Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 EmptyIeri la 10:18 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Conserve pentru iarna (2)

+58
ivanoiuadela9
fiordaliso
tinap
MagdaMarin
eliya
stejara
mimiady63
micheline
IOANA 80
anamaria021a
Dorulet
bela gio
elena_florescu
iuliana72
ismi3ismi
rosita
emma90
lennny
Cristina_Ionela
annamaria26985
myky7robc
RamonaM
melus
silvisor
kmn
ALICET
mariaz_09
fizicuta
cocav
Gabiuta
adelina24
margot
ghita
bubu85
mykya
Admina
canadianca50
vyky2010
dorina64
monatibi
SilviaDumitrescu
ionela stefan
CCristinaC
irish05
valentinadof
julix_2007
Giobsy
ikuta
Uca
diada
Karina33
firicel
diblaru maria
ema
ileana cosanzeana
corina corina
AlinaJ.Bijoux
MihaelaT
62 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de mimiady63 Lun 09 Iul 2012, 3:39 pm

Si eu pun verdeturi in cutiute cu capac sau tocate in pungi in strat subtire din care rup bucatica cat imi trebuie.
mimiady63
mimiady63
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 401
Varsta : 60
Localizare : Romania jud.HD
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de canadianca50 Lun 09 Iul 2012, 6:34 pm

le pui asa crude Corina ?
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de stejara Lun 09 Iul 2012, 6:49 pm

Dorulet, de cand pana cand sare in congelator?Eu mararul il pun in borcane cu sare, si le dau la beci,pastaile le-am pus anul asta si la borcane, oparite, si cu apa lor, si la pungi,mazarea am pus-o asa cruda,in pungute, am facut portii cat stiu ca se consuma la o masa,in toamna voi pune morcov, ardei copti, vinete,conopida,pana atunci fructele le pregatesc dulceata, am facut de nuci asa cum am spus si de coacaze rosii( le-am luat din gradina)de rest nu-mi permit, preturile fiind prea mari, astept cu rabdare toamna sa fac dulceata si magiun de prune.
stejara
stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 53
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de canadianca50 Lun 09 Iul 2012, 7:24 pm

ce legume se pun crude la congelator?
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de stejara Mar 10 Iul 2012, 9:46 pm

Ce legume?Toate le poti pune in pungute mici,iti faci tu portii cat stii ca folosesti la o mancare, sa nu dezgheti mai mult decat trebuie, caci nu re recongeleaza, nu e indicat!Anul aces5ta am de gand sa pun si boabe de porumb oparite si racite, apoi scurse de apa,voi face si amestec mexican de legume si voi pune la congelat.
Va urez spor!
stejara
stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 53
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de canadianca50 Mier 11 Iul 2012, 6:21 pm

deci le oparesc le trec prin apa rece apoi le scurg si le portionez pentru congelat ?
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de Dorulet Mier 11 Iul 2012, 6:38 pm

Stejara,nu pun multa sare,doar atat cat sa stea verde si crud mararul.Si sta,iti garantez,si cu zahar si cu sare,nu ingheata,nici nu isi schimba gustul.In rest acum incep sa pun inele de dovlecel,cubulete de dovlecel pentru pane si pentru tocanite.Sunt chestii pe care le fac de zeci de ani.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4798
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de eliya Mier 11 Iul 2012, 9:15 pm

ce harnice sunteti.bravo.eu am pus la lada doar pastai,dovlecel razuit pentru chiftelute (dulci si sarate)si loboda dar am recuperat cu compotul de visine,de pere,cu dulceata de visine si gem de zarzare(cu samburi) si astept sa se faca recolta in gradina .ne-am apucat de sapat in curte pentru beci asa ca la anul o sa am mai mult loc de depozitare.spor la conservat.
eliya
eliya
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 36
Localizare : constanta
Data de inscriere : 28/09/2011

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de stejara Mier 11 Iul 2012, 9:26 pm

Eu cand am spus fara sare in congelator ma refeream ca daca se sparge din greseala vreo punguta si nu esti pe faza, te poti trezi ca strici congelatorul, oricum sper sa nu se intample!
Anul asta vreau sa fac dulceata de pepene galben,de dovleac, si sa vedem ce idei imi mai vin pe parcurs, si vi le voi impartasi si voua!
La capitolul ceaiuri pentru zilele friguroase ale iernii, stau bine!Am cules tei, coada soricelului, menta, musetel trebuie sa cumpar, nu am de unde culege si de pe ses nu am incredere,voi strange curand si matase de porumb, am si o punguta de codite de cirese in amestec cu visine,pana la toamna vreau sa ma aprovizionez serios!
stejara
stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 53
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de canadianca50 Joi 12 Iul 2012, 7:25 pm

Eu am facut dulceata de afine si am pus jumatati de caise sterilizate cu zahar in borcane capsate sa le am la prajituri Si am mai pus fasole verde in sticle de plastic Sticla sa fie uscata pastaile sa aiba neaparat coditele la ambele capete deci sa nu fie curatate sau rupte , se pun in sticle se infileteaza si gata , fara apa fara sare fara nimic Anul trecut am pus asa frunze de vita de vie si am si acum o sticla parca pusa acum Am mai cumparat de la piata menta , soc , le-am uscat sa le am la ceai iar de la ciresele mancate am adunat coditele .
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de irish05 Joi 12 Iul 2012, 8:13 pm

inseamna ca pui doar pastai subtiri. fasolea lata n-ai cum s-o pui la sticla de plastic.... nu?
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de ema Joi 12 Iul 2012, 10:03 pm

Canadianca, si fasolea conservata asa chiar tine? Nu mucegaieste? Fierbe?
Nici nu stiu ce sa te intreb E prima data cand aud
Eu o pun cruda, curatata de capete si rupta bucati potrivite, in pungi de nailon la congelator Fierbe ceva mai greu dar e buna
La borcane am incercat si a fermentat de fiecare data
Am inceput sa pun castraveti cu otet si zahar (mai demult daduse una din fete o reteta pe aici) sterilizati in baie de aburi
Am pus visine cu zahar si conservant pentru prajituri (mie nu-mi plac dar pun ca sa-mi caut de treaba) Am facut niste dulceturi din acelasi motiv Am pus frunze de vie cu sare si ceva zarzavat la congelator.
Maine daca nu e moale intru in gradina si scot ceapa Mi-e sa nu crape de la ploaia de azi
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de canadianca50 Vin 13 Iul 2012, 7:41 pm

Irish da pun fasole numai din aia subtire galbena si verde dar atentie sticla sa fie perfect uscata si fasolea sa aiba capetele , incearca o stica de juma de litru si vezi .EMA poti pune frunzele de vita de vie tot asa in sticle uscate si frunzele uscate [le culegi pe soare ]Azi am pus si eu castraveti in borcane de 800 gr si am pus cite 3 aspirine in loc de conservant sa nu le lase sa fermenteze .Nu mucegaieste fasolea !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de ema Vin 13 Iul 2012, 10:33 pm

Canadianca ii spun mamei sa incerce sa puna si ea pastai in sticle Frunze de vie am pus deja dupa metoda cu sare, in zeama lor pupi
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de canadianca50 Sam 14 Iul 2012, 6:18 pm

Ema chiar te rog sa incerci si sa-mi spui apoi !Atentie doar sa nu fie pic de umezeala si fasolea sa nu fie rupta!
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de annamaria26985 Lun 16 Iul 2012, 5:43 pm

si eu am pus sirop de afine si dulceata din ce a ramas, pastai la congelator si marar si patrunjel in cutiute de inghetata
pupi spor la treaba!
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de canadianca50 Joi 02 Aug 2012, 8:47 am

Nu mai pune nimeni conserve ? eu am mai pus ardei piscos in otet cu o lingurita de zahar si atit !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 02 Aug 2012, 9:00 am

Eu mi-am pus rosii decojite si tocate la masina de tocat apoi puse direct in borcane si sterilizate.
Nu sunt concentrate ca bulionul de cumparat dar parerea mea este ca cu cat fierbi mai mult o leguma cu atat dispar si vitaminele din ea.
Chiar si sotul meu a ramas uimit cand i-am spus cum am facut.
M-a intrebat asa:
-Adica noi mancam rosii bio/eco fara conservanti fara fierbere???

Adica noi mancam de un an de zile asa,eu nu pun in nimic din ceea ce pun la borcane, conservant si nici delikat/maggi sau alte adaosuri nu mai folosesc sare,piper,boia,patrunjel,marar etc.
Si tin fara probleme fara a se altera.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de adelina24 Joi 02 Aug 2012, 9:54 am

Canadianca am sa pun si eu fasolea ca tine ( macar o sticla sa vad cum tine ) Stiam de frunza de vie doar . Pana acum nu am pus nimic pentru ca nu mi s-a facut in curte . Trebie sa cumpar ca sa pun . Fasole este plina de flori dar face doar 2-3 pastai pe saptamana . Anul trecut din 5 fire am mancat toata vara , si am pus si la congelator si am facut si mancare de fasole pastai la borcan . Dovleceii sunt plini de flori dar nu a facut unul . Ardeii iuti nu o sa imi ajunga sa pun nici macar un borcan .
Trebuie sa ma invrednicesc sa ajung pe la piata . Zarzavat si muraturi nu mai pun ca mai am de anul trecut .
Ce vreau sa pun anul acesta ( ca a fost batalie pa 4 borcane asta iarna ) vinete prajite puse la borcan cu ardei sau gogosari copti - sunt o nebunie .


Magda , rosiile le-ai lasat sa se scurga de apa si ai pus doar pulpa sau tocate cu totul ?
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de irish05 Joi 02 Aug 2012, 1:57 pm

doamnelor, in prima mea zi de concediu, adica azi, am facut 12 borcane de zarzavat. adica, rosii date prin masina de tocat impreuna cu kapia, ardei gras, patrunjel si cateva fire de cimbru. am fiert acest maglavais Smile pana a scazut, si acum le-am mai pus si la sterilizat.
am uitat, sa mentionez- FARA SARE! sper sa tina, doar le sterilizez. voi ce credeti?
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de myky7robc Joi 02 Aug 2012, 3:09 pm

irish, sigur ca tin daca sunt numai sterilizate, chiar si fara sare, ca sterilizarea de fapt ne asigura de eliminarea si dezvoltarea microorganismelor in acel aliment.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de annamaria26985 Joi 02 Aug 2012, 3:15 pm

nici eu nu mai folosesc delikat si maggi cam tot de un an de zile, eu am pus anul trecut adrei grasi rosii cu zarzavaturi si verdeturi , toate date prin masina de tocat cu sare si direct in borcane. Dar anul asta cred ca am sa incerc sa le sterilizez si sa renunt la sare.

aglaia cum pui vinetele cu ardei, adica ii coci ii cureti si atat? ca ma tenteaza si pe mine
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 02 Aug 2012, 3:17 pm

aglaia a scris:Magda , rosiile le-ai lasat sa se scurga de apa si ai pus doar pulpa sau tocate cu totul ?
Nu am scurs nimic,le-am dat prin masina si le-am pus in borcane.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de corina corina Joi 02 Aug 2012, 3:56 pm

V-ati pus pe treaba , deci !S-aveti spor , fete dragi ! hug

Am lipsit eu vreo ...doua pagini , dar m-am intors . wink
Canadianca ma intrebai daca pun legumele crude la congelator . Am pus eu si poze undeva pe aici , dar sa zic asa pe scurt : pun morcov ras sau tocat , dovlecel ras si felii , ceapa tocata (pentru ca am mult loc in lada frigorifica si pentru ca gatesc mai repede cand e tocata gata si tine si un an - nu-mi mai fac probleme ca se strica) , ardei tocat si ras (in functie de mancarea la care-l folosesc ) si ardei curatat pentru umplut sau chiar umplut (si sarmale congelez , cand am timp sa fac mai multe si tare usor imi vine cand vreau sarmale repede - apa rece , bulion si la foc ! ) , telina si pastarnac la fel , pastai (desi fierb mai greu , dar sunt mai gustoase decat congelate oparite ) , mazare cruda , porumb crud (stiulete sau boabe ) , toate verdeturile tocate marunt , rosii cubulete si cam atat cred .

Anul asta am congelat si branza si oua batute la pungute (pentru ca asta iarna nu se ouau pasarile de la ger si ouale cumparate mi se par fade ) , masline si vreau sa incerc si ciuperci crude sa vad daca merge .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty dulceata de pepene galben

Mesaj Scris de bubu85 Vin 03 Aug 2012, 11:06 am

CCristinaC a scris:Poftiti la dulceata de pepene galben. E prima data cind fac si mi se pare un pic cam aromata pentru gustul meu. Cred ca trebuia sa fac si cubuletele mai mici, pentru design... Oricum, nu raminea ea nemincata rade
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Cristina imi spui te rog reteta de la dulceata?
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 10 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB