Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Materiale textile si auxiliare - croitorie II

+89
ASV
brtlm
lovehandmade
Adela Ispas
LRodica
tomari
anc@
gabriela1554
Iulia888
ladybird
anex07maia
vilcris
oliv
mishou
tyna_mbm
diada
carmensz
32vali
kabunta
piciul
nico1206
marina40
PAULA CONSTANTIN
orhapetru
ema
Samarineanca
oanaraluca
mar_ysa_28
Gabica
Adelle23
nico21
palarierul
valentinadof
ancagio
CarmenClaudia
adela09
Butterfly_Amalia
relutant
Steluzza
i.xell
bisisica bijuterii
Mirky
ral
georgianamatei2007
kla78
despina13cucli
ALICET
rob roy
jearika
nicole24
rigo
laurin
alexaaa08
Ionela.Radu
AITEN
molioa
criston84
olguta cusma
ARYANNA
marabr
otilia gergely
dandana
Andata
bobitica
aurishta
Dolores
Panea Laura
arielas
Gianina4ever
afilimonb
rosita
sybex
anomyss
ancabanu
MagdaMarin
codryna
Admina
denise17
IrinaH
Karina33
aurelia.c
anamaria79"
Buburuza
andrea.z style
ioana soare
ismi3ismi
aidil
felgarii
Uca
93 participanți

Pagina 4 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de criston84 Mier 20 Feb 2013, 8:18 am

Buna,
Ma poate ajuta cineva cu o informatie , vreau sa stiu daca la depozitele de la Dragonul Rosu din Bucuresti este program si duminica si pana la ce ora?

Multumesc mult:)
criston84
criston84
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 30
Varsta : 39
Localizare : cluj
Data de inscriere : 23/11/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de rob roy Mier 20 Feb 2013, 10:18 am

In decembrie cind am fost eu era de luni pina vineri ora 6-14 iar duminica
inchis.Nu stiu daca mai este la fel.
rob roy
rob roy
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 33
Varsta : 53
Localizare : buc
Data de inscriere : 25/11/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de ALICET Mier 27 Feb 2013, 8:03 am

Buna dimineata
Caut un material asa.Stiti cumva ce este?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ALICET
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de despina13cucli Mier 27 Feb 2013, 8:58 am

un tricot cred
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de kla78 Joi 28 Feb 2013, 8:59 am

si eu tot tricot cred ca e.
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Admina Joi 28 Feb 2013, 11:09 am

Daca-l mai ai, incearca sa dai foc unui coltisor. Daca arde complet e 100% natural, ramane o cenusa fina, daca freci intre degete, dupa ce se raceste tesatura. Daca arde, dar se strange capatul materialului si miroase oarecum a plastic incins, e preponderent sintetic. Si pot exista combinatii, cand rezulta si cenusa, dar se si plastifiaza fibra arsa. Va mai puteti da seama dupa miros, daca e lana sau matase in compozitie miroase a "porc parlit" rade. De asemenea si flacara e diferita in cazul materialelor sintetice si a celor naturale.
Si mie imi pare un gen de tricot.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de laurin Dum 03 Mar 2013, 4:32 pm

Stiti cumva unde pot gasi materialul numit tricot din vascoza elastica? Ati cumparat asa ceva? Am gasit la o firma pe internet dar mi se pare scump: 28 Ron / metru/155 latime. Mersic!
laurin
laurin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/10/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de georgianamatei2007 Dum 03 Mar 2013, 6:47 pm

Buna seara!
Va rog daca stiti sa imi ziceti din ce material este facuta bluza si din ce material este facut pantalonul. Multumesc frumos!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre SilviaDumitrescu in Dum 03 Mar 2013, 7:34 pm, editata de 1 ori (Motiv : transformat link in poza)
georgianamatei2007
georgianamatei2007
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 38
Varsta : 36
Localizare : braila, bacau
Data de inscriere : 29/06/2012

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de ral Joi 07 Mar 2013, 2:13 pm

Buna ziua,


Caut acest material pentru intaritura la captuseala unei genti crosetate .
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Stitii cumva cum se numeste ?
ral
ral
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de nicole24 Joi 07 Mar 2013, 4:03 pm

vlieseline sau termocolant si are mai multe grosimi (in functie de baza pe care se doreste aplicat )
avatar
nicole24
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/03/2012

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de ral Joi 07 Mar 2013, 4:07 pm

Iti multumesc frumos
ral
ral
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Admina Joi 07 Mar 2013, 4:36 pm

Laurin, "tricot din vascoza elastica" poate sa fie o denumire aleasa de ei. Tricotul e material de tricouri, cu ochiurile fine, ca de tricotaj, este de obicei din bumbac sau amestecuri de bumbac si sintetic. Vascoza e o fibra vegetala, deci din puntul meu de vedere poate sa fie un tricot mai fin, cu ceva elastan, poate 5%.
Georgianamatei2007, bluza pare o vascoza sau poate chiar matase si pantalonul poate sa fie din orice adecvat pentru pantaloni sau fuste: tercot, bumbac elastic, stofa subtire (sintetica sau de lana), etc.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Mirky Joi 14 Mar 2013, 4:09 pm

Buna.Ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste informatii,as vrea sa stiu preturile la materialele de wellsoft din dragonul rosu sau samexpo daca cineva stie rog frumos sa scrie, la mine in partea de vest a tarii sunt destul de mari preturile si nu mi se merita sa fac un drum pana la Bucuresti daca nu stiu preturile materialelor.
Mirky
Mirky
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : caras
Data de inscriere : 11/03/2013

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de laurin Vin 15 Mar 2013, 12:43 am

Admina, ai dreptate, datele pe care le dau ei pe site sunt:

92% Vascoza & 8% Elastan
Latime 155cm
210-230 g/m2
Materialul este moale, racoros, ideal pentru bluze si rochii usoare de vara, colanti, tricouri mulate.

deci, nu e nici macar tricot, e doar vascoza si ceva elastan.
Mersic mult!
laurin
laurin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/10/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de aidil Vin 15 Mar 2013, 7:52 am

Mirky, in dragonul nu prea am vazzt tesaturi adecvate pt haine, mai mult pardele, draperii si lenjerii. In sam expo, da. Sam e vecin cu dragonul.
Eu am cumparat de acolo diverse si iti pot spune ca preturile nu sunt batute in cuie, variaza in functie de cantitate adica reduceri mai importante, de la 15-20 metri liniari in sus.
A luat in general cantitati mici , de 2-3 m si cam astea au fost preturile:
- bbc cu elastan (bluze, colanti etc), tricot de vascoza (mai mult pt captuseli) cu 10 lei/ml, jerseurile erau putin mai scumpe, dar nu m-au interesat fiind materiale sintetice.
- bbc cu elastn mai plinut si imprimat (calitate mai buna de cat cel de sus) 12 lei/ml.
- batist brodat pt bluzite, bbc 100% - 15 lei/ml
- lycra, simpla si imprimata, 10 lei/m.
- brocard din bbc cu elastan, 26 lei/m,
- dantela subtite si elastica - sintetica, 10 lei/ml
- dantela mai plina, tot elatica, cu ceva lana, 15 lei/ml
Toate latime intre 140 si 160 cm.
Sper sa iti fie de folos.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de georgianamatei2007 Vin 15 Mar 2013, 8:08 am

Multumesc admina de raspuns. kiss
georgianamatei2007
georgianamatei2007
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 38
Varsta : 36
Localizare : braila, bacau
Data de inscriere : 29/06/2012

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Mirky Vin 15 Mar 2013, 10:16 am

Multumesc mult ,,aidil,, pentru raspuns ,pe mine ma intereseaza doar material wellsoft vreau sa incep sa lucrez numai cu asa ceva si ma intereseaza si cantitati mai mari de material daca vedeti careva cand mergeti prin sam expo sau alte locuri un pret informativ rog forte mult sa-mi scrieti. cusut
Mirky
Mirky
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : caras
Data de inscriere : 11/03/2013

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Admina Vin 15 Mar 2013, 11:48 am

Mirky, Wellsoft este material de halate de baie? E un tip de polar, gen frotir? Daca da, nu prea am vazut prin en-gross. Am vazut ceva de gen, dar era imprimat cu diversi mutunei, pentru copii. Cred ca e sintetic, totusi e posibil sa nu fie foarte scump, dar nu stiu daca gasesti gama variata de culori.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de aidil Vin 15 Mar 2013, 4:02 pm

Mirky, mai bine pune 1-2 poze cu acest wellsoft, ca sa sa il recunoastem in caz ca il vedem pe undeva.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Mirky Vin 15 Mar 2013, 4:37 pm

Da Admina este un material gen polar doar mai pufos se foloseste mult la halate de baie e 100% sintetic se gaseste si cu diverse imprimeuri . O sa incerc sa pun o poza. Prin partile mele pe aici de la 10 metri in sus e la 15 lei metru iar daca vrei sa cumperi numai un metru, doi e peste 20 de lei.

______________________________________________________________________________

Sau poate coral fleece va spune ceva e tot acelasi material(wellsoft)

Edit Admina: Te rog sa folosesti functia Edit. Nu mai posta mesaje succesive.
Mirky
Mirky
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : caras
Data de inscriere : 11/03/2013

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de ancabanu Sam 16 Mar 2013, 2:44 pm

Eu stiu material de care spui tu si cred ca gasesti multe sortimente aici
ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de bisisica bijuterii Vin 26 Iul 2013, 12:57 pm

Salut!
M-am tot invarttit si nu stiu unde sa pun intrebarea.
Asa ca ... Merci 
Sotul are un tricou bleumarin/indigo. Multumita mamei-soacre (adica muma'sa Smile ) are acum drept pe burta 2 pete de clor. Mari.Urate. shot
Intrebarea este: exista culoare de textile cu care sa repar tricoul? Nu vreau sa imprim peste (tricoul deja avand un imprimeu). Ma intereseaza daca exista culoare pentru colorarea fibrei de tesatura, pentru ata.
Am incercat inclusiv cu ink-uri, dar nu sunt rezistente la sapun...Sad 
Ma gandesc sa incerc cu markere permanente (dar mi-e ca si acelea se duc la apa) 
Ce pot sa fac??? zid ajutor  
bisisica bijuterii
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 369
Varsta : 44
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de i.xell Vin 26 Iul 2013, 1:45 pm

Am incercat eu cu un marker de textil, deci special ptr asa ceva, scria ca e permanent a se manevra cu atentie........de unde!!!!! azi dau sa acopar la fel niste pete de clor si la prima spalare imediat de duce, si uite asa repet eu operatiunea de cate ori spal Sad 
Poate ai noroc si gasesti un marker BUN. Daca da sa dai de stire Bisisica
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Steluzza Vin 26 Iul 2013, 2:12 pm

Bisisica incearca cu vopsea pentru haine.
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de bisisica bijuterii Vin 26 Iul 2013, 6:53 pm

Steluzza a scris:Bisisica incearca cu vopsea pentru haine.

Pai si de unde sa o gasesc...ca as incerca wink 
Nu vreau sa vopsesc peste (ca un fel de imprimare sau termocolare sau serigrafie). Vreau sa colorez fibra.
Daca stii o astfel de vopsea, te rog indruma-ma pe calea cea buna! pupi
bisisica bijuterii
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 369
Varsta : 44
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare - croitorie II - Pagina 4 Empty Re: Materiale textile si auxiliare - croitorie II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB