Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

+68
danae
betymi72
Blonda
amnro
AKD
a_andreea_mihaela
Uca
nelix
emi
zainea
Ramonica
kisslandia
SilviaDumitrescu
puffetta
chocolate
aleahim67
skygirl
mady85
degetica
jade84
angells
milena
Karina33
mdlupu
dali87
ankab
alex2
florintantan
ana_ana
adinamaria
Monica
tomari
margot
oanabijux
Camy
leiiana
mery
ralucis
Clio_Ela
DANIELA.I
Laila
GeorgianaCt
livia_iri
Roxylyca
JuliaDarling
ionela stefan
vilcris
dandana
Adriana13
aza
diane
geany
Zoe Dragota
Usagy
Tinkerbell
texline
andreeaX
aisha
postoleirina
MihaelaT
PicuTex
Admina
RalucaS
diada
ioana soare
cris69
zylv
Buburuza
72 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de Admina Vin 06 Mar 2009, 12:31 pm

PicuTex a scris:Vreau sa fac o precizare importanta. MOMENTAN NU ARE ROST SA INTRATi PE NICI UN SITE CE SE ASEAMANA CU DENUMIREA MEA.
Cum spuneam inca se lucreaza si e o munca foarte anevoioasa. Intaritura termocolanta de care vorbiti se numeste VILEDON. Cea de 1,5 - 2 cm o gasiti deobicei in mercerii, insa latimile mai mari le gasiti la raionul de metraje.
Legat de manere de bambus , era o alarma falsa, am vb cu cine credeam eu ca le distribuie , dar ei au spus ca nu au , deci alea o sa va aduc eu , din afara cand voi pleca dupa marfa.
Legat de bretele , asta spun si eu , mai bine iei bretele direct pretrile variind intre 15 si 40 lei.
Legat de acele boante pentru masina de cusut, personal nu am vazut niciodata asemenea ace.
Avem ace boante insa sunt prentru lucrul manual.
Alte intrebari?

Nu ai auzit de ace de jerse pt masina de cusut? Ciudat. Sunt o groaza de modele de ace de cusut nu se impart numai pe marimi. Uite link AICI o lista cu modele produse de firma Organ. Exista speciale pt jersey, mai sunt cele super stretch si foarte utilele ace duble stretch Exclamation Deci multe, multe, feluri de ace...


Ultima editare efectuata de catre Admina in Mar 08 Mar 2011, 5:53 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de PicuTex Vin 06 Mar 2009, 4:57 pm

regret dar nu ma ajuta prea mult acea poza. Trebuie sa il studiez in amanunt, nu ma ajuta poza aia.
avatar
PicuTex
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 44
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 03/03/2009

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de Admina Vin 06 Mar 2009, 9:56 pm

Am gasit wink de toate, aproape. Si nici n-am umblat prin multe mercerii. Am luat tridenti de plastic, cred ca-l voi folosi doar pe cel mare, totusi.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si am luat si prinzatori pt bretele, aramii pt mine si cu fundite portocalii pt fi-mea. Merg cam greu cele pt ea, dar sper sa-si dea drumul, la folosire.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Acum va intreb aici, desi mai bine as merge la Scoala de croitorie... Embarassed Cum atasez clapetele aramii la bretelele elastice? Am in plan sa pun o bucata de elastic pana la jumatatea spatelui si o clama prinsa in spate, de betelie, apoi un triunghi din care sa plece cele 2 bretele care vin in fata si se prind cu alte 2 clame din astea de betelie, in fata. Problema e ca nu am nici elastic de dimensiunea aia(ori prea lat, ori prea ingust; eu cu elastice, eu fara elastice rade ) si doar banuiesc, ca betelia se va prinde cu partea de plastic, alba si se apasa pe clapeta metalica. Am nimerit-o?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de diada Vin 06 Mar 2009, 11:41 pm

Admina a scris:si doar banuiesc, ca betelia se va prinde cu partea de plastic, alba si se apasa pe clapeta metalica. Am nimerit-o?

da, si eu cred la fel! ai gasit de toate, bravo! love love love
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Haide, Picuuu!

Mesaj Scris de Buburuza Mier 11 Mar 2009, 12:27 pm

Da-i bataie cu magazinul... ca eu numai la manerele alea de bambus ma gandesc. Stiu ca nu-i usor sa faci un magazin online; crede-ma, eu stiu cel mai bine. Daca ai intrebari si crezi ca-ti pot da o mana de ajutor, trimite-mi un mesaj.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 30 Mar 2009, 4:53 pm

din intamplare am dat peste site-ul acesta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si am vazut preturi bune comparativ cu ce vad la noi la mana a nu stiu cata.
sper sa ajung pe la ei cand voi merge la Timisoara.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Accesorii si materiale

Mesaj Scris de RalucaS Mier 08 Apr 2009, 12:36 pm

Intr-adevar sunt materiale bune si ieftine la Timisoara la Texline, eu am comandat, mi-au venit mai intai mostre prin curier si apoi materialele, sunt foarte prompti.

Am mai descoperit o firma care are accesorii, e din Bucuresti, nu stiu daca lucreaza cu amatori ca noi insa

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de postoleirina Mier 08 Apr 2009, 1:17 pm

RalucaS a scris:Intr-adevar sunt materiale bune si ieftine la Timisoara la Texline, eu am comandat, mi-au venit mai intai mostre prin curier si apoi materialele, sunt foarte prompti.


RalucaS, preturile reale sunt cele afisate de ei in lista de pe site?
Cum ai identificat exact preturile daca mostrele au venit pe coduri?
Cand ai primit tesaturile, au trimis si o factura detaliata cu preturile pe fiecare cod in parte?
avatar
postoleirina
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 42
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/02/2009

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de RalucaS Mier 08 Apr 2009, 2:57 pm

postoleirina a scris:
RalucaS a scris:Intr-adevar sunt materiale bune si ieftine la Timisoara la Texline, eu am comandat, mi-au venit mai intai mostre prin curier si apoi materialele, sunt foarte prompti.


RalucaS, preturile reale sunt cele afisate de ei in lista de pe site?
Cum ai identificat exact preturile daca mostrele au venit pe coduri?
Cand ai primit tesaturile, au trimis si o factura detaliata cu preturile pe fiecare cod in parte?

Da, preturile sunt aceleasi (plus TVA, parca sunt date fara TVA acolo), dar oricum daca vrei sa fii sigura, cand le dai comanda (telefonic) ii mai intrebi o data. Nu am primit factura detaliata desi aveam nevoie, facusem comanda cu cateva colege, dar ne-am descurcat noi pana la urma. Ca idee acelasi gen de material are acelasi pret, indiferent de cod.
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de postoleirina Mier 08 Apr 2009, 3:27 pm

Multumesc de informatii Raluca. Si eu vreau sa fac impreuna cu alta colega comanda, si am avea nevoie de factura detaliata. Unele tesaturi am vazut ca au pretul numai la kg, si domnul cu care am vorbit a zis ca alea se vand numai in cantitati mari, si va tb sa luam la metru...dar cat e metrul? Question
avatar
postoleirina
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 100
Varsta : 42
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/02/2009

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de RalucaS Mier 08 Apr 2009, 4:09 pm

postoleirina a scris:Multumesc de informatii Raluca. Si eu vreau sa fac impreuna cu alta colega comanda, si am avea nevoie de factura detaliata. Unele tesaturi am vazut ca au pretul numai la kg, si domnul cu care am vorbit a zis ca alea se vand numai in cantitati mari, si va tb sa luam la metru...dar cat e metrul? Question

Eu zic sa ii rogi sa iti trimita mostre din ce te intereseaza (bumbac, matase, dantela etc.), le vezi, alegi ce iti place, ii suni si unde ai dubii intrebi.... Din ce e pe site, bumbacul de camasi e 6 RON metrul +TVA deci 7.14 RON in final, matasea naturala e 10 RON, cu TVA 12 RON si tot asa
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de Admina Joi 09 Apr 2009, 9:13 am

RalucaS a scris:
postoleirina a scris:Multumesc de informatii Raluca. Si eu vreau sa fac impreuna cu alta colega comanda, si am avea nevoie de factura detaliata. Unele tesaturi am vazut ca au pretul numai la kg, si domnul cu care am vorbit a zis ca alea se vand numai in cantitati mari, si va tb sa luam la metru...dar cat e metrul? Question

Eu zic sa ii rogi sa iti trimita mostre din ce te intereseaza (bumbac, matase, dantela etc.), le vezi, alegi ce iti place, ii suni si unde ai dubii intrebi.... Din ce e pe site, bumbacul de camasi e 6 RON metrul +TVA deci 7.14 RON in final, matasea naturala e 10 RON, cu TVA 12 RON si tot asa

Raluca, 12 lei matase naturala... frumos vis wink Am dubii ca e naturala, probabil o vascoza in amestec. Dar una peste alta sa stiti ca materialele vandute la kg ies bine la ml. Doar daca nu cumparati brocard, stofa, doc, denim gros, etc. care sunt grele si intra putini m la kg. Dar chiar si asa, oricum stofele groase sunt enorm de mult, in magazinele cu metraje. Eu iau cam la 30-35 lei/kg si sunt multumita de cat iese pe ml. Am luat cel mai scump dantela elastica, lata pt lenjerie intima, la 70lei/kg Shocked dar a meritat fiecare leutz, nu se gaseste asa ceva prin mercerii.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de zylv Joi 09 Apr 2009, 11:08 am

admina ,esti norocoasa.si eu cumpar la kg,dar ies la pret apropiat de cel de magazin.nu conteaza,atata timp cat achizitionez materiale de calitate.matasea naturala este la metru si costa 30 de ron,dar este un vis.chiar regret ca nu mi-am luat,si mi-a ramas gandul la una gri argintiui cu lila.superba zid
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de RalucaS Joi 09 Apr 2009, 2:19 pm

Admina a scris:
RalucaS a scris:
postoleirina a scris:Multumesc de informatii Raluca. Si eu vreau sa fac impreuna cu alta colega comanda, si am avea nevoie de factura detaliata. Unele tesaturi am vazut ca au pretul numai la kg, si domnul cu care am vorbit a zis ca alea se vand numai in cantitati mari, si va tb sa luam la metru...dar cat e metrul? Question

Eu zic sa ii rogi sa iti trimita mostre din ce te intereseaza (bumbac, matase, dantela etc.), le vezi, alegi ce iti place, ii suni si unde ai dubii intrebi.... Din ce e pe site, bumbacul de camasi e 6 RON metrul +TVA deci 7.14 RON in final, matasea naturala e 10 RON, cu TVA 12 RON si tot asa

Raluca, 12 lei matase naturala... frumos vis wink Am dubii ca e naturala, probabil o vascoza in amestec. Dar una peste alta sa stiti ca materialele vandute la kg ies bine la ml. Doar daca nu cumparati brocard, stofa, doc, denim gros, etc. care sunt grele si intra putini m la kg. Dar chiar si asa, oricum stofele groase sunt enorm de mult, in magazinele cu metraje. Eu iau cam la 30-35 lei/kg si sunt multumita de cat iese pe ml. Am luat cel mai scump dantela elastica, lata pt lenjerie intima, la 70lei/kg Shocked dar a meritat fiecare leutz, nu se gaseste asa ceva prin mercerii.

Nu am avut timp sa fac testul "minune" ca le-am dosit pe undeva cum le-am primit, dar uite ca sa ma asigur si sa va dau si voua informatia corecta, o sa ard o bucatica si o sa vad daca e naturala sau nu.

Despre testarea prin ardere am gasit mai multe aici (desi stiam de la mama smecheria)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Un loc unde am mai gasit materiale f frumoase este Danteo, pe Bd Eroilor Sanitari, nu stiu numarul dar este o vila pe partea stanga cum mergi inspre Cotroceni dinspre Opera. De acolo am luat matase naturala uni cu 35RON metrul. Nu e foarte ieftin, dar oricum e mai ieftin decat in alte magazine unde gasesti mai mult sintetice oricum.

Revin cu rezultatul testului wink Eu zic ca l-a trecut, a ars si mirosea a "porc parlit" Laughing
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de Admina Vin 10 Apr 2009, 9:20 am

Am inteles, Raluca. Eu stiam ca e mult mai mult matasea naturala, cea folosita la rochiile vaporoase de firma(am vazut cateva, si mi-a ramas gandul la ele). La Shiral sau Sharbeck clar e mai scumpa, cred ca satinul greu, bun e la 35 lei, matasea trebuie sa fie mult. Adevarul e ca la banii aia nu merita decat daca ai un eveniment f.f.f. special queen
M-am uitat si eu la cei din Timisoara, interesanta oferta au pe site. Totusi ideal cred ca e sa le vedeti live, poate era cineva din oras si le facea o vizita, dar cred ca nu prea sunt timisorence, pe aici... Neutral
Zylv, asa fac si eu. Ochesc ceva si dupa aia imi ramane mintea la acel ceva(materiale de obicei I love you ). Dar am la vaporoase, voaluri in general si creponate putin, poate chiar vascoza; dar oricum muuulte, de 2-3 ani si nu le-am lucrat. Am avut o frica sa le incep, dar anul asta nu ma mai retine nimic cos bag foarfeca in ele, cu sadism. Aaa, mi-a venit o idee. Sa facem un subiect : In materiale sa ne laudam!, ca la crosetat.... bucurie bucurie bucurie

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de zylv Vin 10 Apr 2009, 9:48 am

matasea naturala ar trebui sa coste in jur de 200 ron,la magazinele de tesaturi.si inca un truc,matasea naturala,inul,sau orice material,care este 100% fibre naturale,se sifoneaza foarte tare.
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de ioana soare Vin 10 Apr 2009, 10:22 am

si eu stiam ca matasea naturala este foarte scumpa. pe cea imprimata pe care o pusesem la bazar dadusem 120 ron/metru. Mi-am mai facut o rochita tot din matase naturala imprimata si tot un milion si ceva am dat pe metru. Crepul satin din matase naturala este tot 120 ron /metru. Dar matasea are pret diferit in functie de greutate, adica de cat de dens este tesuta si cat de groasa.
Asa ca m-am mirat un pic de pretul de la Sharbeck, dar intr-adevar este ceva mai subtire decat cea pe care o am acasa. Si Zylv are dreptate cu sifonatul, asa patesc cu rochia cand ma asez pe scaun.
sunny
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de RalucaS Vin 10 Apr 2009, 11:30 am

ioana soare a scris:si eu stiam ca matasea naturala este foarte scumpa. pe cea imprimata pe care o pusesem la bazar dadusem 120 ron/metru. Mi-am mai facut o rochita tot din matase naturala imprimata si tot un milion si ceva am dat pe metru. Crepul satin din matase naturala este tot 120 ron /metru. Dar matasea are pret diferit in functie de greutate, adica de cat de dens este tesuta si cat de groasa.
Asa ca m-am mirat un pic de pretul de la Sharbeck, dar intr-adevar este ceva mai subtire decat cea pe care o am acasa. Si Zylv are dreptate cu sifonatul, asa patesc cu rochia cand ma asez pe scaun.
sunny

Asa e, matasea naturala in magazine este f scumpa, vazusem odata prin Bucur cu vreo 60RON sau 80 si o gama foarte saracacioasa. Dar v-ati gandit vreodata prin cati intermediari trece si ce adaosuri se pun? Oricum nu aveti ce pierde daca cereti mostre la cei din Timisoara, e gratuit sa le primiti, si puteti arde, boti si chinui in alte feluri bietele esantioane Twisted Evil
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de aisha Lun 04 Mai 2009, 9:30 am

Pe str. Dinu Vintila (pe langa parcul circului) exista la parterul unui bloc un magazin de materiale. Unele cam scumpe, dar frumoase toate.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de ioana soare Lun 04 Mai 2009, 11:03 am

Aisha eu stau chiar langa Parcul Circului. Strada Dinu Vintila e strada care merge spre politie? Ca eu pe strada aia stiam un magazin de materiale, dar acum vreo 3 saptamani nu mai era, era ceva renovare in spatiul ala. Daca-i vorba de altul zi-mi si mie foame

Edit : Acum am vazut si ce ai scris la fuste.Smile M-am uitat pe harta si e strada cu politia. Tu cand ai cumparat materialul? O sa trec azi pe acolo in drum spre casa, sa vad, poate a fost doar in renovare in perioada aceea.


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Lun 04 Mai 2009, 11:11 am, editata de 1 ori
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de aisha Lun 04 Mai 2009, 11:08 am

Aia e strada. Eu n-am mai fost pe acolo de anul trecut. Deci nu mai exista...pacat!
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de andreeaX Mier 20 Mai 2009, 5:45 pm

Tesaturi la kg se gasesc pe undeva in Bucuresti?Ar fi super

Am cumparat zilele trecute 4,5 m de material cu 18lei ,dintr un magazin din Ploiesti-unul este alb si imita panza topita (un amestec de bumbac si poliester) iar celalat cred ca este un amestec de vascoza si poliester,arata super,e un verzui gri cu dungute albe.

Nu mi a venit sa cred ce ieftin le-am luat ,si nu voi avea mila de ele sa le tai bee
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de Admina Joi 21 Mai 2009, 10:08 am

Fetele, daca vreti materiale la kg intrebati-ma pe mine wink Va dau datele pe PM. Un depozit stiu in zona Pantelimon(in spatele pietei Delfinului) si altul in apropierea autogarii Filaret(parcul Carol). Ar mai fi unele in zona Doamna Ghica si altul in cadrul Elecroaparataj, dar nu le stiu locatiile exacte, doar am auzit.
Problema e ca nu sunt asa de atragatoare, unele materiale sunt prafuite si trebuie curatata, neaparat. Si trebuie multa rabdare, deoarece sunt mari si e mult de cautat pana gasiti ceva pe plac. Pe de alta parte puteti pleca cu multe kg, dintr-un foc rade ca va fura peisajul, nu cumparati numai pt ce ati venit.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de aisha Joi 21 Mai 2009, 10:17 am

Admina, pe mine ma intereseaza locatiile. Ai idee daca au si materiale pt lenjerii de pat, fete de masa de bucatarie?
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de Admina Joi 21 Mai 2009, 8:21 pm

Aisha, au si materiale pt cearceaf, am gasit unele frumoase pt copilasi, cu ursuleti, altele de adulti cu modele florale placute, pe crem, maroniu. Si uni sunt, niste bbc-uri, dar mai subtirele, am luat eu sa-mi fac rochie de vara rade Dar mi-a placut mult culoarea, pare un fel de in subtire. Eu mi-am luat si materiale de rochii de seara, de acolo, deci gasesti, daca ai rabdare si timp.

Aviz amatoarelor:
Va rog, nu va mai faceti cont, special ca sa scrieti un PM(mesaj privat)!


Ultima editare efectuata de catre Admina in Sam 30 Mai 2009, 5:29 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Furnizori de materiale si materie prima - croitorie - Pagina 2 Empty Re: Furnizori de materiale si materie prima - croitorie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB