o daca citesti pe aici, dar in timp am domesticit-o. Calm , calm , ia-o de la capat. curaj
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de elenaveronica Mier 19 Mar 2014, 4:30 pm

si eu incepusem sa regret ca am luat una casnica, fie ea la 6 milioane! dar am inceput sa umblu la ea cu ceva mai mult curaj.ajunsese la o saptamana dupa ce am luat-o sa imi faca o cusatura neregulata! am zis ca innebunesc. am ajuns la un reglaj cu totul deosebit decat la cel din fabrica. la firul stang am ajuns de la 3 la 1...stau si ma intreb ce se intampla daca se mai deregleaza vreodata!
elenaveronica
elenaveronica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 280
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de adii Mier 19 Mar 2014, 4:57 pm

arielas a scris:Din experienta stiu ca nu are nimic masina, ci doar ghinionul incepatorului. Aseaza din nou ata , uita-te la dvd daca ai si nu dispera, asa e pana te obisnuiesti cu ea. Toate am patit-o daca citesti pe aici, dar in timp am domesticit-o. Calm , calm , ia-o de la capat. curaj

Serios, am trimis-o in garantie, am incercat calm cum scrie in manual si nu i-am dat de capat, chiar acum ma sunat cel care o repara si a zis ca sa miscat usor graifarul si a confirmat problema!
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de maravela lucia florina Lun 31 Mar 2014, 1:03 pm

Buna,

Am si eu o problema cu triplock-ul.
M-am apucat eu cu sotul, total incepatori, sa schimbam cutitele la triplock. Mecanicul cand a venit sa-l regleze ne-a spus ca nu-i mare inginerie dar se pare ca nu-i chiar asa. Am pus cutitele noi si nu taie, le-am inlocuit cu cele vechi si tot nu taie. Nu stiu ce a fost in capul meu caci mai taia, ramaneau niste scame ici colo dar ....taia, acum nu mai taie deloc. Ce pot sa fac? Exista vreo smecherie? M-am uitat si la un video pe youtube dar tot degeaba.
maravela lucia florina
maravela lucia florina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de adii Lun 31 Mar 2014, 1:33 pm

uitate m bine cu o lupa daca sunt lipite cutitele
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de maravela lucia florina Lun 31 Mar 2014, 1:39 pm

Nu înțeleg, unde ar putea sa fie lipite? Eu le-am dat jos prin dezsurubare.
maravela lucia florina
maravela lucia florina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de adii Lun 31 Mar 2014, 1:46 pm

la a mea cutitul de sus preseaza cu un arc pe cel de jos dar nu drept si f usor spre exterior [img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de orhapetru Lun 31 Mar 2014, 1:50 pm

chiar acum vorbeam pe fb cu cineva de pe forum care are aceeasi problema ( a prins un ac intre cutite si s-a dereglat cutitul superior )
nu stiu ce masina de surfilat ai, daca este cu cutit superior atunci el se regleaza in asa fel cat sa se suprapuna falciile taietoare. cutitul functioneaza pe principiul ghilotinei : cel de jos este fix iar cel superior este mobil si este antrenat de bratul cutitului. uite cateva poze cu pozitia maxim superioara si maxim inferioara a cutitului, cel superior trebuie sa se petreaca putin peste cel inferior ca sa taie materialul, daca se petrec doar la jumata atunci falcile nu inchid, iar daca se petrece prea mult cand revine in pozitia initiala nu se mai deschide cat trebuie ( teoretic ar trebui sa se petreaca 1 mm, dar depinde de la o masina la alta....)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

daca ai masina cu cutit inferior, el arata cam asa : si se regleaza de la surubul care il tine fixat, principiul este acelasi ca lacutitele din fotografie, nu este nimic special, doar trebuie vazut si testat din aproape in aproape......
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

-----------------------------------------
cutitul inferior, care este fixat pe masina trebuie reglat la nivelul placii de ac sau foarte putin la jos, astfel incat materialul sa nu agate in el cand inainteaza dar nici sa nu stea prea jos. de obicei el nu se prea deregleaza, si nici nu se toceste asa de repede ca si cel superior.
daca nu te descurci , sa ne spui ce masina ai, eventual pune poze ( imi dau mai bine cu parerea pe o poza  wink  wink  wink )
Succes  cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 48
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de maravela lucia florina Lun 31 Mar 2014, 2:01 pm

Multumesc mult de explicatii, este cu cutit superior. Masina este Simplicity, se petrece cutitul superior dar mult mai putin decat in prima poza atasata de tine. Cu atasatul pozelor am o problema, nu m-am documentat cum se face.
Las mai jos cutitul de sus, vad ce iese si daca nu merge nici asa pun poze.
Multumesc inca o data!
maravela lucia florina
maravela lucia florina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de orhapetru Lun 31 Mar 2014, 2:18 pm

maravela lucia florina a scris:Multumesc mult de explicatii, este cu cutit superior. Masina este Simplicity, se petrece cutitul superior dar mult mai putin decat in prima poza atasata de tine.

cutitele trebuie sa se " inchida" ca sa taie materialul, nu este filozofie, dureaza putin pana iti dai seama de principiul lor de functionare, sa nu crezi ca eu le reglez cu ochii inchisi, dar le demontez si le ascut destul de des, nu le las sa se toceasca de tot, cand "aud" ca suna ciudat, le testez pe ceva subtire si daca nu tale cum trebuie le ascut ( am taiat cu cutitele astea kilometri de material , cred ca mai merg de 2-3 ori ascutite apoi trebuiesc altele, sunt in teste sa vad care cutite de la masinile de surfilat industriale s-ar potrivi la astea casnice)
fir intins  cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 48
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de geanina_scumpica Lun 31 Mar 2014, 3:08 pm

orhapetru ca sa le ascuti iti trebuie ceva ascutitorie care face asa ceva sau la una normala ca am fost si eu cu cutitele si a zis ca nu se ascut la ei asa ceva ca trebuie ceva aparat special eu am un singer  kiss mersi
geanina_scumpica
geanina_scumpica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 226
Localizare : arad
Data de inscriere : 01/06/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de orhapetru Lun 31 Mar 2014, 3:41 pm

geanina_scumpica a scris:orhapetru ca sa le ascuti iti trebuie ceva ascutitorie care face asa ceva sau la una normala ca am fost si eu cu cutitele si a zis ca nu se ascut la ei asa ceva ca trebuie ceva aparat special  eu am un singer   kiss mersi

am mai scris eu : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]  :
despre ascutirea cutitelor...eu personal le ascut la polizor, cu grija si atentie Smile, daca nu le lasi pana nu mai taie deloc si le intretii periodic nici nu trebuiesc prea mult ascutite, ci doar rectificate usor.
Saptamana asta am sa ascut cutitele si fac ceva poze si am sa le postez aici.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 48
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de ralou Mier 02 Apr 2014, 6:18 pm

gobelin a scris:

O pensetă lungă și bună de unde vă cumpărați? A mea s-a stricat/de fapt a venit din fabricație știrbă...

La Hornbach au seturi de cate 4 tipuri de pensete, dintre care si una lunga potrivita pentru infilat ate la triplock, costa in jur de 23 ron setul. Si eu mi-am pierdut-o pe-a mea si m-am bucurat cand am gasit acolo...
ralou
ralou
helper
helper

Numarul mesajelor : 25
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de adii Joi 03 Apr 2014, 9:43 am

Buna

Cine stie sa regleze o masina de surfilat, m-ar interesa distantele normale de reglare intre greifare si ace la masinile de surfilat??

Nici nu am incercat masina de surfilat pe care am trimis-o in garantie fiindca cand am verificat am observat ca greifarul de jos se freaca de ace si le impinge usor in lateral si se freaca si de greifarul de sus ce cred ca nu e normal; se aude un zgomot destul de puternic cand se lovesc greifarele etc.

Stie cineva unde gasesc un manual de reparare, ca sa verific corectitudinea reglarii.
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de gobelin Vin 04 Apr 2014, 10:43 pm

ralou a scris:
gobelin a scris:

O pensetă lungă și bună de unde vă cumpărați? A mea s-a stricat/de fapt a venit din fabricație știrbă...

La Hornbach au seturi de cate 4 tipuri de pensete, dintre care si una lunga potrivita pentru infilat ate la triplock, costa in jur de 23 ron setul. Si eu mi-am pierdut-o pe-a mea si m-am bucurat cand am gasit acolo...

Mulțumesc! Problema am rezolvat-o mergând la o farmacie veterinară (aveau acolo și ustensile).
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB