Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

+47
anc@
danielabordei
zass007
danae
adec
adriuta
Uca
Miniona
Clio_Ela
tiana
corina corina
camelia-db
Larisa
stoy
FlorentinaA
doria
isunica
amnro
musetel
Bbruneta
mes
sunflowers
zylv
symos
tomari
pisi
iorgutza
Admina
diada
ismi3ismi
aurelia.c
Steluzza
Panea Laura
IrisT
Karina33
CAMICARA
diana_roxana
clodi
kla78
RalucaS
emmancita
Indra
arielas
geany
rosita
MagdaMarin
Dionisia
51 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de geany Mier 19 Oct 2011, 10:22 am

Da, rosita acea cusatura, setata in pas mare. In acest fel cusatura nu este in acelasi loc, ci teoretic sunt doi pasi si unul intre cei doi pasi. Tot acea cusatura mai este folosita pentru asa zisa broderie, insa in pas ceva mai mic.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de adriuta Lun 24 Oct 2011, 10:08 am

wow...hai ca ma prinde dimineata, am citit primele 2 capitole si am invatat multicele.Prin urmare:
Se pot pune numai 3 conuri chiar daca masina e prevazuta pt 4 sau 5? Am inteles ca unele preferati sa lucrati numai cu 3 pt economisirea atei, dar si pt o cusatura de inchidere mai buna.

surje sau varvarica este un surfilat pt voaluri, cum se face si ce features-uri trebuie sa aiba masina ca sa faci asa ceva? Cu alte cuvinte cum recunosc cand citesc datele despre o masina de surfilat daca are sau nu optiunea asta?

ca sa surjezi,trebuie o placuta cu o cusatura ingusta si noi trageam un pic si de material... atata am gasit si nu inteleg nimic din explicatia asta.

transport diferential ...la overlock ce este? . Este chiar atata de important si binevenit? cum se traduce transportul diferential in engleza? Cum recunoastem cand citim datele despre o masina daca aceasta optiune este inclusa sau nu.?

care e diferenta dintre overlock si coverlock? Aici ma refer exceptand ca una are o atza mai mult, altceva ce mai au in plus?

dar dintre uberdeckul cu coverlock ????

RIPLOCK 3 fire, OVERLOCK 4 fire, iar COVERLOCK 5 fire-am inteles sa traiti:)

ce sunt acele de 90? puteti pune un link cu acele de 90? Karina le-a laudat dar cum se recunosc.

In principiu cred ca o sa merg pe un Brother ca si masinuta de altfel. Fetele cu Merrylock -urile merg binisor? Sunteti multumite de ele?

Merci Merci scuze mii pt carul de intrebari dar astea nu le-am inteles desi am citit primele 2 cap cap-coada.

Spor la cusut si sper sa imi raspundeti care cum puteti. kiss
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 24 Oct 2011, 11:18 am

1) Da poti folosi si cusatura cu 3 ate (3 conuri) dar aceea e cusatura de finisare nu si de incheiere a produsului.
Depinde de la masina la masina.
Cea cu 5 ate 2 le foloseste pentru o cusatura asemanatoare cu cea de liniara pe fata iar pe dos face un lantic (acea cusatura incheie produsul) iar celelalte 3 ate doar finiseaza marginea.

Cusatura de finisare cu 3 ate.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cusatura de incheiere si finisare cu 5 ate.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Masinile cu 4 fire fac incheiere fara lantic separat.El vine cusut peste cusatura de finisare facuta cu 2 ate.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

2)Surjeul/sorjatul/varvarica este un survilat foarte ingust.
Unele modele o pot face doar regland latimea cusaturii si micsorarea pasului,iar altele schimband piciorusul si placuta de ac.
Acestea fiind accesorii care se cumpara separat ne fiind incluse in aceesoriile gratuite ale masinii.

3)Transportul diferential este o optiune a masinii (nu toate au) de a-si misca dintii/transportorul/feed dog/ in 2 directii diferite simultan in timpul coaserii.
Unii se misca inainte,ceilalti inapoi pentru a intinde corect materialul.

4)Overlock=este triplock/serger/masina de surfilat cu 2-3-4 fire

Coverlock=este cel cu 5 dar si uberul tot un coverlock este
Face cusatura plana pe fata materialului.
Eu stiu de cusatura coverstich ca fiind cea facuta de uber.Cea de la tivul tricourilor de ex.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

5)Karina vorbeste de ace normale de masina de cusut de 90 grosime.Majoritatea masinilor de surfilate de la noi folosesc ace care se folosesc in mod normal la masinile liniare casnice.
Eu sunt aia mai ciudata carea m-am pricopsit cu un triplock cu ace mai speciale de pilite si de o lungime mai speciala. zid


P.S.

Si mai sunt masini combinate de surfilat si de acoperire.Adica masina de surfilat si de facut tivuri (uber) intr-una singura.
Se demonteaza niste capace/piese cand se face schimbarea de la una la alta.
Nu doar schimbi un buton si gata.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Lun 24 Oct 2011, 11:24 am, editata de 1 ori (Motiv : P.S.)

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de musetel Lun 24 Oct 2011, 4:51 pm

Magda, merci şi din partea mea pt explicaţii. Smile
Apropo de maşinile combinate. Înainte să-mi comad triplockul, am trecut pe la un nene care avea maşini de vânzare - reprezentant Brother in TM. El mi-a zis că dacă nu am cunoştinţe de mecanică (temeinice) nu îmi recomandă o maşină combinată.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 24 Oct 2011, 5:20 pm

Asta cam asa e

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de adriuta Mar 25 Oct 2011, 2:41 am

Iti multumesc Magduta enorm de mult pt timpul alocat si sa stii ca ai stofa de profa. pupi Asa bine ai explicat, merci mult. Azi am fost la un store si am dat tarcoale la un Brother... Twisted Evil

Apropos de masinile astea super sofisticate si cu o gramada de functii. Is copil crescut in petece si dintr-un triploc (da din ala cu 3 papiote)am vazut ca ieseau pardesie si paltoane de puteau concura oricand cu marile case de moda. Ca si calitate ma refer. Alea da croitorese...ele au fost si vor ramane idealul meu in materie.

Stia ce vb nenea acela musetel.

Editez ca am vesti!!!
In cateva zile o sa am un fratior beat , adica pot spune ca fratiorul meu o sa aibe alt fratior. Ha ha Laughing fratior, adica frate = Brother. Masinuta mea de cusut e tot Brother. Da, rock am comis-o am ordonat Brother 1034 la 198$, si imi vine in cateva zile, o saptamana. Am 90 de zile posibilitatea de return cu banii inapoi fara comentarii daca nu-s multumita de ea. Eu sper sa nu ajungem acolo. Am ales ca urmare a discutiilor voastre, a reviewsurilor de pe net, si dupa buget. N-am vrut sa ma aventurez la ceva f scump, am mai avut lucruri de la Brother si sunt ff multumita de ele. Consider ca pt banii platiti, pt cunostintele mele si necesitatile mele in materie de croitorie este cea mai buna alegere.

Va multumesc mult pt. ca ati scris experienta voastra si sfaturile voastre aici, ii multumesc in special Magdutei inca o data pentru efort si o sa mai dau pe aici cu siguranta strigand help...sper sa gasesc usa deschisa lol!
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de aurelia.c Joi 27 Oct 2011, 2:25 pm

Am si eu o intrebare: voi la triplock adaptati ata in functie de culoarea tesaturii ? Ca eu pana acum am folosit aceeasi ata (gri) la tot ce am facut. E adevarat ca e pe dos, si nu se vede, da stiu eu si parca nu-mi da pace. Mi-as lua alte cateva culori, macar chiar daca nu folosesc aceeasi nuanta sa fie cat de cat culoarea... Da r ma cam speria ideea de a sta de fiecare data sa insir firele, care pe unde ii e locul.
Auzisem o idee, cum ca as putea sa nu o scot pe cea veche, doar tai de langa con si o leg de noul con. Dar nu stiu ? Trece ok nodul ala prin toate lacasurile ? Voi cum faceti? Infirati de fiecare data ata, sau aplicati metoda cu noduri?
aurelia.c
aurelia.c
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 305
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 20/11/2010

https://cevrajiamaifacutnevastamea.wordpress.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de danae Joi 27 Oct 2011, 2:46 pm

Aurelia, se face nod si nodul este mic. Trece peste tot nu trebuie sa infilezi mereu.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de diada Joi 27 Oct 2011, 2:51 pm

aurelia.cranta a scris:Am si eu o intrebare: voi la triplock adaptati ata in functie de culoarea tesaturii ? Ca eu pana acum am folosit aceeasi ata (gri) la tot ce am facut. E adevarat ca e pe dos, si nu se vede, da stiu eu si parca nu-mi da pace. Mi-as lua alte cateva culori, macar chiar daca nu folosesc aceeasi nuanta sa fie cat de cat culoarea... Da r ma cam speria ideea de a sta de fiecare data sa insir firele, care pe unde ii e locul.
Auzisem o idee, cum ca as putea sa nu o scot pe cea veche, doar tai de langa con si o leg de noul con. Dar nu stiu ? Trece ok nodul ala prin toate lacasurile ? Voi cum faceti? Infirati de fiecare data ata, sau aplicati metoda cu noduri?

da, da, neaparat ate la culoare, de ex daca faci colanti se vede urat la cusaturi, la fel si la malete. Atele se schimba foarte usor: tai ata de la con si o innozi pe care vrei sa o pui acolo. Tragi de ata, ultimile 2 ate trec chiar cu nod prin ace, la acele de sus trebuie taiata ata la nod sa nu rupa acul.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de aurelia.c Joi 27 Oct 2011, 3:21 pm

Multumesc, asa o sa fac.
Eu pana acum nu am folosit niciunde doar cusatura tripplocului, intotdeauna baza era liniara, triplock faceam numai sa nu se desire, pe langa cusatura dreapta de la liniara... Chiar si la materiale elastice, la fel am facut, deci de vazut nu le vedea nimeni, in afara de mine...
aurelia.c
aurelia.c
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 305
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 20/11/2010

https://cevrajiamaifacutnevastamea.wordpress.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de rosita Joi 27 Oct 2011, 3:53 pm

Aurelia, eu am avut pana acum doar ata bej si neagra pentru triplock. Bineinteles ca am cusut materiale in mai multe culori, dar foloseam ca si ata la surfilat ce se potrivea mai bine dintre cele doua. De curand am inceput sa folosesc ata rosie. Si la mine, de baza e tot liniara, deci doar eu stiu ce culoare are surfilatura Smile
Si eu schimb ata la triplock innodand capetele de ata, dar am observat ca mai bine nu trec nodul printre capacele care tensioneaza ata, ci il iau cu mana si il trec pana trec de capacele. Am grija dupa aia sa ghidez noul fir printre ele.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de zass007 Vin 28 Oct 2011, 12:21 pm

buna tuturor ! Eu sunt noua pe aici . Am o problema cu overlockul meu.
e un Dragonfly cu 5 ate si nu are carte tehnica .Nu reusesc sa ii pun atele avand foarte multe gaurele. Ma poate ajuta cineva cu o schema pentru punerea atelor ? Va multumesc !!!!!
zass007
zass007
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/10/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de geany Vin 28 Oct 2011, 12:27 pm

Bine ai venit! De regula masinile au in interior undeva schita cu infirarea masinii.

Uite link a pus Magda o schita pentru masina in 4 fire. Poate iti este de ajutor pana gasesti altceva.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de zass007 Lun 31 Oct 2011, 1:38 pm

va multumesc mult de tot !!!!!!
zass007
zass007
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/10/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de danielabordei Lun 31 Oct 2011, 8:07 pm

Buna! Am gasit prin boxa mamei un triplock (am aflat de la voi ca se cheama asa). Era vai de el, prafuit, fara ate. Am gasit (tot de la voi) o poza unde arata cum se baga atele si, urrrraaaa, am reusit sa-l fac sa coasa. Vreau sa stiu mai multe despre el. Daca are cineva asa ceva va rog sa ma lamuriti mai bine! Merci
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
danielabordei
danielabordei
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 46
Localizare : buzau
Data de inscriere : 23/09/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de zass007 Lun 31 Oct 2011, 10:08 pm

inca nu am umblat cu el ca sa pot sa va impartasesc din experienta mea .Al meu e cu 5 ate dar voi incerca sa il folosesc cu patru .Pe urma va spun tot ce stie sa faca . Din cate am inteles eu ,taie materialul si il festoneaza. si cred ca este suficient pentru o astfel de masina !
zass007
zass007
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/10/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de anc@ Joi 10 Noi 2011, 10:01 pm

Buna!!am vazut pe ebay.uk masini overlock,sunt de incredere?
Mai am cateva nelamuriri,dar mai intai citesc capitolele si apoi vin aici cu intrebari,daca nu gasesc raspuns...


Ultima editare efectuata de catre anc@ in Joi 10 Noi 2011, 10:45 pm, editata de 2 ori (Motiv : sters poza,adaugat scris)
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de rosita Joi 10 Noi 2011, 10:34 pm

Anc@ am dat si eu o cautare. Cred ca am identificat anunturile care au pozele puse de tine, si ambele vand manualele masinilor respective, scrie chiar in titlu. Si ca sa nu fie niciun dubiu, in descriere e specificat ca masinile nu sunt incluse in oferta Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de anc@ Joi 10 Noi 2011, 10:39 pm

Ai dreptate Rosita rade (am ras de una singura)m-am pus sa caut despre aceste masini,am inceput sa citesc si capitolele si eram asa pusa pe cautat ca nici nu am citit -multumesc...
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de rosita Joi 10 Noi 2011, 10:47 pm

Anca, te-ai fi ales cu un manual de toata frumusetea! Si mai scria ca e si nereturnabil! Spor la cautat Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de anc@ Joi 10 Noi 2011, 10:51 pm

rade rade da asai...
Multumesc...
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de adriuta Vin 11 Noi 2011, 1:38 am

Hai ca vin si eu cu update referitor la jucaria mea. Brother 1034D. O iubesc, este perfecta si pretul mi se pare intr-adevar extrem de bun. Calitatea carcasei, a plasticului este f buna, metalul mi se pare a fi de buna calitate si desi eu recunosc ca eram putin speriata de ea m-am obisnuit ff repede, in sensul ca este usor de utilizat. Are 22 de tipuri de functii, increteste, coase perle, elastic, face cusaturi decorative, suporta materriale fine si groase, face cusatura aia rulata si multe altele. Ideea cu inodatul atei mi se pare EXCELENTA si extraordinat de utila. Fiind o masina foarte cumparata veti gasi pe youtube fff multe tutoriale pe care eu le-am gasit extrem de ajutatoare.
Deci pentru noile doritoare eu o recomand cu incredere si n-am sa fac asta doar pt ca e alegerea mea ci pt ca eu o iubesc pur si simplu.
Incercati sa pastrati culori neutre, griuri, crem, bej in asa fel incat sa nu le schimbati, sau puteti merge pe varianta crem pt culori deschise si gri pt culori inchise.
Pe scurt, eu cred ca merita toata atentia si reviews-urile pozitive o confirma. Calitate, pret bun si usor de manuit.
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de geany Vin 11 Noi 2011, 11:55 am

Cred ca ar trebui sa fim platite pentru reclama pozitiva pe care o facem cu atata incredere cand punem mana pe un produs de care suntem multumite.

In alta ordine de idei, adriuta, sa ai parte de masina si sa cosi cu spor. Stiu ce inseamna sa cosi cu o masina buna, deci iti inteleg entuziasmul. Sa o stapanesti sanatoasa!

As vrea totusi sa mai adaug o completare. Majoritatea fetelor noi in ale cusutului se intreaba de tivul aceala frumos de la rochiile de seara; sureje; surfilatul ala marut. Ce vreau sa spun este ca acea cusatura este defapt cum o descrisese candva Mihaela T si anume:
- La masina liniara marginea se indoiaie 1-2 mm. spre interior (ca la tivul clasic doar ca foarte ingust), apoi se trece cu o cusatura de acoperire, peste sa acoperi acea margine cu o cusatura zig-zag in pas mare(maxim) si des(intre 0-1)
- La masinile de surfilat, cu mai multe programe, aceasta cusatura se numeste tiv rulat ingust, care face aceeasi operatie mai sus amintita, doar ca toata treaba o face masina; trebuie schimbata o placuta (in cazul meu) si programul de rigoare. Cusatura se realizeaza in doua fire.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 13 Noi 2011, 4:30 pm

danielabordei a scris:Buna! Am gasit prin boxa mamei un triplock (am aflat de la voi ca se cheama asa). Era vai de el, prafuit, fara ate. Am gasit (tot de la voi) o poza unde arata cum se baga atele si, urrrraaaa, am reusit sa-l fac sa coasa. Vreau sa stiu mai multe despre el. Daca are cineva asa ceva va rog sa ma lamuriti mai bine! Merci
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

Ce vrei sa sti despre el?
E un triplock simplu care te ajuta mult cand ai nevoie de surfilat.
Stie doar sa surfileze si atat. wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de oana_007 Joi 17 Noi 2011, 1:31 pm

Buna fetelor

Am si eu mare nevoie de ajutor. Imi tot da tarcoale ideea sa imi iau si eu o masina de surfilat. Acum partea grea este sa aleg intre Brother 1034D si Merrylock 2040 (mai scumpa doar cu 150 lei). Eu as inclina catre Merrylock... Acasa am o masina liniara Brother de care sunt f multumita si daca aceste masini fac acelasi lucru as merge tot pe Brother. In manual, Marrylockul pare mai desteapta.
De aceea va rog din suflet sa ma sfatuiti.... Care masina este mai buna din punct de vedere tehnic? Care este mai capabila?

Astept raspunsurile voastre.
Va pup kiss
oana_007
oana_007
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 138
Varsta : 44
Localizare : romania, bucuresti
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 11 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB