Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Mobilier homemade (2) - Pagina 3 EmptyMier 08 Mai 2024, 8:55 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Mobilier homemade (2) - Pagina 3 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Mobilier homemade (2) - Pagina 3 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Mobilier homemade (2) - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Mobilier homemade (2) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Mobilier homemade (2) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Mobilier homemade (2) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Mobilier homemade (2) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Mobilier homemade (2) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Mobilier homemade (2) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mobilier homemade (2) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Mobilier homemade (2) - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Mobilier homemade (2) - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Mobilier homemade (2) - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Mobilier homemade (2) - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Mobilier homemade (2) - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Mobilier homemade (2) - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Mobilier homemade (2) - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Mobilier homemade (2) - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Mobilier homemade (2) - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Mobilier homemade (2)

+28
raluk0182
alinnusha92
gaza
noki
danniela
Michelle88
valentinadof
ema
Admina
diada
Gabiuta
danyelyta28badea
vlad_mom
piciul
Dorulet
angelyc
Samarineanca
gabriela1554
Gabica
myky7robc
AcidoR
aisha
arielas
mlizeta
Giorgi
Floren
LRodica
ioana soare
32 participanți

Pagina 3 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de piciul Joi 21 Ian 2016, 6:14 am

Cum ridici draperia? In rest e ok! Sa-l folosesti cat mai mult!
Oricine si-ar dori ceva simplu, sa ocupe putin spatiu si foarte practic!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 21 Ian 2016, 10:10 am

Direct de marginea de jos unde am facut un tiv in care am bagat o bagheta de lemn. M-am gindit la ceva gen stor cu siret, dar am ajuns la concluzia ca e mai rapid asa decit sa trag de siret. Oricum la partea de sus e prinsa pe toata latimea cu banda de scai (ca s-o pot spala cind e nevoie), daca ma razgindesc pot face modificari.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de Gabiuta Vin 22 Ian 2016, 4:29 pm

Este grozav.O idee excelenta si nu foarte greu de facut daca ai pricepere si rabdare.Felicitari
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de piciul Dum 24 Ian 2016, 7:23 am

Aha si ideea cu scai e de retinut! Multumesc! Poate incropesc si eu asa ceva; se simte nevoia si am asa o nisa.
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de diada Dum 24 Ian 2016, 8:10 am

Superb!!! felicitari, imi place foarte mult! Eu credeam ca l-ai facut pentru expunere cand te duci la targuri. hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 24 Ian 2016, 10:40 am

Multumesc! Este doar "cutia" mea in care tin bijuurile mele. (tirguri in nici un caz, am idei fixiste depre expunerea bijuteriilor pentru vinzare wink )

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de diada Lun 25 Ian 2016, 10:38 am

O cutie foarte frumoasa si bine organizata. hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ioana soare Mier 17 Feb 2016, 10:09 pm

Un decor pentru bucatarie - o fereastra si o coronita.

Fereastra am lucrat-o din lemn de brad si de fag, am vopsit-o cu chalk paint(lavabil transformat in chalk paint dupa reteta diy) si am ceuit-o , apoi am antichizat-o cu ceara pigmentata. Are si geam:) Ca sa para cat mai autentica i-am pus un cremon(functional:) ), pe care l-am folosit pe post de agatatoare pentru coronita.

Coronita am facut-o cu hortensii naturale si niste crengute cu bobite mici artificiale, pe o baza din nuiele cumparata de la Hornbach.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de piciul Mier 17 Feb 2016, 11:24 pm

Presupun ca in aceasta bucatarie, iti bei cafeaua privind....coronita...sau o sa vezi si cerul albastru sau innorat, dupa cum e vremea?!
In rest o adevarata bijuterie, atenta la toate detaliile! Felicitari!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ioana soare Joi 18 Feb 2016, 7:51 am

eu nu beau cafea Smile) Pt priveliste am fereastra adevarata, care este chiar in fata blatului de lucru (dar momentan nu e o priveliste prea frumoasa, din cauza vecinului care a aruncat gunoaie, dar zilelea astea merg sa le adun, ca mi-am dat seama ca el nu are de gand sa faca asta), asta este doar de decor si este pe peretele opus, deasupra mesei. Peretele era lung si gol, asa ca am vrut sa-l umplu cu un decor, dar ceva mai deosebit. Am cochetat cu a o pune pe verticala si a-i face obloane, deocamdata a castigat varianta asta, dar candva poate voi face si obloanele:). Decorul cu ferestre vechi nu e ceva iesit din comun, ba chiar foarte intalnit, sunt din lemn si e pacat sa fie aruncate la gunoi, primesc o noua viata intr-o alta folosinta. Dar la noi cum nimeni nu salveaza nimic si totul ajunge la gunoi, nu se gasesc ferestre vechi frumoase din lemn, asa ca mi-am facut singura una:) De fapt, de cand ne-am mutat am stiut ca vreau in bucatarie pe unul din peretii goi, una sau mai multe coronite din flori in decor, pe care sa le schimb si sa le adaptez sezonului. M-am tot gandit cum, ca pusa singura pe perete nu arata frumos si nu e pusa in valoare. Asta a fost varianta care a castigat. Abia astept vara, sa fac coronite cu flori din gradina si abia astept sa-mi infloreasca levantica, sa fac un manunchi si sa-l atarn la "fereastra". Ma pregatesc pentru cateva saptamani de miros divin:)

Langa fereastra asta de decor sta un raft de bucatarie pe care l-am facut cam acum o luna si nu am apucat sa vi-l arat. L-am lucrat din lemn de brad, doar grilajul din fata a fost cumparat de-a gata (nu am strung sa fac piese de genul acela:) ) Grilajul il aveam de un an si ceva de cand aveam in plan raftul, si l-am vrut ca sa-mi lege cumva acel raft de restul mobilei din bucatarie. Este grilajul pe care il are mobila pe o mica portiune, unde nu sunt usi, ci doar rafturi deschise(foarte mici).

Aplicatiile in relief le-am facut cu chit acrilic si niste sabloane pe care mi le-am facut singura.

L-am vopsit cu vopsea chalk paint si l-am ceruit, apoi, pt a-l antichiza si a scoate in evidenta aplicatiile in relief, am folosit o ceara pigmentata maro inchis.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Si inca mai este loc pe peretele ala pentru ceva, cel mai probabil un ceas care sa se integreze frumos in decor.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de LRodica Joi 18 Feb 2016, 11:35 am

Ioana, imi place foarte mult raftul. Fereastra imi place si ea dar, exista un dar, te rog nu te supara pe mine, inca un geam de spalat Smile , noi avem la tara, la casa veche geamuri asa mici si cand trebuie sa le spal ....... Pate nu am suficienta rabdare, poate timp, poate sunt mai comoda..
Felicitari si sa ne arati coronita si cu alte flori.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3663
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ioana soare Joi 18 Feb 2016, 1:20 pm

Geamurile astea asa impartite mie imi plac la nebunie si mi le-am dorit si la ferestrele adevarate ale casei, dar a trebuit sa revin cu picioarele pe pamant si sa accept termopane din pvc. Dar nu am renuntat chiar de tot, si la interior, usile de la vestibul, de la birou si de la bucatarie le-am ales sa fie french doors, adica asa, cu ochiuri mici. Aici nici geamurile exterioare nu se murdaresc prea mult, daramite cele de interior. E undeva pe perete, nici amprentele de degete micute (inamicul nr.1) nu ajung acolo:)
Am in plan sa fac candva si o oglinda asa, mi-a ramas gandul la asta

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de LRodica Joi 18 Feb 2016, 4:01 pm

Oglinda arata foarte bine. Spor.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3663
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 18 Feb 2016, 9:51 pm

Eu nu am vazut si sticla geamului, am zis ca e doar rama si chiar mi-a placut, probabil as fi preferat ceva mai inchisa la culoare. Si raftul e dragut!
Tot la intretinere ma gindesc si eu ca si Rodica, numai cind ma uit la picioarele masinii de cusut ma apuca groaza, a mea e fara brizbrizuri si tot gaseste praful suprafete pe care sa se aseze...asa ca din punctul asta de vedere ai ales bine culorile.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de Admina Joi 18 Feb 2016, 10:21 pm

Vlad_mom, a iesit foarte frumos si practic raftul. Te-ai gandit bine cum sa asezi rafturile, ca sa iti cuprinda toate bijuteriile.
Ioana, ca de obicei munca ta e impecabila. Initial am crezut ca e o fereastra reala, "reclaimed" sau "repurpose", deci o fereastra reciclata. Dar vad ca ai muncit si mai mult, ai facut-o de la 0.
Eu imi tot fac curaj sa ma apuc de revopsirea dulapurilor din bai si bucatarie, dar sunt multe si inca nu e vremea buna sa pot aerisi bine. Am sa revin cu intrebari, pentru ca imi trebuie o unealta de smirgheluit, sa mearga mai repede treaba.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de LRodica Vin 19 Feb 2016, 7:39 am

Admina, exista acum vopsele pe baza de apa care nu au miros. Noi am vopsit usile si caloriferele si mi se pare ok. Paleta de culori nu e variata, eu am vazut doar alb. crem si maro. Depinde ce culoare ai nevoie.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3663
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ioana soare Vin 19 Feb 2016, 8:14 am

Admina, Annie Sloan Chalk Paint este o vopsea care prinde foarte bine, fara sa fie nevoie sa smirgheluiesti. Este o vopsea care adera foarte bine, dar care este poroasa, deci pentru a o impermeabiliza are nevoie protectie. In general se foloseste ceara, dar pentru bucatarie, unde este mult abur lipicios, ai nevoie de ceva mai rezistent in timp, asta ca sa nu stai o data la cateva luni sa reaplici ceara. In cazul asta se foloseste un lac transparent pe baza de apa, in doua sau chiar 3 straturi.
Cu toate ca Annie Sloan Chalk Paint spune "no prep work", fiind vorba de dulapuri de bucatarie, ar trebui ca inainte sa le cureti foarte bine, cu apa si detergent, pentru a nu mai avea pe ele urme de grasimi. Poti sa faci mai intai un test pe o usa sau pe o fata de sertar.
Este pe baza de apa, si are emisii reduse, este sigura de folosit in interior, chiar si fara o ventilare puternica. Eu acum iarna vopsesc intr-una din camere si nu ma agit sa aerisesc foarte mult,nu e nevoie si e prea frig:)

Da o cautare pt ASCP si ëventual pt "kitchen cabinets repainted with ASCP" eu am tot citit despre vopseaua asta si am dat peste multi care au folosit-o la vopsirea dulapurilor de bucatarie, baie, de fapt e o adevarata moda pe la voi sa cumpere mobila veche la pret mic si sa o vopseasca cu ASCP sau alta vopsea de tip chalk paint apoi sa le revanda. Este folosita pt asta tocmai pt ca nu necesita prep work , doar cureti un pic dulapul , comoda, masa veche si te apuci de vopsit. Fara smirgheluit, fara praf, fara munca si timp consumat in plus.

Nu am mai facut poze, dar avea mama o masuta mica cu partea de jos a picioarelor destul de uzata (probabil de la mopul pe stil antic, ala care se baga in galeata si face multa apa peste tot, dar ea nu vrea sa inteleaga) si i-am luat-o si i-am vopsit-o cu ASCP in nuanta Olive. Apoi am dat cu ceara si ceara pigmentata si a iesit super. Fara smirgheluit, fara nimic. Nici nu ma apucam sa o smirgheluiesc, ca avea picioarele rotunde si trebuia facuta la mana, pt ca slefuitorul e prea puternic, imi deforma curburile.

edit: Vlad mom, acum am vazut mesajul tau - M-am gandit si sa nu pun geam, dar pana la urma am ales sa pun. Mi-am zis ca si atunci cand iei o piesa veche , inainte de a o folosi o restaurezi cat de cat, adica ii pastrezi aerul de vechi, dar o ajuti sa nu para chiar stricata si trista.
Eu cand dau cu aspiratorul, aspir si praful de pe piesele de mobilier si de pe usi (pt ca au panouri frezate, nu sunt foi simple, drepte), cu peria speciala. Alternez datul cu aspiratorul pe podea cu datul pe piesele de mobilier si caloriferele intalnite in cale, schimband peria. Sau dau cu pamatuful cu blana de miel, e super eficient si rapid. Nu stau cu carpa decat din cand in cand si nu pe parti sculptate ca acolo pierd vremea degeaba, tot aspiratul e cel mai eficient. De fapt carpa o folosesc pentru intretinerea suprafetelor si curatarea de urme de amprente si alte urme ale folosirii, nu pt praf.  Pamatuful il folosesc si pt aplice si tablouri, nu stau sa le sterg cu carpa, e timp pierdut inutil.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de LRodica Vin 19 Feb 2016, 11:09 am

Ioana, zici de ceva pamatuf cu blana de miel. Cum este? Se gaseste la noi in comert? Si eu am mari probleme cu praful dar pamatuful acelea sintetic ( cu perisori) nu imi place, parca mai tare il imprastie.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3663
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 19 Feb 2016, 11:17 am

E faina si cu geam (sper ca nu s-a inteles ca-mi place mai putin din cauza ca are geam) si bineinteles ca fiecare artist are viziunea lui... Vazusem gen rame goale si ornate cu diverse si mi-a placut tare mult ideea.
Cit despre intretinut, evident ca exista metode simple si la indemina, depinde doar de fiecare cit de dispus e wink .

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ioana soare Vin 19 Feb 2016, 2:50 pm

La noi nu am vazut cu blana de miel, doar sintetic. Pe al meu l-am luat online de la Lakeland, din UK. Nu a costat mult transportul, intre 5 si 8 lire, deci nu cu mult mai mult decat un transport intern. Pe mine numai benzina pana in oras si inapoi m-ar costa mai mult. Imi place ca are coada telescopica si ajung cu el pana la tavane, ca sa adun panzele de paianjen.

Si ca sa nu fiu off topic, va arat ce am facut pentru holul de la intrare. Am fost rugata ca inainte sa ma apuc de altceva (respectiv bucataria pt casuta de joaca a copiilor), sa fac ceva pentru holul de la intrare,pt. chei, telefon si alte lucruri de prin buzunare.

L-am facut din lemn de brad, iar partea cu model este o bucata de placaj de 8mm din fag.
L-am vopsit cu voposea chalk paint de la Annie Sloan in culoarea Olive, ceruit cu ceara transparenta si apoi cu ceara pigmentata maro.
Pt model mi-am facut sablon din folie adeziva, pe care l-am decupat la un Silhouette Portrait (din doua bucati pe care le-am unit pt ca Portrait-ul are aria mai ingusta de decupare (doar 20cm)

Etichetele le-am facut pe carton invechit cu cafea.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ema Vin 19 Feb 2016, 5:44 pm

Ioana am vazut ce ai "mesterit" si nu pot decat sa te felicit si sa-ti urez inspiratie si spor la lucru in continuare.
As vrea sa te intreb daca vopseaua folosita este lavabila (neceruita sau lacuita)
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ioana soare Vin 19 Feb 2016, 6:19 pm

Multumesc frumos!

Nu e chiar lavabila. Nu trebuie lasata neprotejata, pt ca se pateaza si intra in profunzime, fiind poroasa. Are nevoie de un strat impermeabil deaspupra. Si nici nu e foarte frumoasa lasata singura, e prea mata, fara viata si nici placuta la atingere nu este. Ceara ii intensifica nuanta , o face sa fie fina la atingere si ii da un luciu controlat. In functie de cat de mult lustruiesti ceara atat de mult va luci. Daca nu vrei sa luceasca prea tare nici nu trebuie sa lustruiesti ceara, doar o aplici uniform si o lasi asa. Dar nuanta devine oricum mai intensa, mai vie.
Pe suprafetele intens folosite cum ar fi blaturi de masa sau dulapuri de bucatarie e nevoie de o protectie mai puternica, si atunci se foloseste lacul. Ca aspect ceara arata mult mai natural si mai frumos, dar sunt cazuri cand ea chiar nu face fata si e nevoie de lac transparent.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de LRodica Vin 19 Feb 2016, 7:40 pm

Ioana, arata foarte bine si cred ca e si foarte util.
Multumesc pentru raspuns.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3663
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ema Sam 20 Feb 2016, 6:45 pm

Ioana, iti multumesc mult pentru explicatiile detaliate. Eu am gasit la soacra o masa straveche din lemn masiv (cred ca are in jur de 130 de ani) in stare deplorabila. Cum nu e afectata de cari sau ciuperci si e foarte bine incheiata (nu se misca deloc din picioare) vreau sa o fac masa de bucatarie.Am spalat-o cu un detergent foarte puternic si dupa uscare am inceput sa smirgheluiesc cu smirghel fin (280) si vad ca resturile de lac se curata foarte bine.Vreau sa o vopsesc alba si sa-i aplic intr-un colt vreun ornament prin metoda servetelului Nu stiu inca ce vopsea voi folosi pt ca intentia mea e sa ii aplic un lac vitrificator ca strat final de protectie (asta e pe baza de diluant si nu cred ca merge aplicat pe vopsea ca a ta). Inteleg ca principiul e sa nu se aplice peste vopsea pe baza de apa, un lac pe baza de diluant.
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ioana soare Sam 20 Feb 2016, 8:44 pm

Nu, peste vopsea pe baza de apa cel mai bine este sa aplici lac pe baza de apa. Nu te sfatuiesc sa folosesti peste culoarea alba lac pe baza de solventi, pentru ca in timp albul se va ingalbeni. In schimb lacul pe baza de apa nu schimba culoarea vopselei de dedesubt.

Poti folosi linistita vopsea chalk paint -avantajul ei este acela ca adera foarte bine la suport, chiar daca nu ai curatat bine (sau chiar deloc) straturile anterioare de lac; poti folosi si lavabil transformat in chalk paint (prin adaugarea de carbonat de calciu) , sau chiar lavabil simplu. Daca nu folosesti chalk paint atunci poti sa aplici inainte de vopsea un strat de grund alb pentru lemn. Daca folosesti chalk paint nu ai nevoie de grund.
Vopseaua tip chalk paint mai are avantajul de a se slefui usor si frumos pt a invechi artificial piesa de mobilier (nu stiu cum sa-i spun in romana, in engleza se spune disterssing). Este operatiunea prin care dai cu smirghel pe muchii si prin zonele pe unde in mod normal apare uzura, ca sa-i dai piesei un aspect invechit.

Un lac potrivit si rezistent pentru o suprafata folosita ca masa de bucatarie este lacul poliuretanic pe baza de apa.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 3 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB