Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Cum se numesc materialele? - Pagina 2 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Cum se numesc materialele? - Pagina 2 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Cum se numesc materialele? - Pagina 2 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Cum se numesc materialele? - Pagina 2 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Cum se numesc materialele? - Pagina 2 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Cum se numesc materialele? - Pagina 2 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Cum se numesc materialele? - Pagina 2 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Cum se numesc materialele? - Pagina 2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Cum se numesc materialele? - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Cum se numesc materialele? - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Cum se numesc materialele? - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Cum se numesc materialele? - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Cum se numesc materialele? - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Cum se numesc materialele? - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Cum se numesc materialele? - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Cum se numesc materialele? - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Cum se numesc materialele? - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Cum se numesc materialele? - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Cum se numesc materialele? - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Cum se numesc materialele? - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Cum se numesc materialele?

+77
Samarineanca
norelif
ppisic
raluca ecaterina
carmensz
Indra
Floren
LCanu
piciul
Carmencyta
laurin
AlinaJ.Bijoux
oliv
mnarcisa
mihamihaela
MagdaMarin
wanna1687
ela_v
Dorulet
danielanica
annamarya
Gabiuta
Miniona
Larisa
ancabanu
aidil
ismi3ismi
myky7robc
Chirrox13
dienutzababy
despina13cucli
aurelia.c
ema
ancone
nicopop
aurishta
onomario
Motzu
ikuta
valentinadof
vilcris
jujabila25
corina corina
arielas
geany
rosita
Buburuza
emmancita
PAULA CONSTANTIN
iriclau
degetica
circulmagic
danae
Vianne
zylv
diada
Steluzza
cristina.moncea
Karina33
GABRELA
oddysa
Adeana
anigherman
RalucaS
amnro
Tina13
Usagy
Adriana77
trice
Camy
Laura1005
ralucis
ionela stefan
Admina
MihaelaT
Dionisia
zenaida
81 participanți

Pagina 2 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Admina Mar 11 Aug 2009, 9:51 pm

Da, neaparat sa pui o poza cu acel corset. Daca mai ai rochii sau alte articole vestimentare diferite, le postezi la subiectele respective.
Despre corsete vorbim la acel subiect.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Adriana77 Mar 29 Dec 2009, 6:01 pm

Buna fetelor,

ma ajuta si pe mine cineva cu materialele astea? Ca eu nici nu stiu cum sunt daca le atingi. Cunosc numai matasea si stofa cum arata si cum se simt la atingere Sad De exemplu, pt tricouri de vara ce materiale se potrivesc si cum arata ele? Dar pt pantaloni scurti tot de vara? Va multumesc mult de tot ajutor
Adriana77
Adriana77
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Usagy Mier 30 Dec 2009, 9:50 pm

De cand temperatura din Bucuresti vara se ia la intrecere cu cele din desert eu port numai bluzite largi, gen ie, din panza topita sau bumbac sau maieuri din bumbac. Tricouri se pot face si din bumbac.
Pantaloni scurti se pot face tot din Bumbac sau In. Ambele materiale au avantajul ca sunt naturale , inul mi se pare mai racoros, ca dezavantaj insa ambele cam intra la apa la prima spalare, iar inul se sifoneaza rau de tot.

Asta e o fotografie cu In, cumparat de mine in vara. A se observa ca e deja sifonat, imediat dupa cumparare ^ ^.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Tina13 Mar 08 Iun 2010, 10:56 pm

Buna, va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o informatie. As vrea sa-mi cumpar un material din bumbac pentru o rochita de vara insa nu stiu de unde as putea sa-l cumpar in bucuresti. am inteles din discutiile de pe forum ca ar fi un raion de bumbace la obor. Unde mai exact la obor? cum ajung la acest raion, avand ca reper statia de metrou.
multumesc anticipat
Tina13
Tina13
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de amnro Mar 08 Iun 2010, 11:20 pm

la obor adica in magazinul bucur obor. cum intri pe intarea din fata mergi drept pe culoar pana se face o deschidere rotunda cu un fel de cupola deasupra. acolo trebuie sa tii un pic dreapta si...mai intrebi Laughing e cam greu sa-ti explic dar in principiu trebuie sa intrebi de raion cu materiale (oricum sunt mai multe, ai de unde sa alegi).
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Tina13 Mar 08 Iun 2010, 11:22 pm

Multumesc frumos, sper sa gasesc pana la urma:D
Tina13
Tina13
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de RalucaS Mier 09 Iun 2010, 3:37 pm

Tina13 a scris:Buna, va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o informatie. As vrea sa-mi cumpar un material din bumbac pentru o rochita de vara insa nu stiu de unde as putea sa-l cumpar in bucuresti. am inteles din discutiile de pe forum ca ar fi un raion de bumbace la obor. Unde mai exact la obor? cum ajung la acest raion, avand ca reper statia de metrou.
multumesc anticipat

Materialele de al Obor, de la "bumbace" cum zic vanzatoarele, sunt in principiu pentru cearsafuri, fete de masa, capoate etc. Pentru rochite, nu as recomanda.

In schimb, pentru materiale de bumbac frumoase poti sa mergi la Sharbek pe Splaiul Unirii (am pus si o harta la subiectul "depozite de materiale" acum ceva vreme), sau la Marco Polo, adiacent str. Lipscani.
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de anigherman Mier 09 Iun 2010, 3:41 pm

Am gasit niste informatii pe net referitoare la materiale, la denumirea lor, aproximativ la ce se utilizeaza, dar parerea mea este ca nu se respecta neaparat...la cate produse poti realiza. Sper sa va ajute...si sper ca nu le-a mai atasat si altcineva. Am cautat pe forum dar nu am gasit. Si eu ma interesez acum, in general, de materiale si chiar ma ajuta aceste informatii. Am mai gasit cateva informatii despre materiale, dar mai mult referitor la caracteristicile lor. Cine doreste, sa spuna si am sa le pun si pe acelea.

Elastane
Elastanul (sau spandexul) este o fibra cu elasticitate foarte mare. Are o rezistenta mai mare decat cauciucul sau elasticul, este usor de curatat si rezistent la apa si lumina. Se foloseste in combinatie cu poliamida, pentru ciorapi, corsete sau costume de baie, dar si pentru imbracaminte sport si betelii.

Licra Fibra extraordinar de elastica, care apartine grupei elastanelor. Se utilizeaza pentru lenjerie intima, uniforme sau vestimentatie de sport. Se foloseste la imbunatatirea elasticitatii materialelor, ca de exemplu, bumbacul. Din aceasta combinatie rezulta ciorapii, colantii sau tricourile.

Modalul Este o fibra asemanatoare vascozei, care are o compozitie de celuloza 100%. Este, datorita procesului de fabricare, mai rezistent decat vascoza si se foloseste mai ales pentru camasi sau asternuturi de pat. Poliesterul Este termenul folosit pentru fibre sintetice ca poliacrilul sau acrilul. Sunt foarte rezistente la purtat si usor de intretinut, dar ca orice alta fibra sintetica, stimuleaza cresterea temperaturii corpului.

Tesaturi
Satin O tesatura foarte fina si moale, realizata in combinatie cu atlasul, matasea, vascoza sau materialele sintetice. Caracteristic pentru satin este faptul ca pe o fata este mat, in timp ce pe cealalta luceste. Se foloseste pentru cearceafuri sau lenjerie.

Atlas Tesaturile din atlas sunt stralucitoare, uniforme si netede. Atlasul este un material matasos, greu, moale si placut la purtat. Cea mai cunoscuta tesatura cu atlas este satinul, dar se poate gasi si in combinatii mai robuste, cum ar fi cea cu lana.

Damascul Este un material obtinut prin combinarea bumbacului cu atlasul. Are un model tesut, de obicei floral, foarte decent si vizibil doar la lumina puternica. Este un material matasos, utilizat pentru fete de masa sau cearceafuri.

Tweed-ul Este o tesatura din lana, usor aspra, dar calduroasa si rezistenta. De regula, prezinta un model cadrilat si este folosita in special pentru costume, paltoane si taioare.

Catifeaua
Este o tesatura foarte fina si neteda, fabricata din matase in combinatie cu bumbac, poliester, vascoza sau acetat, iar pentru a-i conferi elasticitate se adauga de multe ori licra. Se intretine si se curata greu.

Frotirul sau eponjul Este o tesatura absorbanta folosita in principal pentru uzul casnic, de exemplu, prosoape sau halate de baie. Caracteristicile sale sunt mici noduri, ochiuri sau bucle.

Brocartul Este o stofa grea si dura, cu model. Acesta se obtine prin integrarea in tesatura a unor fire aurii sau argintii. Este confectionat exclusiv din matase.

Batistul Este o tesatura foarte fina, usoara, dar densa. De regula, este tesut din bumbac, dar se pot intalni si tesaturi in combinatie cu canepa, matase sau vascoza.

Poplinul Este un material cu o tesatura foarte deasa si groasa, din fibre de bumbac, lana sau sintetice. Poplinul este foarte rezistent. |n functie de greutatea tesaturii, e folosit pentru camasi, bluze, haine, paltoane subtiri etc.

Plusul Plusul este o tesatura moale, asemanatoare catifelei. Spre deosebire de aceasta, plusul are firele mai lungi si mai dese. Este confectionat din fibre sintetice ca poliesterul si utilizat pentru haine si jucarii.

Cateva caracteristici, avantaje si dezavantaje, recomandari:

Single jerseu (glat) - poate fi lucrat din lana sau din poliester in amestec cu fire lycra- are un aspect deosebit daca ochiurile sunt rare
- destul de usor de intretinut; textura speciala il face elegant
- necesita o masina de cusut performanta; in cazul unor spalari frecvente, firul cedeaza usor si se deformeaza
- se foloseste pentru confectii sport, moderne
Tesatura din in
- are aspect natural- este o tesatura mai aspra, foarte apreciata in Occident - fibrele de in pot fi amestecate cu bumbac sau poliester
- material ideal pentru zilele de vara, intrucat pielea poate respira in voie; usor de croit si cusut
- se sifoneaza extrem de repede si se calca greu, cu fierul incins
- compleuri comode pentru zilele calduroase
Satin
- tesatura fabricata din fire de matase naturala sau fire filamentoase de viscoza si acetat
- este catifelat, moale; daca este de calitate, are un aspect deosebit
- nu se poate folosi decat pentru anumite obiecte de imbracaminte
- in general, se foloseste pentru captuseli si bluze sau esarfe de ocazie, preferabil fiind sa se evite culorile stridente
Santung
- tesatura de matase naturala sau in, realizata din fire de grosime variabila, care ies in relief pe suprafata tesaturii sub forma unor nopeuri (noduri, portiuni ingrosate usor)
- placut la atingere, fosneste usor
- obiectele de imbracaminte confectionate din santung sunt de o eleganta deosebita- se sifoneaza usor, pretul este ridicat
- recomandat pentru tinute de zi si de ocazie
Stofa din lana
- este o denumire generica pentru stofele care au in componenta fibre de lana sau fibre de lana in amestec cu fibre sintetice
- tesatura usoara, mai greu sifonabila, moale, calduroasa, destul de usor de croit si cusut
- daca este tesuta din lana 100%, are o rezistenta mai scazuta in cazul unei purtari frecvente
- pardesie, sacouri, fuste, veste; stofa in amestec de lana si poliester are un aspect lucios si este ideala pentru pantalonii cu dunga, deoarece nu se sifoneaza usor
Batist
- tesatura din fire foarte fine de bumbac sau poliester etc.
- se spala si se calca usor, are un pret mic, este ideal pentru vara
- necesita captuseala; pentru coaserea lui la masina e nevoie de un ac de cusut foarte subtire
- potrivit pentru tinute de zi: fuste largi, bluze vaporoase, esarfe asortate
Tafta
- are in componenta fire de matase naturala sau fibre sintetice - pentru varianta stretch se adauga lycra
- este lucioasa, are o textura foarte deasa, cu un tuseu special, matasos; fosneste usor
- se poate rari si destrama la cusaturi, in cazul in care nu se folosesc o cusatura de masina si o ata adecvate; pretul este destul de "piperat"
- se recomanda pentru rochii si fuste deosebite, de ocazie
Tesaturi speciale
- jerseu din poliester si lycra (peliculizat); - organza creponata (matase naturala si fir metalic);
- brocart (tesatura tip matase, jacquard, bogat ornamentata cu motive florale)
- sunt materiale deosebite, tesute din fire diverse, special alese pentru a se crea un efect deosebit
- dificultate la croire si coasere; se curata chimic- pretul este ridicat
- rochii, compleuri, bluze de ocazie, adecvate insa varstei si dimensiunilor corpului
Tesaturi din viscoza (celofibra)
- sunt tesaturi cu tuseu moale si aspect placut
- usor de croit si de cusut
- se sifoneaza repede, dar se calca usor
- pentru tinute de zi
anigherman
anigherman
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 321
Varsta : 41
Localizare : TARGU MURES
Data de inscriere : 28/02/2010

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Adeana Sam 24 Iul 2010, 7:30 pm

As vrea sa intreb si eu despre materialul folosit pentru cearsaf de pat pentru copii, din acela putin elastic - stiu ca este bumbac, arata ca materialul folosit pentru tricouri, insa cum se cheama? Tricot de bumbac, jerseu de bumbac?

Merci.
Adeana
Adeana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 49
Varsta : 43
Localizare : Arad, Romania
Data de inscriere : 14/08/2009

http://www.nasturi.blogspot.com

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty materiale textile

Mesaj Scris de oddysa Joi 29 Iul 2010, 10:28 am

buna ziua! stie cineva cum se numeste materialele de pe aceasta rochita?


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Joi 29 Iul 2010, 10:30 am, editata de 1 ori (Motiv : subiecte fuzionate)
oddysa
oddysa
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Localizare : .
Data de inscriere : 28/07/2010

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 29 Iul 2010, 10:29 am

Care rochita? Shocked

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty cum se numesc materialele

Mesaj Scris de oddysa Joi 29 Iul 2010, 10:43 am

stie cineva cum se numesc materialele de la rochitele acestea?

1) [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

2)[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Joi 29 Iul 2010, 10:51 am, editata de 2 ori (Motiv : inlocuit link-uri cu poze; subiecte fuzionate)
oddysa
oddysa
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Localizare : .
Data de inscriere : 28/07/2010

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 29 Iul 2010, 10:50 am

Am fuzionat primul subiect deschis de tine cu acesta si tu ai mai deschis inca unul Shocked
Te rog sa citesti si REGULAMENTUL acestui site!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de GABRELA Sam 09 Oct 2010, 1:19 pm

anigerman mersi pentru informatii
GABRELA
GABRELA
helper
helper

Numarul mesajelor : 50
Localizare : hunedoara
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de amnro Sam 09 Oct 2010, 3:10 pm

oddyssa, eu zic ca cea verde e din satin (apropo "satin" sau "saten"?) cu ceva aplicatii pe el, iar cea roz dintr-o tafta mai subtirica sau alt material cu oarecare tinuta.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Karina33 Sam 09 Oct 2010, 10:01 pm

Eu cred ca la cea verde este saten si dantela pe tull in partea de sus.
Iar cea ciclam e din tafta.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de cristina.moncea Sam 09 Oct 2010, 10:10 pm

buna
cea verde eu cred ca e matase satinata si cea ciclam tafta
cristina.moncea
cristina.moncea
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 53
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/08/2010

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de GABRELA Dum 10 Oct 2010, 12:16 pm

Cu sigurantza este saten cu dantella desupra si cu pietricele aplicate pe talie iar la a doua nu stiu
GABRELA
GABRELA
helper
helper

Numarul mesajelor : 50
Localizare : hunedoara
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Steluzza Mar 26 Oct 2010, 10:46 pm

Cine stie sa-mi zica si mie cum se numeste materialul acela moale si pufos din care se fac hainute pentru bebelusi? Multumesc.
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de diada Mar 26 Oct 2010, 10:48 pm

polar? Question

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de zylv Mar 26 Oct 2010, 10:53 pm

finet?
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Steluzza Mier 27 Oct 2010, 6:55 pm

Nu fetele, materialul seamana ceva gen cum sunt facute jucariile de plus acelea mai finute la pipait. zid
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Vianne Joi 28 Oct 2010, 2:21 am

Cumva polar? Sau plush?
Vianne
Vianne
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 43
Varsta : 50
Localizare : Long Island, New York
Data de inscriere : 28/10/2008

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de danae Joi 28 Oct 2010, 8:06 am

Cred ca te referi la catifea din bumbac. Si mie imi place dar nu stiu unde se gaseste. Pe la noi prin oras nu am gasit.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Steluzza Joi 28 Oct 2010, 10:56 pm

Cred Danae ca e materialul de care zici tu.Mersi incerc sa ma uit pe net.
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Cum se numesc materialele? - Pagina 2 Empty Re: Cum se numesc materialele?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB