Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 EmptyIeri la 11:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 EmptyIeri la 8:18 am Scris de Dorulet

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 EmptyVin 17 Mai 2024, 12:08 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 6
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 EmptyVin 17 Mai 2024, 12:00 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 EmptyJoi 16 Mai 2024, 9:30 pm Scris de LRodica

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Florile din gradina mea(2)
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

+37
diada
piciul
danniela
Michelle88
Greteledelweiss
onuca28
flori de camp
ancabanu
victoriacus
mnarcisa
rosita
canadianca50
Adela Ispas
lorexa1987
Clio_Ela
danae
lushca
mada93
angells
mickyta
leonutza69
clodi
andreeaX
aisha
ioana soare
Usagy
geany
Elena_Ralu
Camy
duchess
Eliana
tomari
Admina
ramomic
emilia
Tonsis
arime
41 participanți

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de Admina Dum 03 Apr 2016, 7:52 am

Merci Gabita. De asta imi e si mie, nu de flexibilitate, cat de presiunea pusa pe incheieturi, fiind multe pozitii rasrunate. Dar nu e doar de frica, ma si dor, cand practic. Am gasit pe net programe speciale pt articulatii, nu stiu daca sunt de incalzire sau special modificate pentru sensibilitate. E o chestie des intalnita in yoga, referitor la cele de la maini. Dar cum zici si tu... brrrr, ce nebunii faceti voi la aikido...
Inainte purtam benzi elastice ca pt. tenis, in timpul exercitiilor si era mai bine. O sa caut unele mici, sa fie stranse si sa iau niste minerale, poate din vreo lipsa am trosnit os pe os, ca puiul...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de Gabica Lun 04 Apr 2016, 9:42 am

Am găsit pe net aceste exerciţii

Noi le facem la aproape fiecare antrenament, cu un număr mai mare sau mai mic de repetări.Sau cu diverse combinări: trecem din unul în altul.

Trebuie să-mi caut mai multe pentru cervicală. Aici am rămas cu probleme. Aceeaşi poziţie zilnic....

Aţi văzut-o pe bunicuţa japoneză dansând la bară?
Dacă ea poate, eu de ce nu?
Probabil nu a încetat nici o clipă aceste exerciţii...
Să o luăm ca exemplu bun!
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de Admina Mier 06 Apr 2016, 6:28 pm

Da, sportul ne mentine tineri!
Am mai contemplat si as face zilnic mers pe jos, organizat. Se vand si DVD-uri cu metoda asta (ca parca noi nu stim sa mergem) si am multe vecine care merg cate 1, cate 2, la pas alert, prin cartier. Dar trebuie zilnic si macar 30 minute.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de danniela Joi 07 Apr 2016, 3:20 pm

Sincer si eu am pe strada mea, nu sunt vecine, dar sunt aceleasi persoane. Dimineata de la 6.30 pana pe la 7.30 chiar 8 cand incepe sa arda soarele merg. Si seara la fel. Sambata sunt chiar multisori. Nu sunt genul sa imi placa mersul dar cred ca voi incerca si asta. Daca vreti sa stii, tot nu am ajuns la yoga.....cine imi da un sut in fund?????
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de Admina Joi 07 Apr 2016, 6:28 pm

Eu nu... ca nici eu n-am mai facut. Ba ca indigestie, ba ca entorsa, ba ca am facut curat. Nici nu mai promit ca ma apuc, de maine... ca nu are rost. Chestia e, ca la meditatie, ca odata ce te apuci, iti faci timp in plus, esti mai calm in restul zilei, mai echilibrat si sportul ajuta la organizarea timpului si indiferent ce avem de facut, facem timp si de sport. Dar de, teoria e teorie, pusul in practica e mai greu. Pentru mine, cel putin... zid

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de Gabica Vin 08 Apr 2016, 9:40 am

Vă dau eu. Basketball Am fost miercuri la antrenament, mi-am modificat sacul în care îmi transport beţele. Am desfăcut husa, i-am pus la partea de jos o bucată de muşama ca să nu se mai ude sau murdărească aşa repede când las dacul din mână. i-am montat fermoar la partea de sus şi am cusut o altă agăţătoare. Mândră nevoie mare de sacul meu am plecat la aikido. Antrenamentul a fost minunat. Am reuşit să fac un exerciţiu la care muncesc de 2 ani. La fiecare antrenament îmi arată sensei care este mişcarea corectă pentru a-l face uşor fără efort fizic. Mie mi se părea imposibil. Abia acum după ce am exersat articulaţiile am înţeles ce uşor este. Nu reuşeam deoarece având dureri în articulaţii încercam să le protejez forţând muşchii. Sunt implicate articulaţiile: umerilor, şoldurilor, braţelor. Acum zâmbesc şi mă minunez. Aşa ne complicăm viaţa în general. Căutăm o rezolvare în altă parte când de fapt rezolvarea e simplă dar necesită puţin mai multă atenţie.

Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de danniela Vin 08 Apr 2016, 12:02 pm

Gabica, te admir!!! Sper din suflet sa incep si eu ceva ca e musai. Sunt tare constienta ca asta m-ar face sa fiu mai activa, mai putin lenesa, stiti ca la mine e caldura mare care vrand-nevrand te face puturoasa, plus ca e varsta la care ar trebui sa am grija de mine mai mult ca oricand.
Am avut 2 luni de cosmar, cu niste hartie de tocat, documente vechi, o porcarie care efectic m-a imbolnavit din toate punctele de vedere, inca mai am pe creier sechela, inca mai tremur cand vad un vraf de hartie si mai are si praf pe deasupra.....grrrrrr.....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de piciul Vin 08 Apr 2016, 3:57 pm

Bravo fetelor! Eu merg fara sa vreau...adica de nevoie...nu-mi plac mijloacele de transport si daca e timp merg pe jos....cred ca acopar cele 30 minute zilnic.
Dar o sa ma uit la exercitiile recomandate de Gabica sa vad ce pot face acasa...dimineata fac cele 5 exercitii tibetane...acum de 10 zile nu am avut timp de ele...in schimb am practicat sportul "statului pe holurile spitalului", urcat trepte intre etajele chirurgiei si terapiei intensive....oricum m-am remarcat!...  intr-o dimineata m-a intrebat o doctorita:"ce faceti inviorarea de dimineata?!"....
Va doresc sa aveti timp de voi si sa miscati si muschii pe care nu-i folosim des si se atrofiaza....
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de aurishta Lun 11 Apr 2016, 11:24 am

Admina a scris:...
Am mai contemplat si as face zilnic mers pe jos, organizat. Se vand si DVD-uri cu metoda asta (ca parca noi nu stim sa mergem) si am multe vecine care merg cate 1, cate 2, la pas alert, prin cartier. Dar trebuie zilnic si macar 30 minute.
Mama mea a mers enorm de mult pe jos de cand o stiu..chiar si acum, la 78 de ani, o face! Totusi este obeza!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de diada Lun 11 Apr 2016, 9:14 pm

Si mama mea a mers pe bicicleta ani de zile cca 8 km pe zi. Dus intors serviciu si tot grasuta era. Acum este obeza, are probleme cu picioarele din cauza ca a lucrat in mediu umed.

Eu am inceput exercitiile de kinetoterapie acasa. Se simt, ma mai indrept, incepusem sa ma stramb si sa ma doara din nou spatele.

Mi-am luat si aparatul de abdomene de la LIDL. Nu fac multe exercitii la el, mi-e frica sa nu fortez spatele.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de danniela Mar 12 Apr 2016, 9:02 am

Da, dar obezitatea are mai multe cauze, nu numai mancat necontrolat sau facut/nefacut miscare. Cel mai rau e cand e genetic, ca voi trebuie sa va feriti si sa preveniti!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de Gabica Mar 12 Apr 2016, 9:56 am

Aseară la aikido a venit o viitoare doctoriţă. Este în anul 4 la medicină. Ca orice începător îi este teamă să execute anumite mişcări. Am stat de vorbă după antrenament.
Eu i-am povestit de câştigul în flexibilitate, ea s-a plâns de o rigiditate a picioarelor. A spus:
"Sunt foarte multe boli care au punctul de plecare în articulaţii. Din ce am învăţat până acum."

Eu o cred.
Referitor la obezitate. Nu este suficient să mergi pe jos. Corpul se obişnuieşte cu acceaşi mişcare şi nu mai face nici un efort să-şi schimbe starea.
Mama se plânge de dureri de umeri dar în loc să facă câteva exerciţii preferă injecţii intramusculae. Apoi e răguşită şi ameţită. Ştie că e reacţia adversă dar tot nu-şi schimbă obiceiul. Durerea a lăsat-o cât timp a luat medicamentul. Apoi a reapărut.
Metabolismul încetineşte, mâncăm mai mult, digerăm mai puţin.
Anul trecut mă plângeam că slăbesc de dimineaţă până seara.
Acum am început să asimilez. Stau bine pe mine blugii pe care-i dădeam jos fără să deschid nasturii. Poate fi premenopauza. Dar sunt conştientă că acum mai mult ca înainte trebuie să fac mişcare.



Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de aurishta Mar 12 Apr 2016, 10:10 am

Gabica a scris:.
Acum am început să asimilez. Stau bine pe mine blugii pe care-i dădeam jos fără să deschid nasturii. Poate fi premenopauza. Dar sunt conştientă că acum mai mult ca înainte trebuie să fac mişcare.



Da, asa este...o data cu inaintarea in varsta, corpul nu mai raspunde tot asa de prompt la vechile mijloace de mentinere in forma!. De-asta si eu pastrez sportul ca un ingredient de baza al vietii mele de zi cu zi!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de danniela Mar 03 Mai 2016, 10:40 am

Dragi doamne, in timp ce mananc o felie de cozonac zid zid zid va scriu!! Nu sunt eu mancatoare de dulciuri dar am nevoie de ceva zahar !!! M-am apucat de Jillian Michael shred 1 si sunt....varza totatala, zdrentuita si cracanata ca vai de mine!!! Am mai facut si ceva yoga cu fii-mea cat a fost acasa, dar eu eram mai mult in nas decat in vant!! Am de dat jos 4,6 kg si 11 cm. Musai!!! De ce musai? Pai nu mai vreau sa investesc in haine cu un nr mai mare, vreau sa ma simt mai flexibila si mai enegica. Eu fac dimineata exercitiile, seara imi creaza insomnii nasoale. Si de ce nu, sa arat mai bine!!!
Sa vedem si cat ma tine!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de aurishta Mar 03 Mai 2016, 4:07 pm

danniela a scris:Dragi doamne, in timp ce mananc o felie de cozonac zid zid zid  va scriu!!
Hihi... rade  ,  bun inceput! Cu toate astea, nu pot decat sa te aplaud pentru start! aerobic aerobic batetoba
Chiar azi dimineata vorbeam cu fi-mea despre cei care incep sa vina la sala (stiu ca nu e cazul tau, dar asa, ca veni vorba....)...unii spun ca se simt prost sa isi arate corpul neglijat printre atatia sportivi bine claditi! Insa eu, de cand tot bantuiesc prin salile de sport, niciodata nu am vazut veterani care sa ridiculizeze pe vreun nou-venit mai cu colacei sau cu burtica, ba, din contra, chiar au fost gata sa ajute cu un sfat, cu o incurajare.... Nu spun acum ca nu exista si nesimtiti prin gym-uri, dar, in general, un nou-venit este privit chiar cu simpatie!
Sa decizi sa te apuci de sport spre binele corpului tau este usor...sa duci la indeplinire asta este mult mai greu fiindca implica schimbari radicale in stilul de viata, in organizarea timpului liber, a meselor, a odihnei....trebuie si rabdare findca rezultatele durabile cer timp...
Nu este usor, dar merita!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de danniela Mar 03 Mai 2016, 4:50 pm

Ai dreptate Aura!!! De exemplu azi nu am rezistat mai mult de 18 minute. Dar pentru inceput e bine, am transpirat bine si mi-am pus sangele in miscare!!
Cu sala la fel, ai dreptate, nici eu nu am vazut pe cineva sa rada de una sau unul gras. De simtit prost eu una nu m-as simte ca daca as fi modeala nu m-as duce la sala, nu??? Deci ma duc cu un scop. M-as simti aiurea cand vad ca nu ma pot opri din mancat, desi vad cum dospesc, sau nu ma pot urni la miscare, adica scrie lene pe mine!!!
Sa dea Domnul sa ma tin de treaba. Sincer nu ma astept la rezultate imediate. O sa fac partea 1 doar 2 saptamani nu 30 de zile si apoi trec la partea a doua. Le-am mai facut si stiu dupa scurt timp partea intai mi se va parea usoara.


Editez ca nu a mai scris nimeni!!
Si azi a doua zi am fost pe metereze! Si am facut tot exercitiul 30 minute parca e. Imi tremura genunchii ca la capra dar stiu ca dupa o saptamana incep sa vad rezultate....nuuu, nu pachetele dar niste dungi acolo amarate tot or sa fie!!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de Gabica Mier 04 Mai 2016, 12:29 pm

Hi, hi, hi.... eu râd de mine. Am 66 kg, o burtă frumoasă ca o minge.
Deşi am muncit mult săptămâna trecută în grădină, fiind foarte relaxată în loc să dau jos am pus.
Elasticitatea mi-am probat-o iar prinzându-mi un picior între canapea şi perete. Deh! curăţenia de Paşti.
Articulaţia s-a întins bine fără durere! Avantaj eu.
Sunt surprinsă că deşi am 6 kg în plus nu le simt prea mult.
Dar reîncep antrenamentele!!!!
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de aurishta Mier 04 Mai 2016, 1:08 pm

Gabica a scris:
Sunt surprinsă că deşi am 6 kg în plus nu le simt prea mult.
Dar reîncep antrenamentele!!!!
aplauze aplauze
Daniela, sa stii ca nici eu, chiar daca sunt intr-o forma fizica foarte buna, nu duc usor un workout de-al lui Jillian din prima zi! De obicei, incep prin a lucra miscarile intr-un ritm mai lent, prioritate avand executia corecta a exercitiilor si mai putin ritmul sau nr de repetari. A doua zi, deja totul merge mult mai bine, iar la sfarsitul saptamanii, merge perfect, ca in filmare! aerobic aerobic Dar cand schimb workoutul, tot imi trebuie acesti pasi preliminari!
Cand nu prea am chef de sport, fac forta cu greutati libere haltere haltere , iar cand ma simt la pamant ametit , lucrez pe aparate fiindca sunt sigure si nu necesita mare concentrare!

Am vazut ieri un filmulet motivational care mi-a placut mult...noi nu participam la competitii, dar suntem (cel putin eu wink ) intr-o competitie continua cu noi insine, cu comoditatea, cu ispitele culinare, cu timpul care parca se comprima continuu! Sper sa va placa si voua pupi :
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de danniela Mier 04 Mai 2016, 3:40 pm

Heaven is a state not a place! Cam asa inteleg eu!!
Bun videoclipul, motivational!
Asa e Aura, m-ai descris pe mine! Nu ma agist sa fac la nr ca ele, ba ma mai si opresc daca nu mai pot sari, pe la coarda mi se pune capac rade rade rade dar respir adanc si o iau de la capat. Nu spun ca abia cobor scarile rade rade rade rade

Gabica, lucratul in gradina nu cred ca are treaba cu mentinerea, activezi numai anumite parti ale corpului, ba poate stai si intr-o pozitie gresita. Eu nu am considerat treaba din casa ca un gym sau alergatul deupa copii sau la statia de tramvai!! Nu, pentru ca a lucrat numai corpul dar mintea a lucrat in alt scop, fie sa protejez copilul, fie sa prind tramvaiul. Cand mintea si corpul sunt in acelasi sens atunci slabim si ne mentinem. Parerea mea de buna la teorie rade rade rade rade
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de Gabica Mar 10 Mai 2016, 12:30 pm

Danniela eu ştiu ce spui tu, munca în gospodărie nu e gimnastică.
Eu am vrut să evidenţiez că nu am stat cu o carte în mâini, m-am mişcat mult prin curte. Tunsul ierbii cu 2 tipuri de maşini implică muşchii de la mâini chiar prea mult (cine foloseşte aceste maşini ştie.)
Aseară am fost la aikido. Îmi era greu şi să mă aşez pe saltea, ce să mai zic de ridicat într-un picior.
După o oră deja respiram mai bine şi îmi simţeam corpul mai uşor.
Spre sfârşit am lucrat cu JO (un băţ ca o coadă de mătură.) M-a luat o durere în ovarul stâng de o simt şi acum!!!
Cred că mi-am zdruncinat bine şunculiţele care susţineau ovarele, le-am deranjat, mi-au răspuns cu durere!
Voi ce faceţi?
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de danniela Mar 10 Mai 2016, 3:48 pm

Eu rau, dar imi revin!!!
Tre sa ma reorganizez sa fac seara exercitiile ca a doua zi e musai sa spal parul si zilnic nu pot si nici nu vreau. Cum transpir, cum se ingrasa parul de parca nu m-am spalat in viata mea. Chestia ca am insomnii dupa exercitii, deci le fac mai devreme.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de diada Mar 10 Mai 2016, 9:12 pm

Eu imi fac exercitiile la 9-10 dimineata, depinde cum ajung acasa. dar eu nu am serviciu... avantaj sau dezavantaj, depinde din ce parte vezi paharul Smile)) momentan mare avantaj.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de aurishta Mier 11 Mai 2016, 12:23 am

Gabica a scris:....
Voi ce faceţi?
Eu tot inainte! Smile
Azi m-a  suparat un torticolis, dar tot m-am dus la sport...am lasat deoparte JM...era prea de tot cu durerea aia de la gat...dar am lucrat pe aparate aşa , şuchie cum eram Smile Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de danniela Mier 11 Mai 2016, 10:54 am

Sa va zic..... eu am un pui de hemoroid, din ce am citit ar cam fi de la greutatile cu care fac JM. Probabil prea am sarit ca leul si de fapt eu sunt o matza amarata rade rade rade Macar mi-a trecut febra musculara si am mai pus asa vreo juma de kil, sa fie acolo!!!!
Da Diada, avantaje si dezavantaje. Eu m-am nascut cu serviciu in sange cred rade rade rade Si cand am vrut sa stau acasa mi s-a ivit un job, asa ca merg la serviciu cu drag si spor. Avantaj ca programul e flexibil, dezavantaj am momente cand stau si 18 ore la munca.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de aurishta Mier 11 Mai 2016, 11:00 am

danniela a scris:Sa va zic..... eu am un pui de hemoroid, din ce am citit ar cam fi de la greutatile cu care fac JM. ...
Imposibil...la Jm se lucreaza dinamic si cu greutati mici! Mai degraba incearca o schimbare in alimentatie...mananci cumva multe "uscaturi" sau chestii picante?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?! - Pagina 5 Empty Re: Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB