Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 EmptyIeri la 11:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 EmptyIeri la 8:18 am Scris de Dorulet

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 EmptyVin 17 Mai 2024, 12:08 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 6
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 EmptyVin 17 Mai 2024, 12:00 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 9:30 pm Scris de LRodica

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Florile din gradina mea(2)
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Meniul meselor pregatite de sarbatori

+54
ema
Dorulet
dorina narita
CarmenClaudia
barbin
LORIMAR
Giorgi
AcidoR
piciul
alban andreea
Andacris
manuela29
marry_a19
erika28sicilianu
Giobsy
canadianca50
anc@
StMihaela
Uca
annamaria26985
Chirrox13
corina corina
AlinaJ.Bijoux
Marry
bubu85
stoy
dienutzababy
rucsy
ivanutamihaela
ragazza
valentinadof
diada
danabarbu2007
zahariaelouise
zylv
danniela
geany
ikuta
carmenco
mykya
cld
betymi72
amoni
MagdaMarin
elenaveronica
Raresuca
SilviaDumitrescu
veniciuc nicoleta
julix_2007
MihaelaT
Admina
ileana cosanzeana
Corinna
arime
58 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de ikuta Vin 22 Apr 2011, 12:44 am

Magda te rog sa-mi spui cum faci drobul din ficat de pui.Vreau si eu sa fac , n- si vreau o reteta buna
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de geany Vin 22 Apr 2011, 1:05 am

Cand am intrat aici mi-am imaginat cam ce voi gasi...

Chair astazi intamplator am aprins TV-ul si era o emisiune, care a fost inregistrata chiar in orasul unde locuiesc rade Moderatoarea a venit in oras si a oprit locatarii pe strada intrebandu-i ce gatesc ei pentru Sarbatorile Pascale. Majoritatea au raspuns nimic special, iar altii au raspuns ca alimente de sezon. A cautat persoane dispuse sa gateasca impreuna la acestia acasa meniul, iar acesta a fost sparangel (cred ca asa ii spune in romaneste Embarassed) care dupa ce a fost oparit in apa cu sare a fost imbracat in sunca Serano (pentru lacto-vegetarieni se poate renunta la sunca), dat prin faina, prin ou, apoi prin pezmet si prajit doar cat sa faca acea crusta. Alaturi au servit cartofi noi, facuti chiftele fara carne si turtite (nu stiu ce nume ar avea in romaneste Embarassed). Alaturi de acestea sos olanez facut tot in casa. Ca desert parjitura cu rabarba. Si GATA! La casele unde sunt copii se ascund cadouri si oua colorate in iarba, iar acestia trebuiesc sa le caute. Deci fara stres, fara cheltuiala pentru a te indopa 3 zile, apoi sa tii cura de slabire Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de danniela Vin 22 Apr 2011, 10:12 am

Eu fac drob de pui asa: ficat, pipote si inimi si o bucatica de piept, fierte pe jumatate si tocate la cutit, apoi amestecate cu oua (4-5) , verdeturi tocate (patrunjel, marar, ceapa verde, usturoi verde - eu pun uscat ca nu am verde, si daca am verdeata putina adaug spanac din ala mic, fraged) plus condimente. Pun compozitia in tava de chec tapetata cu hartie si dau la cuptor la foc potrivit (5-6) pana face crusta bronzata.
Nu am cantitati exacte pentru ca fac la ochi, insa am observat daca pui oua mai multe iese mai pufos.
Poate scrie si Magda intre timp.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de ikuta Vin 22 Apr 2011, 10:20 am

Multumesc , Danniela.Nu pui si oua fierte tari ca si la drobul de miel?
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de zylv Vin 22 Apr 2011, 10:56 am

eu gatesc mai mult pentru ca nu mananc miel.pentru mine fac supa de gaina de casa si friptura de curcan,si pentru baieti ciorba de miel si tocana de miel.ca aperitiv salata de boeuf,salata berlineza(carnea din supa+castraveti acri+ceapa+maioneza cu smantana) si o sa incerc o terina cu somon,si telemea proaspata..aseara am facut o prajitura cu foi lica si carcase de eclere pe care le voi umple maine .e mai greu cand membrii familiei nu au aceleasi gusturi zid
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de zahariaelouise Vin 22 Apr 2011, 11:09 am

si eu fac drobul di organe de pui sau curcan si il asez in tava pe foaie de placinta(faina cu unt si putina apa,sare) ,iar deasupra fac grilaj din foaie si dau cu ou
zahariaelouise
zahariaelouise
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 670
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 22 Apr 2011, 12:53 pm

E primul meu drob.Si voi face asa:
Fierb 1 kg de ficat de pui(nu foarte rau) il amestec cu patrunjel din gradina,marar(din congelator),ceapa verde sare, piper,boia,usturoi si 3 oua crude.In interior in tava(de cozonac) voi pune cate 2 oua fierte la mijloc ca sa arate bine cand tai din el.
Si il coc.Atata tot.
Eu sunt incepatoare insa in d-ale drobului rade .

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de Admina Vin 22 Apr 2011, 1:22 pm

Da, asa stiam si eu. Cred ca ar merge si alte organe, o pipota, o inima, pe langa ficat. Si mama mea mai pune unt, ca sa dea grasime compozitiei. Si uneori inveleste in aluat, drobul de pasare.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de danniela Vin 22 Apr 2011, 1:57 pm

Nu pun oua fierte ca ocupa mult spatiu in tava rade si adaug pipote si inimi pentru ca nu imi place ficatul de pasare Rolling Eyes , insa omul lesina dupa el, asa ca impac si varza si capra.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de zylv Vin 22 Apr 2011, 1:58 pm

am facut si eu drob numai din ficat de pui,si nu a iesit prea bun .a doua oara am amestecat cu piept de pui tocat si a iesit super.
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 22 Apr 2011, 8:22 pm

Si poze cu productia de azi:
Salata a la russe.
Cum nu sunt o mare artista decoratiunile nu prea imi ies zid

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Checurile si drobul

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cozonacii

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si atat rade ,pulpele la cuptor maine.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de danabarbu2007 Vin 22 Apr 2011, 8:35 pm

uff, ce-am obosit! de azi dimimineata numai preparate gatesc-sunt convinsa ca si voi,dar eu mai am in plus si o super raceala care nu prea ma lasa sa dorm in ultima vreme.Am cam terminat partea cu aperitivele,friptura nu o pregatesc inca pentru ca mai e timp,m-am cam impotmolit la desert si as fi vrut sa fac si o pasca dar nu m-am bagat pana acum.gasisem ceva in click! si imi parea mai simplu de facut
aveti idee daca la pasca pot pune si branza de vaca potrivita (de sare) daca nu am branza dulce?
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de diada Vin 22 Apr 2011, 9:31 pm

Doamne, bine ca nu v-am citit pana azi lol! eu fac.. ca nu am facut nimic (nu a avut cine sa tina cupilul) cozonaci si pasca dupa reteta Adminei, este prima data si sper sa-mi iasa, 15 oua rosii, un drob de ciuperci. Atat. Aaaaa si poate un chec pentru fi-miu. Maine... Spor maxim fetelor la treburi.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de valentinadof Vin 22 Apr 2011, 11:07 pm

eu am pregatit bors de miel cu muuuulta verdeata,drob de miel deasemenea cu multa verdeata printre care si leurda.am facut 6 cozonaci si o pasca cu branza.carnea sta la bait pt gratarul de duminica,noi inca n-am mancat de dulce.am mai facut si o crema de fasole suuuper,sotul meu este innebunit dupa ea si o sa mai fac o salata in straturi luni.am pozaat doar 3 cozonaci din toate astea.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de zylv Vin 22 Apr 2011, 11:52 pm

foarte bine arata cozonacii de pe aici.n-am mai avut timp si de cozonaci,asa ca am luat de brutaria care ne aprovizioneaza magazinul,dar sunt bleah.parca am muscat din zapada artificiala.de craciun au fost tare buni,dar acum i-au facut naspa rau.
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 23 Apr 2011, 10:08 am

Gata cu mancarea pentru maine.Am terminat si pulpele de pui la cuptor.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mentionez ma la drob am pus 8 oua in compozitie ca sa se lege.Eu pusesem 4 si tocmai venise soacra si mi-a zis ca sunt prea putine.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de danniela Sam 23 Apr 2011, 11:25 am

V-au iesit super fetele!!!!
Si eu la 2 tavi tot 8 oua am pus, la inceput au fost 6 si parca erau putine, am mai adaugat 2. I-am taiat copilului mofturos 2 felii si arata ok. Pacat ca nu am aparat bun sa le fac poze Sad Am facut si salata si racitura si am pus in cojile de oua sa se inchege. Cineva a dat un link aici, eu am incercat!!! Azi aratau super, oi vedea maine cand le cojesc daca pot pastra forma oului.
Azi vopsesc oua, fac un tiramisu si madlene si o pasca mica. Sora mea m-a certat, cica nu fac cozonoc ca nu stiu dar nici macar pasca !!! No, o sa fac una mica.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de ragazza Sam 23 Apr 2011, 3:57 pm

Super deja imi ploua in mirat2 .
Masa mea o sa contina :
Drob (pui)..ouale din spate sunt pictate de baietelul meu,ca sa-si aduca si el contributia cu ceva la pregatiri Smile)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Briose
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pasca
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Puisori si cuibuletze de oua
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Tortul
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Si ouale (sidefate)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ramane pentru maine friptura ..
Paste fericit tuturor si sa aveti parte de sanatate si de mult bine.
ragazza
ragazza
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 75
Varsta : 36
Localizare : craiova
Data de inscriere : 05/01/2011

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de ivanutamihaela Sam 23 Apr 2011, 7:45 pm

Deja mi-e pofta de multe de aici. pofta Noi maine mergem la un clasic gratar cu familia.N-am gatit cine stie ce pentru ca avem casa vraiste,asa ca ne multumim Pastele acesta cu mancare de la rude rade IN rest Oua roz zid ,pasca de cumparat,pandispan,drop din maruntaie de pui iar pentru gratar(ciupercute,pulpe dezosate,mici si ce vor mai aduce si ceilalti)
ivanutamihaela
ivanutamihaela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 162
Localizare : google
Data de inscriere : 28/03/2011

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de rucsy Sam 23 Apr 2011, 8:25 pm

Am terminat si eu de gatit. Iata ce am pregatit :
Oua
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Drob, o varianta proprie cu ficat de pasare si fleica de porc
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Chec aperitiv
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ciorba de curcan cu bors de casa si mult, mult leustean
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sarmale
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Salam de biscuiti, preferatul copiilor
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Piftie in coaja de ou
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Friptura o fac maine, pulpa de manzat la cuptor, imi place sa o mananc imediat ce o scot din cuptor, nu sa o reincalzesc.

La desert le mai pregatesc pe loc ceva ce am experimentat de Craciun, o inventie, ce a avut mare succes si a fost ceruta si acum : am cumparat de la Mega Image gaufre, sunt foarte proaspete. Pun cate doua pe o farfurie, una langa alta. Peste ele pun un strat considerabil de budinca Dr. Oetcker cu gust de ciocolata si bucati de portocale, peste asta un strat de inghetata de cacao, apoi frisca si un toping de ciocolata. Iese o nebunie si daca o si aranjezi putin are si aspect comercial. Se face la minut cand se doreste. Frisca e facuta, budinca la fel. Cand voi aranja o portie am sa-i fac o poza.
Incercati, e grozav !

Pofta buna la masa de Paste !
rucsy
rucsy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de dienutzababy Sam 23 Apr 2011, 8:32 pm

Foarte bine arata tot ce ati postat aici fetelor.

Am hotarat cu mami ca anu asta mai dietetic, deci fara oaie, fara cozonac (mai ales ca ne place doar cald si dupa il muta mama de colo colo si in final se arunca).

Meniul nostru arata cam asa:
- ciorbitza cu bors de curcan
- curcan la punga:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
- oua vopsite
si prajituri: baclava, bilute de ciocolata si televizor.
Mentionez ca ciorbitza e facuta de mami, curcanul de mine iar prajiturile impreuna
Pofta buna tuturor la masa de parte
kiss
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de stoy Mar 26 Apr 2011, 11:02 am

E, daca voi ati venit cu multa carne eu va pun doar niste aperitive, am avut si ciorbita de miel si friptura de miel si vita.E prima oara cand am mancat si eu ciorba de miel, drob si friptura de miel, le-a facut sotul meu si au iesit foarte bune, si la salata de boeuf tot el mi-a taiat legumele.
Am avut un miel mic de vreo 6 Kg si a fost foarte fraged si nu se simtea gustul ala de oaie ( care mie nu-mi place de loc).Si e primul an in care am avut ajutor din partea sotului la greu la bucatarie, mai nasol a fost ca am spalat la vase.... cand a terminat de facut erau goale dulapurile de bucatarie, nu mai aveam oale, farfuri, castroane, si tacamuri curate..... dar a meritat.
Am mai avut si prajturi si cozonac dar acelea le-am postat la prajituri de casa.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 49
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de bubu85 Mar 26 Apr 2011, 11:10 am

yam yam as gusta un pic din ouale umplute,
apropo din ce ai facut capul puisorilor?
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de stoy Mar 26 Apr 2011, 3:09 pm

Galbenus si pesmet condimentate si cu putina apa.Creasta ardei gras si ciocul morcov.
Dar ca sfat sa faci capul puisorilor inainte de a veni oaspeti ca daca stau o zi in frigider creapa si prinde o culoare mai inchisa, ca si maioneza de altfel.
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 49
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de ivanutamihaela Mar 26 Apr 2011, 5:36 pm

Stoy ce sunt minunile sin mijlocul farfuriei cu aperitiv ? pofta
ivanutamihaela
ivanutamihaela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 162
Localizare : google
Data de inscriere : 28/03/2011

Sus In jos

Meniul meselor pregatite de sarbatori - Pagina 2 Empty Re: Meniul meselor pregatite de sarbatori

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB