Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Scoala de croitorie(1)

+58
raluca1980
umdc
kla78
Dede
biscuitzel
Roxi
Adriana13
margot
nadina_b2005@yahoo.com
ppisic
clodi
BOMh
StMihaela
bluegray
teona_c
AdrianaA
andrusca
alexandra nita
adana
diana_roxana
aisha
Tinkerbell
Clio_Ela
dana_mi16
AnnieXtreme
cleo
andreeaX
Buburuza
zylv
Eva
geany
lorinaoo1
julix_2007
cristina906090
postoleirina
geo
ioana soare
silvia
ciresicca
DANIELA.I
cristina
danutzii2
Camy
anne-marry
RalucaS
vilcris
Allyyna
Bianca
ileana cosanzeana
tomari
MihaelaT
duchess
diada
comun
IrisT
zambarici74
Admina
Ania
62 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Admina Joi 05 Feb 2009, 8:20 pm

Mihaela, mie imi plac mai mult nasturii din mijloc, in poza par mai "metalici" wink Dar Tomari are dreptate, sa le faci o poza pe materialul pe care vrei sa-l folosesti, sa ne dam seama. Daca vrei iti trimit eu capse de jeans. Am gasit cu 1 leu/buc. si Camy tot cu atat a luat. Pana croiesti si cosi rochia iti ajung hug

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 05 Feb 2009, 8:24 pm

pai asta-i materialul, asta negru, ca vreau fusta ce a facut-o Camy, cea neagra de aici nu am gasit metalici, iar capse imi prind urechile Sad asa sa iese in evidenta cat de cat sunt cei din mijloc, ca prima linie sunt cam mici...offff, ca nu prea gasesti nimic la noi Sad
colorati(rosii, galbeni,...) nu am vrut ca o sa port fusta cu diverse bluze sau camasi...

Edit:
Admina, sar'na! sa stii ca as vrea niste capse. eu am luat unele (le fac poza imediat) si zau ca m-am chinuit sa pun una la fusta rosie ce i-am facut-o Dianei, dar mi-am prins urechile cu ciocanul in mana si clestele.am si stricat vreo doua...zicea si sotul ca are la munca o "scula", un cleste care ar intoarce nu stiu cum capetele dar unele parti par prea lungi...or fi pt gegi...zau de stiu.
si fusta am croit-o deja si in seara asta dupa ce-mi culc copila vreau sa cos si maine dimineata pana se trezeste.
asa ca pun nasturi. Sad

ca ziceam de capse...deci mintea mea m-a dus ca se combina asa 1 cu 2 si 3 cu 4, dar zau ca "tevile" (nu stiu cum sa le zic) sunt prea lungi
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si arata cam asa
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
or fi pt gegi, dar singurele care le-am gasit in tot orasul
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de tomari Joi 05 Feb 2009, 8:51 pm

rade eu credeam ca vb de fusta facuta de Camy din Boutique; la fusta neagra iti trebuie ceva in contrast (argintiu sau auriu metalic) sau mai bine un gri dar nu sidefat ci altfel i se spune zid help fetelor bounce
cum sunt cei din mijloc dar sa nu fie bombati ci mai plati .
Acum nu stiu cat te ajuta sfatul meu sau mai tare te-am derutat. hug
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 05 Feb 2009, 9:19 pm

mda, dar n-am gasit. cei din mijloc nu-s prea bombati si-s mai gri...nu stiu cum sa le fac poza sa se vada. pai i pun pana una alta pe aceia si cum gasesc ceva care sa-mi pice cu tronc, argintiu, auriu si aceeasi masime i schimb...nu?
vreau s-o gat, nu de alta dar apoi mi-e ca zace cu lunile pe acolo pana gasesc ce-mi trebuie
rade
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de tomari Joi 05 Feb 2009, 9:39 pm

Spor la lucru MIhaela cos ura
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Camy Joi 05 Feb 2009, 10:32 pm

buna fetelor,deci sa inteleg mihaela,ca vrei sa faci acceasi fusta pe care am facut-o eu pana la urma,vezi dupa ce o croiesti incearca sa o fixezi pe tine, mie masura 38 mi-a fost cam mare,de fapt in talie buna iar pe sold flutura si eu am facut-o mai lunga decat era in revista.

ai observat ca eu am pus capse argintii,sa iasa in evidena fusta,daca i-as fi pus negri poate ar fi venit altfel.

mie imi plac capsele pe care le-ai cumparat aurii,zic eu ca ar merge cu negru.da, merg si la geci,eu am pus la gecuta neagra,asa as fi vrut si la fusta dar nu am mai gasit ca dimensiune.capsele dau impresia de fusta cumparata. wink [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ti-am pus gecuta sa o vezicum vine la capse.sinu inteleg de ce te chinui cu batutul.vezi ca am pus niste detalii ,cum fac eu de bat capsele,la creatiile mele fuste.(fusta boutique)

abia astept sa o vad,bafta. kiss
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de danutzii2 Mier 11 Feb 2009, 5:25 pm

are cineva timp sa explice si sa puna niste poze cum se face o fusta dreapta cu crapaturi pe ambele pcioare si cum se pune o captusala,asi vrea sa incep dar mai intai vreau cu lucruri mai usoare ,pt mine nu am facut nici o data haine asa ca incec acuma ca am amasina,daca ii cineva si doreste sa ma ajute sau sa-mi dea un sfat il aceept cu mare drag,si mai am o intrebare voi reglati masina de cusut altfel cand coaseti in blug?stiu ca acu trebuie sa fie mai gros dar alte modificari face-ti?cumnata mea spune ca are sa regleze talpita sa-i stea mai ridicata dar la mine nu stiu de unde si nici nu specifica nici unde,am mai cusut dar pe masini industriale si era altfel
danutzii2
danutzii2
helper
helper

Numarul mesajelor : 23
Localizare : Alba
Data de inscriere : 25/01/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 11 Feb 2009, 7:04 pm

Camy, arata super!
am si eu o problema, vreau sa ma apuc sa-i fac Dianei un hanorac la care vreau sa pun capse din acestea
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
problema este ca nu stiu cum se prind Sad v-am zis ca am incercat sa pun fustitei rosii, dar nu stiu cum, iar partile acelea "tubuletele" de la 2 si 3 sunt prea lungi. trebuie taiate cumva? nu de alta dar e prea mare distanta, e mai lung decat grosimea materialului. sau nu-s bune? Sad ca atunci ma orientez spre fermoar.
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Admina Joi 12 Feb 2009, 9:52 am

Miha, aici nu prea stiu sa te ajut, sunt capse speciale pt jeans, din cate imi dau seama. Nu cred ca se taie, in momentul in care le montezi, "infloreste" tubul acela lung si asa sta prins. Neaparat sa-ti spuna Camy, ca ea a folosit. Eu am cleste de la Prym si capse tot de la ei, dar nu de jeans, am luat vreo 4 bucati dar nu le-am folosit inca. Uite aici diferite forme, dar nu au explicatii: Prym O sa mai caut si eu.
Danutzii2, iti recomand sa folosesti un tipar, rezultatul va fi mult mai bun. Daca nu ai revista Burda cumparata, incearca sa-ti faci cont pe BurdaStyle si alege un model de fusta de acolo. Daca vrei crapaturi pe ambele picioare, trebuie sa modeifici tiparul. O sa printezi tiparul pe coli A4, le decupezi marginile si apoi o sa lipesti chenarele. Se decupeaza tiparul propriu zis(ai grija sa-ti alegi masura din tabelul lor) si apoi trebuie sa imparti partea din fata a fustei in 3 bucati(daca e dintr-o bucata in tiparul lor) sau in 4 bucati daca e din 2 bucati la ei. La asamblate vezi ca la BurdaStyle au rezervele incluse deci prinzi in ace pe material si decupezi exact cat e tiparul, nu mai lasi alte rezerve. La cusut, ti cont de ghidajul de pe masina(fie in inch la 5/8 sau in cm la 1,5). Captuseala o scoti exact ca pe fusta propriu zisa si o asamblezi separat. La montare ai grija sa fie prinsa pe dedesubt, dos pe dos ca sa fie fata spre picioarele tale, O poti face mai scurta decat crapaturile ca sa nu se vada cand pasesti. Pune o poza, doua cu masina de cusut in detaliu si la piciorus. In mod normal are o clapeta de plastic care sa controleze ridicatul piciorusului si lasatul pe material, ca sa cosi. Incearca de acolo daca se poate ridica si mai sus decat in pozitia obisnuita(ca sa te lase sa bagi sub piciorus mai mult material). Dar poate avea buton de reglare a pasului cusaturii(da pe o lungime mai mare la materiale groase), sau de reglare a presiunii piciorusului presor, ar trebui sa fie presiunea mai mica la material gros, sa poata transporta amterialul cu usurinta. Dar.... cauta in manualul de utilizare, mai intai wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de danutzii2 Joi 12 Feb 2009, 12:15 pm

mersi mult pt sfaturi ,voi stiti asa de bine si ce-mi spunetimie parca e chineza nu stiu daca ma apuc eu singura mai intai asi vrea sa vad exact cum se face ,,masina de cusut este de la quelle inca nu i-am facut poza dar puteti sa o vedeti acolo este cea cu masa de cusuta la 559 ron
danutzii2
danutzii2
helper
helper

Numarul mesajelor : 23
Localizare : Alba
Data de inscriere : 25/01/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Ajutor

Mesaj Scris de cristina Vin 13 Feb 2009, 11:58 am

Buna ziua.Sunt noua pe forum si caut raspunsuri la niste intrebari legate de croitorie(sunt incepatoare),daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi sau ideei.Multumesc
avatar
cristina
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de diada Vin 13 Feb 2009, 12:12 pm

Cristina, bine ai venit, in masura in care stim te ajutam cu siguranta, ce nedumeriri ai? pupi
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de cristina Vin 13 Feb 2009, 2:33 pm

De curand mi-am cumparat o masina de cusut Singer 4210 si m-am pus pe treaba Smile ,insa am fost un pic dejamagita si m-am descurajat cand am vazut ca nu mi-a iesit ceea ce miam propus.Am lucrat din ochi si pentru prima oara nu cred ca este tocami bine.Am revista Burda nr. de acuma si voi incerca sa lucrez dupa tipare . Eu sunt inca la inceput si nu stiu multe.In principiu as dori sa aflu unde mai pot gasi tipare in afara de revista Burda ,sau unde as putea sa ma duc sami fac tipare dupa gustul meu.Multumesc
avatar
cristina
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de danutzii2 Vin 13 Feb 2009, 2:51 pm

dragele mele stau si ma uit la material si nu stiu ce sa-i mai fac zid ,ma uit la fusta incerc s-a fac dupa ia ,dar nu stiu cum exact,mi teama sa nu fac o prostie ,de fapt nu se poate intampla altceva decat sa stric materialul,am ambitia sa fac dar nu stiu exact cum sa o fac,daca ar fi cineva dintre voi sa fac pas cu pas si sa ne puna poze si sa ne explice ,mie inspecial care sunt incepatoare ,poate mai sunt alte fete care isi doresc acelasi lucru,ne uitam vedem ce iese din manutele voastre si cat sunt de frumoase ,dar cu atata ramanem Shocked
Oricum trebuei sa-i dau de cap pana la urma.
danutzii2
danutzii2
helper
helper

Numarul mesajelor : 23
Localizare : Alba
Data de inscriere : 25/01/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de diada Vin 13 Feb 2009, 10:15 pm

cristina a scris:Am revista Burda nr. de acuma si voi incerca sa lucrez dupa tipare . Eu sunt inca la inceput si nu stiu multe.In principiu as dori sa aflu unde mai pot gasi tipare in afara de revista Burda ,sau unde as putea sa ma duc sami fac tipare dupa gustul meu.Multumesc

Cristina cauta aici link pe burdastyle gasesti mai multe tipare, gasesti si cum faci anumite chestii. Dar sa stii ca nu se poate sa nu-ti gasesti macar un model in revista burda care sa nu-ti placa. Eu o cumpar din vara 2005 si fiecare revista mi-a fost utila.
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty CAPTUSIREA UNUI SACOU

Mesaj Scris de DANIELA.I Joi 26 Feb 2009, 7:08 pm

SE CONFECTIONEAZA SACOUL:1.PRELUCRAREA PIEPTILOR-coaserea penselor
-descalcarea penselor
2.PRELUCRAREA SPATELUI-coaserea penselor
-descalcarea penselor
3.ASAMBLAREA PIEPTILOR CU SPATELE-incheierea spatelui cu pieptii pe linia umarului si pe liniile laterale
-descalcarea cusaturilor realizate
-montarea manecilor
4.CONFECTIONAREA CAPTUSELII DE SACOU-se realizeaza identic ca si sacoul,deci vor fi 2 produse identice dar,materiale diferite.
-se aseaza una peste alta(fata la fata)si se incheie pe liniile de inchidere fata(unde vor fi nasturii si butonierele)si pe partea terminala(tivul).Pe urma se va intoarce pe fata sacoul impreuna cu captuseala.

ESTE MAI GREU LA MONTAREA UNUI GULER.AICI VA POT AJUTA DAR VA TREBUI SA POSTEZ UN FILMULET CA SA PUTETI INTELEGE.


edit - diada - postare mutata, nu avea legatura cu atasarea pozelor
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de tomari Dum 01 Mar 2009, 6:04 pm

In legatura cu ata ptr cusut eu am un fix ; am patit-o de cateva ori pana imi dadeam seama ca ata era problema principala. Saptamana asta adica de miercuri seara pana sambata am avut de cusut o vesta dintr-un material elastic dar mult chin si incercari de cusut cu toate atele.
Poate maistra ma lamureste despre ata polyester ? scratch folosita atat la cusatura liniara cat si la cea de surfilat; am observat la hainele din magazinele sec-hand ca sunt cusute cu o ata foarte subtire dar foarte rezistenta - nu ma refer la cea transparenta.
Cele din afara capitalei de unde ne-am putea procura asemenea ate? la depozite se vand numai in cantitati mari iar o adresa de magazine ptr comenzi ar fi binevenita.

kiss
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty scoala de croitorie

Mesaj Scris de DANIELA.I Dum 01 Mar 2009, 7:50 pm

Ata de cusut se alege in functie de materialul care trebuie cusut.Acul masinii trebuie ales la randul lui in functie de ata si material.Ptr.coasere se foloseste acelasi fir si la suveica si la ac,altfel veti avea o cusatura incorecta sau vi se va insira firul de la ac dedesubtul materialului ce se coase.Firul de ata sintetic se utilizeaza de regula la executarea tivului,dar la masinile casnice mai putin.Ptr. coaserea unui material elastic se utilizeaza firul de bumbac(cel mai ideal),insa se va utiliza hartie ptr.coaserea materialului ,deoarece materialul se va intinde.Deci, se coase hartia impreuna cu materialul ,iar la final hartia se ia jos prin rupere sau taiere.In fabricile de confectii sunt masini speciale ptr. materiale elastice(triploc sau overlock (4 sau 5 fire). Ptr.masinile casnice utilizeaza bobinele de ata ce se gasesc in magazin(papiotele pe care le stie toata lumea)sau intra in bazarul ce este pe forum.bafta.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty croitorie pentru incepatori

Mesaj Scris de ciresicca Lun 02 Mar 2009, 10:17 pm

buna tuturor,

de curand am descoperit si eu acest site si sunt deosebit de incantata de cate lucruri noi si interesante am gasit aici.
Imi doresc foarte mult sa invat si eu sa cos haine pentru mine, sau sa pot modifica atunci cand am nevoie. Din pacate nu am folosit niciodata o masina de cusut, deci sunt incepatoare.
Asa incat, apelez la ajutorul si la experienta voastra, va rog mult sa ma ajutati cu cateva sfaturi.
Am primit de curand o masina de cusut mica, de voiaj, de la mama mea, cu un manual in limba engleza; din pacate nu sunt familiarizata cu termenii tehnici, asa incat nu inteleg chiar tot ce scrie in acest manual. banuiesc ca sunt niste principii generale aplicabile pe toate masinile de cusut simple, ma puteti ajuta cu un material in acest sens?
de asemenea, va rog mult sa-mi spuneti daca gasesc cursuri de croitorie online. Si orice sfaturi care m-ar putea ajuta sa incep.
va multumesc, toate bune!

edit diada - subiect existent, il mut acolo
ciresicca
ciresicca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 45
Localizare : bacau
Data de inscriere : 28/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de tomari Vin 06 Mar 2009, 12:34 pm

maistra multumesc ptr raspuns ; voi insista la subiectul despre furnizori materiale .... ptr ca din pacate ata din mercerie este calitativ slaba (pufoasa). hug
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Admina Vin 06 Mar 2009, 1:57 pm

Ciresicca, eu zic sa pui o poza, daca ai cum sa pozezi masina de cusut, sau sa cauti pe net firma producatoare si modelul. Mi se pare ca le stiu, acelea mici de tot , parca de papusi. Nu stiu cum s-ar folosi, oricum cred ca nu au multe setari. Totusi poate poti sa-ti faci treaba cu ea, ceva lenjerii de pat, articole de vara... Ma indoiesc ca ar putea sa coasa blug sau alte materiale groase. Dar, cine stie.
Cursuri de croitorie, erau unele prin corespondenta, dar scumpe si nu prea utile... Ce vrei sa afli poti gasi in Burda, pe net in alte limbi si normal, aici la noi, intrebi la subiectul respectiv si incercam sa te lamurim. Multe dintre noi nu avem cursuri sau nu am cusut intr-un atelier, vreodata, dar totusi am invatat singure, ne-am facut prietene cu aceleasi pasiuni si ne descurcam, onorabil, sper cos

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty buna

Mesaj Scris de silvia Lun 09 Mar 2009, 1:23 pm

eu sunt o incepatoare care are nevoie de sfaturi am primit de ziua mea acum 2 zile o masina de cusut electrica din germania problema e ca nu stiu sa cos si nici nu stiu cu ce sa incep presupun ca o sa-mi trebuiasca si anumite ustensila ca sa ma ocup de croitorie ,,,am un baietel de 4 luni si doresc sa fac hainute ptr el si poate mai tarziu ptr mine kiss sunt hotarata sa invat si am nevoie de ajutor
va pup pe toate kiss
silvia
silvia
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 09/03/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de ioana soare Lun 09 Mar 2009, 1:53 pm

maistra a scris:Ata de cusut se alege in functie de materialul care trebuie cusut.Acul masinii trebuie ales la randul lui in functie de ata si material.Ptr.coasere se foloseste acelasi fir si la suveica si la ac,altfel veti avea o cusatura incorecta sau vi se va insira firul de la ac dedesubtul materialului ce se coase.Firul de ata sintetic se utilizeaza de regula la executarea tivului,dar la masinile casnice mai putin.Ptr. coaserea unui material elastic se utilizeaza firul de bumbac(cel mai ideal),insa se va utiliza hartie ptr.coaserea materialului ,deoarece materialul se va intinde.Deci, se coase hartia impreuna cu materialul ,iar la final hartia se ia jos prin rupere sau taiere.In fabricile de confectii sunt masini speciale ptr. materiale elastice(triploc sau overlock (4 sau 5 fire). Ptr.masinile casnice utilizeaza bobinele de ata ce se gasesc in magazin(papiotele pe care le stie toata lumea)sau intra in bazarul ce este pe forum.bafta.

De ce firul sintetic nu se foloseste la masinile casnice? Eu pana acum nu mi-am pus atat de tare problema atei, culoarea era importanta. Si pe papiote scria 100% poliester. Mie mi-a cusut bine si matase si stofe. E adevarat ca materialele elastice n-am reusit niciodata sa le cos cum trebuie la masina, dar dupa ce am mai citit raspunsurile de pe forum mi-am dat seama ca pentru asta trebuie ori sa folosesc trucul cu hartia, ori mi-ar trebui o masina triplock, nu ata era de vina. Si as mai avea o intrebare: de ce ata de bumbac este cea mai buna pentru coaserea materialelor elastice? Credeam ca regula generala ca ata de poliester este mai rezistenta decat cea de bumbac si nici nu imi mai bateam capul sa caut de bumbac. Se gaseste usor in magazine?
sunny
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty scoala de croitorie

Mesaj Scris de DANIELA.I Lun 09 Mar 2009, 5:38 pm

de obicei ata de poliester se utilizeaza la executarea tivurilor cu masini speciale.
Daca esti incepatoare atunci intai si intai ar trebui sa inveti cusaturile mecanice(cele realizate la masina de cusut),adica variantele cusaturii tighel:Caracteristici:
Se obtine cu masini simple
Aspectul cusaturii identic pe ambele fete ale materialului
Pasi de cusatura depusi in serie, paralel sau oblic fata de directia de coasere
Tighel simplu, tighel paralel, tighel in zig-zag
el.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de ioana soare Lun 09 Mar 2009, 10:48 pm

Maistra te rog daca nu te superi sa explici un pic mai pe larg cum e cu atele. Eu nu inteleg de ce ata de bumbac este recomandata in cazul unor anumite cusaturi ( mai ales ca ata de bumbac se degradeaza si putrezeste in timp, spre deosebire de cea din poliester), de ce cea de poliester nu se foloseste decat la tivuri, cu alte cuvinte - sunt anumite caracteristici pe care le are fiecare tip de ata de se preteaza la anumite cusaturi, materiale? ( si nu ma refer la cusutul de piele - unde stiu ca ata e mai groasa, si nici la ata pentru brodat). Si iarasi ce nu inteleg,daca ata de poliester se foloseste la tivuri cu masini speciale, de ce o cumpar din Obor pe post de ata obisnuita de cusut, banala papiota de 1,5 lei? Si de ce e rau daca e putin pufoasa, cu ce strica? Daca am gresit pana acum as vrea sa inteleg , ca pe viitor sa fie totul perfect, si sa nu muncesc degeaba.
Multumesc,
sunny
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB