Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

+64
alexaaa08
katy51
Niculae Stefania
-iulia-
tomari
dorinacirstea
onuca28
manuela29
Maria B.
teisoara
alinachiri
afilimonb
moma
SilviaDumitrescu
nicoletanoni
corina armasu
doria
melaniecarla
Mickey
sergiu valentin
aurishta
Nina Constantin
emmancita
MihaelaT
valentinadof
ale_bebe
Cristache
Adela Ispas
PAULA CONSTANTIN
despina13cucli
aurelia.c
kla78
geo
barbin
diada
nicole24
Panea Laura
teisanu tatiana
Florina Radu
lacridrumas
vmir
coman lacramioara
clodi
fulguta28
rosita
geanina_scumpica
balanescugabriela
anacris
Karina33
pisi
Admina
elutzamicutza
oana_007
tiana
jderiuoana
MagdaMarin
ivanutamihaela
zylv
aidil
arielas
rozina
geany20062006
geany
carmenzoe
68 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Ajutor! Masina de cusut

Mesaj Scris de jderiuoana Mier 04 Apr 2012, 4:01 pm

Buna fetelor. Imi cer scuze ca va deranjez, dar am si eu nevoie mare de ajutor. De curand mi-am achizitionat si eu o masina de cusut, un Singer Smart II, tinand cont de faptul ca nu am pus mana in viata mea pe o masina de cusut si prima data cand am cusut ceva a fost cand mi-am cumparat-o, sunt foarte multumita de ea. Bun.....acum problema mea sta in felul urmator. Cu masina de cusut am primit doar cateva picioruse si acum vreau sa-mi cumpar mai multe picioruse printre care si cel pentru surfilat, dar mi-a spus cineva ca si daca il cumpar nu pot sa fac nimic cu el deoarece imi trebuie o masina speciala pentru a putea surfila. Are rost sa cumpar piciorusul pentru surfilat, pot sa-l folosesc pe masina mea de cusut, sau trebuie sa cumpar o alta masina pentru a putea sa surfilez?
Vreau sa va multumesc pentru treaba foarte faina care o faceti aici si pentru toate informatiile pe care le-am folosit, sper eu bine, de pe acest forum.
Sunteti foarte tari!
jderiuoana
jderiuoana
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 03/04/2012

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de tiana Mier 04 Apr 2012, 6:15 pm

carmenzoe,trimite-mi te rog un PM cu situl sa vad si eu foarfeca! Ma intereseaza...multumesc
avatar
tiana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 223
Localizare : constanta
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de oana_007 Joi 05 Apr 2012, 2:45 pm

@jderiuoana
Eu am masina de cusut cu piciorus de surfilat si am si overlock.
Ideea e urmatoarea (din punctul meu de vedere): poti surfila cu piciorusul de surfilat fara nici o grija. Aici am postat eu niste poze [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In schimb daca vrei sa surfilezi si materiale elastice atunci iti recomand cu caldura un overlock. Este diferenta de la cer la pamant.

Deci daca nu ai buget sa iti iei un overlock si nu lucrezi mult cu materiale elastice (jerseu) te poti descurca fara griji cu piciorusul de surfilat!
oana_007
oana_007
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 138
Varsta : 44
Localizare : romania, bucuresti
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de elutzamicutza Lun 09 Apr 2012, 10:38 am

Salutare fetelor!
Dupa lupte interioare seculare am decis si eu ca vreau sa-mi iau un triplock. Pana aici e bine, numai ca am 2 probleme majore:
1. buget maxim 250 de euro ceea ce am vazut ca este foarte putin pe langa ce preturi au produsele care sunt pe piata
2. eu acum locuiesc in Italia deci este exclus sa-mi iau ceva de pe decusut.ro pentru ca nu cred ca se pot expedia aici produsele Sad

Tot facand eu cercetari pe site-uri de aici din Italia si minunandu-ma la preturi, am descoperit ca exista masini de cusut pe Amazon.it si mai precis iata ce am gasit in bugetul meu:
Toyota SI3304
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

AEG 320
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

A auzit cineva ceva despre aceste masini, sau arunc banii pe fereastra? (mentionez ca nu am pus mana pe un triplock in viata mea si ca imi trebuie in principal pentru finisat margini, cusaturi elastice, chestii nu fff complicate (pe care m-am incapatanat sa cred ca pot sa le fac si la liniara dar la liniara ies ca naiba, ca de aia s-a inventat triplock-ul...)

Astept orice sfat, parere, sugestie...

Multumesc tare mult!
elutzamicutza
elutzamicutza
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 414
Localizare : Milano
Data de inscriere : 08/02/2010

https://www.facebook.com/elochka.handmade

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de Admina Lun 09 Apr 2012, 11:03 am

Elutza, ar trebui sa scri la Triplock totul despre surfilare. Personal as merge pe Aeg, daca sunt facute in Germania sau pentru firma nemteasca. Dar, sunt foarte putine detalii pe Amazon, eu una nu gasesc nici in italiana detalii tehnice minime, despre Toyota. Cauta-le pe alt site, poate chiar in engleza si sa le comparam. Nici pozele marite nu le pot vedea... necesita cont si mi-e lene sa ma loghez. Smile

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Triplock(overlock); totul despre surfilare

Mesaj Scris de pisi Lun 09 Apr 2012, 11:10 am

Eu as merge pe AEG.
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de elutzamicutza Mar 10 Apr 2012, 12:11 am

Admina, Pisi, multumesc pt sfaturi. Am sapat mai "adanc" si am gasit descriere si review-uri pentru Toyota aici. Par destul de pozitive review-urile, in afara de 2-3 care zic ca se rupea atza foarte repede (din cauza tensiunii reglate gresit, din cate am inteles).

La AEG320 nu am gasit nimic in engleza, doar franceza si germana si nu cred ca are rost sa le pun aici... insa am gasit un comparator de preturi si pe amazon e cea mai ieftina (exista pe amazon.it, pe amazon.fr, dar nu si pe amazon.com - n-o fi ajuns pana in America). Insa cred ca pot sa confirm ca e nemteasca Smile.

Deci, care sa fie, care sa fie? :D

Va pup sunteti tare dragute, fara voi eram lost rau de tot Smile
elutzamicutza
elutzamicutza
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 414
Localizare : Milano
Data de inscriere : 08/02/2010

https://www.facebook.com/elochka.handmade

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de Karina33 Mar 10 Apr 2012, 5:19 am

Elutza din poze si ce-am gasit scris despre ele, asa pe fuga si citit pe diagonala, eu as comanda AEG-ul.
Amandoua au transport diferential dar parca imi place mai mult cum arata AEG. Poate ca seamana mai mult cu Brother-ile avuta de mine. Si parca Toyota seamana prea mult cu Dragonfly-urile ieftine.
Daca are vreo importanta sfatul meu ia-ti AEG-ul chiar daca-i putin mai scump. Triplockul te va ajuta mult la lucru, isi merita fiece banut dat pe el!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de Admina Mar 10 Apr 2012, 9:47 am

As merge pe Toyota daca as cumpara masina... rade
Acum fara gluma, le poti incerca la vreun dealer? Cred ca gasesti Toyote prin magazine gen Carrefour sau Media Market (de gen). Aeg, poate la vreun reprezentant cu mai multe modele. Si apoi le iei de pe Amazon, sigur sunt mai ieftine acolo.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de elutzamicutza Vin 13 Apr 2012, 11:49 am

Multumesc inca o data, fetelor Smile
Am intrebat si pe aici prin dreapta-stanga, am mai frunzarit site-uri, forumuri, si am descoperit urmatoarea chestie: aici in Italia este foarte populara marca Necchi (am vazut ca AEG nu prea o are nimeni deci m-am gandit ca la o adica daca nu imi merge ceva n-am pe cine sa intreb...) Asa ca mi-am luat inima in dinti si am comandat masinutza asta.
La caracteristici zice asa (e in italiana dar se intelege cred eu:):

Tagliacuci semplice e completa, che esegue fino a 1300 punti al minuto. 1-2 aghi e 3-4 fili. Dotata di trasporto differenziale. Lunghezza punto fino a 5 mm. Infilatura rapida. Overlock 4-7 mm. Reostato per controllo continuo della velocità. Raccoglitore ritagli. Copertina antipolvere. PROGRAMMI DI CUCITURA Cucitura overlock a 3 fili Cucitura overlock a 4 fili Orlo stretto Orlino normale Orlo arrotolato (grazie al differenziale professionale potete ottenerlo al meglio) Overlock su cordoncino cardano cecilia snc Overlock con filo di maglia (potete addirittura infilarla con un filo di lana) Arricciatura (di qualsiasi entità grazie alla sua meccanica di qualita') Flatlock a 2 fili (esclusivo punto di cucitura decorativo) Flatlock a 3 fili (esclusivo punto decorativo per cuciture a vista su maniche o bordure) CARATTERISTICHE TECNICHE Velocità di cucitura 1200 g/m Lunghezza punto 1-5 mm. Larghezza sopraggitto 4-6 mm. Numero aghi 1-2 Numero filati 3-4 Sistema ago 130/705H quello universale per le macchine per cucire Trasporto differenziale Infilatura rapida grazie alla diversa colorazione del percorso Piedini con attacco rapido Alzata piedino 4-5 mm. Possibilità di disinserire il coltello di taglio Peso kg. 8

Adica am mai dat un banutz in plus fata de AEG, si oricum pe amazon am gasit-o cu 30 euro mai ieftina decat pe Shopty Smile. Deci 299 euro. Acu' sa si invat sa cos la ea. Va tin la curent cu cum merge Smile
elutzamicutza
elutzamicutza
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 414
Localizare : Milano
Data de inscriere : 08/02/2010

https://www.facebook.com/elochka.handmade

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de geany20062006 Vin 13 Apr 2012, 9:58 pm

Fetelor am si eu o nedumerire , am o masina de 4 fire MERYLOC 2020 , si cand surfilez materiale subtiri nu face surfilatul la maginea materialului, adica apuca din material si jumatate din surfilat inafara materialului. Nu stiu cum sa o reglez , la celalalte materiale face surfilatul foarte frumos, firul perfect intins si la marginea materialulul nu are bucle( adica este asa cum ar trebui sa fie). Ce sa fac, am citit manualul dar nu spune nimic despre aceasta problema.
geany20062006
geany20062006
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 207
Varsta : 48
Localizare : marasesti
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de anacris Joi 26 Apr 2012, 2:15 pm

ajuuuutooorrrrr,fetelor care stiti,care va pricepeti...am si eu un triploc chinezesc,il am de 6,7 ani ,a mers brici pana acum un an ,cand am surfilat o pereche de blugi la el si gata cu el...l-am terminat shot ,acum am ceva de lucru si MORRRRRR zid ,sa va spun..atunci mi s au rupt acele.am pus altele ,s-a uitat si sotul la el pare in regula ...doar ca surfileaza ce surfileaza si deodata nu mai surfileaza.atele nu se rup...dar zici ca acele nu mai ajung la ate.....simnt ca inebunesc ,de un an ma chinui asa cu el...si la mat.groase si la cele subtiri mi se intampla la fel.....vreo sugestie,un ajutor...ce sa i fac....????sau surfileaza cand nu am mat. in el si dupa ce ridic piciorusul sa bat mat, nu mai surfileaza zid triplocul este FN3-4D chinezesc...a mers saracu,dar acum.....in rest cand prinde si surfileaza nu are nici o scapare ,surfileaza ffff frumos
anacris
anacris
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 89
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/08/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty intrebare triplock

Mesaj Scris de balanescugabriela Joi 26 Iul 2012, 11:59 am

Buna fetelor, am si eu o intrebare la voi, pt ca voi sunteti mult mai pricepute decat mine. Am un triplok privile professional 444, si intrebarea mea este: pot sa fac tiv la tricouri sau as putea sa ii pun un bordator pt bentita?!?
Astept raspuns cat mai repede de la voi...
O zi buna tuturora...


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Joi 26 Iul 2012, 12:13 pm, editata de 1 ori (Motiv : postare mutata)
balanescugabriela
balanescugabriela
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : moldova noua
Data de inscriere : 27/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Am nevoie de putin ajutor

Mesaj Scris de geanina_scumpica Mier 29 Aug 2012, 8:23 pm

Buna tuturor ,sper ca am postat unde trebuie ........ in fine sunt noua in domeniu si as vrea sa imi cumpar un triplok ce coase bine materialele elastice gen lycra bugetul meu ajunge pana in 2000 de lei voi ce imi recomandati eu mam gandit la un Merrylock 2040 sau Singer Triplock 14 SH 754 ,astept raspunsurile voastre .Multumesc anticipat
geanina_scumpica
geanina_scumpica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 226
Localizare : arad
Data de inscriere : 01/06/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de aidil Joi 30 Aug 2012, 8:41 am

geany20062006 a scris:Fetelor am si eu o nedumerire , am o masina de 4 fire MERYLOC 2020 , si cand surfilez materiale subtiri nu face surfilatul la maginea materialului, adica apuca din material si jumatate din surfilat inafara materialului. Nu stiu cum sa o reglez , la celalalte materiale face surfilatul foarte frumos, firul perfect intins si la marginea materialulul nu are bucle( adica este asa cum ar trebui sa fie). Ce sa fac, am citit manualul dar nu spune nimic despre aceasta problema.

Geany, fix aceeasi problema o am si eu. Nu inteleg de ce la matase fina nu-mi iese bine, poate ne lamuresc fetele cu mai multe experienta pe overlock.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de geanina_scumpica Joi 30 Aug 2012, 9:18 am

Helppppp ne ajuta si pe noi cineva cu niste sfaturi daca nu deranjam
geanina_scumpica
geanina_scumpica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 226
Localizare : arad
Data de inscriere : 01/06/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de rosita Joi 30 Aug 2012, 9:39 am

Geany2006 si Lidia, ma alatur si eu voua, fara sa pot sa va dau neaparat un sfat Sad
Am surfilat si eu zilele astea niste satin si am remarcat ca triplockul meu (un Privileg) se comporta neobisnuit: cum zice si Geany2006 marginea surfilarii era la distanta fata de marginea materialului (asta se fixeaza usor la masina mea: are in stanga, langa butonul care da cutitul sus/jos, un alt buton de la care mai reglez la ce distanta sa taie materialul). In afara de asta, tensiona aiurea ata de la ac, asta iar am putut regla usor. Dar cea mai nasoala faza a fost ca pe portiuni de material nu a taiat marginea ci a intors-o spre interior prinzand-o in surfilatura. Ma rog, nu m-a facut sa desfac lucrul, ca marginuta intoarsa era de vreo 2 mm, dar n-am mai vazut asa ceva pana acum...
Am dat si eu vina pe faptul ca se umpluse foarte tare de firisoare de la satin, pe acolo pe la cutitas, si am zis ca asta l-o fi dat peste cap.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de anacris Joi 30 Aug 2012, 10:43 am

Neata fetele Smile ,incercati sa reglati tensiunea pe firul de ata...sa il mai strangeti sau sa il mai slabiti,(ca sa stiu care e ata care-mi face probleme ,pun ate de culori diferite si abia dupa ce reglez cat de cat ,schimb in culoarea care-mi trebuie)puneti ace subtiri pt. mat.subtiri si tineti materialul intins atunci cand acesta este subtirel,altfel nu-l taie,ci il indoaie cu a spus si rosita.Eu asa fac si de multe ori imi iese bine...daca nu e triplocul dereglat rau....am avut si eu probl. cu el ,dar l-am dus la specialist si probl s-a rezolvat! kiss
anacris
anacris
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 89
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/08/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de aidil Joi 30 Aug 2012, 3:19 pm

Rosita si Anacris, multumesc pt explicatii. Eu am un brother si cutitul are doar o pozitie de taiere, sau poate fi anulat. Am o rotita pe langa cutit care regleaza latimea cusaturii, data viitoare cand voi lucra ceva subtire, am sa incerc sa reglez si de aici.
Este clar ca nu am nici experienta cu overlocul, sigur o sa-i aflu secretele in timp.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de fulguta28 Joi 30 Aug 2012, 3:53 pm

Am achizitionat si eu un overlock Bernina Bernette, model mai vechi. Deja nu mai aveam somn daca nu o cumparam. Astept sa soseasca la noua ei casuta, dupa un drum lung, din Germania. Sper sa-si faca treaba si sa ma bucur de ea cat mai mult timp!
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de rosita Joi 30 Aug 2012, 11:16 pm

Revin la problema triplocului meu. Am vrut sa surfilez in seara asta o magine curba pe niste satin, si e jale!

Ia uitati ce face:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Contrar aparentelor, cutitul taie bine iar tensiunea atelor e buna, ca pe celelalte portiuni coase bine. Nu stiu ce zdruncin are. E prima data cand cos satin...

Cand am vazut cum arata marginea aia, am renuntat sa mai surfilez la triplock si am trecut la zigzag, dar nici ala nu e mai stralucit Sad. Ce vreau eu sa fac e sa surfilez o dublura la rascroiala gatului (bucata din poza e doar de exemplu), stiti cumva ce altceva pot face pentru zona respectiva?

Va multumesc pentru orice sfat!
kiss
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de fulguta28 Joi 30 Aug 2012, 11:20 pm

Ma gandesc la spray-ul cu apret, poate merge. Zic si eu. Sper sa iasa pana la urma!
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de Karina33 Vin 31 Aug 2012, 7:47 am

Dublura de la decolteu trebuie intai stabilizata prin termoculare su nu va mai face asa. Oricum la calcat se mai aseaza.
Triplocul face figuri de obicei la materialele satinate (matase, saten elastic, bbc satinat, tafta) mai ales pe portiunile unde nu-i firul drept.
Daca va alina cu ceva marturisesc ca nici mie nu-mi ies bine festonarile la materialele satinate. Si parca nici timp sau chef n-am sa ma chinui sa reglez atat triplockul pentru ceva ce-i pe dosul produsului. Incerc sa am grija de fata sa iasa ok, sa nu se vada ce-i defect pe dos.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de clodi Vin 31 Aug 2012, 10:12 am

Rosita, in linkul de mai jos sunt prezentate 2 metode de finisare. Ma ganesc ca varianta aceea cu banda de voal/tull te poate ajuta:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Al treilea filmulet: Two Great Seam Finishes
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de rosita Vin 31 Aug 2012, 1:07 pm

Fetelor, va multumesc din suflet! hug

Karina, deci cum, sa aplic intaritura pe dublura inainte de orice? Hm, parca am mai auzit de procedeul asta! rade
Deci am uitat total sa aplic intaritura pe dubluri zid
Partea nasoala e ca am aplicat-o deja pe decolteu, in ideea ca lasa ca o surfilez dupa aia, ca sa nu ii dau sansa sa se intinda/ deformeze. Adica e aplicata, marginea ingustata si crestata. Ca la carte, ai putea zice! Embarassed Oare mai pot face ceva pe frontul asta cu termocolarea? Ca tot vorbeam zilele trecute de instructiunile din Burda, in revista nici nu e mentionat sa se aplice intaritura, si cred ca de aia m-am lasat dusa de val...

Fulguta, cred ca ideea ta e buna, daca nu as reusi nici cu banda termocolanta!

Clodi, am vazut filmuletul, e misto banda aia care cica e din tricot, dar oare are sens sa caut pe la noi? Hong Kong finish cred ca adauga cam mult volum pe marginea aia Sad
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 2 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB