Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Materiale textile si auxiliare - croitorie II

+89
ASV
brtlm
lovehandmade
Adela Ispas
LRodica
tomari
anc@
gabriela1554
Iulia888
ladybird
anex07maia
vilcris
oliv
mishou
tyna_mbm
diada
carmensz
32vali
kabunta
piciul
nico1206
marina40
PAULA CONSTANTIN
orhapetru
ema
Samarineanca
oanaraluca
mar_ysa_28
Gabica
Adelle23
nico21
palarierul
valentinadof
ancagio
CarmenClaudia
adela09
Butterfly_Amalia
relutant
Steluzza
i.xell
bisisica bijuterii
Mirky
ral
georgianamatei2007
kla78
despina13cucli
ALICET
rob roy
jearika
nicole24
rigo
laurin
alexaaa08
Ionela.Radu
AITEN
molioa
criston84
olguta cusma
ARYANNA
marabr
otilia gergely
dandana
Andata
bobitica
aurishta
Dolores
Panea Laura
arielas
Gianina4ever
afilimonb
rosita
sybex
anomyss
ancabanu
MagdaMarin
codryna
Admina
denise17
IrinaH
Karina33
aurelia.c
anamaria79"
Buburuza
andrea.z style
ioana soare
ismi3ismi
aidil
felgarii
Uca
93 participanți

Pagina 3 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de ancabanu Joi 05 Iul 2012, 1:44 pm

Fetelor caut un material, usor, de vara, care sa nu fie foarte trasparent si sa cada frumos pentru o rochie in genul acesta
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Oare ce pot folosi?
ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Admina Joi 05 Iul 2012, 2:52 pm

Andata, cred ca ai nevoie de un fel de tricot (jerse) din bumbac, imi pare ca papuselele sunt din materiale naturale. Nu cred ca ar merge lycra, ca ar stralucii si s-ar agata mai rau, la joaca.
Ancabanu, mie imi pare un jerse fin, dupa cum drapeaza, dar la genul asta de rochie (cu elastic), poti folosi si bumbac, batist, triplu voal (dezavantaj, e sintetic).

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de dandana Joi 05 Iul 2012, 5:28 pm

Andata, Admina are perfecta dreptate! materiale excusiv naturale pt papusile waldorf iar materialel ala e un tricot special pe care doamnele il cumpara de afara, e scump rau. poti sa incerci insa cu un material de tricou vopsit in roz+galben fff pal, adica asa m-am gandit eu ca asi incerca cand ma bantuia gandul Smile
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de ancabanu Joi 05 Iul 2012, 6:18 pm

Da, multumesc frumos..se vede ca e ceva scump, mai ales la ce pret era rochita.....deci sa-mi iau gandul pentru ca nu cred ca voi gasi nici in bacau asa ceva........
ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Admina Vin 06 Iul 2012, 1:21 am

Jerseul cred ca ar fi vreo 14-16lei/m... 20 maxim, cred ca 1,5m sau 2m ar fi de ajuns. Nu mi s-ar parea mult, mai ales ca zici ca e scumpa rochia. wink
Poate sa fie si vreo vascoza moale, eu zic sa mergi prin magazine sa incerci sa pui pe bie materialul, sa vezi cum cade. Sau poti comanda online, daca nu gasesti acolo.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de ancabanu Vin 06 Iul 2012, 8:10 am

Pai nu e mult dar ideea e sa gasesc asa subtire sau ceva asemanator Smile
ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de otilia gergely Dum 08 Iul 2012, 10:27 am

Materialul ce l-am folosit la provocarea volanoasa de aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

este acesta:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Ca textura este ca un voal mai plin, usor transparent. Parca ar fi vascoza, dar nu am inteles de ce tipul de ma magazin a zis ca ar fi "fibra naturala" Nu ma pricep la fibre.

Pentru fetele din Mures si din zona, materialul l-am luat din Luxorul mare, de la etaj, raionul de metraje unde vinde un domn. Cred ca cei din Mures stiu despre care raion vorbesc.

Initial l-am luat sa fac o rochita, dar experienta si indemanarea mea sunt departe de a face ce as fi vrut, asa ca m-am orientat catre o piesa pe care stiu sa o execut.
otilia gergely
otilia gergely
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 203
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de marabr Dum 08 Iul 2012, 11:03 am

multumim de info! pupi mi se parea jerse
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de ARYANNA Dum 08 Iul 2012, 11:53 am

mercic de info stiu unde e doar ca mai greu pot sa ajung
ARYANNA
ARYANNA
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 121
Localizare : am gasit
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de codryna Lun 09 Iul 2012, 11:35 am

Am si eu o intrebare la voi: stiti cumva din ce material este facuta lenjeria aceea intima fara cusaturi si de unde as putea gasi asa ceva? Mi-am luat de la Jolidon o pereche de boxeri fara cusaturi (ma rog cu o cusatura de imbinare dar care nu se vede) si mi-a placut la nebunie materialul insa nu imi placea forma in care erau croiti si ma gandeam sa imi caut si sa imi fac eu asa cum imi doresc Cool

Merci!
codryna
codryna
helper
helper

Numarul mesajelor : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/07/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Admina Lun 09 Iul 2012, 11:45 am

Cred ca e microfibra, citeste pe eticheta, uneori scriu (pe cea de hatie, care se arunca), daca sunt de microfibra, lycra, etc. Poti folosi o lycra fina, nu stiu daca se gaseste microfibra de imbracaminte, ca material.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de codryna Lun 09 Iul 2012, 12:08 pm

Admina a scris:Cred ca e microfibra, citeste pe eticheta, uneori scriu (pe cea de hatie, care se arunca), daca sunt de microfibra, lycra, etc. Poti folosi o lycra fina, nu stiu daca se gaseste microfibra de imbracaminte, ca material.
Merci frumos. O sa ma uit cand ajung acasa sa vad ce scrie pe eticheta.

O intrebare si pls nu o considerati stupida dar sunt noua in ale croitoriei: daca folosesc o lycra fina nu e nevoie de cusaturi (adica nu se destrama)? Ca asta e ideea: sa nu am cusaturi pt a se vedea frumos in anumite rochite Smile
codryna
codryna
helper
helper

Numarul mesajelor : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/07/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de olguta cusma Mar 10 Iul 2012, 8:37 am

Otilia ,cu prima ocazie cand vin acasa la mama {Bahnea) ,o sa vizitez raionul de la Luxor,imi place mult materialul .
olguta cusma
olguta cusma
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 163
Varsta : 54
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2012

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de criston84 Joi 08 Noi 2012, 9:46 am

Buna,
Imi poate recomanda cineva in depozit de materiale textile, vreau sa cumpar bumbac creponat pentru lenjerie de pat?

Edit Diada - te rog frumos, mesajele gen multumesc etc or sa se stearga, iti faci si altfel cele 50 de mesaje pentru concurs. Si te rog sa faci schimbul de linkuri cu forumul. Multumesc.


Ultima editare efectuata de catre diada in Joi 08 Noi 2012, 10:50 am, editata de 1 ori (Motiv : anunt)
criston84
criston84
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 30
Varsta : 39
Localizare : cluj
Data de inscriere : 23/11/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de molioa Joi 08 Noi 2012, 10:03 am

intra aici RECLAMA


Ultima editare efectuata de catre diada in Joi 08 Noi 2012, 10:48 am, editata de 1 ori (Motiv : Sters reclama)
molioa
molioa
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : bistrita-nasaud
Data de inscriere : 13/04/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de AITEN Joi 08 Noi 2012, 11:47 am

stie cineva un magazin de tesaturi la kg in bucuresti ,daca se poate si aproape de piata iancului?ma intereseaza stofa de tapiterie , vreau sa fac o husa ptr.canapea.
avatar
AITEN
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 71
Varsta : 67
Localizare : constanta
Data de inscriere : 05/02/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de olguta cusma Vin 23 Noi 2012, 9:35 am

Fetelor, imi poate spune cineva unde pot gasi in Bucuresti banda de silicon? Lucrez la o rochie de ocazie pentru fata mea, este cu spatele gol si nu se aseaza nicicum fara banda aia. Si ar trebui s-o gasesc azi Neutral
olguta cusma
olguta cusma
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 163
Varsta : 54
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2012

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Ionela.Radu Vin 23 Noi 2012, 11:00 am

Pentru Criston: material de lenjerie pat creponat gasesti la sam expo , dar se vinde numai la sul ( 40 ml) vreo 250 lei sulul. Nu stiu daca am voie sa scriu asta Sad
Ionela.Radu
Ionela.Radu
helper
helper

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/12/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de alexaaa08 Sam 24 Noi 2012, 3:32 pm

olguta ar trebui sa gasesti la orice mergerie. Daca inca nu ai gasit eu cumparam din crangasi e o mercerie langa piata. Avea mai multe culori. Sau zona rahova- malcoci.
alexaaa08
alexaaa08
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 106
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/09/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de laurin Sam 29 Dec 2012, 8:54 pm

hello, hello si La multi ani! Intrebare intrebatoare: a folosit cineva voal georgette pe post de dublura? am cumparat voal georgette pentru o rochita crosetata caci era singurul material care se potrivea la culoare cu ce imi trebuia mie, dar nu imi place pentru ca mi se pare foarte sintetic. Initial, am vrut sa iau un satin elastic, pe urma atlas, ba vanzatoarea mi-a pus pe masa chiar si tafta si in final am ajuns la georgette. deci, ce material ziceti voi ca ar merge cel mai bine pentru o captuseala care sa nu fie insa foarte plasticos? dati-mi un sfat, va rog, ca ma stresez cu asta de vreo 3 saptamani! Mersic frumos si pupaturi la toata lumea!
laurin
laurin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/10/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Elastic culoarea pielii pentru fuste? Unde gasesc?

Mesaj Scris de rigo Vin 01 Feb 2013, 12:36 pm

Buna

Unde gasesc si eu (in Bucuresti) elastic culoarea pielii pentru fusta???? Am cautat la 3 mercerii din Bucur Obor si nu au asa ceva...mi se pare incredibil, alb, negru si culoarea pielii trebuie sa existe tot timpul. Ma asteptam ca cine stie ce culoare sa gasesc mai greu dar nu culoarea pielii. Nici pe merceria.ro, site-ul promovat aici, nu exista. Prin urmare, unde gasesc si eu asa ceva in Bucuresti?

Multumesc
rigo
rigo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/07/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de nicole24 Vin 01 Feb 2013, 2:29 pm

Buna, am vazut elastic bej (doar ca era ornamental) la Sahara.
Este pe Cheiul Dambovitei , pe sensul de mers catre metrou Izvor, la aproximativ 250-300 m distanta de straduta unde se afla biserica Sf. Anton.
avatar
nicole24
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/03/2012

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Admina Vin 01 Feb 2013, 5:53 pm

Laurin, o vascoza vegetala in culoarea firului sau apropiata, nu gasesti? Sau poti cauta captuseala de vascoza.
Rigo, elasticul de fusta, de obicei se ascunde in material si nu e nevoie de culori diferite. Daca ai culoare deschisa la material, folosesti alb si daca e inchisa, negru. Daca vrei sa-l lasi la vedere, iti trebuie elastic decorativ, cu o margine dantelata, eventual. Se gasesc si elastice late, gen curea, tot decorative, in diverse culori.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de laurin Lun 04 Feb 2013, 1:58 pm

Admina, mersic mult! O sa caut ce ai zis tu, sper sa si gasesc.
laurin
laurin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/10/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty caut sa cumpar/comand si nu gasesc stofa carouri crem-burberry

Mesaj Scris de jearika Mier 20 Feb 2013, 1:58 am

buna seara! vreau sa achizitionez 5 m2 de material stofa carouri crem-burberry stie cien unde as putea gasii,un pret/m2?ms.[img][/img]
jearika
jearika
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : arges
Data de inscriere : 20/02/2013

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 3 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB