Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

+75
aurishta
marabr
Alina H.
fiorenza70@yahoo.it
Ralecsandra
IoanaMarin
Djmanianfs
gabriela1554
ada_ada25
Iva Chrome
Butterfly_Amalia
ADOCHITEI RODICA
alexaaa08
adina_lg
Samarineanca
andreeaX
alexia53
vali91
iriclau
anex07maia
dorina narita
arielas
tomari
dizzy
ramoelena
alinutzika
bebelusha
cati13
ppisic
orhapetru
MagdaMarin
stefutza3
Dionisia
Admina
Phlom
deeoxana
Marchioness
sibelle
emiliatudor
clauditzuka
marina40
dorutzaddd
laurin
loredana72
Irbelga
SilviaDumitrescu
dada17
Andata
dadah
annamarya
afilimonb
Cristache
valentinadof
piciul
fulguta28
danabarbu2007
mar_ysa_28
nico21
gobelin
barbin
Danutzaaa
aidil
AcidoR
diada
nico1206
lenutastan
Floren
CarmenClaudia
Fancy-
Ladia
sybex
anna_sandu
adriandusmanescu
Panea Laura
adii
79 participanți

Pagina 12 din 15 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Urmatorul

In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de anex07maia Sam 05 Dec 2015, 9:06 am

Dorina, modelul acela il am si eu! este foarte simplu de folosit! citeste mai intai manualul si ai sa vezi cat de repede de adaptezi cu noua achizitie.
anex07maia
anex07maia
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : romania
Data de inscriere : 27/03/2015

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Manual de reglat timingul la surfilatoare

Mesaj Scris de dizzy Mier 06 Ian 2016, 11:50 pm

Manual de reglat timingul la surfilatoare ...

Zilele astea am comis-o ... surfilatoarea (juki casnica) mi s-a "inecat" intr-un material mai dificil (nu gros, dar tesatura cu fire libere ... au agatat maiezele)  Rezultatul initial parea dezastru total: acele rupte, un ac de pe placa cu ac indoit, tija de format lantisorul indoita si ea, iar timingul dat peste cap.  Daca primele doua le-am rezolvat cat de cat (otel moale, maleabil, indreptat cu grija inapoi), pe partea de timing m-am muncit o vreme sa inteleg ce vrea ...  Rezultatul e pozitiv, functioneaza "aproape bine", dar tot mai scapa unul din fire (rar). Informatiile de pe net sunt extraordinare, dar lipsesc aproape cu desavarsire ...

Intr-un final am gasit un document care l-am tot salvat; cum poate fi util si altora, am zis sa-l fac "public" pana nu uit.
Instructiunile ar trebui sa se potriveasca la majoritatea masinilor casnice ... sau macar sa dea o idee despre ce se intampla acolo.
Deci, pentru cei cu curaj sau oleaca nebuni: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Acum trebuie sa imi fac chef sa o iau de la inceput cu reglatul ... cu sublerul si manualul langa mine.
dizzy
dizzy
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 04/09/2015

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de piciul Joi 07 Ian 2016, 4:43 am

Dizzy, multumim pentru informatii si tie rabdare sa gasesti unde se "impiedica" firul uneori!
Am citit ca psihologii spun ca este mai bine sa incepi cu lucrurile "nesuferite"..daca le amani creste "ura" pentru ele si devin din ce in ce mai greu de facut....O zi buna!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de dizzy Mar 12 Ian 2016, 4:05 pm

Da, merci de incurajari ...
Dupa prima reglare la ochi, fara manual, a mers binisor - mergea ok pe materiale normale, scapa un fir pe materiale mai groase.
Asa ca am luat-o din nou, cu manualul langa mine, iar acum merge bine indiferent de material.
Celor ce se incumeta la asa ceva, le sugerez sa verifice mai multe pozitii ale acelor/maiezelor. In manual e descrisa care trebuie sa fie pozitia maiezei inferioare fata de ace, dar si a maiezei superioare/inferioare una fata de alta. Toate trebuie sa se potriveasca; daca modifici intr-un loc trebuie verificate si celelalte pozitii.  Limita de toleranta e destul de larga (de ex 0.2-1.2mm), asa ca merge si "la ochi", cu bun simt. Succese ...

dizzy
dizzy
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 04/09/2015

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Joi 11 Feb 2016, 3:35 pm

Pentru masina de sufilat de la Lidl ( Pfaff 1230 ol ) , am gasit cutit superior compatibil la un pret foarte bun, fotografia cu masina si cutitele este de la deeoxana

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

cutitul inferior,din otel,  se poate ascutii sau rectifica mult mai usor sau mai simplu ca cel superior care este din carbura metalica si are unghiul de taiere stabilit ( am ascutit si eu ..."in tinerete "  dar mi-a trecut  wink  wink  wink  )

daca pretul unui set de cutite pentru Brother este cuprins intre 90 -120 lei ( maxim ce am gasit pe matri.eu  era 55 Euro sau 25 euro/buc  ), pentru Toyota ( modelul care l-am avut eu , pretul pentru un set este de 25 euro /set )...pretul pentru cutitul compatibil Pfaff costa ~ 10 lei la un magazin  din romania la care se adauga curierul....sau daca sunt fete din Bucuresti, sigur vor putea trimite prin posta, mult mai ieftin .

parerea mea .... cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 48
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de deeoxana Lun 15 Feb 2016, 2:19 am

mii de multumiri pt sfaturi si ca mi-ai gasit cutitul mult dorit orhapetru
Merci Merci Merci
deeoxana
deeoxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 122
Varsta : 37
Localizare : hateg
Data de inscriere : 06/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de iriclau Lun 22 Feb 2016, 2:13 pm

Buna fetelor,
eu am un triplock 1034D Brother si as vrea sa-mi iau ceva mai bun. Avand in vedere ca imi place sa cos si materiale elastice, cred ca mi-ar fi utila o masina combinata de surfilare si acoperire.
Ce-mi recomandati ?
Eu as merge tot pe firma Brother, dar daca imi dati recomandari bune si despre alte branduri , accept cu inima deschisa orice sugestie.
Spor la cusut !
iriclau
iriclau
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 184
Varsta : 40
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Mar 23 Feb 2016, 4:10 pm

Vad ca nu raspunde nimeni....eram si eu curios de alte pareri wink
era parca o reclama.....mai ieftin nu se poate, mai bun nu exista !!!!
Daca intrebi nemtii despre masina  Brother vei afla ca nu e pe primul loc in vanzari.....pe primul loc este masina de surfilat care era demult la oferta la Quelle :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

pe amazon.de sunt pareri pozitive despre masina, sunt persoane pe forum care au masina si o folosesc :LINK
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
dar daca te uiti pe amazon.com masina Brother
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
este foarte bine cotata ( posibil ca sa fie subiectiv punctele acordate de cumparatori dar din 2500 de pareri ~ 80 % au acordat 5 stele ) :


LINK

alte masini care se mai comercializeaza pe la noi sau de afara ar fi JUKI OVERLOCKER MO734, JANOME 1100D, BERNINA LOCK 1300, care poate merita mentionate, pretul este destul de sustinut wink wink wink  celelalte masini de surfilat, Toyota, Singer, Pfaff, Lewenstein, Merrylock, Minerva....sunt masini intr-adevar casnice care merg, dar nu folosite intensiv.
Masinile combinate ( acoperire si surfilare ) au avantajele lor , pret mai mic ( 2 in 1 ), dar si neajunsurile lor ( schimbarea pozitiilor acelor pentru cusatura de acoperire si cusatura de surfilare, modificarea graifarelor si a tensiunii atelor )....dar asta nu insemana ca nu sunt bune, poate ar fi mai bine sa scrie posesorii de masini combinate, sa ne spuna cat dureaza efectiv trecerea de pe surfilare pe acoperire.
Stiu ca Brother, Janome, Toyota, nu au masini combinate,dar Juki,Berninna, Singer, Merrylock, Minerva au masini combinate, posibil sa fie si altele, sau posibil sa ma insel si eu, sunt masini pe care nu le stiu, sau le stiu si eu ...din "poze" de pe net.

Daca ai Brother si iti place cum coase.....eu cred ca pentru o masina de surfilat casnica este perfecta, nu cred ca am ceva de reprosat....poate accesoriile foarte scumpe  ( piciorusele sunt de la 25 euro/buc ), sau cutitele ( 50 euro/set ), in rest, talpa si fir intins cos

parerea mea wink wink wink
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 48
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Phlom Mar 23 Feb 2016, 4:34 pm

Salutare!
Petru, eu am luat combinată din motive pur economice. Dar aproximativ pe la aceeasi bani puteam lua doua masini, una de surfilat si inca una de acoperire. Dar da-i romanului mibtea de pe urma.
Oricum tot schimband atele, acele, m-am obisnuit cu masina si totul merge mai cursiv. Iar de acoperire nu am aplicat nicaieri cusatura, exceptand cand testam.
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de iriclau Mier 24 Feb 2016, 8:13 am

Va multumesc pentru raspunsuri !

Acum dupa ce am citit ce ati scris, imi dau seama ca cel mai probabil mi-as prinde urechile intr-o masina combinata de surfilat si acoperire. Cred ca cel mai bine e sa strang bani si sa iau una de acoperire separat.

Va multumesc , si spor la cusut !
iriclau
iriclau
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 184
Varsta : 40
Localizare : iasi
Data de inscriere : 27/01/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Panea Laura Joi 25 Feb 2016, 6:07 pm

Buna, vad si eu tarziu discutia.
Eu am un Brother 454Dde cand a plecat Quelle din romania si era la promotie cu 650 ron (sau ceva de genu). O am de ceva timp si nu am avut probleme cu ea deloc, nu am schimbat cutitasul desi o folosesc des.
Pentru acoperire urmaresc janome coverlock pro 1000 cpx, destul de scumpa, pe amazon este in jur de 500 eur (daca pun transportul pana la mine).
Asa ca romanul.....ma gandesc si la o Merrylock cu toate ca stiu am citit multe pareri proaste despre ea.
Iriclau revino cu pareri dupa ce achizitionezi masinile.
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Joi 25 Feb 2016, 6:58 pm

Laura cutite pentru masina de surfilat de la Quelle se gasesc :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

dar o precizare....masina nu este Brother...seamana ea wink wink wink mai era o versiune comercializata sub numele/brand-ul Privileg, dar masina postata de mine este W6 ( wertarbeit ), o firma care face si masini de cusut si masini de surfilat foarte bine vandute in Germania si apreciate acolo pentru pretul lor destul de scazut, fiind foarte fiabile in utilizarea casnica.

LINK PRODUCATOR
---------------------------------------------------
off topic off topic off topic
despre masina de acoperire a scris Letho aici : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

si sunt de aceeasi parere, decat masina Janome 1000, mai bine modelul mai nou Janome 2000 CPX , care la magazinul din Olanda vine insotit de o extesie a mesei, picorus special si dispozitiv de atasat elastic : Link
transport gratuit prin curier
parerea mea..... cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 48
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de vali91 Mar 29 Mar 2016, 1:14 pm

buna!
pe cine intereseaza masina singer professional 5,masina de surfilat si acoperire,2 in 1
am fost disperata dupa ea si dupa lungi cautari am gasit o in germania ultima bucata si redusa de la 740 la 640 euro.mi a placut de ea ca face foarte multe dar pentru cine stie sa o foloseasca.Fiind incepatoare... Sad Sad  abia pot sa pun atele dar sa mai si cos..
sta in cutie,si pe cine intereseaza,trimite-ti mesaj.ms
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
vali91
vali91
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : oradea
Data de inscriere : 31/07/2015

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de alexia53 Sam 02 Apr 2016, 10:42 pm

Buna!
As avea nevoie de ajutorul vostru. Mi-am cumparat un Merrylock 3000CL combinata (auzisem ca e mai greu cu reglarea atelor, dar cunoasteti - e vorba de spatiu si buget). Am incercat triplock-ul pe diferite tesaturi, si a mers. Azi mi-am cusut o bluzita si nu a mai mers, nu am mai reusit sa o reglez, se deregla in timpul mersului.
Are cineva aceasta masina? Ar putea sa ma ajute in cazul in care a reusit s-o convinga sa faca treaba?
As putea sa o returnez pana in 08.02.2016.
alexia53
alexia53
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : zalau
Data de inscriere : 31/01/2016

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Mecanici masini de cusut

Mesaj Scris de andreeaX Joi 14 Apr 2016, 10:08 pm

Buna, am cumparat un triplock Pfaff second hand, in principiu o vechitura pe care am dat 800lei, crezand ca fac o afacere avand in vedere piesele metalice. L-am reglat de doua ori pana acum, desi l-am folosit putin si asta seara probabil a decis ca e finalul vietii sale de triplock. As vrea sa incerc sa il resuscitez dar nu mai am incredere in persoanele care au intervenit. Unul dintre ei mi-a lasat niste suruburi slabite ca sa se deregleze si sa-l chem din nou, probabil.

Asadar imi incerc norocul aici, al meu si al sau, pentru ca are si el o viata in sine, bietul...Stiti vreun mecanic serios in Ploiesti/Prahova sau chiar in Bucuresti, care sa ma poata ajuta sa-l regleze? Sa-i mai dau o sansa totusi, mi-e drag de el desi l-as arunca pe geam in acelasi timp.

Cu aceasta ocazie poate lasam topicul sa curga si fiecare sa recomande mecanici din zona sa, mi se par importanti mecanicii acestia si greu de gasit.

editat -valentinadof -Am schimbat un pic titlul subiectului
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Samarineanca Sam 16 Apr 2016, 4:37 pm

Da, da, si pe mine ma intereseaza subiectul. Eu am gasit cativa pe olx in Bucuresti, dar nu stiu nimic despre nici unul, inca nu m-am hotarat la care ma duc. Am 4 masini cu care as vrea sa merg la reparat/reglat.
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Phlom Sam 16 Apr 2016, 9:17 pm

alexia53 a scris:Buna!
... Merrylock 3000CL combinata ... Azi mi-am cusut o bluzita si nu a mai mers, nu am mai reusit sa o reglez, se deregla in timpul mersului.

Buna seara!
Eu am masina asta de surfilat/acoperire.
A mea s-a dereglat cand sotia a surfilat niste denim. S-a dereglat in sensul ca setarile recomandate in carte nu mai erau decat orientative. Dar functioneaza foarte bine.
Nu am inteles un lucru: masina nu mai coase deloc bine sau se deregleaza pe parcurs ce coaseti?
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Dum 17 Apr 2016, 10:35 am

Phlom a scris:
A mea s-a dereglat cand sotia a surfilat niste denim. S-a dereglat in sensul ca setarile recomandate in carte nu mai erau decat orientative. Dar functioneaza foarte bine.

Phlom, ai mare dreptate...sa stii ca setarile sunt orientative, nu se pot aplica pentru tulle sau pentru denim Smile

Despre masina combinata, pe langa faptul ca este 2 in 1, ocupa mai putin loc si implicit pretul masinii este mai mic decat pretul a doua masini separate ( de surfilat si de acoperire), ea ofera posibilitatea executarii unei cusaturi unice si anume cusatura in 5 fire, intalnita doar la masinile industriale de surfilat ( in 5 fire ) cusatura evidentiata in fotografia postata de vali91

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


este vorba de a doua fotografie ( A ) si urmatoarea fotografie ( B ) unde, masina coase cu 5 fire, 3 fire pentru cusatura ingusta sau lata de surfilare si insotita de cusatura lant. Prima cusatura se executa de partea de surfilare a masinii, care foloseste acele si atele pentru surfialre, iar celalata cusatura ( lant ) este executata de acul si ata pentru cusatura de acoperire.
Restul fotografiilor sunt pentru surfilare ingusta, surfilare lata, cusatura de acoperire simpla, dubla sau tripla....iar restul cum este E ( surfilare in 2 fire acul din dreapta si graifarul superior ) sau F ( surfilare in 3 fire cu 2 ace si ata doar la graifarul superior )...sunt cusaturi rar folosite.

-------------------------------------------
Am auzit de la fetele....( cochetele  wink  ) ca iar este masina de surfilat Pfaff prin magazinele Lidl si mi-a trimis gobelin  link cu cateva tutoriale, proaspete, poate acum sau pe viitor vor fi de ajutor persoanelor care isi achizitioneaza masina si vor sa o intelega mai bine.







succes MAXIM cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 48
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de alexia53 Mar 19 Apr 2016, 8:07 pm

Scuze, am fost cam ocupata...cu masina, va dati seama. Ne-am imprietenit pana la urma. Cos cu 2 fire sintetice si 1 sau 2 fire bumbac. Se mai intampla si acum in timp ce cos sa se deregleze pe portiuni mici 2-3 cm: cusatura e prea stransa sau prea lejera-se vad inestetic buclele atelor, dar foarte rar si in special la materiale mai sensibile:casmir- tesatura rara, matase.
Inca nu am incercat cusatura de acoperire. Sper sa ne intelegem bine.
alexia53
alexia53
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : zalau
Data de inscriere : 31/01/2016

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Phlom Mier 20 Apr 2016, 12:24 am

Buna seara!
Daca cusatura e prea rara sau prea rasfirata, trebuie testat diferentialul pe diferite materiale, sa va faceti o idee despre cum functioneaza.
Daca cusatura strange materialul, jucati-va cu tensiunile atelor de la graifare.
Puneti ate de culori diferite si surfilati cu masina. Asa va veti face o idee cam unde se duce fiecare fir si va veti da seama mult mai usor unde este problema daca ceva nu merge bine.
Asta e! Merita sa stricati 20-30cm de material pentru a invata :P
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de alexia53 Mier 20 Apr 2016, 9:21 am

Multumesc, Phlom.
Da, tot testez. Problema nu e materialul: dupa croi raman suficiente resturi pe care sa o reglez. Problema e timpul, dar incet devenim compatibile.
Am facut multe greseli la inceput: nu reglam tensiunea la firul care trebuia sau treceam brusc de la 4 la 3, ata sintetica nu incape pe suport si o pun in spatele masinii (deoarece nu o vad uneori agata in plasa antidesfasurare).
O sa ne descurcam cumva. Nu am avut asteptari foarte mari datorita review-urilor, dar la pretul platit (1700) zic ca-i OK.
Accesorii (talpite speciale, ace si alte dispozitive) de unde pot cumpara? Cutitele cand va fi cazul se schimba sau se ascut?
Multumesc!
alexia53
alexia53
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : zalau
Data de inscriere : 31/01/2016

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Phlom Mier 20 Apr 2016, 10:38 am

Petru mi-a spus ca si acele normale pot fi folosite. Pana sa aflu parerea lui eu am cumparat de pe Amazon ace speciale de masina de surfilat. Trebuie sa mai uit cu atentie sa vad daca sunt diferente.
Picioare se gasesc la magazinele online de specialitate in Romania. Petru a testat si chiar are niste picioare dintr-un set.
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Mier 20 Apr 2016, 3:55 pm

Phlom a scris:Petru mi-a spus ca si acele normale pot fi folosite. Pana sa aflu parerea lui eu am cumparat de pe Amazon ace speciale de masina de surfilat. Trebuie sa mai uit cu atentie sa vad daca sunt diferente.

Pentru masina de surfilat sau acoperire casnica se folosesc ace cu cotor tesit/pilit...acum, ca sunt ace cu varf diferit ( ace cu varf normal , ace cu bila mare, medie sau mica, sau ace jeans...e alta poveste ).
In functie de producator, intr-adevar apar mici diferente, uneori de lungime, care este totusi nesemnificativa..sau de pozitie gaurii acului in raport cu varful acului...dar ar trebui sa stam toata ziua cu lupa si cu sublerul sa tot masuram...eu personal nu am patit niciodata , sau nu am avut probleme cu acul, daca vad ca nu taie sau nu e bun il schimb si gata, sunt ace noi, care le pui pe masina si la prima inpunsatura "bubuie" si trazneste, semn ca sunt prost acutite, eu le schimb si le arunc imediat, nu imi fac nervi degeaba cu ele....sau cu ata, sunt ate prost rasucite din fabrica , unele au "galme" pe ele, sau chiar noduri. Eu surfilez la kilometru pe dosul materialului....dar cine coase lucruri finute, din materiale subtiri ce se face cand la jumateta surfilarii...ba se rupe ata, ba se aduca...ba se rupe sau se indoaie un ac...
Phlom, daca mai ai acele speciale pt surfilat si ai timp, incearca sa le masori, posibil sa fie mai speciale, daca poti face o fotografie macro pe varful acului ar fi si mai interesant, eu personal nu am si nici nu am incercat, am avut tot felul de ace de diferite firme, cele care m-au multumit sunt acele Schmetz pt masinile casnice ( masina de cusut, de surfilat si de acoperire ) si ace Groz-Beckert pt masinile industriale.
La fel nu prea folosesc ace cu bila, acum nici nu cos materiale foarte speciale...dar cum a spus si Karina in ceva post anterior...ea foloseste ace normale, dar de finete ( 70 ) si coase orice tip de material cat de special o fi el...dar aici intervine experienta si profesionalismul ei  wink

Phlom a scris:
Picioare se gasesc la magazinele online de specialitate in Romania. Petru a testat si chiar are niste picioare dintr-un set.

picioruse am pentru masina combinata de surfilare si acoperire Merrylock, le-a testat si Deoxana pe masina de surfilat Pfaff de la Lidl si unele nu merg, loveste, sau mai bine zis atinge graifarul superior arcul care tine picirusul de sistemul lui de prindere si nu cred ca se merita sa rupi un graifar pentru o cusatura  ( mai ales ca la masina Pfaff nu exista piese de schimb )

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

din stanga in dreapta, primele 3 sunt mai interesante, piciorus de atasat elastic, piciorus de incretire si piciorus pentru tiv ...restul pentru atasat margele si pentru atasat vipusca...sunt asa, mai de umplutura ( cel putin pentru mine ) wink wink wink

alexia53 cand te imprietenesti cu masina si daca le vrei sa le testezi, iti pot trimite piciorusele sa le incerci, poate iti plac, sau poate iti sunt utile, nu merita sa le comanzi inainte, oricum la mine zac prin ceva cutie, acum le-am scos sa mai vada si ele lumina....de la blitz rade rade rade

oricum acestea nu se compara cu cele care le-am luat din Olanda si erau pentru masina de surfilat Toyota....care erau alta calitate si intr-adevar erau utile, mai ales la ce cos eu.
alexia53 cutit superior sau inferior pentru Merylock chiar nu stiu....fa te rog o poza, Phlom te rog si pe tine fa o poza, stiu ca esti mai tehnic ca mine, cu cutitele masinii, si daca poti cu un centimetru sau o rigla gradata langa...ma apuc sa caut sa vedem ce gasesc, cred ca pt masina de surfialt de la Lidl am cautat cu Magda o luna de zile...dupa poza, dupa cod caci si producatorii astia....nu dau date deloc despre piese de schimb.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 48
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Panea Laura Mier 20 Apr 2016, 9:43 pm

Orhapetru si Iriclau imic cer scuze, este Privileg si a mea.
Nu am cautat inca cutite. O folosesc aproape de fiecare data cand cos ceva, dar nu a necesitat deocamdata sa chimb sau sa ascut cutitele.
Pana la urma am sa cumpar si eu Merrylock MK-3040, pentru pret, stiu ca parerile sunt destul de proaste, dar acum asta imi permit.
Raman cu gandul la janome coverlock pro 1000 cpx, care depaseste bugetul meu acum.
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de orhapetru Mier 20 Apr 2016, 10:12 pm

Panea Laura a scris:Orhapetru si Iriclau imic cer scuze, este Privileg si a mea.
Pana la urma am sa cumpar si eu Merrylock MK-3040, pentru pret, stiu ca parerile sunt destul de proaste, dar acum asta imi permit.
.

E, lasa ca nu sunt chiar asa de proaste....eu o folosesc la chestii simple, pentru ca aia cos eu....dar nu inseamna ca masina nu este buna, sunt si croitorese care o folosesc , avand in vedere ca nu toate articolele croite vor fi cusute si la masina de acoperire.
Pretul cel mai mic azi ~ 1095 lei
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 48
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(6) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 15 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB