Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Sapun handmade - Pagina 11 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Sapun handmade - Pagina 11 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Sapun handmade - Pagina 11 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Sapun handmade - Pagina 11 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Sapun handmade - Pagina 11 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Sapun handmade - Pagina 11 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sapun handmade - Pagina 11 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Sapun handmade - Pagina 11 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sapun handmade - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Sapun handmade - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Sapun handmade - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sapun handmade - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Sapun handmade - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sapun handmade - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sapun handmade - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Sapun handmade - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sapun handmade - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sapun handmade - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sapun handmade - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sapun handmade - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Sapun handmade

+64
firicel
andarlidia
pufosenia
panseluta
ramona_mara
danyelyta28badea
mari72
Arabela Stefania
canadianca50
margelutamea
nickname
mada67
larisa_t
cosmeticeladys
ruxitzika
olympia
arielas
Elena Sas
elena.habasescu
Steluzza
rebeca eco
Luthelo
danadea
zylv
teisoara
ruadesol
Uca
natasaSV
micheline
Carmen's
gabi34_cat
Kristina
ylutza
RalucaS
margot
tala
mircr
iuliana72
Giobsy
fizicuta
CCristinaC
Ramonica
rosita
Maci
firimitura
lotus nufar
amnro
ralucahanc
dandana
Eva
Love
came_lia
chocolate
kristadesign
bubu mic
Noemi
Medi
feliciagl
danae
Admina
letho
diada
mnarcisa
milena
68 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de Arabela Stefania Joi 20 Ian 2011, 9:50 am

Salut, nu sunt nici eu inca experta, dar iti zic cam ce cred eu ca e gresit. Smile

Nu stiu care era reteta initiala dar cred ca ai prea multe uleiri lichide, ar fi fost bine daca mai aveai ulei de cocos sau de masline. Eu zic sa mai incerci sa te joci putin cu soapcalc pana il deslusesti, stiu ca pare complicat dar e de mare ajutor dupa ce il folosesti. Poti sa iti adaptezi retetele mult mai bine.

Despre soda: Daca nu scrie concentratia sunt shanse mari sa fie de doar 70% , ar fi bine sa suni la producator si sa intrebi. Ca urmare mirosul nu cred ca e o problema de care ar trebui sa te ingrijorezi. (plec de la ideea ca nu ai amestecat si rezidurile ce au ramas pe fundul vasului) Daca uleiul esential folosit de tine e prea putin, sapunul o sa ramana cu un miros de "soda" sau sapun de casa as zice eu mai degraba. Dar dupa o luna nu va mai fi asa puternic.

Despre consistenta nu sunt foarte sigura dar s-ar putea sa te fi oprit prea devreme sau sa mai trtebuiasca ca il lasi vreo zi. Ce consistenta a avut cand l-ai turnat? A ajuns sa arate macar putin a budinca sau era inca lichid ? Si eu am avut sapunuri destul de lichide care s-au intarit dupa vreo 2-3 zile, au fost mai moi si ca urmare le-am lasat mai mult de o luna la uscat ca sa fiu sigura ca sunt ok, dar s-au putut folosi fara probleme.

Poate iti mai raspunde cineva care e mai expert decat mine, dar pentru moment sper sa te ajute ce ti-am scris.

Arabela Stefania
Arabela Stefania
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 27
Varsta : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 31/03/2010

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de danyelyta28badea Joi 20 Ian 2011, 12:50 pm

am si eu o intrebare
de ce s-a macinat sapunul meu dupa ce l-am folosit?la inceput a fost bine era chiar foarte tare,dupa 2 saptamani de folosinta s-a sfaramat.
ce am gresit?
danyelyta28badea
danyelyta28badea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 184
Localizare : pietrosani Ag
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de RalucaS Joi 20 Ian 2011, 4:12 pm

@mari72, nu stiu daca ai gresit grav, dar se zice ca trebuie cantarite la gram ingredientele

Soapcalc nu e deloc greu de folosit:

selectezi asa in calculator:
1. NaOH
2. grams
3. (Water:Lye ratio) 2:1
4. (Super fat) de la 5% in sus, cum preferi
Fragrance cate grame te lasa inima
5. Habar n-am ce trebuie facut, eu n-am facut nimic acolo
6. alegi uleiurile folosite,
7. alegi cantitatea de ulei in grame (bifezi la grame sus sa se activeze randul 2 de casute)

La ce si cat uleiuri ai folosit tu, superfat 5% si 10 grame uleiuri, sa zicem, trebuia sa folosesti 263,8 g apa si 131,9 g soda.

PS: sigur erau reziduri din soda, sau era soda nedizolvata? trebuie sa amesteci cate putina in apa si sa nu o lasi sa se lipeasca de fundul vasului

@Arabela, uleiul de palmier ajuta f mult la solidificare si mari72 a avut jumatate din asta, mai degraba cel de masilne cred ca e cel lichid
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de mari72 Mier 23 Feb 2011, 11:28 am

Multumesc Arabela Stefania si RalucaS pentru sfaturi. Scuze ca nu am raspuns de atata timp. Am mai facut cateva simulari pe soapcalc si sper ca am inteles cum se foloseste. Intre timp sapunul meu s-a intarit foarte bine. Pastreaza insa mirosul de "sapun de rufe", nu prea face spuma si usuca ingrozitor pielea (am avut curajul sa-l folosesc doar pe maini). Voi ce uleiuri folositi pentru acele sapunele minunate ca aspect, hidratante si frumos mirositoare? Ca pigmenti as incerca sucul de sfecla pentru rosu si cacaoa pentru ciocolatiu (ca sa fie cat mai naturale). Ce ziceti? Ma pregatesc de o noua sarja de sapunele si sper sa am mai mult noroc acum!
mari72
mari72
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/01/2011

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de ramona_mara Joi 10 Mar 2011, 1:22 pm

ce formalitati trebuie urmate pentru a comercializa legal sapunul la plafar sau la magazinele naturiste? flower
ramona_mara
ramona_mara
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Romania
Data de inscriere : 07/02/2011

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de milena Mier 20 Apr 2011, 5:38 am

soda trebuie sa aiba o puritate de 98% eu cumpar soda la pretul de 24 lei kg se dizolva foarte bine si nu ramane nimic pe fundul vasului si inca o precizare, strecurati solutia obtinuta ( apa+soda) inainte de a fi adaugata in ulei, un mic cristal de soda poate face mult rau in contact cu pielea.Apoi cu infuzarea plantelor in apa sincer nu ajuta in calitatea sapunului doar schimba culoarea si personal folosesc macerarea plantelor in ulei timp de 6-8 saptamani.Soda in contact cu ceaiul infuzat ajunge la o temperatura foarte ridicata si beneficiile plantei se pierd, nu putem spune acelasi lucru despre ulei care se combina cu soda la o temperatura scazuta.
milena
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de panseluta Joi 21 Apr 2011, 2:33 am

O soda (NaOH p.a) de puritate 98% utilizez in mod curent pentru analize chimice in laborator(alaturi de "n" reactivi si substante chimice).In cazul NaOH de puritate >97% ( puritate care este garantata de producator si de aceea se numeste p.a =pentru analize) pretul este pe masura puritatii.... adica ...cu cat un reactiv este mai pur cu atat este mai scump ... vezi linkurile

2,5 Kg costa 110,4 Euro pt. o puritate mai mare de 97%
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
0,5 Kg costa 329.60 Euro
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
1 Kg costa in medie (depinde de producator) 33 Euro
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
O observatie ( fara suparare)... la 24 lei Kg nu prea cred ca respectiva soda are 98%...nu de altceva... nu ar mai trebui sa dau o gramada de bani pe hidroxidul de sodiu achizitionat de la mari producatori de substante chimice.Ce este disponibil pentru publicul larg in magazinele de profil este de puritate tehnica adica de 70% cel mult 80% ( asta in situatia in care soda a fost ambalata si depozitata corespunzator)
Alta observatie ..daca produsul se dizolva foarte bine asta nu inseamna ca este de puritate ridicata... inseamna ca si celelalte substante prezente, altele decat NaOH se dizolva foarte bine ...cel putin asa ai impresia pe moment . Ca sa-ti faci o idee in linkurile postate mai sus sunt precizate si substantele (altele decat NaOH) adica anionii si cationii .. metale etc prezente precum si procentele in care acestea sunt in produs.La un produs de puritate tehnica acele procente sunt(logic) mai mari(si mai toti sunt "dizolvabili" si nedetectabili cu ochiul liber)...mai poti vedea si impuritatile mecanice..alea care raman in urma dizolvarii.
Impuritati=impuritati mecanice + impuritati chimice
Daca prin indepartarea impuritatilor mecanice s-ar realiza cresterea substantiala in puritate ...ar fi minunat..dar impuritatile chimice sunt cele care ridica probleme... cele mai mari probleme...
panseluta
panseluta
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 57
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/02/2011

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de milena Joi 21 Apr 2011, 8:28 am

Declaratia de conformitate pe care o detin, cuprinde:
carbonat de sodium-0,001
cloruri-0,002
continut-98
fier-0,001
metale grele-0,001
potasiu-0,001
sulfati-0,0008
am cautat sa cumpar soda cea mai scumpa crezand ca este si cea mai buna, crezi ca este buna ? la analiza fizico-chimica totul a fost ok.multumesc .
milena
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de panseluta Joi 21 Apr 2011, 9:01 pm

In eventualitatea in care vei obtine un sapun (maturat) cu un Ph mai mic decat ce ai obtinut pana acum folosind alta soda ...e OK...
Impuritatea chimica (in saponificare) care deranjeaza cel mai tare este carbonatul de Na...
panseluta
panseluta
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 57
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 05/02/2011

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de dandana Vin 20 Mai 2011, 4:06 pm

milena, pana la urma de unde cumperi tu soda?
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de milena Vin 20 Mai 2011, 4:39 pm

LABOREX si sincer ma costa ceva banuti, dar prefer sa lucrez cu soda mai buna, dar cumpar in cantitate mai mare pe firma.
milena
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de pufosenia Lun 04 Iul 2011, 1:53 pm

milena a scris:va spun efectul ,nu se intareste ,ce am gresit nu stiu confused

Si eu am patit la fel, dar cred ca stiu care este motivul, nu am adul la aceeasi temperatura uleiurile si soda, pentru ca am un termometru din acela pentru friptura, doar ca incepe gradatia pe el de la 60 grade, asa ca mai mult mi am dat cu presupusul, si cred ca acesta este motivul.
pufosenia
pufosenia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 43
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 25/06/2011

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de pufosenia Lun 04 Iul 2011, 3:12 pm

milena a scris:felicitari Raluca ,sa va arat si eu 2 feluri de sapun cu cafea si catina[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


DE UNDE AI LUAT FORME ASTEA, SUNT SUPERBEEEEE!!!!!!!
pufosenia
pufosenia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 43
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 25/06/2011

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de milena Mar 05 Iul 2011, 3:54 pm

Formele pentru sapun sunt din s.u.a si mie imi plac dar sa stiti ca este o problema cu scosul sapunului din ele. Sunt cateva persoane care mi-au cerut sapun si imi cer scuze ca nu le-am onorat comanda, dar atunci cand voi termina cu tot ce inseamna autorizatii, va promit ca veti primi un cadou din partea firmei.Am reusit cu greu sa ajung la aproape 90% din tot ce inseamna inceperea unei activitati legale, asa cum mi-am dorit, nu a fost usor, dar imi place ce fac.Pentru a optine banii necesari am intocmit un proiect pentru fonduri nerambursabile, in aprilie am aflat vestea buna proiectul a fost acceptat si de atunci ma zbat in a intra in legalitate.Va dau aceste informatii celor care ma cunosc si nu numai, pentru ca am inceput din mijlocul vostru, alaturi si incurajata de voi sunteti o echipa care stiti sa dati omului valoare si pentru asta va multumesc si va apreciez. kiss
milena
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de Giobsy Lun 11 Iul 2011, 8:19 am

Milena, ma bucur pentru tine, te felicit si iti doresc sa ai succes.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de dandana Lun 11 Iul 2011, 11:32 am

bravo milena, iti tinem pumnii!
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de milena Lun 11 Iul 2011, 11:20 pm

Multumesc fetelor .
milena
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de andarlidia Lun 11 Iul 2011, 11:47 pm

O soda (NaOH p.a) de puritate 98% utilizez in mod curent pentru analize chimice in laborator(alaturi de "n" reactivi si substante chimice).In cazul NaOH de puritate >97% ( puritate care este garantata de producator si de aceea se numeste p.a =pentru analize) pretul este pe masura puritatii.... adica ...cu cat un reactiv este mai pur cu atat este mai scump ... vezi linkurile

2,5 Kg costa 110,4 Euro pt. o puritate mai mare de 97%
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
0,5 Kg costa 329.60 Euro
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
1 Kg costa in medie (depinde de producator) 33 Euro
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
O observatie ( fara suparare)... la 24 lei Kg nu prea cred ca respectiva soda are 98%...nu de altceva... nu ar mai trebui sa dau o gramada de bani pe hidroxidul de sodiu achizitionat de la mari producatori de substante chimice.Ce este disponibil pentru publicul larg in magazinele de profil este de puritate tehnica adica de 70% cel mult 80% ( asta in situatia in care soda a fost ambalata si depozitata corespunzator)
Alta observatie ..daca produsul se dizolva foarte bine asta nu inseamna ca este de puritate ridicata... inseamna ca si celelalte substante prezente, altele decat NaOH se dizolva foarte bine ...cel putin asa ai impresia pe moment . Ca sa-ti faci o idee in linkurile postate mai sus sunt precizate si substantele (altele decat NaOH) adica anionii si cationii .. metale etc prezente precum si procentele in care acestea sunt in produs.La un produs de puritate tehnica acele procente sunt(logic) mai mari(si mai toti sunt "dizolvabili" si nedetectabili cu ochiul liber)...mai poti vedea si impuritatile mecanice..alea care raman in urma dizolvarii.
Impuritati=impuritati mecanice + impuritati chimice
Daca prin indepartarea impuritatilor mecanice s-ar realiza cresterea substantiala in puritate ...ar fi minunat..dar impuritatile chimice sunt cele care ridica probleme... cele mai mari probleme...


Sa inteleg ca eu sunt norocoasa pt ca primesc soda gratis dintr-un combinat si are puritate 98 sau 98,5?

Milena multa bafta iti doresc deoarece din ce am auzit trebuie o gramada de formalitati si bani sa primesti autorizatie pt sapunuri...
andarlidia
andarlidia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 91
Varsta : 43
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 06/04/2010

http://handmadebijoux-lidia.blogspot.com/

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de firicel Lun 11 Iul 2011, 11:55 pm

Milena,felicitari pentru realizari!Sa ai succes in continuare! Flowers
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de Admina Mar 09 Aug 2011, 11:33 pm

Am sapunit si eu, din curiozitate, recunosc. A fost mai simplu decat ma asteptam, mai greu a fost sa-mi fac curaj.
Aici este fiertura de uleiuri in timp ce amestecam de zor. Am folosit doar o lingura, fara tel sau blender pentru ca jucam in deplasare si mama din dotare nu mi-a dat ustensilele de bucatarie, sa ma joc cu ele... rade
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Asa arata tifonul, dupa strecurarea sodei dizolvate in ceai de urzica vie. Am folosit soda caustica din comert, fara puritate trecuta pe ea. Am amestecat-o bine si am strecurat-o sa nu ramana fulgi netopiti.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Asa arata dupa amestecul cu lemn de santal. Nu aveam uleiuri parfumate si am sperat ca lemnul de santal ii va da mirosul frumos, dar s-a pierdut pe drum...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Asa arata in forme, dupa ce le-am turnat:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si asa pus la uscat, dupa 24 de ore.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Reteta aproximativa este luata de pe blogul al carui link a fost sters de administratori deoarece contine informatii eronate. si are 600ml ulei de masline, 400ml ulei de cocos. In plus, am cantarit soda si am luat si un termometru de alimente, de la Metro, cu 25lei. La sfarsit am adaugat ulei de musetel si ulei de migdale dulci, cam 20-30ml si lemnul de santal. Cam toate au proprietati medicinale, pentru ca pentru asta am facut sapunul. Miroase a sapun de casa, din pacate, nu am avut inspiratia sa iau la mine ulei esential parfumat... Si granulele albicioase care se vad in compozitie sunt bucatele de cocos; am folosit si un calup de unt de cocos, cu bucati prin el. Cred ca va fi usor exfoliant, din cauza cocosului si santalului.
Multumesc de ajutor celor care au incercat inaintea mea. pupi


Ultima editare efectuata de catre Admina in Sam 01 Oct 2011, 9:37 am, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mier 10 Aug 2011, 12:18 am

Arata f. bine admina. Eu cand ma uit la e; parca vad niste bucati de cioco de casa care asteapta sa fie mancate!!! Me refer la cel taiat feli!!!
Felicitari pt. curajul de a-l realiza!!! Flowers
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de milena Mier 10 Aug 2011, 7:35 am

Admina jos palaria, ma bucur ca ai reusit sa-ti faci singura sapunel pentru familia ta. Flowers
milena
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de arielas Mier 10 Aug 2011, 7:54 am

Arata foarte bine Admina, dar nu vreau sa te descurajezi, numai ca eu dupa ce am facut sapunul (tot dupa un blog al carui link a fost sters de administratori deoarece contine informatii eronate.), l-am lasat la uscat (mai am si acum din el, facut de anul trecut) nu ne-am putut spala cu el. E...nespalabil, nu stiu cum sa explic. Ai sa-ti dai seama cand il folosesti. Bafta.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de milena Mier 10 Aug 2011, 8:03 am

Eu nu inteleg de ce spui nespalabil, din cate am citit a adaugat 40% ulei de cocos un picut cam mult dupa parerea unor fabricanti de renume dar in acelasi timp cocosul are proprietatea de a curata si a face spuma. Daca nu te superi poate ne explici de ce crezi ca nu este bun.
milena
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de arielas Mier 10 Aug 2011, 8:08 am

Nu am spus ca al ei nu e bun, ci ca al meu nu a fost bun si i-am atras atentia sa fie atenta la el, sa nu se bucure doar ca l-a facut ea. Stiu ca e greu uneori sa renunti la ceva ce ai facut cu manutele tale, mai ales dupa ce ingrediente ai pus.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Sapun handmade - Pagina 11 Empty Re: Sapun handmade

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB