Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocare: Silueta pentru vara - Pagina 3 EmptyAstazi la 7:42 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Provocare: Silueta pentru vara - Pagina 3 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Provocare: Silueta pentru vara - Pagina 3 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Provocare: Silueta pentru vara - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocare: Silueta pentru vara - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Provocare: Silueta pentru vara - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Provocare: Silueta pentru vara - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Provocare: Silueta pentru vara - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Provocare: Silueta pentru vara - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Provocare: Silueta pentru vara - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocare: Silueta pentru vara - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Provocare: Silueta pentru vara - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Provocare: Silueta pentru vara - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocare: Silueta pentru vara - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocare: Silueta pentru vara - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocare: Silueta pentru vara - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocare: Silueta pentru vara - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocare: Silueta pentru vara - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocare: Silueta pentru vara - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocare: Silueta pentru vara - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Provocare: Silueta pentru vara

+15
piciul
aurishta
Admina
tomari
valentinadof
corina corina
danniela
geany
Greteledelweiss
cristina07
MagdaMarin
Ginet
michelinebeaulieu
gaza
Enache Victorita Nicoleta
19 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de aurishta Mar 05 Mai 2015, 7:49 am

MagdaMarin a scris:
Am descoperit,Psyllium, tărâţele care ajută la slăbire!
Si noi folosim psyllium pentru un bun tranzit intestinal! In plus, le folosesc, uneori, ca truc pentru a evita masa de seara daca mi se intampla sa m-apuce vreo foame nebuna la ore bizare Smile Si mai sunt bune dimineata, daca am "sarit " cumva peste micul dejun, ca sa nu beau cafea pe stomacul gol! Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 05 Mai 2015, 7:57 am

Uite ca sa pacalesti masa de seara nu m-as fi gandit.scratch
Multumesc de pont.
Uneori daca vin tarziu acasa chiar e benefic in loc sa mananc mult cu foamea-n glanda. Flowers

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de Admina Mar 05 Mai 2015, 11:43 am

Nu stiu cum va scot afara taratele alea, ca pe mine ma strangeau la burta. Cred ca nu beam apa destula, ele functioneaza cu multa apa, altfel constipa, ca absorb apa din intestin. O sa mai incerc si eu, dar cu 1/2 litru, macar, dupa lingurita aia.
Eu stiam ca nu e bine sa sarim de tot mesele. Adica da, pe termen scurt scade greutatea, dar in timp corpul isi face rezerve, acumuland din putinul pe care il dai. De aia nu sunt bune nici dietele de infometare, ca dupa terminarea lor, organismul isi stocheaza mult mai mult decat in mod normal.
Dar cum zice Aurishta, la ore tarzi, cred ca e ok. Adica daca s-ar manca cina la ora 18-19 si ne apuca foamea iar pe la 22, daca nu dormim, asa da. Dar sa mancam la pranz si apoi nimic pana a doua zi, nu cred ca e ok. De aia sunt recomandate si gustarile, cum tine si Corina, mananca un mar, chit ca ii e foame, chit ca nu.
Ce buna sunt la teorie... rade Ieri am mancat biscuiti cu unt si miere cu ceai de musetel, tarziu, pe la 22. zid

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de Gabica Mar 05 Mai 2015, 12:14 pm

Mulţam pentru informaţia cu Psyllium.
Eu pun în iaurt diverse cereale, am să încerc şi acest preparat.
Aseară după o pauză de 1 lună am fost la Aikido.
Nu am exagerat cu exerciţiile, dar am plecat cu o stare fantastică. parcă zburam.
Acasă nici nu am intrat bine că fiica mea încerca printe zâmbete şi miorlăieli încerca să-mi explice de ce nu a terminat curăţenia în cameră. Eram aşa calmă că l-am speriat şi pe soţ. în final au decretat că ar trebui să merg în fiecare zi la antrenament dacă obţin o transformare aşa rapidă şi cu efect minunat.
Azi dimineaţă m-am trezit bine dispusă, cu chef de muncă.
Azi am program de curăţenie meticuloasă... aşa că sper să-mi păstrez calmul. Mâine merg iar la antrenament....
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de aurishta Mar 05 Mai 2015, 2:13 pm

Admina a scris:Nu stiu cum va scot afara taratele alea, ca pe mine ma strangeau la burta. Cred ca nu beam apa destula, ele functioneaza cu multa apa, altfel constipa, ca absorb apa din intestin.
Musai sa bem destula apa...de aceea nu prea este recomandat consumul lor seara...dar cu vreo 2 pahare de apa, merge!
Admina a scris: Eu stiam ca nu e bine sa sarim de tot mesele. Adica da, pe termen scurt scade greutatea, dar in timp corpul isi face rezerve, acumuland din putinul pe care il dai. De aia nu sunt bune nici dietele de infometare, ca dupa terminarea lor, organismul isi stocheaza mult mai mult decat in mod normal.
Dar cum zice Aurishta, la ore tarzi, cred ca e ok. Adica daca s-ar manca cina la ora 18-19 si ne apuca foamea iar pe la 22, daca nu dormim, asa da. Dar sa mancam la pranz si apoi nimic pana a doua zi, nu cred ca e ok.
Asa este, orarul de mese trebuie respectat...ideal ar fi sa avem 5 mese pe zi...dar noaptea, decat o shaorma sau o poala de dulciuri, mai bine putin psyllium cu iaurt! Si doua pahare de apa, musai! Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de geany Mar 05 Mai 2015, 8:28 pm

Vin si eu...!

Apa m-am straduit si am ridicat putin masura, dar nu suficient... mi-e chiar greu sa beau mai multa daca nu sunt acasa. In special pentru faptul ca merg des la toaleta, altfel ar fi posibil sa-mi iau doza zilnica.

Cu sportul inca sunt pe unda verde. In zilele in care nu fac Zumba, mut muntii din loc (sunt foarte activa si nu fac urat daca merg de 5 ori pe scari in loc de o singura data). Smile

Dimineata, eu nu sunt cu micul dejun, chiar daca stiu ca nu-i bine, insa nu stau sa-mi pun masa... eu sunt neam cu cerealele. Astazi insa am optat pentru capsuni si o banana (mixate bine) in loc de lapte.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de cristina07 Mier 06 Mai 2015, 9:23 am

Nu rezist sa nu va arat si voua ce minune a descoperit al meu sot:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de Gabica Mier 06 Mai 2015, 10:33 am

Bună
Azi am mâncat cereale cu iaurt.
Ceai+ cafea.
Am cumpărat o sticlă de apă minerală, de 2 l, e pe birou, sper să o beau până plec la ora 13.
Ieri am avut spor la muncă la ora 21 eram deja frântă de atâta efort, dar azi dimineaţă la ora 5,30 eram în picioare, am reînceput munca la aranjat hârtii.
Buna dispoziţie e dată de mişcare....
Să aveţi spor.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de aurishta Mier 06 Mai 2015, 11:19 am

Gabica a scris:...
Buna dispoziţie e dată de mişcare....
Asa este! Oamenii care iubesc sportul sunt veseli! Laughing Laughing Noi, cand plecam de la sala, avem o stare de spirit excelenta....Simona, cel putin, debordeaza de energie si voie buna!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de Admina Mier 06 Mai 2015, 12:26 pm

Buna lista cu mancarurile gatite. Ciorbele si borsurile sunt bune la casa omului, pacat ca nu prea tin de foame.
Geany, ca mi-am aminit, eu tot apa filtrata cu Brita beau. Am sticla pastrata si o umplu cand plec de acasa. Daca as sta la munca 8 ore, as lua 2l, pentru drumuri mai scurte iau 0,5l.
Voi faceti sport in zilele acelea cu rosu, ale lunii? Eu fac exercitii mai usoare, de obicei, nu ma chinui.
Si ce am mai observat, mi se pare mai eficient exerctitiul zilnic, cam de 30 minute, decat 2-3 zile pe saptamana, a cate o ora.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de aurishta Mier 06 Mai 2015, 2:16 pm

Admina a scris:
Voi faceti sport in zilele acelea cu rosu, ale lunii? Eu fac exercitii mai usoare, de obicei, nu ma chinui.
Si ce am mai observat, mi se pare mai eficient exerctitiul zilnic, cam de 30 minute, decat 2-3 zile pe saptamana, a cate o ora.
Eu da...am observat ca imi merge mai bine mergand ca de obicei la sport decat daca as sta linistita....se auto-regleaza mai bine "ritmul", ca sa zic asa Smile
In ceea ce priveste eficienta, cine lucreaza intens cu greutati are nevoie de o zi pauza, in rest, aerobicul, pilates, zumba si restul "familiei' merg perfect de 5-6 ori pe saptamana! Eu faceam JM zilnic, cu exceptia duminicii, si era perfect! Si eficient Smile !
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de Gabica Joi 07 Mai 2015, 9:30 am

Eu nu pot să fac. Costumul este alb, exerciţiile sunt variate, cu aruncături pe jos, răsuciri ridicări de picioare...
Consumul de energie este mare.
Atunci nu merg la sală. Profit să fac exerciţii acasă... un aspirator, un spălat de uşi, întins rufe...
Le pot spune exerciţii de streching... sper că am scris bine...
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de Admina Joi 07 Mai 2015, 3:21 pm

Da, mai usurel atunci, zic si eu. Nu ca as face Aikido wink dar nici zumba n-as face. Adica yoga moderat, nu exercitii prea provocatoare. Chiar am vazut o avertizare, ca in perioada lunara sa nu se foloseasca o respiratie rapida si agitata (ca cea de la cardio), ci respiratii lungi, profunde.
Dar cum merge Aurishta la sala cred ca e ok, ca alegi ce aparate sa folosesti, in loc de alergare se poate merge pe banda, etc.
Eu am stagnat cu de toate, sunt pe stop cu ele... rade Si bebe e racit si intors, nu prea doarme ziua, nu am boii acasa, sa zic asa. Doar ca n-am mancat mult, zic eu, am in casa o caldura, ca in sera (deja zid) si nu am chef de nimic. Nu-s deloc multumita de mine, pentru ca vroiam sa dau jos pana in iunie, de fapt, deci luna asta era bataia pestelui.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de Gabica Vin 08 Mai 2015, 9:31 am

Admina dacă ai căldură ca în seră, bea un ceai fierbinte, şi fă-ţi saună...  wink
Scoţi toxinele prin piele, poate îţi vine cheful şi de mişcare.

Mă uit la sticla de apă de pe birou, ieri nu am reuşit să o beau toată, sper azi...
Am venit cu autobuzul, deci azi am în program mers în pas săltat... adică într-un ritm mai vioi.   bounce
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de aurishta Vin 08 Mai 2015, 9:51 am

Admina a scris:..
Dar cum merge Aurishta la sala cred ca e ok, ca alegi ce aparate sa folosesti, in loc de alergare se poate merge pe banda, etc.
...
Eu fac antrenamentul normal, fara nici o retinere! Poate si din cauza ca, observandu-mi organismul, am constatat ca imi merge mai bine asa! Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de Admina Vin 08 Mai 2015, 10:50 am

Gata, oficial am spart gheata la sport! Ma rog, am mai spart-o de vreo doua ori de cand cu provocarea, dar am uitat a doua zi. Sper sa ma tina, sa nu ma lasati sa uit. Cred ca merg in iunie in concediu si vreau sa arat decent in costum de baie, nu sa merg ca pe coji se oua sa nu ma balangan din toate alea. bounce1 E o provocare de 30 de zile (fix cat imi trebuie) si as vrea sa fac exercitiul din ziua respectiva plus ceva din urma. Oricum vad ca sunt pe zone, primul e pentru copse si fund.



Am cautat ieri prin multe programe, am gasit ca pentru celulita ajuta mult exercitiile multi-dimensionale, Symulast sau cellulite exercises, la cautare pe YT. Dar nu sunt pe placul meu, sunt prea dinamice, erau unele cu pasire pe scaun si fandare inapoi. Am zis pas. Am gasit si JM program Yoga, pe diverse niveluri. Iar, prea agresiv, dupa mine. Pentru mine e yoga clasica, cu exercitii de intindere, pastrarea pozitiei 1minut sau mai mult sau secvente cursive, dar clasice de yoga, nu combinatiile care apar (cu pilates, aerobic, etc.). In plus, mi se pare important instructorul, daca e o persoana agitata, care vorbeste mult si pe langa subiect, m-a pierdut de client.
Am scris ca poate mai e cineva in situatia asta. Cautati pana gasiti ceva care va place si de care v-ati tine, nu va opriti la primul video sau la ceva recomandat de altii, indiferent de tehnica.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de Greteledelweiss Vin 08 Mai 2015, 3:33 pm

Eu sunt tare suparata! Tot ce am muncit sa dau jos in ian-feb (5 kg) sunt acum la loc zid Constatare: numai cu dieta si fara pic de miscare rezultatul e pe termen scurt. Asa ca trebuie musai sa ma reapuc si de bicicleta si de zumba. wink
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de geany Vin 08 Mai 2015, 5:33 pm

Eu vin la raport, nezambitoare. Eu am dat-o in bara, nu am slabit (nu ca aveam, de gand), nici muschi n-am pus... cel putin asa cred; insa am pus greutate si ceva grasime... Organismul meu s-a cam speriat ca l-am pus la treaba (mai altfel) si a decis sa aprovizioneze tot ce bag in gura (chiar am mancat mai putin ca de-obicei, dar prost). Rezultatul aproape un kg pus pisti tat. Deci trebuie sa ma tin si sa-mi vad de program, sa nu se supere prea tare organismul meu si sa se tonifice, nu sa se camufleze rade

Astazi este Zumba in program, deci fata cuminte imi respect programul!
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de danniela Sam 09 Mai 2015, 11:46 am

Fiore ce dieta ai tinut???

Eu din dieta am inteles un lucru: disciplina!!! Degeaba tii o dieta sa zicem pentru 20 de zile daca dupa asta ai uitat tot si te-ai intors la vechile obiceiuri! Ba mai mult sustii ca ai si avut motive sa o faci (nunta, botez, gratar, etc).
Un alt lucru pe care l-am invatat tot de la dieta este acela ca selectia produselor mancare isi au ul alt important rol. E buna si o bucata de sunca cu branza si ceapa dar nu zilnic!!! Sau un carnat bine prajit!
Admina, si eu sunt asa, daca vorbesti mult pe langa deja ma enervez, nu ma plictisesc si mi se par exercitiile urate, aiurea, fara sens!!
Scurt si la obiect!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de corina corina Vin 15 Mai 2015, 8:23 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

V-am adus si eu un mic dejun , care a tinut si ieri si sper sa tina si azi , pana pe la unu , tinand cont ca ma trezesc zilnic la patru jumate cand pleaca sotul la munca si ma apuc de crosetat . Am aici miezul de la cinci nuci , 10 prune uscate , un morcov mare si un mar la fel de mare pe care le rontai asa treptat .Din pacate nu pot sa ma dezvat de bautul cafelei cu miere , imediat ce pleaca sotul , adica pe la cinci ,  dupa un pahar de apa calda , deci pe stomacul gol...

In ceea ce priveste miscarea am chef de ea daca nu ma indes la micul dejun , asa ca am luat masuri . Am avut o zi criminala marti cand am facut o tava de placinta cu foietaj si iaurt pe care o ador si am tot mancat cate o bucatica pana cand ...m-a luat somnul . De doua ori pe saptamana fac zumba 30 min. ca atat ma misca , dar miercuri joi si vineri am facut un fel de abdomene , ca in filmuletul de mai jos si fandari , genoflexiuni , arcuiri , ca la ora de sport si ma simt foarte bine dupa o jumatate de ora de astfel de exercitii zilnic . Mai am in plan vreo 5km de mers pe jos macar o zi pe saptamana , dar nu gasesc timp printre crosete si masina de cusut deocamdata.

Cantarul e morocanos , nu ia in seama ca ma straduiesc si eu , cica nu sunt convingatoare , asa ca am sa-l ignor vreo doua saptamani sa vedem ce sunt in stare . Poate nu mai fac vreo placinta...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de Gabica Vin 15 Mai 2015, 10:24 am

Oau..... minunată familie....
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de valentinadof Vin 15 Mai 2015, 11:05 am

Sa vin si eu la raport?Ce sa spun, toata viata Smile am tinut la ce mananc si am avut grija sa fac miscare,asta dupa perioada adolescentei cand ajunsesem la 75 kg.Incepusem sa ma complac pana intr-o zi cand mi-am spus:eu nu sunt asa,eu pot mai mult!Am slabit treptat,in cativa ani ajunsesem la 60 de kg.M-am stabilizat apoi pe la 64-65 cu sarcini,copii si mancat cu totii la masa!Acum am inceput asa sa tin iar cont mai mult de dulciuri si paine,pe mine astea ma dau peste cap!Si mancatul pe fuga!Cica mancatul pe fuga de fapt inseamna o temere,o grija,o nesiguranta!Asa o fi!
Concret: din toamna m-am tot masurat cu centimetrul.Nu ma mai cantaresc desi in momentul asta ma tenteaza.Acum 4 ani aveam in talie 87 cm.Acum am 81.Vreau sub 80.Imi vin pantaloni de cand aveam 25 de ani si pe care i-am abandonat in sifonier cu gandul ca intr-o zi.....Am 1,64 cm,stiu ca e mult dar la 62-63 de kg eu ma simt super,adica sunt ok, rade datorita constructiei mele bazata pe fibra musculara.Ce mai fac acum?Beau ceai verde,ceai de ghimbir,am baut si ceai de ardei iuti rade am facut o cura de vreo 3 sapt cu suc de sfecla rosie,beau apa calda cu lamaie pe stomacul gol dar de cele mai multe ori dupa cafea,recunosc.ca si miscare,gradinaritiul la vremea asta,kangoo am facut mai rar in ultimul timp in schimb dau tv-ul pe My Zen,un post pe care il ador si fac stretching de cele mai multe ori.Chiar am descoperit acolo exercitii super.Asa ca sper sa vin la raport cat mai curand ca am 79 in talie! wink

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de Gabica Vin 15 Mai 2015, 11:55 am

Felicitări Valentina
Sunt curioasă cu postul de care zici My Zen!!!
Îl caut pe internat.
Eu în talie am 76-77 cm.
Mă umflu când mănânc mai multă carne...
Merg la aikido, dar în weekend fac mişcare în aer liber (săpat, greblat...tuns iarba)
Am acasă şi biciletă medicinală dar stă sub biroul fiică-mi, mingea se plimbă prin camera ei, mă mai lovesc de ea şi-mi vine să o desumflu, dar o văd pe fiica mea că mai lucrează şi o las pe post de mobilă...
Eu fac mişcare mai mult pentru articulaţii, dacă nu le mişc încep să trosnească... mă dor...
Îmi place la aikido că le lucrăm foarte mult... toate exerciţiile de încălzire au ca scop relaxarea articulaţiilor.
Nu se pune accent pe forţă, mişcările trebuie să fie rotunde, armonioase...
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de Admina Vin 15 Mai 2015, 12:08 pm

Eu nu m-am tinut zilnic de yoga, normal. zid Dar am facut de vreo 4 ori si am mai facut niste exercitii ad-hoc, in baie, in timp ce-mi broda masina rade, mai o geno, niste ridicari de picior in spate, indoiri de trunchi, habar nu am cum se cheama. M-a motivat nasa mea, e foarte fit si cand nu iese sa alerge sau nu merge la sala, face exercitii din astea. Ce-i drept arata super. Zicea ca sunt niste exercitii cu bebe in brate, ar trebui sa-l folosesc pe post de gantere.
De mancat mananc la fel, inca mai alaptez si cred ca ma si complac.
Valentina, suna bine postul ala, dar am cablu de baza si sigur nu e. Oare il gasesc pe Digi, ca au ai mei, la tara. Sau pe net?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de valentinadof Vin 15 Mai 2015, 3:26 pm

Eu am antena de orange,recomand postul asta,vazandu-i asa de chefosi pe aia de-acolo si cum arata, sa vezi ce pofta de miscare iti vine! wink

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Noutate Re: Provocare: Silueta pentru vara

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB