Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Materiale textile si auxiliare - croitorie II EmptyMier 08 Mai 2024, 8:55 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Materiale textile si auxiliare - croitorie II EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Materiale textile si auxiliare - croitorie II EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Materiale textile si auxiliare - croitorie II EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Materiale textile si auxiliare - croitorie II EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Materiale textile si auxiliare - croitorie II EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Materiale textile si auxiliare - croitorie II EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Materiale textile si auxiliare - croitorie II EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Materiale textile si auxiliare - croitorie II EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Materiale textile si auxiliare - croitorie II EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Materiale textile si auxiliare - croitorie II EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Materiale textile si auxiliare - croitorie II EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Materiale textile si auxiliare - croitorie II EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Materiale textile si auxiliare - croitorie II EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Materiale textile si auxiliare - croitorie II EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Materiale textile si auxiliare - croitorie II EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Materiale textile si auxiliare - croitorie II EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Materiale textile si auxiliare - croitorie II EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Materiale textile si auxiliare - croitorie II EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Materiale textile si auxiliare - croitorie II EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Materiale textile si auxiliare - croitorie II

+89
ASV
brtlm
lovehandmade
Adela Ispas
LRodica
tomari
anc@
gabriela1554
Iulia888
ladybird
anex07maia
vilcris
oliv
mishou
tyna_mbm
diada
carmensz
32vali
kabunta
piciul
nico1206
marina40
PAULA CONSTANTIN
orhapetru
ema
Samarineanca
oanaraluca
mar_ysa_28
Gabica
Adelle23
nico21
palarierul
valentinadof
ancagio
CarmenClaudia
adela09
Butterfly_Amalia
relutant
Steluzza
i.xell
bisisica bijuterii
Mirky
ral
georgianamatei2007
kla78
despina13cucli
ALICET
rob roy
jearika
nicole24
rigo
laurin
alexaaa08
Ionela.Radu
AITEN
molioa
criston84
olguta cusma
ARYANNA
marabr
otilia gergely
dandana
Andata
bobitica
aurishta
Dolores
Panea Laura
arielas
Gianina4ever
afilimonb
rosita
sybex
anomyss
ancabanu
MagdaMarin
codryna
Admina
denise17
IrinaH
Karina33
aurelia.c
anamaria79"
Buburuza
andrea.z style
ioana soare
ismi3ismi
aidil
felgarii
Uca
93 participanți

Pagina 1 din 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Uca Mier 29 Feb 2012, 12:32 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty patent pt jachete sport

Mesaj Scris de felgarii Vin 23 Mar 2012, 11:04 am

Sunt foarte noua pe aici -vad ca inca sunt listata drept cel mai nou membru inregistrat - asadar, salutare tuturor! hug

am o intrebare. de unde pot sa cumpar patent pentru jachete sport?
am cautat in Bucuresti prin mercerii si diferite depozite de materiale, dar peste tot raspunsul a fost acelasi: nu avem. Sau pe unde aveau, culorile disponibile nu erau cele pe care le cautam eu.
am nevoie de patent de culoarea untului/bej si diferite nuante de maro (maro inchis, maro-movuliu, maro-gri).
ma puteti ajuta va rog?
felgarii
felgarii
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2012

http://www.pasboutique.ro

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de aidil Vin 23 Mar 2012, 12:59 pm

Ce este un patent pt jachete?
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de felgarii Vin 23 Mar 2012, 1:04 pm

banda aceea dintr-un material elastic, care se foloseste la manecile jachetelor si in partea de jos a acestora.
la asta m-am referit.
felgarii
felgarii
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2012

http://www.pasboutique.ro

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de aidil Vin 23 Mar 2012, 1:09 pm

Felgarii,
Bun venit si multumesc de info.
N-am vazut pe nicaieri asa ceva. Poate stiu fetele vreo adresa pe net.
Succes.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 23 Mar 2012, 2:33 pm

aidil,
tricotul lucrat un ochi pe fata si un ochi pe dos ,se numeste patent 1x1
tricotul lucrat doi ochi pe fata si doi ochi pe dos ,se numeste patent 2x2
si tot asa...doi pe fata,trei pe dos =patent 2x3,etc
iar tricotul lucrat cu toate ochiurile pe fata ,se numeste glat


Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Vin 23 Mar 2012, 2:43 pm, editata de 3 ori
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de ioana soare Vin 23 Mar 2012, 2:35 pm

Poti sa ti-l tricotezi tu. Ai avantajul ca o poti face circular(folosind andrele de ciorapi), deci fara cusatura. o faci cat de larga vrei, cat de lunga vrei, cat de groasa vrei, in ce culoare vrei, cu ce tip de fir vrei(in conditiile in care gasesti la mercerie), si cu ce model vrei - doua fata/doua dos sau 1 fata/1dos sau orice combinatie de fata dos din care rezulta un model elastic.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de aidil Vin 23 Mar 2012, 6:24 pm

Ioana, ai dreptate, tricotat de mana pe andrele e mai placut si aspectul superior celor "la kg". Am facut pe andrele de ciorapi patent 1X1 ca sa lungesc putin manecile de la o haina de iarna a fiului meu. Era de iarna trecuta, ii venea bine, doar la mneci ramasese putin prea scurta si am aranjat-o asa. A purtat-o toata iarna!
Multumesc Ismi, stiam sa fac elastic pe andrele si 1X1, si 2x2 si 2X3, dar nu am stiut pana acum ca are si o denumire specifica. Ii spuneam elastic si atat.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 23 Mar 2012, 6:39 pm

sunt denumiri tehnologice ale modelelor de tricot-glat,patent,jacquard,torsade,etc
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de andrea.z style Mar 27 Mar 2012, 12:34 pm

Am gasit pe un site polonez o solutie( lichid). Ideea este ca nu are nume, adica pe sticla scria numele magazinului ( nu e o marca) zid
Solutia respectiva este pe baza de apa si este pentru impregnarea materialelor textile impotriva apei, a murdariei. Nu are miros, nu schimba culoarea, si nu modifica textura materialului.

Stiti despre ce este vorba??? Aveti idee inde pot gasi asa ceva? ideea este ca eu l-am googalit dar nu am gasit nimic, poate si pentru ca nu stiu exact cum ii spune solutiei respective. PLS HELP!!!
kiss
avatar
andrea.z style
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 243
Localizare : arad
Data de inscriere : 12/10/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Buburuza Mar 27 Mar 2012, 3:31 pm

Se gasesc si la noi solutii pentru impermeabilizare. Poti cauta pe net, in magazinele de echipament pentru alpinisti, montaniarzi sau pentru motociclisti...
Cateva exemple:
Magazin 1
[url]Magazin 2[/url]
[url]Magazin 3[/url]
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de andrea.z style Mar 27 Mar 2012, 4:02 pm

Multumesc frumos!!! nu neaparat la asa ceva m-am gandit, dar iau in considerare si varianta asta.
Asta este solutia [url=http:reclama.ro]aici![/url]

Ma gadeam ca exista ceva special pentru pentru tesaturi folosite in croitorie. Dar trebuie sa testez si cu cele pentru gore-tex
avatar
andrea.z style
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 243
Localizare : arad
Data de inscriere : 12/10/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de anamaria79" Mar 27 Mar 2012, 4:08 pm

fetele am voie sa spun numele unui magazin care vinde materiale textile?au facut publicitate la radio deci nu am nici o legetura cu el(nu vreau sa fie publicitate) dar ma gandeam ca poate va ajuta
acesta este magazinul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
daca este vreo problema am sal sterg. Merci
anamaria79
anamaria79"
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 327
Varsta : 45
Localizare : oradea
Data de inscriere : 16/05/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de aurelia.c Mier 28 Mar 2012, 4:51 pm

anamaria79, vad ca ti-a fost cenzurat postul, aparent nu e voie Sad
Ai putea totusi sa imi trimiti si mie prin mesaj privat adresa acelui magazin ?

Este pacat ca astfel de informatii destul de utile nu au voie pe forum.
aurelia.c
aurelia.c
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 305
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 20/11/2010

https://cevrajiamaifacutnevastamea.wordpress.com/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Karina33 Mier 28 Mar 2012, 5:11 pm

Aurelia e vb de un magazin ce vinde NUMAI en-gros. Si preturile sunt destul de mari. Il gasesti usor pe google.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de IrinaH Vin 06 Apr 2012, 11:48 am

Salut!

Imi puteti spune, va rog, ce fel de materiale impermeabile exista?

As vrea sa incerc sa confectionez niste scutece pentru fetita mea si trebuie sa includ si acest strat. Am cumparat fas, nu stiu daca este hilar, dar trece apa prin el, mai ales daca este presat sau strans.

Cand l-am testat a "tinut" apa, dar probabil si pentru ca era cantitate mica si l-am manevrat si "cu grija", ceea ce nu va fi cazul la scutece wink .
IrinaH
IrinaH
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 215
Varsta : 39
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de IrinaH Mar 10 Apr 2012, 5:52 pm

Intre timp am descoperit poliuretanul laminat - sau PUL - un material imprmeabil folosit la scutece, dar nu gasesc de cumparat la noi...

Stiti cumva unde as putea comanda asa ceva in tara?
IrinaH
IrinaH
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 215
Varsta : 39
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty voal greu

Mesaj Scris de denise17 Joi 12 Apr 2012, 12:23 pm

Buna ziua! Si eu sunt noua aici si sper ca postez corect.
Trebuie sa cumpar un voal care sa cada greu pentru o rochie de seara. Imi puteti spune unde as putea sa gasesc si cum se numeste?
denise17
denise17
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/04/2012

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Admina Joi 12 Apr 2012, 12:55 pm

Irina H, poate te ajuta frotirul impermeabil, pe o parte prosop scurt si pe cealalta un strat de poliuretan (posibil), o folie rezistenta si impermeabila. Se pot face huse de protectie pentru pat, imi imaginez ca si scutece refolosibile.
Denise, se poate sa ai nevoie de triplu voal. Acela pica mai greu decat voalul obisnuit si e putin mai mat, mai putin transparent. Se pot face rochii, pantaloni din el.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de IrinaH Joi 12 Apr 2012, 10:45 pm

Multumesc pentru sugestie, Admina!
Am si plasat o comanda, sper ca materialul acesta sa fie ceea ce caut!
IrinaH
IrinaH
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 215
Varsta : 39
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de codryna Mar 17 Apr 2012, 8:21 pm

Buna fetele,

Nu stiu daca aici sau in alta parte trebuie sa postez (daca nu e ok rog adminii sa mute la topicul potrivit) insa in perioada 16-22 apr este o oferta in Lidl la un set de clesti pt nituit, capsat si perforat la 16.99 lei. Eu mi-am luat un set si abia astept sa ma "joc" wink

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

codryna
codryna
helper
helper

Numarul mesajelor : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/07/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 17 Apr 2012, 9:59 pm

A mai fost oferta si cateva din noi ne-am luat deja wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de codryna Mar 17 Apr 2012, 10:50 pm

Eu sunt noua pe forum si mi s-a parut o informatie utila, mai ales ca eu personal nu aveam asa ceva (m-am apucat de cateva luni de croit/cusut hainute).
codryna
codryna
helper
helper

Numarul mesajelor : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/07/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de ancabanu Mier 18 Apr 2012, 8:44 am

iar este oferta cu clesti? sper sa nu o ratez si de data asta zid
ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 18 Apr 2012, 6:00 pm

Vedeti ca de obicei se epuizeaza in prima zi iar [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] s-a mai spus despre aceasta oferta inca de luni. wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB