Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 EmptyAstazi la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 EmptyAstazi la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 EmptyAstazi la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 EmptyAstazi la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 EmptyAstazi la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 EmptyAstazi la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 EmptyIeri la 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Conserve pentru iarna (2)

+58
ivanoiuadela9
fiordaliso
tinap
MagdaMarin
eliya
stejara
mimiady63
micheline
IOANA 80
anamaria021a
Dorulet
bela gio
elena_florescu
iuliana72
ismi3ismi
rosita
emma90
lennny
Cristina_Ionela
annamaria26985
myky7robc
RamonaM
melus
silvisor
kmn
ALICET
mariaz_09
fizicuta
cocav
Gabiuta
adelina24
margot
ghita
bubu85
mykya
Admina
canadianca50
vyky2010
dorina64
monatibi
SilviaDumitrescu
ionela stefan
CCristinaC
irish05
valentinadof
julix_2007
Giobsy
ikuta
Uca
diada
Karina33
firicel
diblaru maria
ema
ileana cosanzeana
corina corina
AlinaJ.Bijoux
MihaelaT
62 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de dorina64 Mar 06 Sept 2011, 5:26 pm

Aglaia felicitari esti super harnica.Zici ca e raionul de conserve de la market.Vreau si eu reteta la tocana -sos pentru paste hug. Multumesc anticipat.
Margot reteta ta de ardei copti am salvat-o si eu. Multumesc mult.


Ultima editare efectuata de catre dorina64 in Mar 06 Sept 2011, 5:27 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectare)
dorina64
dorina64
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 382
Varsta : 60
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 24/05/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de Uca Mar 06 Sept 2011, 7:23 pm

Ce harnice ati fost!
Aglaia, char ca zici ca a venit foametea!


Am citit ca ati intrebat de pasta sau o reteta cu ardeii iuti.
Noi, anul asta pe cei rosii ( din productia proprie) i-am trecut prin masina de separat pielita si samburii, cea folosita pentru rosii, adica asta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
S-a ales doar pulpa de la ardeii iuti, am fiert-o ca pe bulion si am sterilizat-o.
Am folosit-o din intamplare, am zis "ia sa incercam",si se pare ca a mers bine, imi era groaza sa ii curat bucata cu bucata si am scapat si de usturimea ce ar fi urmat.
A iesit o pasta super piscacioasa din care mananc aproape la fiecare masa ( cat o boaba de piper nu mai mult, ca nu rezist, imi ia gura foc )

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de Gabiuta Mar 06 Sept 2011, 7:45 pm

Felicitari conservareselor........eu ma gindesc numai cit ati fiert la toata borcanaraia aia..... zid
Eu am pus numai la congelator dar cam de toate.Nu am pus mazare si imi pare rau ca ne place .In rest ...
Ideea este ca pe timp de iarna acum nu mai e asa de tragic cu cumparatul legumelor .Nu vorbesc de cele din hipermarket ci de cele din piete.Sunt putin mai scumpe dar daca vrei musai proaspat gasesti cam orice.Diferentele de pret insa nu sunt foarte mari.Zic eu in calitatea mea de pensionara rade
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de adelina24 Mar 06 Sept 2011, 8:15 pm

Dorina nu este o reteta standard . Este ceva inventat de mine : in parti egale ceapa , morcov , ardei , rosii , dovlecei . Am pus apa pana la jumatatea cratitei si ulei ( din ochi ). Am fiert pana a scazut lichidul si am invartit intre timp . Sare dupa gust . Dupa ce s-a racit am dat-o la blender . Am pus in borcane si am sterilizat . Este foarte gustos . Iese mai bun daca pui kapia sau gogosari .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de dorina64 Mar 06 Sept 2011, 8:42 pm

Multumesc mult Aglaia. Imi place ca nu are nimic prajit ,ca totul este doar fiert. Fac si eu saptamana viitoare.
dorina64
dorina64
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 382
Varsta : 60
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 24/05/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de ema Mar 06 Sept 2011, 8:51 pm

Aglaia ai muncit, nu gluma Eu nu am facut decat niste bulion dar nu prea mult pentru ca rosiile mele inca nu s-au copt, zarzavaturi la congelator si gemuri Vreau sa merg sa caut zilele astea vinete pentru pus la borcan si pentru zacusca Am strans azi cateva ladite de gogosari (mai sunt si mai verzulii dar ii tin acoperiti cu o patura si se mai inrosesc) Vinetele anul asta sunt noduroase, iuti si urate Sa vad ce voi gasi in targ
Spor la conservarit si Flowers harnicutelor
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de cocav Mar 06 Sept 2011, 10:36 pm

Felicitari Aglaia pentru conserve! Nu e foamete dar e bine sa fie la camara.
Eu inca nu am facut zacusca dar am facut dulceata de coarne , cornata si compot de coarne.
Spor pentru altele !
cocav
cocav
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 229
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 28/07/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de adelina24 Mier 07 Sept 2011, 3:26 am

Evit prazelile in procent de 99% pntru ca la mine in familie (si in neamul din latura lu al meu , dar a mostenit Andreea ) este o moda cu ficat gras , ficat marit fiere strangulata , fiere lenesa si colesterol cat incape.
Dulceata de coarne , compot de coarne , dulceata de soc si catina cu miere imi aduce mama la sfarsit de luna cand trec de la Bacau spre Mangalia . Dar mi-au ramas restul : gogosari in otet , conopida , gogosari in suc de rosii , castraveti la otet , ardei copti si mai vreau sa pun vinete prajite cu gogosari marinati . Am gasit reteta pe net . A pus mama ( cand eram la mama fata ) si a fost o nebunie . O varianta la aceasta reteta o are o colega ( astept sa mi-o aduca ) cu vinete coapte si ardei copti si marinata . M-ar tenta mai mult ca as evita prajitul vinetelor .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de fizicuta Mier 07 Sept 2011, 7:36 am

Eu conserv ardeii kapia astfel:copti si curatati de cotoare si seminte ii pun in borcane de 800 de grame ,adaug la fiecare borcan un paharut de tuica cu otet(cam 50 ml )2 linguri de miere (daca e fluida)sau una cu varf (daca este din cea zaharisita) si o lingurita rasa de sare(poate fi si mai putin,depinde de fiecare cat de sarat mananca)capsez si sterilizez cca 20 min si rezista si 2 ani asa.Prefer sa pun uleiul in momentul in care desfac borcanul.
Ca sa nu ma mai chinui la curatat mult eu scot cotorul si semintele inainte de a coace ardeii si dupa copt ii pun intr-o oala,ii presar cu sare si ii tin acoperiti cateva ore bune .....
fizicuta
fizicuta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 738
Varsta : 61
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/02/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de mariaz_09 Mier 07 Sept 2011, 8:05 am

Foarte frumos,Fizicuta,ne conformam si noi retetei tale,mai ales ca este BIO.Chiar azi o sa fac asta.Multumesc.
mariaz_09
mariaz_09
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 762
Varsta : 71
Localizare : Deva
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de ema Mier 07 Sept 2011, 12:28 pm

Fizicuta, eu pun ardeii copti ca tine dar strecor si zeama pe care o lasa (se mai sparg la curatat) Si nu-i indes tare in borcane ca sa aiba loc zeama sa intre printre ei
Aglaia, la capitolul "ficat"' "fiere" si la noi in familie e la fel Evit prajelile si grasimile de orice fel dar la zacusca trebuie sa calesc ceapa un pic Altfel nu prea are gust Ulei nu pun prea mult pentru ca dupa luna decembrie, incepe sa rancezeasca
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de ALICET Mier 07 Sept 2011, 2:49 pm

Eu pun in fiecare an castravetii asa.Se pastreaza foarte bine.N-am avut niciodata probleme cu ei:

1 lingurita zahar
1 Lingura sare
1 canita mica otet
boabe de mustar, boabe de piper, foi de dafin, ceapa, morcovi, codite marar
apa rece

Eu de cand am experimentat reteta asta, nu-i mai pun altfel.Merge si repede.
Cantitatile sunt pentru un borcan de 800.

ALICET
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mier 07 Sept 2011, 8:45 pm

Aglaia, felicitari pt. productie!!! Ceva, ceva ai facut si tu si arata tare bine!!! Si la mine e plina camara (asa plina nu a fost nici o data) si avem la borcane cu muraturi, tocanite, legume pt. ciorbe, zacusca, bulion, dulceturi, compoturi de zici ca traim 7 vieti!!! Smile
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de corina corina Joi 08 Sept 2011, 4:19 pm

Ce de harnicute aici ! Sa va spun si eu ce-am mai facut :

20 de borcane de bulion (de 800 ml ) cam asa : la o galeata de suc de rosii am pus 5 lingurite de sare , 10 lingurite de zahar si 250 ml ulei si am fiert pana a scazut bine (de data asta vreo 8 ore - in functie de soiul de rosii ) , apoi am pus la borcane a doua zi si le-am fiert 30 minute in clocot . Garantat tine si doi ani si e un deliciu . Maine mai fac o tura si gata !

Castraveti am pus la saramura in butoi de 80 de litri .Saramura o fac din 10 linguri de sare la 10 litri de apa si am pus-o mai fierbinte (cam la 60 de grade ) ca afara inca e cald . Pritocesc zeama la doua trei zile pana se mai racoreste vremea . Ca si conservant am pus cam 10 radacini de hrean taiate fasii subtiri .

Am facut si vreo 20 de borcane (tot de 800 ml ) cu castraveti la otet . I-am asezat in borcane tot cu fasii de hrean si am pus o lingurita de zahar una de sare si 80 ml de otet la fiecare borcan . Am umplut cu apa , am pus capacele si 30 de minute la fiert .

La congelator am pus morcov ras la pungute , porumb in lapte (jumatati de cocean ) , dovlecei rasi sau felii si rosii cubulete treptat . Am pus si fasole batuta la pungute (fiarta scursa si data la robot ) . Cand o scot o dezghet in frigider , o frec cu ulei si mujdei de usturoi si gata mancarea .

Mai am de copt vinete imediat ce termin cu bulionul , apoi trec la gogosari pe care la borcane ''fierte'' ii pun ca pe castraveti , iar la rece ii pun asa : 1kg de felii de gogosar , o lingura rasa de sare , doua linguri de zahar , 200 ml otet si hrean .Se amesteca feliile de gogosar cu celelalte ingrediente si se lasa de dimineata pana dimineata la loc racoros rasturnandu-se de 5-6 ori dintr-un vas in altul .
A doua zi se aseaza foarte bine in borcane si se toarna zeama pana sus . Deasupra se pun crengute de visin si frunze de telina . Sunt deliciosi !Noi ii consumam primii pentru ca nu am unde sa-i tin la rece peste iarna ca sa nu inghete sau sa nu se acreasca prea tare , dar la beci tin pana primavara tarziu .Otetul ramas (pentru ca ramane destul ), il pun la sticle si acresc ciorbele la servire sau (mai ales ) salata verde care capata o aroma deosebit de placuta .

Am facut si poze , dar acum nu prea am timp sa le postez . Cu prima ocazie insa ma prezint aici cu ele .
Acum dama si s-aveti spor la pus in camara ca pana in iunie anul viitor e multa vreme !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de ema Joi 08 Sept 2011, 4:33 pm

Asa ma frig palmele sa-mi cumpar si eu o lada frigorifica asa cum aveti unele dintre voi....
Oare anul asta vom avea ghebe? E cam seceta Ce bine ar fi daca ar ploua
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de corina corina Joi 08 Sept 2011, 5:01 pm

Si sa stii ca nu ti-ar parea rau deloc . Bani sa fie , ca investitia merita si e pe termen lung . Si apoi se amortizeaza repede cand lada e plina cu de toate .

Si eu vreau o ploaie din toata inima mea , dar nu e !Cel putin nu asa curand ! Dar cand vor incepe ploile de toamna o sa ne muram tacticos .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de ema Joi 08 Sept 2011, 5:08 pm

Dar eu vreau ghebe ca sa le fac cu ceapa si usturoi la iarna foame
Vezi, de asta sunt eu cam grasa: ca sunt pofticioasa
Acum, serios, ma gandesc draga Corina, ca e pacat sa nu profit de ce mai fac prin gradina A fost anul asta mai nenorocit dar de obicei am recolta bunisoara de legume Si am vazut ce ai tu in lada ta si mi-a placut mult
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de corina corina Joi 08 Sept 2011, 5:12 pm

Pai , sa vina ploaia sa fie ghebe pentru Ema !!
Am apreciat munca ta si faptul ca nu te-ai descurajat de tot in gradina . Sunt ani buni , ani mai putin buni , dar un lucru e sigur : soarele va arde din ce in ce mai tare vara si culturile trebuie protejate ca sa nu muncim degeaba . Ma gandesc la o plasa de umbrire sau la randuri de porumb in gradina...
Si stai sa vezi cum va arata lada mea la sfarsitul toamnei ! wink
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de ema Joi 08 Sept 2011, 5:22 pm

Plasa de umbrire e aia verde ca din rafie (stii, cum sunt saculetii de cartofi la piata)? cred ca e buna si impotriva graurilor care distrug tot si a grindinii Am vazut ca aveau in Franta prin livezi si unele vii

ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de canadianca50 Joi 08 Sept 2011, 6:15 pm

Doamnelor , va rog sa -mi spuneti daca pot pastra o perioada mai lunga , ardei iute taiat fara samburi , pus in ulei Imi place foarte mult si daca as pune asa as putea sa scot o lingurita de ardei linga ce maninc.
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de kmn Joi 08 Sept 2011, 8:36 pm

fetelor harnicute....felicitari
eu anul asta nu am reusit sa pun tot ce as fi vrut.....decat bulion, veo 3 feluri de dulceata, castraveti acri, castraveti bulgaresti, nectar de pere, compot de cirese amare...urmeaza restul de muraturi si zacusca.
mult spor va urez la toate/toti....
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de Gabiuta Joi 08 Sept 2011, 8:43 pm

Dar zacusca de ghebe ce are?/Aoleu........imi ploua in gura numai cind ma gindesc la ea.As fi in stare sa maninc un borcan odata si apoi.... Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 351247
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de canadianca50 Vin 09 Sept 2011, 5:04 pm

Nu conserva nimeni ardei iute in ulei /? Si cit rezista ?
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de adelina24 Vin 09 Sept 2011, 6:38 pm

Ca sa nu fierbeti mult la buluin , lasati sucul de rosii in oala pana a doua zi si apoi luati cu paleta ce este deasupra . Toata pulpa se ridica deasupra si la fundul oalei ramane apa ( de fapt mai mult de jumatate din cantitate este apa ) . Astfel se reduce considerabil timpul de fierbere . ( nu mai stiu unde am citit asta acum multi ani si am incercat si eu ). Chiar acum am pus la fiert o portie dar am aruncat apa ca altfel as fi pozat-o ca sa vedeti cu iese .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de ileana cosanzeana Vin 09 Sept 2011, 8:48 pm

a mea bunica facea asa,le taia bucati,le lasa la"putrezit" de seara pana dimineata,apoi scurgea cu furtunul zeama de dedesubt si fierbea doar pulpa
ileana cosanzeana
ileana cosanzeana
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 457
Varsta : 39
Localizare : calarasi
Data de inscriere : 03/12/2008

Sus In jos

Conserve pentru iarna (2) - Pagina 4 Empty Re: Conserve pentru iarna (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB