Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Deschidere intreprindere individuala sau PFA

+66
alinnusha92
valentinadof
mitulina
maravela lucia florina
piciul
andreea204
Gabica
diada
cif2010
Flora-handmade
michisor
CarmenClaudia
ivanutamihaela
elutzamicutza
skydegirl
ema
aurishta
corina corina
carmendana
lacridrumas
crissteo
aleynad
Clara
MagdaMarin
Giobsy
emma90
Teodor Coca
AlinaJ.Bijoux
ikuta
cld
ismi3ismi
dorina64
veniciuc nicoleta
manus marioara
margelutamea
costi_iacob
Nicoleta Irimescu
betymi72
Amalia T. Design
RalucaS
bibi2085
andrabijoux
mssdelilah
julix_2007
flavia ana pop
firimitura
Maci
anca1820
aruan
ladybird
denygina
treinegri
MihaelaT
kristadesign
europolis
pufitza
phoenix
amnro
GIO Studio
came_lia
SilviaDumitrescu
feliciagl
andacoman
roxanam
Admina
kikimiki
70 participanți

Pagina 4 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de costi_iacob Dum 05 Sept 2010, 12:15 am

...contoar la capul patului si taxa pe aerul respirat....... ca pe vremea "fumaritului"
costi_iacob
costi_iacob
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 175
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/03/2009

http://choice4all.wordpress.com

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de mssdelilah Dum 05 Sept 2010, 1:14 am

E vai de noi.. asa mai vorbeam cu o cunostinta ieri.. app de taxe din nimic.. "mai.. aviara le-am dat.. porcina le-am dat..nu am scapat de ei (de oameni..prea multi dom'le ), din bani le-am luat..poate nu vor mai avea de mancare sau medicamente ...acum i-auzi..isi fac credite la banci pt medicamente ! romanul e inventiv! hai sa le dam si niste tzantzari , sa fie tacamul complet"
Vorbele astea mi le imaginam eu in mintea celor ce ar trebui sa fie acolo pentru a avea grija de tara asta...de oamenii ei..asa cum sunt ei.
Eu cred ca o intind la somnic, somnic usor costinela, somnic usor fetelor ! Ne citim maine la cafeluta
mssdelilah
mssdelilah
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 216
Varsta : 46
Localizare : craiova
Data de inscriere : 14/06/2010

http://mssdelilah.wordpress.com

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de margelutamea Lun 13 Sept 2010, 12:25 pm

Si eu ma tot gandesc sa imi fac pfa, dar pana nu clarifica astia lucrurile nu ma bag zid
margelutamea
margelutamea
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 280
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/11/2009

http://www.margelutamea.ro

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de manus marioara Lun 20 Sept 2010, 8:37 am

Acum ceva vreme spuneam pe aici pe undeva ca am pfa cu norma de venit 1000 de lei pe aqn si platesc 200 impozit pe an.Ei bine vineri mi-a venit alt plic (intre timp eu am achitat cei 200 pe anul asta) am de plata 620 lei zid zid zid Ma gandesc serios sa lichidez si lucrez la negru.Duca -se dracu tot si cinste si lege si tot............la cartea de munca am ramas in urma 6 luni+ ca la sanatate n-am platit deloc pt ca am crezut ca nu e obligatoriu.Pe mine ma macina sa am ce le pune copiilor pe masa azi ,nu ce o sa fac peste 20 de ani eu.Intr-o seara am lucrat pana pe la 11 noaptea cand m-am ridicat de la masina pur si simplu i-mi venea sa plang ,cat muncesc si cat alerg si eu si sotul si abia ne mentinem pe liniua de plutire ,pana acum vreo juma de an nu am simtit efectele crizei,acu se simte...azi ma duc la finante si la casa de sanatatesi vad care-i trreaba,problema e ca am mai fost odata in septembrie cand am platit impozitul pe 2010 (mi-au bagat si penalizari vreo 30 de lei ca n-am platit la timp pe trmestru adica),dar n-a stiut sa ma lamureasca nimeni cu nimic;am intrebat insistent daca s-a schimbat ceva cu ordonanta data in legatura cu pfasimi-a zis sa stau linistita ca nu se aplica decat celor ce lucreaza cu tva si alte chestii.Ca sa aflu tot eu pe net ca nu sunt scutita de mariri si ca functionarii care-i platim nu stiu pe ce lume traiesc....Va tin la curent dupa ce mai aflu cate ceva...... kiss
manus marioara
manus marioara
helper
helper

Numarul mesajelor : 91
Localizare : calarasi
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Lun 20 Sept 2010, 8:59 am

marioara sa nu tot lucrezi la negru???pai nu cred ca scoatem cat trebuie sa dam statului..pentru ce??
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de costi_iacob Lun 20 Sept 2010, 9:22 am

Cred ca am mai dat linkul asta: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

@manus marioara
De asemenea, stiu ca exista o prevedere care te lasa ca din 2 in 2 ani sa optezi intre norma de venit si impozit in sistem real ( 16% din venit net), poate iti este mai usor asa
costi_iacob
costi_iacob
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 175
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/03/2009

http://choice4all.wordpress.com

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de mssdelilah Lun 20 Sept 2010, 9:35 am

Sad
mssdelilah
mssdelilah
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 216
Varsta : 46
Localizare : craiova
Data de inscriere : 14/06/2010

http://mssdelilah.wordpress.com

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de Admina Lun 20 Sept 2010, 10:15 am

Marioara, incearca sa ceri o consultatie cu un contabil sau jurist pe comert. Sunt unii pe net, care se ocupa doar de firme. Dar mare grija la banii pe care-i cer. Eu stiu de la sotul meu (tot pfa, pe consultanta), ca i-au cerut o ditamai suma, in avans, si era calculata pe baza castigurilor dintr-o toamna, ei au aproximat ca va scoate acel castig in fiecare trimistru si in primavara anului urmator a trebuit sa plateasca impozit anticipat. zid Problema e ca-ti vezi banii inapoi, daca e calculat asa, dar la Sf. asteapta, dupa vreun an... Ca sa nu pierzi banii, incearca sa ceri ajutorul cuiva specializat, poate nu ai declarat ceva bine si au calculat pe baza acelei declaratii.
Eu sunt pentru plata impozitelor pt pensii si asigurari de sanatate, macar din mana, daca nu aveti carte de munca. In caz de internare se cere buletinul, la policlinica la fel (daca nu ma insel) si daca nu contribui se plateste in plus, pe langa spaga lor. In caz de o reteta pentru vreun antibiotic, merge si asa, dar Doamne fereste de o spitalizare, de o operatie.
Pensia, cine-si permite sa faca una privata, poate ca e mai bine asa, cele de la stat sunt mici peste tot. Dar decat deloc... Eu contribui de la 19 ani, am inteles ca s-ar adauga si facultatea (deci as avea dublu in perioada aia), dar ce folos; daca o sa ne scoata la pensie la 65 de ani, obligatoriu. Sa inteleg ca o sa am 50 de ani, munciti? affraid E aiurea...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de dorina64 Mier 16 Mar 2011, 10:45 pm

Legat de contributiile aferente salariilor acestea se platesc astfel :
Daca ai srl ,pfa ,ii etc si ai un angajat sau mai multi pe firma platesti cas ,cass,somaj ,fd garantare,impozit pe salariu,fd de risc ,toate fac cam 40% din salariu , nu poti sa-i dai un salariu mai mic de salariul minim care acum e 670 de lei.Deci iese cam 270 lei pe luna de salariat de achitat la buget. Sigur daca vreti pot sa scriu care-i procentul la fiecare cota si suma exacta .In situatia asta salariatul respectiv e asigurat la sanatate, i se aduna bani la pensie,poate lua somaj dupa o perioada.Cu pensia asa-i in teorie in practica ,Dumnezeu stie ce va fi,scria si admina mai sus...
Daca nu ai niciun salariat nu platesti nimic din toate astea.
Daca sa zicem tu ai serviciu in alta parte nu te obliga nimeni sa platesti ceva si la pfa, srl etc, din contributiile de mai sus.
Sigur poti sa-ti faci un contract de colaborare , poti sa pui ca lucrezi o ora pe zi sau doua ore sau cate ore vrei , salariu il calculezi impartind salariul asta minim(670) la nr de zile si nr de ore dintr-o luna si iti iese un salar mimim pe ora ,salar mimim pe care-l inmultesti cu nr de ore din contractul de colaborare.Si la suma asta plateste contributiile de care scriam mai sus.

CAss ,adica sanatatea de care zicea simos ca e obligatorie ,de fapt nu este.
DAR daca o persoana nu lucreaza nicaieri,deci nu platesti nimeni cass pt ea ,e recomandat sa -si faca un contract de asigurare la casa de sanatate,doamne fereste de o boala ,operatie etc...atunci e asigurat .
Contributia lunara la sanatate este 670*10.7%=72 de lei.
Pentru ca daca se imbolnaveste si se interneaza i se calculeaza pe ultimele sase luni contributia asta si apoi trebuie sa o plateasca lunar pentru ca automat i se face contract de asigurare.
Pentru toate aceste obligatii aferente salariilor se face o declaratie lunara ,acum din fericirire una, inainte erau vreo 4 ,declaratia asta se depune la administratia financiara.
Completez: maine verific in CFiscal cum este cu sanatatea in cazul celor care platestesc impozitul pe baza normelor de venit ( cazul pfa-urilor ) si va spun daca e obligatorie si la ce nivel.


Ultima editare efectuata de catre dorina64 in Mier 16 Mar 2011, 10:58 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugare)
dorina64
dorina64
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 382
Varsta : 60
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 24/05/2010

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 17 Mar 2011, 9:10 am

Dar,Dorina,nu e asa cum spui. Eu vorbesc acum,strict de PFA :

- contrib sanatate-5,5% lunar din venit realizat (dar minim din sal min pe ec);e obligatoriu,chiar daca esti angajat si in alta parte

-contrib la pensie-31,3% lunar din venit realizat (dar minim din sal min pe ec);e obligatoriu numai daca nu esti angajat si in alta parte

"Conform noii legi a pensiilor valabila de la data de 01.01.2011:
Trebuie sa va asigurari pentru pensie la Casa de Pensii, unde trebuie sa depuneti o declaratie de asigurari sociale. Asigurarea se face prin plata unei cote de 31,3% asupra unei sume care reprezinta 35% din castigul mediu salarial (care incepand din data de 01.01.2011 va fi in jur de 2022 lei.
Deci, venitul asigurat nu poate fi mai mic decat 35 % * 2022 = 708 lei, la care se aplica 31.3%, rezultand contributia de 222 lei/lună.
La declarati se anexeaza copiii dupa decizia de impunere de la fisc si certificatul de inregistrare.
Pana la 01.01.2011 asigurarea se face pentru o suma pe care o doriti.
Asigurarea pentru pensie este obligatorie cand nu exista carte de munca. Din raspunsul de mai sus rezulta ca de la 01.01.2011 se va schimbat foarte mult, in sensul ca nu se mai poate asigura pentru orice suma ci pentru minim 708 lei.
"

-impozit pe venit 16% din venit realizat - obligatoriu


casa de marcat-obligatoriu,pt desfacerea produselor direct populatiei;asta nu ar fi o mare problema,se poate achizitiona o casa de marcat gen cea de la pompele de la benzinarii,manuale,stiti,care nu costa asa de mult

Foarte multe informatii despre tot ce tine de PFA,II, le gasiti aici:http://www.pfa.whd.ro/forum/viewtopic.php?id=1683
De asemenea,puteti pune intrebari si va veti lamuri .
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de cld Joi 17 Mar 2011, 9:15 am

da ismi ai dreptate.
sotul meu are intrep individuala cu norma de venit din 2009. e angajat cu carte de munca in alta parte.
platim impozit 16% din norma redusa , adica 645lei/an
si cass la salariu minim - am platit anul trecut o suta si ceva de lei nu mai stiu exact.
fiindca e la norma nu tinem contabilitate, nu avem casa de marcat.
cld
cld
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 48
Localizare : prahova
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 17 Mar 2011, 9:21 am

cld,nu se tine contabilitate,dar treb sa tii toate bonurile fsicale,chitantele,ca sa verifice fiscul cand depasesti 35000 lei,pragul de intrare la platitor de tva.sau ,poate ca este deja platitor de tva,si atunci,nu mai trebuie.
casa de marcat nu trebuie ,daca nu vinzi direct la populatie,deci,daca vinzi doar la firme;altfel,ITI TREBUIE CASA DE MARCAT,OBLIGATORIU!mare grija,ca se da amenda daca nu o ai,la vreun control de la fisc
---------------------------
Scris de ismi3ismi Astazi la 9:38 am
cld,PM-ul meu merge fff greu,am mesaje in curs de trimitere care stau acolo de mult timp...,uite aici:

PFA se incadreaza la categoria de operatori economici. OUG 28/1999 la art. 1 (1) preve ca ,,Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale,,
Conform OUG nr. 28/1999 serviciile de instalaţii, reparaţii şi întreţinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului sunt exceptate de la folosirea casei de marcat.
Astea le-am luat de aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .
Daca dai la cautare pe linkul de mai sus: casa de marcat ,gasesti linkuri care te duc catre acest subiect,si te vei lamuri.

sau aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
...cauta,sunt multe explicatii pe acest site [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] , la forum .poti pune si tu intrebari,si iti va raspunde un expert contabil.


Ultima editare efectuata de catre Giobsy in Joi 17 Mar 2011, 10:15 am, editata de 2 ori (Motiv : Unit mesaje postate succesiv.)
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 17 Mar 2011, 9:53 am

Mai fetelor. Din cate citesc eu pe aici voi sunte foarte documentate si tocmai de aceea eu am rugamintea sa ma lamuriti si pe mine (si poate mai sunt si alte fete in situatia mea). Eu stau prost cu matematica (in general cu capul) si m-am pierdut in procente si alte explicatii.
deci sa luam pe concret - Sunt Intreprindere individuala, ne platiroare de TVA, cu contabilitate in partida simpla, fara angajati, nu mai lucrez in alta parte, impozit platit pe venit net . Adica ce inacasez minus ce cheltui ramane o suma pe care eu anual o declara la fisc si la care platesc 16 % impozit.
Acum va rog sa-mi spuneti unde ar trebui sa merg cu declaratii si sa platesc si mai ales cat platesc la fiecare ghiseu
In cazul in care pentru a da un exemplu cat mai concret si aveti nevoie de o suma , hai sa spunem ca "eu" pe tot anul 2010 am castigat 80000 lei .
Cu speranta ca nu ma abat prea mult de la subiectul topicului si nici nu sunt prea pisaloaga (ca batutincap stiu ca sunt) va multumesc anticipat!
Revin deoarece pana am scris eu pomelnicul s-au mai facut postari.
Am retinut trimiterea catre locul de documentare dar totusi daca nu cer prea mult se poate sa ne dati aici 2-3 randuri cu o explicatie stricta pe exemplul de mai sus? Va rooooggggg!!!! pupi pupi

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de cld Joi 17 Mar 2011, 9:59 am

multumesc mult ismi!
o sa ma documentez mai bine!
cld
cld
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 48
Localizare : prahova
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 17 Mar 2011, 10:31 am

Silviamulte lucruri se schimba,si nimeni nu este instiintat in niciun fel(cica e obligatia fiecaruia sa ne documentam,asa incat,nu exista "nu am stiut")
Citeste aici:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

si aici:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Important,pe langa unde si cat platesc,este si "cand platesc" !


avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 17 Mar 2011, 10:44 am

ismi3ismi multumesc frumos. Esti o comoara la casa omului (si la forumul nostru)

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 17 Mar 2011, 11:27 am

Asa e! rade ,si sotul meu este de aceeasi parere,excluzand partea cu calcatul camasilor lui in numar cat mai mare,unde am restante intotdeauna,din cauza ca nu imi place sa calc. Smile .
Inscrie-te pe site-ul cu PFA si,vei primi pe mail, toate actualizarile legislatiei ,cu privire la PFA,in momentul cand acestea apar.
Multa bafta,in continuare!
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de feliciagl Joi 17 Mar 2011, 11:50 am

Ptr PFA, II care au activitati independente si nu sunt angajate in alta parte, in anul infiintarii trebuie sa se depuna la finante decl 260 in care declari un venit estimativ. La termenele de 15.03,15.06, 15.09,15.12 se platesc transele de impozit pe venit estimat cf deciziei de impunere.
Cu copie dupa decizia de impunere si dupa actele de la reg com se incheie un contract cu casa de sanatate si se plateste la termenele de 15.03, 15.06,15.09,15.12 - 5,5% din venitul estimat. Cei de la sanatate nu va intiinteaza ca aveti de plata sau ca trebuie sa incheiati contracte de asig de sanatate, au un protocol incheiat cu finantele si ei le transmit datele cu pfa sau if sau ii infiintate, abia dupa 5 ani( chiar daca intre timp va suspendati sau lichidati pfa-ul) va trimit instiintare cu ceea ce aveti de plata contrib sanatate+majorari+penalitati si mai au si dreptul de a va executa silit.
La pensii, la fel cu dosarul complet se incheie o declatie de asigurare (asta daca nu deja pensionare sau asigurate in alt sistem de pensii )pt 2011 contributia minima care poate fi platita este de 222 lei lunar, termen de plata 25 ale lunii urmatoare. In legea pensiei 230 din 2010(parca) este un articol un care se specifica ca pfa sau ii care au un venit anual brut mai mic de 8088 lei asigurarea in sistemul de pensii nu este obligatoriu. Eu am trimis pe cineva sa intrebe la biroul juridic la Galati la CAP si au spus ca este obligatoriu pt toata lumea, dar nu m-a multumit raspunsul lor verbal, astept sa iasa normele de aplicare si apoi voi solicita un raspuns in scris de la CNAP
Ptr anul urmator daca s-a depasit cifra de afaceri de 118000 insemna ca veti fi platitoare de TVA se depune pana pe 10 ian decla 070 cu modificarea vectorului fiscal.
Pana pe 25 feb se depune decl 392 la finante
Trimestrial pana pe 25 ale lunii urmatoare dupa ce se incheie trimestrul, pt cele platitoare de tva se depune decontul de tva
pana pe 15 mai se depune declaratia 200 de venit global cf inregistrarilor din reg jurnal de inc si plati.
Cam in luna februarie se primeste de la finante declaratia de venit estimativ pt anul in curs pe baza caruia se plateste imp pe venit si contrib la CAS si CASS pe anul curent.
Prin luna oct, nov finantele trimit decizia de impunere cu diferenta de impozit care mai e de achitat sau de restituit pentru anul din urma in baza declaratiei de venit global pe care ati depus-o pana pe 15 mai
Cu copia dupa aceasta ultima decl de la finante trebuie sa mergiti sa platiti la sanatate contrib pentru anul trecut: daca venit e mai mic decat salariul minin 5.5% din sal minim sau daca e mai mare 5.5% din venitul net obtinut
Mai trimiteti si voi un mesaj sa va scriu si cate ceva despre cheltuielile deductibile.(nu pot transmite mesaje succesive)
avatar
feliciagl
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 267
Localizare : galati
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 17 Mar 2011, 11:59 am

Foarte bune informatiile de la tine,Felicia! Multumim mult!
Pt pensii,e vorba despre aceasta lege,nu? [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de feliciagl Joi 17 Mar 2011, 12:27 pm

aveti grija cu cheltuielile(platile) care sunt deductibile si care nu.
Cheltuielile cu benzina nu sunt deductibile la pfa ,chiar daca aveti masina cumparata pe pfa sau doar contract de comodat (doar daca aveti masina mai mare de 3500 t)asta din mai 2009
Nu sunt deductibile cheltuielile doar in baza bonului fiscal ( din feb 2009)asa ca ori cumparati numai cu factura sau faceti decont de cheltuieli pentru bonurile fiscale, pe spatele lor scrieti datele de identificare ale pfa-ului ca sa poata fi considerate doc justificative.
Daca faceti achizitii de obiecte de inventar sau mijl fixe sa fie trecute pe factura birou (nu masa)etc sa se poata identifica cu usurinta ca foloseste activitatii pe care o desfasoara pfa.
Pt serviciile pe care vi le presteaza alta pfa sau pf trebuie incheiat contract, factura si chitanta ca sa fie deductibila cheltuiala.
Daca nu va descurcati cu deductibilitatea cheltuielilor ori va duceti la finante este un birou de asistenta contribuabili care va poate consilia ori cereti ajutorul unui contabil cand trebuie sa completati declaratia de venit global.
Asta ca sa nu aveti surpriza ca la un control de fond va considera cheltuielile nedeductibile si aveti de platit si impozit cu majorari si penalitati

avatar
feliciagl
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 267
Localizare : galati
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de flavia ana pop Joi 17 Mar 2011, 12:38 pm

Deja am ametit printre atatea prevederi legale!!! Ma intereseaza nivelul contributiilor ce trebuie platite statului.. Minim 220 pt pensii + sanatate inca
vreo 200 = aproximativ 420 ... plus 16% impozit pe profit, daca mai am... Se mai merita sa lurezi legal in tara asta???Statul ia cel putin jumate din ce castiga un artizan????
flavia ana pop
flavia ana pop
helper
helper

Numarul mesajelor : 16
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/03/2010

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de feliciagl Joi 17 Mar 2011, 1:13 pm

Da asta-i noua lege a pensiei nu stiam exact numarul ei, vad ca au aparut si normele de aplicare, le voi studia dar cred ca prin luna mai, sunt f curioasa de ce cei de la casa de pensii galati te obliga sa-ti faci contract cu ei daca ai venituri brute anuale mai mici de 8088, ca de la ei nu vezi banii inapoi ca se considera ca daca ai depus la ei declaratia de asigurare e vointa ta.
avatar
feliciagl
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 267
Localizare : galati
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de ikuta Vin 18 Mar 2011, 11:25 pm

Cum sa platesc 220 lei/luna adica 2640lei/an la pensii daca eu particip doar la targuri si nu castig intr-un an banii care ii platesc la sanatate ,pensii si impozit?
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de margelutamea Sam 19 Mar 2011, 3:23 am

Mie mi se pare aberant sa fie obligatorie plata la pensii..atata vreme cat nu vreau sa platesc si imi asum lipsa acelor ani pentru pensia mea (daca voi mai apuca-o) nu inteleg de ce ma obliga. shot
Hai ca la sanatate sa zicem ca mai poti beneficia de cate ceva inca de acum si e suma suportabila...desi oricum toti medicii de familie te trimit la cabinete unde se plateste...deci iar nu vad sensul zid
Cand mi-am facut niste analize anul trecut, inca nu eram PFA, eram doar co-asigurat al sotului meu si tot am platit analizele. Cica totusi am platit mai putin. O mare aberatie, pentru ca oricum ei cresc preturile suficient de mult, astfel incat reducerea aia este egela cu ZERO! pig
margelutamea
margelutamea
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 280
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/11/2009

http://www.margelutamea.ro

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de flavia ana pop Sam 19 Mar 2011, 11:59 am

E cineva care are PF si ne poate spune suma pe care o plateste la aceste sigurari? Aproximativ suma de bani pe care o plateste lunar pe darile la stat??
Ca si Klavinia consider ca trebuie conform Constitutiei sa am libertatea de a alege cel putin sistemul de asigurari de sanatate si de pensie, si daca nu vreau sa fiu asigurata e treaba mea...
flavia ana pop
flavia ana pop
helper
helper

Numarul mesajelor : 16
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/03/2010

Sus In jos

Deschidere intreprindere individuala sau PFA - Pagina 4 Empty Re: Deschidere intreprindere individuala sau PFA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB