Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

+64
alexaaa08
katy51
Niculae Stefania
-iulia-
tomari
dorinacirstea
onuca28
manuela29
Maria B.
teisoara
alinachiri
afilimonb
moma
SilviaDumitrescu
nicoletanoni
corina armasu
doria
melaniecarla
Mickey
sergiu valentin
aurishta
Nina Constantin
emmancita
MihaelaT
valentinadof
ale_bebe
Cristache
Adela Ispas
PAULA CONSTANTIN
despina13cucli
aurelia.c
kla78
geo
barbin
diada
nicole24
Panea Laura
teisanu tatiana
Florina Radu
lacridrumas
vmir
coman lacramioara
clodi
fulguta28
rosita
geanina_scumpica
balanescugabriela
anacris
Karina33
pisi
Admina
elutzamicutza
oana_007
tiana
jderiuoana
MagdaMarin
ivanutamihaela
zylv
aidil
arielas
rozina
geany20062006
geany
carmenzoe
68 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de valentinadof Sam 23 Mar 2013, 4:31 pm

Nu este nicio diferenta!Atata ca pentru materialele elastice exista ata speciala dar eu am folosit tot ata normala si tine foarte bine!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de orhapetru Sam 23 Mar 2013, 4:46 pm

multumesc de raspuns. acum cativa ani cand mi-am cumparat masina de spalat vase prima data am luat tablete de detergent sa vad cum sunt si apoi masina; cand mi-am luat masina de cusut Singer prima data mi-am luat ata si ace de rezerva apoi masina; azi mi-am luat masina Toyota SLR 4D si inca nu a venit dar ma bate gandul sa imi iau ata de surfilat pt ea........... am probleme serioase de gandire.......probabil de la vremea asta Smile)
cand vine masina si o testez revin cu un raspuns
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 48
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 23 Mar 2013, 8:35 pm

Ba da este diferenta intre cele 2 ate,dar eu nu te sfatuiesc sa-ti cumperi ata speciala deoarece coase foarte bine si ata normala.
Ata normala de cusut arata asa:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

iar ata de surfilat este foarte pufoasa si se destrama.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Eu una da am multa ata de surfilat la con din asta de miii de metri dar tot cu ata normala cos.
Parca e mai trainica si am cate 3-4 conuri cu diferite nuante.
La ce bobinez eu ata de surfilat?

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de orhapetru Dum 24 Mar 2013, 1:19 pm

multumesc de raspunsul pt ata
La masina de cusut pt tesaturi mai subtiri folosesc de 90 si pt cele mai groase de 110.
Ace de 70 nu am folosit niciodata(chiar daca am cusut organza) si nici de 120 sau de 130(chiar daca am cusut denim)
La masina de overlock ce fel de ace folositi ? cele de la masina de cusut se potrivesc sau trebuiesc ceva speciale; in poza cu masina par de dimensiuni diferite dar poate de la sistemul de prindere, sa fie unul mai sus si celalat putin mai jos. multumesc anticipat Smile
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 48
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 24 Mar 2013, 1:51 pm

Eu la triplock folosesc ace normale de 70-80-90 dar si cele speciale de jerse.Cand vad eu ca parca sparge materialul schimb acele cu cele de jerse.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de katy51 Mar 26 Mar 2013, 9:12 am

orhapetru a scris:Apropo domni exista pe acest forum?? caci doamne dragute si amabile sunt destule Smile
care este diferenta intre ata normala de cusut si cea de surfilat?
Eu am cumparat ata de surfilat de la "mercerie" si este deosebire,mai subtire,usor elastica si foarte greu de bagat in ac...Scrie ca e speciala pentru materiale elastice,dar in principiu ata de surfilat ar trebui sa fie mai subtire,mai ales in cazul masinilor de surfilat,daca materialul este mai subtire cand am calcat cusatura mi-au iesit pe fata urmele cusaturilor.
katy51
katy51
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 73
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de Butterfly_Amalia Mar 26 Mar 2013, 10:36 am

orhapetru de unde ti-ai cumparat masina de surfilat si la ce pret ?
Butterfly_Amalia
Butterfly_Amalia
helper
helper

Numarul mesajelor : 64
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de orhapetru Mar 26 Mar 2013, 2:38 pm

De la altex cu 903 lei......dar inca este pe drum Smile
cand vine am sa o incerc ( cu toate ca nu ma pricep la masini de surfilat pt ca nu am mai avut ) si am sa revin cu un comentariu

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Mesaj 2

A venita masina.
Frumos ambalata de cei de la altex iar curierul a fost foarte ok.
Iti face o impresie buna, plasticul e de calitate si nu da impresia de lucru ieftin. Vine insotita de manual in limba romana si cateva accesorii ( 4 mosorele de ata alba, 5 ace de cusut de 75 si 90 , pensa, ulei pt ungere), si pe deasupra vine gata infilata de la fabrica si cu un mic esantion de material verde elastic, surfilat pe o parte ca si proba ca functioneaza.
Am testat masina vre-o ora si pot sa spun ca sunt multumit ( avand in vedere ca nu am mai lucrat cu asa ceva). Sirfileaza bine si materiale subtiri cat si groase; am facut mici probe la lungimea pasului cat si la latimea lui dar cred ca setarile standard sunt cele mai uzuale si mai des folosite. Am rupt ata de 2 ori la ace si le-am schimbat pe cele standard de 75 cu altele de 90 ( am eu un fix asa cu acele groase......)
Cam asta e pentru inceput, incet, incet am sa ma deprind cu ea; nu este foarte greu de lucrat cu ea si nici nu pare foarte pretentioasa.
am comandat si ceva ata de surfilat sa vad care este diferenta la coasere, pana la urma fiecare invata din proprie experienta Smile
Multumesc tuturot pentru sfaturi si cred ca am putea prelua de la pescari urarea lor : " fir intins" bucurie


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Mar 26 Mar 2013, 8:08 pm, editata de 1 ori (Motiv : Unit mesaje succesive)
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 48
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de gobelin Mar 26 Mar 2013, 8:28 pm

Am văzut-o și eu la Altex pe site. Cu reducerea oferită, e un preț destul de frumos. Să o stăpâniți și să o folosiți cât mai des!
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de orhapetru Mier 27 Mar 2013, 4:19 pm

Bun, a venit si ata de surfilat care este mai subtire decat ata clasica de cusut din poliester. Ata de surfilat este mai "pufoasa" cum este ea descrisa si in alte comentarii , nu este elastica, dar da impresia ca s-ar intinde putin din cauza structurii firelor longitudinale nu rasucite ca la ata normala, iar din cauza asta ajuta putin la surfilarea materialelor mai pretentioase sau mai groase( merge bine cand surfilez polar sau frotir ), si daca tot mi-am cumparat ca sa am ( 4 albe si 4 negre care in total cred ca au 50 km Smile).....conurile sunt mai mari ca cele obisnuite, o sa o folosesc dar cand se termina o sa raman la ata clasica din poliester care mi se pare mai buna si mai rezistenta la ruperea in mana.
Iar pentru toate doamnele si domnisorele dragute ( si domni) de pe forum : "fir intins" cusut
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 48
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de katy51 Joi 28 Mar 2013, 10:16 am

orhapetru a scris:Bun, a venit si ata de surfilat care este mai subtire decat ata clasica de cusut din poliester. Ata de surfilat este mai "pufoasa" cum este ea descrisa si in alte comentarii , nu este elastica, dar da impresia ca s-ar intinde putin din cauza structurii firelor longitudinale nu rasucite ca la ata normala, iar din cauza asta ajuta putin la surfilarea materialelor mai pretentioase sau mai groase( merge bine cand surfilez polar sau frotir ), si daca tot mi-am cumparat ca sa am ( 4 albe si 4 negre care in total cred ca au 50 km Smile).....conurile sunt mai mari ca cele obisnuite, o sa o folosesc dar cand se termina o sa raman la ata clasica din poliester care mi se pare mai buna si mai rezistenta la ruperea in mana.
Iar pentru toate doamnele si domnisorele dragute ( si domni) de pe forum : "fir intins" cusut
Multumim ,asemenea,eu una am nevoie....
katy51
katy51
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 73
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de Admina Joi 28 Mar 2013, 11:53 am

MagdaMarin a scris:Ba da este diferenta intre cele 2 ate,dar eu nu te sfatuiesc sa-ti cumperi ata speciala deoarece coase foarte bine si ata normala.
La ce bobinez eu ata de surfilat?
Stati asa. Sa nu desfiintam ata de surfilat, doar pentru ca nu avem cu ce sa o bobinam, sau se regleaza mai greu masina daca o folosesti.
Daca va uitati pe maletele, colantii, tricourile de-a gata, din oras, marea majoritate sunt cusute cu ata de surfilat. E mult mai buna pentru materiale elastice. Daca zicea cineva ca se vede pe fata materialului cea de surfilat, atunci sa faca o proba si sa vada cum se vede cea normala, de cusut. Daca pui 4 fire, la cusatura unor colanti de lycra sa zicem. Nu suporta comparatie, cea de surfilat e mult mai fina si mai buna pentru elastice.
Magda, Camy bobina pe sponuri, daca nu ma insel. Eu le folosesc amestecate, in nuantele pe care le am. Am 2-3 alba si 2-3 neagra si restul cateva colorate, din cea de surfilat.
orhapetru, nu este nevoie de 4 ate, in toate acele. Eu pun ate de polyester de cusut, in acele superioare si doar in atele de la graifar pun ata de surfilat. Pui tensiunea normala in firele de cusut cam pe la 3-4 si tensiune mai mica, in atele de surfilat, ca sa ramana ata lejera, sa nu traga si sa se rupa usor. Mare grija cum se desfasoara de pe suport, poate e nevoie sa le pui plasa pentru conuri, care vine cu masina de cusut.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de katy51 Joi 28 Mar 2013, 12:14 pm

Eu am spus ca ata normala se vede pe fata la surfilat materiale subtiri,am patit-o eu la un tergal.In rest observatiile sunt corecte,reglajul tensiunii mai complicat,si mai greu de trecut prin urechile acelor.
katy51
katy51
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 73
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de orhapetru Joi 28 Mar 2013, 4:00 pm

Multumesc Admina , aveti dreptate pt. ca asa m-am gandit si eu, avand in vedere ca din 4 ate cel mai mult se folosesc atele din graifer nu cele de la ac. De aceia am incercat si eu sa pun ata normala de poliester la ace pt ca se infileaza si se introduce in ac mai usor si ata de surfilat pentru restul, iar rezultatul este foarte bun; atele sunt tensionate la ac 4.5 si 4 iar la graifer 4 si 3.5.

Sarutari de maini doamnelor si domnisorelor...........iar domnilor o strangere de mana Smile
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 48
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de Admina Joi 28 Mar 2013, 4:30 pm

Katy, mea culpa, am citit zilele trecute si am retinut gresit. Pentru tensiuni oricum e nevoie sa cosi pe un rest de material inainte si poti face greglaje "din mers", ca sa ajungi la tensiunea buna, sa nu "atarne" atele de la graifar, care inconjoara marginea materialului. Si pentru introducerea in ac a atei de surfilat, eu il tai drept firul si scuzati expresia umezesc capatul putin, cu apa daca am la indemana, daca nu... nu... Smile
Triplock-ul e un mare-mare ajutor. Daca nu v-ati inteles bine din prima mai da-ti-i o sansa si inca o sansa, cititi manualul, vedeti tutoriale pe internet. Nu va face niciun zig-zag sau cusatura de pe masina de cusut, ce face masina de surfilat si nici asa de repede. La fel si cu ata de surfilat. Pentru materiale elastice: tricot, jerse, lycra e net superioara. Normal ca daca faceti un sacou si surfilati rezervele sau faceti tivul unei perechi de jeans, e recomandata cea normala de cusut, de polyester.
Eu nu ma impac bine cu triplock-ul cumparat de la Lidl, in ceea ce priveste introducerea atei in acele superioare. Are cutitul o articulatie mobila, care sta fix in sus (fata de triplock-ul Privileg, unde cutitul taie de jos) si incurca. Am sa fac o poza, poate aveti idei mai bune, de a usura operatiunea asta.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 28 Mar 2013, 7:21 pm

Da Admina ai si tu dreptate in privinta atelor.Eu am spus ce simt eu ca e mai sumplu pentru mine sa cos cu ata normala.

Si da iti dau perfecta dreptate cu infiratul la 3 ate din 4 la triplockul de la lidl.
E tare incomod,la toyota imediat schimb atele.Dar tin mereu penseta langa mine si merge mult mai bine decat toyota. wink
Mi se pare ca se regleaza muuult mai usor.
Cand gasesc metoda ideala si usoara de infirare te anunt. wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de katy51 Vin 29 Mar 2013, 12:26 am

Eu folosesc masina apoape permanent fara taiere si atunci las cutitul jos,dar de cate ori schimb atele muncesc ceva pana gasesc tensiunile corespunzatoare,dupa parerea mea indicatiile in aceasta privinta sunt destul de sumare....nu m-am lamurit inca ce ate trebuie sa tensionez sau nu in functie de anomaliile survenite in aspectul surfilajului,lucrez inca la asta...
katy51
katy51
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 73
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de orhapetru Vin 29 Mar 2013, 7:00 am

eu am pus 4 ate colorate ( aceleasi culori care sunt si reprezentate pe masina) si asa mi-am facut o idee despre fiecare fir , unde coase si cum arata si mi-am dar seama imediat care trebuie mai tensionat si care trebuie lasat mai lejer. Operatia a durat 4 minute, deci nu este multa munca si cel putin pe mine m-am ajutat
cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 48
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de orhapetru Lun 01 Apr 2013, 5:53 pm

Am cautat pe pagina producatorului informatii despre masina si despre accesorii dar nu am gasit prea multe date. Ma intereseaza piciorusul de atasat elastic daca este compatibil si la masina mea Toyota.
Am gasit piciorusul separat la vanzare sau la set de 6 cu inca cateva( de atasat snur, atasat benzi, pt tiv ascuns, etc ) dar pt masini de surfilat Merrylock.
Stie cineva daca sunt compatibile la toate masinile de surfilat, sau este cineva care le foloseste ?

Va multumesc cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 48
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de katy51 Lun 01 Apr 2013, 8:01 pm

orhapetru a scris:Am cautat pe pagina producatorului informatii despre masina si despre accesorii dar nu am gasit prea multe date. Ma intereseaza piciorusul de atasat elastic daca este compatibil si la masina mea Toyota.
Am gasit piciorusul separat la vanzare sau la set de 6 cu inca cateva( de atasat snur, atasat benzi, pt tiv ascuns, etc ) dar pt masini de surfilat Merrylock.
Stie cineva daca sunt compatibile la toate masinile de surfilat, sau este cineva care le foloseste ?

Va multumesc cos
Din cate stiu eu nu se potrivesc,sunt indicate intotdeauna masinile la care sunt compatibile,cele de la Brother de exemplu nu se potrivesc cu cele de la Merrylock.
katy51
katy51
helper
helper

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 73
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 05 Apr 2013, 9:08 pm

orhapetru a scris:Am cautat pe pagina producatorului informatii despre masina si despre accesorii dar nu am gasit prea multe date. Ma intereseaza piciorusul de atasat elastic daca este compatibil si la masina mea Toyota.
Am gasit piciorusul separat la vanzare sau la set de 6 cu inca cateva( de atasat snur, atasat benzi, pt tiv ascuns, etc ) dar pt masini de surfilat Merrylock.
Stie cineva daca sunt compatibile la toate masinile de surfilat, sau este cineva care le foloseste ?

Va multumesc cos

In Ro un set de picioruse compatibile Toyota costa 50 euro.
Pe matri.eu matri.eu costa 25 euro si e in olanda.

Acest site are livrare gratuita catre:

Delivery time, after payment recieved

Benelux 1 a 2 days

Germany 2 a 3 days

France 3 a 5 days

Spain 4 a 6 days

Daca cunosti pe cineva pe acolo il poti comanda pe o adresa din tarile respective.Cred ca si daca ai livrarea direct in Ro iesi mult mai ieftin decat sa-l cumperi din tara. wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de barbin Sam 06 Apr 2013, 9:44 am

katy51 a scris:dar de cate ori schimb atele muncesc ceva pana gasesc tensiunile corespunzatoare,
Eu dupa ce am gasit tensiunile bune, notez materialul, in cate e pus, nr de fire, tensiunile. Cand sar firele imi vine sa las totul balta. rade Dar cand le tensiunez corect il iubesc(triplock lidl.)
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de aurishta Sam 06 Apr 2013, 10:07 am

barbin a scris: Cand sar firele imi vine sa las totul balta. rade Dar cand le tensiunez corect il iubesc(triplock lidl.)
rade Asa si eu! Mi-au "sarit "vreo doua fire de alataieri si mi-e urat de moarte sa le pun la loc! rade
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de orhapetru Sam 06 Apr 2013, 11:16 am

MagdaMarin

Multumesc pentru sfat; mi-am comandat de pe sait-ul care mi l-ati dat si am platit prin paypal 120 lei ( pretul setului de 3 picioruse ) transportul fiind gratuit pentru romania. Cand vor veni si le voi testa am sa revin cu un comentariu.

Multumesc tuturor Doamnelor si Domnisoarelor amabile Smile

cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 48
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 06 Apr 2013, 7:49 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(4) - Pagina 12 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(4)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB