Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

+47
anc@
danielabordei
zass007
danae
adec
adriuta
Uca
Miniona
Clio_Ela
tiana
corina corina
camelia-db
Larisa
stoy
FlorentinaA
doria
isunica
amnro
musetel
Bbruneta
mes
sunflowers
zylv
symos
tomari
pisi
iorgutza
Admina
diada
ismi3ismi
aurelia.c
Steluzza
Panea Laura
IrisT
Karina33
CAMICARA
diana_roxana
clodi
kla78
RalucaS
emmancita
Indra
arielas
geany
rosita
MagdaMarin
Dionisia
51 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de sybex Joi 17 Noi 2011, 1:34 pm

Foarte buna intrebarea ta. Si eu astept raspunsul.
Multumim!!!
sybex
sybex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Data de inscriere : 10/12/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de rosita Sam 19 Noi 2011, 10:24 pm

Pun si eu o intrebare aici, poate stie cineva ce si cum.
Azi coseam la triplock de zor, si am surfilat mai intai un jerse mai plin pe care surfilatura a iesit perfect. Apoi am trecut la un material mult mai subtire, tot tricot ceva gen milanez, iar cusatura arata ca si cand cutitasul taia prea mult din material, practic ramanea spatiu intre marginea materialului si marginea exterioara a surfilaturii.
Cand am trecut sa lucrez pe milanez am reglat diferentialul, in rest nimic. Stie cineva de ce era surfilatura mai lata decat marginea materialului? Mi se pare cam anormal...
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de geany Sam 19 Noi 2011, 10:32 pm

Eu cred ca datorita faptului ca fiind mai subtire materialul, piciorusul nu-l presa suficient, asa ca dupa taiere materialul se strangea, iar lantul de surfilat era prea mare(lat) pentru marginea ramasa. E doar o supozitie.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de rosita Sam 19 Noi 2011, 10:39 pm

Geany, posibil, dar ma gandesc ca regland diferentialul se ajustase problema presiunii piciorusului? Oricum, cred ca e greu de diagnosticat ciudatenia Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de geany Sam 19 Noi 2011, 10:42 pm

La masina mea am trei variante de reglat programul. Pt. material subtire, normal si gros. De-asta spun ce-am spus. Materialul fiind elastic, e normal ca dupa taiere sa se stranga, daca tu spui ca era foarte subtire, nu doar grosimea a fost altfel, ci si structura materialui.

geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de Bbruneta Dum 20 Noi 2011, 10:24 am

Buna,
Voi unde ascutiti cutitele?
Bbruneta
Bbruneta
helper
helper

Numarul mesajelor : 18
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 13/03/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de oana_007 Dum 20 Noi 2011, 7:28 pm

oana_007 a scris:Buna fetelor

Am si eu mare nevoie de ajutor. Imi tot da tarcoale ideea sa imi iau si eu o masina de surfilat. Acum partea grea este sa aleg intre Brother 1034D si Merrylock 2040 (mai scumpa doar cu 150 lei). Eu as inclina catre Merrylock... Acasa am o masina liniara Brother de care sunt f multumita si daca aceste masini fac acelasi lucru as merge tot pe Brother. In manual, Marrylockul pare mai desteapta.
De aceea va rog din suflet sa ma sfatuiti.... Care masina este mai buna din punct de vedere tehnic? Care este mai capabila?

Astept raspunsurile voastre.
Va pup kiss

M-am mai uitat pe diverse site-uri cautand mai multe detalii si astfel am dat peste modelul de la Brother BROTHER M3034D (1/2 ace si 3/4 fire). Poate face cusatura lantisor (pt materiale elastice), transport diferential, reglarea presiunii piciorusului presor, piciorus pentru tiv invizibil si dispozitiv de surje incluse.

V-as ruga pe cele care va pricepeti sa imi spuneti daca acest ultim model la care m-am oprit este mai complex decat Marrylock 2020. Nu as vrea sa dau 400 lei in plus pentru acelasi lucru...

Multumesc mult si astept comentariile voastre!
oana_007
oana_007
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 138
Varsta : 44
Localizare : romania, bucuresti
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de Miniona Mar 22 Noi 2011, 12:39 am

fetelor aveti careva- Masina de surfilat BROTHER M1034D ? vreau sa imi cumpar zilele viitoare si as vrea o parere....Smile
Miniona
Miniona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 157
Varsta : 36
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de Karina33 Mar 22 Noi 2011, 5:24 am

silviasimon88 a scris:fetelor aveti careva- Masina de surfilat BROTHER M1034D ? vreau sa imi cumpar zilele viitoare si as vrea o parere....Smile

zid O fi tare dimineata pentru mine, nici cafeaua n-am apucat s-o beau, dar parca chiar asa sa pui intrebari despre ce s-a discutat fix pe pagina asta pe care scrii mi se pare aiurea!

ON: am avut modelul 1034 cu mai mult de 10 ani in urma, acum am 3034 si-si fac treaba bine.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de musetel Mar 22 Noi 2011, 2:56 pm

Fetele, am o intrebare, sa ma lamuresc si eu. Am luat ata pufoasa si am pus-o pe triplock.
Dar se pune pentru toate 4 "iesirile"? Sau doar pentru cele 2 care ajung dedesupt (adica nu in ace)... Scuzati lipsa terminologiei de specialitate.

Eu am avut doar 2 conuri, si le-am pus pe traseul de dedesupt. Iese foarte bine. Ar trebui puse si la ace?

Merci fain,
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de Miniona Mar 22 Noi 2011, 3:57 pm

Karina33 a scris:
silviasimon88 a scris:fetelor aveti careva- Masina de surfilat BROTHER M1034D ? vreau sa imi cumpar zilele viitoare si as vrea o parere....Smile

zid O fi tare dimineata pentru mine, nici cafeaua n-am apucat s-o beau, dar parca chiar asa sa pui intrebari despre ce s-a discutat fix pe pagina asta pe care scrii mi se pare aiurea!

ON: am avut modelul 1034 cu mai mult de 10 ani in urma, acum am 3034 si-si fac treaba bine.

imi cer scuze pt asta , dar eram in graba si nu am mai citit ce scria mai sus....
Miniona
Miniona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 157
Varsta : 36
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de danae Mar 22 Noi 2011, 4:48 pm

Eu ata pufoasa pun doar pe traseul spre graifer. La ac pun ata normala, la con.

Edit ca am uitat sa spun ca eu am triplock metalotehnica. Nu am prea lucrat la el, dar sunt foarte multumita. Gabaritul e depasit, dar asta e.


Ultima editare efectuata de catre danae in Mar 22 Noi 2011, 4:49 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Bun gasit!

Mesaj Scris de aidil Lun 28 Noi 2011, 11:46 am

Buna fetelor!
Va salut pentru prima data si va multumesc pentru sfaturile si info transmise de voi.
Va urmaresc de ceva vreme si de ieri m-am inscris; imi place aceasta comunitate, imi plac ideile voastre, creatiile voastre, sper ca din cand in cand sa va pot fi si eu utila.
Mama m-a invatat croitorie de dama de cand eram copil, am lucrat doar pentru mine, din cand in cand si mai mult ajustari, modificari, perdele etc, mai rar cate o rochie pentru mine si mai des pentru fiica mea.
Am o masina de cusut simpla, Brother LS2125-excelenta, dar cu limitele ei. Visez de mult la un triplock/overlock. Le-am vazut doar in poze, nu am idee cum functioneaza dar stiu cum arata cusatura obtinuta. Pare cum spuneti toate, mai mult decat util.
Am multe info de la voi - multumesc inca o data - insa as dori sa stiu daca are cineva Modelul Brother M4234D, si ce parere are despre el.
Numai bine,
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de Larisa Lun 28 Noi 2011, 8:17 pm

Bine ai venit Aidil, eu am triplock-ul Brother 4234D sunt mutumita de ea, pana acum am facut cusatura serje si am surfilat cu 2 ace,4 ate. Imi place mult cum merge si e foarte utila la casa omului. Ce ma deranjeaza la ea e pana o reglez din tensiuni ca sa fie cusatura estetica si sa arate cum trebuie, imi ia cam mult, dar ma gandesc ca e din cauza ca inca nu m-am familiarizat cu ea, o am de vreo 3-4 luni daca nu ma insel si nu prea am cusut cu ea ca sa o stapanesc mai bine, dar dupa ce reusesc sa o reglez e super, merge struna. Daca e sa recomand o masina de surfilat cu siguranta o recomand pe aceasta.
Larisa
Larisa
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 164
Localizare : Satu Mare
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de aidil Joi 01 Dec 2011, 7:44 pm

Multumesc Larisa. Cred ca oricine are nevoie de putin timp pana se obisnuieste fie cu masina de cusut, fie cu alte tipuri de masini. Cu vechea masina de cusut, Nicoleta parca era, foloseam un truc. Indata ce obtineam modelul de cusatura dorit, il adaugam la colectie. Adica aveam o fasie de material, un bumbacel mediu grosime, pe care cuseam cativa centimetri si alaturi scriam cu un pix ce reglaje efectuasem. Cand aveam nevoie de o cusatura decorative, scoteam colectia din cutie, cautam modelul dorit, potriveam reglajele dupa notite si apoi incercam. Uneori mai trebuiau mici ajustari, dar aveam un start bun. Sper sa tine si la triplock.
Toate cele bune va doresc.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de phoebe_tb Joi 01 Dec 2011, 9:26 pm

Buna fetelor,eu sunt mai noua e aici.
Foarte multa informatie utila pe acest forum si va multumesc ca m-am luminat in privinta acestor masini de surfilat si de acoperire...insa am o intrebare daca ma poate ajuta cineva.Am citit toate paginile acestui subiect si la un moment dat Larisa a pomenit de o ata ca de silicon care ar face tivul buclat la rochite din voal.Si eu imi doresc sa fac asa ceva dar nu stiu daca e nevoie de o masina speciala(una din masinile mentionate in acest topic) care sa poata efectua acest tiv si ce ata este mai exact.Daca ma puteti ajuta multumesc mult de tot.O zi buna si bafta tuturor fetelor in ceea ce fac.
phoebe_tb
phoebe_tb
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de aidil Mier 07 Dec 2011, 7:15 am

Buna dimineta tuturor,

Phoebe, eu as gasi ata cea speciala de silicon si pur si simplu as incerca cu ce am, adica doar cu masina de cusut. Daca iese e bine, daca nu, ai mai aflat ceva. De ex, eu am reusit un fel de surje la tivul rochitei pentru serbarea fiicei mele (satin, saten nu stiu exact), folosind cusatura in zig zag reglata marunt, indoind foarte putin din marginea materialului si in acelasi timp intinzand putin. Am fost multumita de rezultat. Daca gasesc ata de silicon voi incerca si iti spun.
Revenind la triplock, ieri am vizitat reprezentanta Brother si am vazut toate aceste masinute speciale. Ma cam hotarasem la modelul Brother 3034, insa nu il mai au, dar mi l-au recomandat cu mare caldura pe fratel lui mai mare, Brother 1034, care se spune ca face fix acelasi lucru! Intre timp, a mai venit cineva si a spus despre ultimul model, Brother 4234 ca, spre deosebire de cele doua, acesta poate coase si numai cu doua fire. Stie cineva ce fel de cusatura este cea cu doua fire realizata de triplock, e cumva acea cusatura lantisor? Peste cateva zile merg iarasi l ei si ii mai intreb.
Multumesc pentru sprijin si toate cele bune!
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de arielas Mier 07 Dec 2011, 1:28 pm

Ai cautat pe you tube? Daca da imi cer scuze, dar eu asta am gasit si cred ca-ti raspunde la intrebari. Ai partea 1 si partea 2 in care-ti prezinta masina.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de aidil Mier 14 Dec 2011, 7:10 pm

Buna seara tuturor,

Phoebe, am mai citit din sfaturile fetelor cu experienta si am incercat si eu o varianta a acelui tiv care ne-a vrajit pe toate. Am reusit "o varianta" cu zig-zag marunt (la masina liniara), am indoit cam 3 mm din marginea materialului si am introdus in tiv guta (fir pt pescuit) fina. Am cusut incet si cu atentie, sa nu lovesc firul cu acul, am intins materialul in fata si in spatele acului, si cred ca a iesit destul de bine rochita de serbare; desigur, merge doar la cloch, scuze daca stiai deja. Altfel spus, pana voi avea triplock, ma descurc asa.
Multumesc mult celor care au explicat pe parcurs cum se obtine acest tiv, variata la masina liniara sau triplock.
Numai bine.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de aidil Joi 12 Ian 2012, 5:20 pm

Am si eu o problema cu masima overlock - Brother 4243 - si anume, dupa ce am surfilat si imbinat diverse si a functionat perfect pe reglajele standard, brusc s-a dereglat, fara nici un zgomot. Oricat am incercat sa reglez tensiunea din ate a fost in zadar. Pur si simplu nu inteleg ce are. Am infilat de cel putin 10 ori cap-coada si tot nimic. Cusatura arata de parca tensiunea atei de la graiferul inferior ar fi foarte slaba si de la cel superior foarte tare, iar daca le stabilesc alte valori, parca nici nu as modifica ceva.
Are cineva idee ce ar putea fi? Multumesc.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de Karina33 Joi 12 Ian 2012, 5:30 pm

Vezi sa nu fi intrat vreo scama intre discurile de tensionare.
Sau incearca sa schimbi toate atele, pe rand, poate ii dai de cap. Mai ales ca am inteles ca-i noua bijuteria...
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de aidil Vin 13 Ian 2012, 4:27 pm

Multumesc, Karina. Am vazut aseara rapunsul tau, dar nu am mai avut timp sa verific masina.
Astazi insa, la prima ora, am inceput sa o inspectez prin toate partile, cu lanterna in mana. Mi s-a parut ok, asa ca am decis sa mai incerc o ultima infilare, si surpriza, a functionat perfect din prima, cu reglajele standard.
O fi ea o bijuterie, da' e una capricioasa!
In fine, dupa ce am terminat astazi de croitorit, am urmat recomandarile fetelor mai cu experienta si am curatat si uns bine ambele masinute, ca la urmatorul proiect sa fie pregatite. Cine stie cum imi mai trece vreo idee si brusc vreau sa cos!
Toate bune.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de Panea Laura Dum 15 Ian 2012, 12:19 pm

Buna fetelor,
Am dereglat, din nouuuu, triplock-ul. Exact cand sa termin o bluzita s-a gandit sa se deregleze. Am reglat tensiunea dupa manual, l-am curata, dar tot nu vrea sa isi revina. Pun si o poza poate va dati voi seama ce poate sa aibe. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sa nu uit sa precizez ca dupa ce s-a dereglat ata de la acele de sus s-a rupt de cateva ori, cand la un ac cand la altu. M-am gandit sa-l si ung, poate ajuta.
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de Admina Dum 15 Ian 2012, 12:24 pm

Ai incercat sa schimbi ata si sa reinfirezi atele? Si eu a sugera sa surfilezi doar in 3 fire, sa folosesti pentru imbinare cusatura in 4 fire. Pe unele materiale e mai greu de setat tensiunea buna in 4 fire.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de Panea Laura Dum 15 Ian 2012, 12:31 pm

Multumesc Admina, buna idee, la asta nu m-am gandit.
Am sa reinfiletez atele am umblat dor la tensiune, sa ung masina si sper sa fie ok.
flower


***************************************************

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Sam 21 Ian 2012, 10:49 pm, editata de 2 ori (Motiv : Separat capitole)
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(3) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(3)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB